I straszno, i śmieszno - PRL. Historia bez cenzury. Tom 5

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Historia bez cenzury,
histor
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 448
Opis

I śmieszno, i straszno, czyli PRL bez cenzury

Ostrzeżenie! Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania… chociaż pewnie będziesz żałować.

"Historia bez Cenzury" powraca! Jeśli myślicie, że rozładowana bateria w smartfonie to problem, przeczytajcie, jak hardcore'owo mieli Wasi rodzice!

Komuniści mówili im, co mają robić i myśleć. Co więc robili? No właśnie, i tak nie było nic do roboty. Na wakacje nie wyjedziesz, jeśli tata nie wylosował talonu, by móc kupić malucha. W domu nuda - dwa kanały w telewizji i na każdym kłamią. Czasem bajka - o misiach, zającach, Rumcajsach, no błagam! Na ulicach agenci SB i milicja z pałami. Kolejki po wszystko, a w sklepach pusto.

To o co chodzi?! Czemu tak wiele osób wspomina Polskę Ludową z łezką w oku?! Przeczytaj, to zrozumiesz.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura faktu lub z serii Historia bez cenzury

Czy książka jest napisana w tym samym stylu co filmy na kanale Historia Bez Cenzury?

Tak, autor zachowuje swój charakterystyczny, swobodny i pełen humoru styl znany z internetowej działalności. Wojciech Drewniak posługuje się przystępnym językiem, unikając sztywnego, akademickiego tonu typowego dla podręczników. Treść obfituje w anegdoty oraz ciekawostki, które sprawiają, że nauka o czasach PRL staje się angażująca i zabawna. To idealna propozycja dla osób, które cenią dynamiczną narrację i chcą poznać historię z mniej oficjalnej perspektywy.

Czy muszę znać poprzednie cztery tomy, aby zrozumieć treść tej publikacji?

Nie, piąty tom serii stanowi autonomiczną całość skupioną wyłącznie na epoce Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Każda część cyklu omawia inny okres historyczny lub zagadnienie, więc lekturę można rozpocząć bezpośrednio od tego opracowania. Autor dba o to, by kontekst wydarzeń był jasny nawet dla czytelnika, który nie miał wcześniej styczności z serią. Dzięki temu książka sprawdza się jako samodzielne źródło wiedzy o absurdach i realiach życia w tamtym systemie.

Jakie konkretne aspekty życia w PRL-u opisuje Wojciech Drewniak?

Autor koncentruje się na kontrastach między oficjalną propagandą a codzienną rzeczywistością obywateli, opisując zarówno absurdy gospodarcze, jak i mroczne strony systemu. W książce znajdziesz informacje o kulisach władzy, działalności służb bezpieczeństwa oraz o tym, jak Polacy radzili sobie z niedoborami towarów. Tekst rzuca światło na mniej znane fakty dotyczące kultury, sportu i polityki zagranicznej tamtego okresu. To kompleksowe spojrzenie na epokę, które łączy tragizm z komizmem sytuacyjnym.

Czy książka "I straszno, i śmieszno - PRL. Historia bez cenzury. Tom 5" jest odpowiednia dla uczniów przygotowujących się do egzaminów?

Książka ta nie jest tradycyjnym podręcznikiem i nie powinna być traktowana jako jedyne źródło przygotowań do egzaminów państwowych. Choć zawiera rzetelne fakty historyczne, jej subiektywny język i potoczne sformułowania mogą nie wpisywać się w wymogi formalne prac pisemnych czy kluczy maturalnych. Publikacja jest skierowana do osób szukających rozrywki i ciekawostek, a nie ścisłej, systematycznej wiedzy akademickiej. Czytelnicy oczekujący wyłącznie poważnego, naukowego dyskursu mogą poczuć się przytłoczeni ilością kolokwializmów i żartów.

Czy wewnątrz książki znajdują się ilustracje ułatwiające odbiór treści?

Wydanie zawiera liczne ilustracje i elementy graficzne, które korespondują z humorystycznym tonem opowieści. Grafiki te pomagają zobrazować opisywane sytuacje i stanowią wizualne dopełnienie anegdot przytaczanych przez autora. Dzięki takiemu układowi tekst jest przejrzysty i mniej nużący niż standardowe bloki tekstu w literaturze faktu. Oprawa graficzna sprawia, że książka jest atrakcyjna również dla młodszych odbiorców, przyzwyczajonych do dynamicznego przekazu wizualnego.

