Kiedyś na pewno

Autor:

Ewa Nowak

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
3-5 dni + czas dostawy
Ilość stron
296
Rok wydania
2018
Nasza cena: 29,12 zł 32,00 zł Taniej o: 9%

Nie otwierajmy złu drzwi, bo potem tak strasznie trudno je zamknąć.

Postaci dramatu:
Kamila – piękna, zdolna tancerka, mistrzyni tańca towarzyskiego, od dwóch lat szczęśliwie zakochana we wrażliwym matematyku, Arturze.
Dorota – bardzo przeciętnej urody, zakompleksiona marzycielka, singielka, której pasją (jedyną) jest nauka angielskiego.
Co łączy te dwie, na pozór tak różne dziewczyny? Po pierwsze - przyjaźń. Po drugie: trudne relacje z rodzicami.
Galerię postaci uzupełniają:
Sławek – pedant z nerwicą natręctw i wieloma fobiami, Kicia, która serce straciła dla żonatego mężczyzny, uwodziciel o atletycznej postawie – Waligóra oraz Majka – rezolutna młodsza siostra Doroty.
 
Rodzice Kamili ciągle się kłócą. O wszystko. Ich kłótnie przypominają wręcz relacje małych  dzieci, wciąż robiących sobie na złość. Kamili trudno zatem z nimi żyć, bo nieustannie lawiruje między nimi obojgiem. Na szczęście jest zaskakująco w swoim postrzeganiu świata dojrzała. U rodziców Doroty jest zupełnie inaczej. To światowej sławy scenografowie, rzadko bywający w domu, praktycznie nieznający swoich obu córek. Obowiązki rodzicielskie wypełniają, dzwoniąc co jakiś czas do domu, w którym dziewczynkami opiekuje się babcia.
I, jak to w życiu bywa, a młodzieńcze serca nie drzemią – pojawia się uczucie. Jakby go nie nazwać – emocją, zadurzeniem, fascynacją, młodzieńczą miłością. I bywa ono różne – czasem budujące, czasem destrukcyjne.
Kamila na wakacyjnym zgrupowaniu poznaje przystojnego lekkoatletę Waligórę, któremu nie potrafi się oprzeć. Gdy wraca do domu, jej związek z Arturem nie jest już taki sam. Dorota natomiast po nudnych wakacjach u dziadków z utęsknieniem idzie do szkoły, gdzie początek roku przyniesie niespodziankę w postaci przystojnego studenta prowadzącego zajęcia WF-u.

Kruchość związków, które rozpoczynają się w młodym wieku jest powszechna, co nie znaczy, że mniej boleśnie odczuwana niż w wieku dojrzałym.
A zdrada boli zawsze… I ma różne oblicza.
Co jest w niej bardziej istotne: fakt jej zaistnienia czy pobudki kierujące człowiekiem?
Ewa Nowak porusza trudne tematy i sprawnie prowadzi splatające się watki aż do ostatnich zdań, nie zaniedbując żadnego z nich. Jak w życiu: akcja - reakcja i… konsekwencje.
 
Książka Ewy Nowak "Kiedyś na pewno" jest prawdziwym odzwierciedleniem teraźniejszego życia młodzieży. Ich szczęścia jak i problemów. Głównymi bohaterkami powieści są Kamila i Dorota, przyjaciółki, jednak czytając książkę warto się zastanowić czy aby na pewno jest to przyjaźń?! A może  to tylko zwykła szkolna znajomość?
Obie mają kłopoty w domu, nie układa im się w sprawach sercowych, a na dodatek ich wzajemne relacje zostają poddane ciężkiej próbie.
Książka pokazuje jak trudne przeszkody stawia nam życie, i jak niebezpieczny jest los.
Książka posiada także głębokie refleksje, ta spodobała mi się najbardziej:
„- Czego w swoim życiu nienawidzisz najbardziej?
- Dwóch słów: 'kiedyś' bo to potwierdzenie, że nie umiesz czegoś umiejscowić w czasie, czyli zmyślasz, i 'na pewno' bo nic na tym świecie nie jest pewne".
Sądzę, że książka ta warta jest przeczytania. Polecam ją nie tylko młodzieży,  ale przede wszystkim rodzicom.
Patrycja Langowska, uczestniczka Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki przy MiPBP w Wąbrzeźnie
http://www.instytutksiazki.pl

Ewa Nowak — polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Zadebiutowała w 1997 r. w „Filipince” tekstem dotyczącym zdawania egzaminów ustnych. Współpracuje z czasopismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”, „Sens”. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – „Wszystko, tylko nie mięta”. Od tamtej pory napisała już trzydzieści książek.
Książki tej autorki poruszają aktualne problemy współczesnej młodzież, co zapewne wynika z doświadczenia zawodowego. Rodziców, czasem zagubionym w meandrach psychiki swoich dzieci lektura tych powieści na pewno ułatwi obranie właściwego kierunku na rodzicielskiej busoli. Misja Ewy Nowak polega bowiem na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu.
Ważniejsze wyróżnienia i nagrody otrzymane przez Ewę Nowak:
• „Bardzo biała wrona” - Książka Roku 2009 Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY,
• Wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej 2009 za książkę „Pajączek na rowerze”.
Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Seria ,,Miętowa" Ewy Nowak od zawsze mi się podobało. Nigdy nie miało znaczenia to, że nie przeczytałam wszystkich książek wchodzących w skład cyklu. Sięgając po dowolną powieść za każdym razem potrafiłam się odnaleźć; bez względu na to czy była to pierwsza część, piąta czy dziesiąta. Tym razem także postanowiłam sięgnąć po twórczość Ewy Nowak. Zawsze chciałam nauczyć się tańczyć, jako małe dziecko marzyłam o sali baletowej, lecz nigdy nie miałam okazji, czasu bądź odpowiedniej motywacji. Gdy dowiedziałam się, że jedna z głównych bohaterek tańczy, byłam już pewna, że to książka dla mnie. Pozostało jedynie ją przeczytać.

  Ewa Nowak jest przede wszystkim autorką felietonów, opowiadań, ale przede wszystkim wielu wspaniałych książek dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość podsyła nam wiele pomysłów, np. ,,Jak radzić sobie w domu z rodzicami.", dzięki swoim pomysłom daje nam pociechę, nadzieję na lepszą przyszłość. W swoich powieściach odnosi się do takich wartości jak uczciwość, miłość, przyjaźń, szacunek oraz szczerość wobec siebie samego, ale także i innych.

  Uświadamia nas, że życie jest pasmem wzlotów i upadków, radości i łez, zła i dobra.

  Główne bohaterki wykreowane przez Ewę Nowak nie różnią się od nas, typowych ludzi; żyją, chodzą do szkoły, mają swoje pasje, a także i problemy, ich życie jest pełne niespodzianek zarówno tych dobrych jak i złych.

  Kamila jest tancerką, mistrzynią Polski, sporą część swojego życia od małego dziecka poświęca na próby i taniec w związku z czym nie ma czasu na spotkania ze znajomymi i naukę, stawianie rytmicznych kroków na parkiecie jest całym jej światem.

  ,,Życie to taniec. Nie przesiedź go pod ścianą."

  Kolejnym jej szczęściem jest ukochany, chłopak Artur. Mimo tego, że Kamila nie poświęca wiele czasu znajomym, koleżankom, lecz wszyscy mogą powiedzieć, że ją lubią. Tak samo jest z jej urodą, ludzie uważają, że jest bardzo ładną dziewczyną.

  Idealna, wkurzająca bohaterka? Nic bardziej mylnego! Polubicie ją, gdy tylko się z nią zapoznacie.

  Zaś Dorota, jej najlepsza i przez długi czas jedyna przyjaciółka Kamili; jest jej całkowitym przeciwieństwem. Znajomi, a nawet jej bliscy nie widzą w niej piękności, wprost przeciwnie wytykają liczne wady, które w niej widzą.

  ,,Zawsze dostajemy od życia nie to, czego chcemy."

  Zdecydowanie to ona ma ciężej w życiu niż jej przyjaciółka. Jej rodzice rzadko pojawiają się w domu, częściej dzwonią ze zdawkowymi słowami. Mieszka z siostrą i babcią, co jest ciężkim przeżyciem, gdyż nie jest najlepiej ich z relacjami.

  Jednak mimo wszystko jedno jej wyszło, jest mistrzynią języka angielskiego.

  Ewa Nowak ukazuje nam przede wszystkim codzienność, nie tę nudną, lecz ciekawą z nietypowymi zwrotami akcji, dodającymi nietypowy smaczek do historii. Oprócz życia, które znamy widzimy bohaterów w pełni poświęcających się pasji. Czytając byłam tym oczarowana, chciałam wskoczyć w karty książki i żyć tak jak postacie wykreowane przez autorkę.

  Ta historia była pełna wdzięku, ale także złych uczynków i kłamstwa.

  ,,Nie otwierajmy złu drzwi, bo potem tak strasznie trudno je zamknąć."

  Bawiłam się jak na rollercoasterze. Ukazała mi, że ciężko komukolwiek zaufać, zawsze może najbardziej nas zniszczyć bliska osoba. Mimo to wiem, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, czasami dobre, momentami też złe, lecz zawsze możemy się przełamać i zacząć ponownie żyć.

  Książki nie tworzy pięćdziesięciu bohaterów, lecz około piętnastu, dzięki temu autorka mogła lepiej się skupić na kreowaniu ważniejszych postaci. Poznajemy ich bardziej, lepiej dostrzegamy problemu kierujące nimi.

  Co mi się nie podobało? Ze smutkiem muszę przyznać, że była to narracja trzecioosobowa, lecz to moje osobiste zdanie, do podobnych historii wolę użycie pierwszoosbowej.

  Ale to piękne wydanie muszę pochwalić, jest czym zachwycić oczy. Mam nadzieję, że wyjdzie spora część serii, jeżeli tak to postaram się ją skolekcjonować.

  Nadal, pomimo upływu lat nie mogę zrozumieć dlaczego Ewa Nowak jest tak mało znaną polską pisarką młodzieżówek. Jej książki są pełne treści, rad, a także wielu mądrych słów. Przez lata dzięki autorce wiele się z nich nauczyłam. Bardzo dziękuję autorce, że wciąż pisze.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  NA PEWNO NIEZŁA

  Wydawnictwo Prószyński nie zwalnia tempa i idąc za ciosem serwuje nam wznowienie kolejnej powieści Ewy Nowak. Tym razem jest to „Kiedyś na pewno”, historia będąca czymś na kształt spin-offa „Ogona Kici”, jeszcze jedno udane dzieło w dorobku pisarki, jednak z jej książkami już tak jest, że wystarczy przeczytać jedną, by znać całą jej twórczość. Co nie znaczy, że nie chce się sięgać po kolejne – czego jestem najlepszym dowodem – i nadal dobrze się przy tym bawić.

  O czym opowiada „Kiedyś na pewno”? O dwóch przyjaciółkach, które są tak bardzo od siebie różne, jak bardzo wzajemnie siebie przypominają. Kamila i Dorota to dwie licealistki, dziewczyny jakich wiele, żyjące w okresie, który w ich życiu jest odpowiednikiem ciszy przez burzą. Pierwsza z nich jest piękna, na dodatek zajmuje się tańcem, jest w tym znakomita, ale dawna pasja gdzieś z niej uciekła i dziewczyna nie czuje już tego, co kiedyś. Druga daleka jest od bycia miss, przeciętna uroda, o którą nawet nie dba, masa kompleksów i brak talentów do czegokolwiek poza językiem angielskim. Co je łączy? Poza przyjaźnią rodzinne problemy, które mają wielki wpływ na ich życie. Rodzice Kamili ciągle się kłócą i robią sobie na złość, ich związek jest bliski rozpadowi, a dziewczyna stara się jakoś bezpiecznie lawirować między nimi. Przez to wszystko stała się bardzo dojrzała, ale czy nie nazbyt i nie przedwcześnie? Dorota nie ma takich kłopotów – przez pracę jej matka i ojciec praktycznie nie bywają w domu. Nastolatka, wraz z siostrą wychowywana przez babcię, ma z nimi kontakt głównie telefoniczny, co też nie pozostało bez wpływu na nią samą. Wkrótce w ich życiu pojawią się nowe problemy. Hormony nie śpią, uczucia pojawiają się i są silniejsze, niż którakolwiek z nich mogłaby się spodziewać, w końcu pojawiają się zdrady w najróżniejszych odsłonach. Jak z tej potyczki z życiem wyjdą obie nastolatki? Czy rzeczywistość złamie je jeszcze bardziej, czy wzbogaci o nowe doświadczenia i nauczy czegoś o świecie i nich samych?

  Cóż, Ewa Nowak, jak zresztą wielu pisarzy, ma tendencję do ciągłego powielania właściwie tego samego schematu i tak też jest w tym przypadku. Każda jej książka to dokładnie ten sam szkielet obleczony częściowo jedynie w nieco inną skórę niż dotychczas. Styl jest więc taki sam, problemy z rodzicami też nie zmieniają się bardziej, niż w obrębie jasno wytyczonych granic, a charaktery postaci i ich błędy pozostają niezmienne, nawet jeśli przeniesione zostały na inny grunt.

  Dla niektórych będzie to pewnie duży zarzut, dla innych plus, bo sięgając po książki pisarki oczekują konkretnych rzeczy i właśnie je dostają. Dla mnie „Kiedyś na pewno” to udana kopia innych dzieł Nowak, udana, bo porusza interesującą i ważną tematykę zdrady w najróżniejszych tego słowa znaczeniu, co w dzisiejszym świecie, szczególnie młodych ludzi, wydaje się bardzo istotne. Dydaktyzm nie jest tu nachalny, wnioski skłaniają do zastanowienia się nad poszczególnymi kwestiami, a całość czyta się naprawdę dobrze, bo powieść napisana jest lekko, prosto i przyjemnie.

  W skrócie: dobra, wartościowa lektura dla młodzieży, z której i dorośli mogą coś wynieść. Szkoda, że zabrakło w niej nieco świeżości, niemniej nadal polecam. Wciąż warto.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Pajączek na rowerze 0/5 Nasza cena:
10,85 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pajączek na rowerze

Wydanie Pajączka na rowerze kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika – „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w...
78-piętrowy domek na drzewie 5/5 Nasza cena:
27,12 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

78-piętrowy domek na drzewie

Szósty tom najśmieszniejszej serii od czasów „Dziennika cwaniaczka”! Andy i Terry mieszkają w siedemdziesięcioośmiopiętrowym domku na drzewie (mieli sześćdziesięciopięciopiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu między innymi: sąd z mechanicznym...
Bella i Sebastian 3. Przyjaciele na całe życie 0/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bella i Sebastian 3. Przyjaciele na całe życie

NOWI PRZYJACIELE, NOWE PRZYGODY!Na podstawie filmu Clovisa Cornillaca oraz powieści Cécile Aubry.W Saint-Martin trwa wielkie święto. Angelina i Pierre, ojciec Sebastiana, biorą ślub. W życiu chłopca szykują się wielkie zmiany. Sebastian jednak nawet nie chce o nich słyszeć! Pragnie tylko opiekować...
Stawiam na Tolka Banana 0/5 Nasza cena:
19,17 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stawiam na Tolka Banana

Julek - znudzony wakacjami chłopiec z dobrego domu trafia do Klondike, meliny Cegiełki, Filipka, Cygana i Karioki - jedynej spódniczki w gangu. Nie chcą go - nie pasuje do ich paczki spod ciemnej gwiazdy. Tylko Cegiełka, ten, którego ojciec pije jak bąk, lituje się nad Julkiem i wpycha do paczki....
Wybór nowel - Antek, Nawrócony, Michałko, Katarynka, Kamizelka, Na wakacjach, Powracająca fala 5/5 Nasza cena:
4,81 zł 8,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wybór nowel - Antek, Nawrócony, Michałko, Katarynka, Kamizelka, Na wakacjach, Powracająca fala

Wydanie Wyboru nowel Bolesława Prusa kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także...
Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie 5/5 Nasza cena:
8,46 zł 16,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie

Wydanie Pana Tadeusza kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach...
Przepis na miłość 5/5 Nasza cena:
25,23 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przepis na miłość

Tilly zawsze chciała pisać książki jak jej babcia – autorka bestsellerowych romansów. Kiedy więc ta prosi dziewczynę, żeby napisała za nią kolejny romans, Tilly czuje się, jakby ziściło się jej marzenie. Problem polega jednak na tym, że Tilly nigdy się nie zakochała, nigdy nie miała chłopaka, nigdy...
Grzywa 0/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Grzywa

Ewa Nowak w swojej książce "Mój Adam" napisała: "Konie to niesamowite zwierzaki. Najpiękniejsze zwierzęta. Koń spojrzy na ciebie i wszystko wie - kim jesteś, czy powinien cię zrzucić, czy raczej być miły. Znają się na ludziach, ale jak to robią - nie mam pojęcia." Zonia, która jest córką...
Lawenda w chodakach 5/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lawenda w chodakach

Podróż przez świat może być podróżą przez samego siebie. Możesz odkryć nieznane sobie zakątki… Objazdówka po Europie… Marzenie połowy licealistów i trzech czwartych studentów. Na dosyć odważne spełnienie takiego marzenia dosyć spontanicznie zdobyło się dwóch przyjaciół z Warszawy ze swoimi...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula