Czy znasz słowiańskich bogów i obrzędy z nimi związane? Czy wiesz, kim jest Żerca i czym zajmuje się Szeptucha?
Sięgnij po “Kwiat Paproci. Tom 0,5. Jaga” i dowiedz się, co wydarzyło się, zanim Gosia rozpoczęła swoją praktykę w Bielinach.
“Jaga” to prequel serii “Kwiat paproci”. Za sprawą tej powieści czytelnik dowie się, kim była Jaga, zanim stała się Babą Jagą oraz co wydarzyło się w jej blisko sześćdziesięcioletnim życiu zanim pojawiła się w nim Gosława Brzóska. Autorka skupia się zwłaszcza na pierwszych miesiącach po objęciu przez Jagę stanowiska bielińskiej Szeptuchy, czyniąc historię opisaną w kolejnych tomach sagi pełniejszą.
Ci czytelnicy, którzy nie znają dalszych tomów serii, wyobrazić sobie muszą najpierw świat przedstawiony w cyklu ”Kwiat paproci”. Bo choć rzecz dzieje się w Polsce XXI wieku, to rzeczywistość jest zgoła odmienna od powszechnie nam znanej. Ponieważ ponad tysiąc lat temu Mieszko I nie przyjął chrztu, Polska nie została krajem chrześcijańskim, a stała się słowiańskim królestwem, w którym niezmiennie kultywowane są wszelkie pogańskie obrzędy, a w życiu każdego Polaka obecna jest w mniejszym lub większym stopniu wiara w słowiańskich bogów. W takiej oto rzeczywistości dorasta Gosława Brzóska, studentka medycyny i mieszkanka wielkiego miasta. Nie przywiązuje wielkiej wagi do wiary w bogów, a słowiańskie obrzędy traktuje z przymrużeniem oka. Przewrotny los wysyła ją na konieczne do otrzymania dyplomu ukończenia uczelni medycznej roczne praktyki do wiejskiej szeptuchy, tj. kobiety będącej skrzyżowaniem pierwszej pomocy przedmedycznej z wróżką czy też znachorką. Gosia poznaje więc Babę Jagę i tajniki jej zawodu, przy okazji nawiązując bliższą relację z przystojnym pomocnikiem żercy Mszczuja, Mieszkiem, a także wchodząc w konszachty ze słowiańskimi bogami. Kim była Jaga, zanim stała się Babą Jagą?
Jaga, a właściwie młoda Jarogniewa, obejmuje stanowisko szeptuchy w Bielinach po śmierci swojej babki. Choć zna ludowe opowieści i weszła w posiadanie zeszytu z przepisami babci Radomiły, to tak naprawdę ma niewielką wprawę i wiedzę, by móc pomagać miejscowej ludności. Zresztą mieszkańcy Bielin odnoszą się do niej z dość sporą rezerwą. Gdy młoda Jaga ucieka przed niedoszłym narzeczonym, jej rodzina zrywa z nią wszelkie kontakty. Na domiar złego ktoś okrada chatę babki, pozbawiając początkującą szeptuchę praktycznie całego dobytku. Jakby tego było mało, w Bielinach pojawia się nadspodziewanie dużo istot nadprzyrodzonych mających niekoniecznie dobre zamiary. Jak Jaga sobie z tym wszystkim poradzi? Czy pomoże jej żerca Mszczuj? A może z pomocą przyjdzie ognisty bóg? I co jest przyczyną najazdu słowiańskich bóstw, demonów i innych potworów na Bieliny?
O autorce
Katarzyna Berenika Miszczuk to urodzona w 1988 roku polska pisarka i lekarka. Swą pierwszą powieść, zatytułowaną “Wilk”, napisała w wieku piętnastu lat. Kolejne były: “Wilczyca”, “Ja, diablica”, “Ja, anielica”, “Ja, potępiona”, “Druga szansa” i “Pustułka”. W 2016 roku rozpoczęła cykl fantasy zatytułowany “Kwiat paproci”, w skład którego wchodzą: “Szeptucha”, “Noc Kupały”, “Żerca” i “Przesilenie”. Autorka ma na swoim koncie również serię ”W lekarskim fartuchu”, w skład której wchodzą “Obsesja” i “Paranoja”. Więcej informacji znajdziecie tutaj.