Szczegóły
  • Tytuł: Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno - PRL
  • Autor: Wojciech Drewniak
  • Wydawnictwo Znak Horyzont
  • Seria Historia bez cenzury, Seria histor
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2021
  • Ilość stron: 448
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788324080540
  • Język: polski
  • ISBN: 9788324080540
  • EAN: 9788324080540
  • Wymiary: 135x210
  • Dane producenta: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o., ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków, Polska, sekretariat@znak.com.pl, tel. 12 61 99 500
Recenzje książki I straszno, i śmieszno - PRL. Historia bez cenzury. Tom 5 (6)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzent Wybitny
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Tomasz W. w dniu 2021-01-26
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Dobra i ciekawa książka, o dziwnym okresie w naszym kraju.

    Polecam.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Karolina K. w dniu 2020-10-20
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

    To moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Wojciecha i jestem całkowicie oczarowana!!

    Ogrom informacji, ich szczegółowość, konteksty, zależności, a to wszystko przepełnione rewelacyjnym poczuciem humoru!!

    Gdybym 20 lat temu miałabym takiego nauczyciela od historii, to chyba byłby to mój ulubiony przedmiot!! Pan Wojciech tłumaczy i opowiada tak „lekkim” językiem, że jestem w stanie „przenieść” się razem z Nim do czasów PRL-u. Razem z autorem przeżywam sukcesy naszych sportowców, wsiadam do syreny sport i pędzę do Warszawy, aby zobaczyć koncert Rolling Stonsów ;)

    Czas spędzony przy lekturze to sama przyjemność (z niecierpliwością czekałam, aż dzieci zasną, aby móc przenieść się w klimat PRL-u).

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Bloger N. w dniu 2020-11-20
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Jak przedstawić rozmaite wydarzenia z przeszłości w sposób ciekawy, przystępny i humorystyczny? O tym dobrze wie Wojciech Drewniak, który najpierw zaraził mnie historycznym bakcylem na YouTube, a teraz robi to swoimi książkami. Piąta część "Historii bez cenzury" traktuje o okresie PRL, w którym świat absurdu stykał się ze światem tragedii. Dzięki tej pozycji można się nieco więcej dowiedzieć czym były kartki, dlaczego losowało się Malucha oraz po co stało się w kolejce, skoro w sklepie nie było niczego? Fantastyczna książka z charakterystyczną dla pana Drewniaka groteską, którą z czystym sumieniem mogę polecić i tym młodszym, i tym starszym.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Monika B. w dniu 2020-12-16
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Jest to pierwsza książka autorstwa Wojciecha Drewniaka, którą miałam w rękach i to właśnie ona przekonała mnie do przeczytania całej serii „Historia bez cenzury”. Poszukiwałam właśnie czegoś lekkiego o czasach PRL i tu się nie zawiodłam. Autor w „I straszno, i śmieszno” przedstawia historie dokładnie tak jak lubię, bez sztywnych definicji naukowych i pustych dat.

    Balansowanie dowcipem ułatwia zrozumienie i zapamiętanie historycznych wydarzeń. Dodatkowo widać, że twórca stara się zrozumieć dlaczego ten ponury i dla wielu ludzi ciężki okres w historii cieszy się taką nostalgią. Przypomina nam nie tylko ponure wydarzenia, ale i nasze osiągnięcia z tamtych lat.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Agnieszka D. w dniu 2020-10-16
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Już po raz piąty Wojciech Drewniak zaprasza nas do lektury przybliżającej fragment naszej historii. Tym razem to lata PRL-u.

    W środku mamy wszystko, co sugeruje tytuł : "I straszno, i śmieszno - PRL".

    Próbowaliście kiedyś wytłumaczyć obcokrajowcowi, co oznacza słowo "kombinować"? Ja tak, i uwierzcie mi, nie jest to łatwe. Teraz dałabym mu do przeczytania tę pozycję.

    Autor, podobnie jak w swoich poprzednich książkach serwuje wiedzę w humorystyczny, lekki sposób.

    Młodsze pokolenie przeczyta z niedowierzaniem, starsze będzie wspominać i porównywać w osobistymi doświadczeniami.

    Jednak, jestem pewna, że i jednym i drugim lektura sprawi ogromną frajdę.

    Kolejki w sklepach, braki na półkach, kupowanie "spod lady". Wszystko to, co niektórzy znają jedynie z filmów Stanisława Barei.

    I smak tej jednej pomarańczy, którą dodawałam w od Mikołaja.

    Moje dzieciństwo.

    Przeczytałam. Teraz pożyczę mamie.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula