Jest październik 1939 roku. Opór wojsk polskich wobec przeważających sił Niemców i Sowietów gaśnie. Na Helu słychać ostatnie armatnie salwy, zdające się głosem sumienia sojuszników, którzy nie przyszli Rzeczypospolitej na ratunek. Tymczasem zdemaskowani przez Christiana Leitnera Staszek i Maria uciekają z Rawicza. Pozostawiwszy w ratuszu nieprzytomnego Niemca, ruszają dalej na zachód, w tułaczkę bez grosza przy duszy. Mają świadomość zarówno tego, że ich fałszywa tożsamość została spalona, jak i tego, że do pokonania mają ponad 1000 kilometrów. Leitner rusza w pościg za dwojgiem zbiegów. Chce za wszelką cenę zmyć plamę ze swego honoru. W tym samym czasie po nieudanej próbie odbicia Obelta kapitan trafia do obozu jenieckiego. Bronek prowadzi oddział na Kresy. Pragnie przebić się do Baranowicz. Za wszelką cenę chce odnaleźć Anielę, choć na drodze stoją mu wojska Armii Czerwonej.
Kontynuacja losów braci Zaniewskich w niczym nie ustępuje pierwszej części cyklu. Ta powieść to kolejna potężna dawka emocji i zaskakujących zwrotów akcji. Wiele tomów napisano już, by pokazać piekło II wojny światowej. Równie wiele powstało powieści przygodowych i sensacyjnych, które wykorzystują jej realia jako tło swej fabuły. Na tym tle książka Remigiusza Mroza jawi się zaskakująco świeżo. Mistrz kryminału zachwyca także i w tym wydaniu!
Cykl "Parabellum" składa się jak dotąd z trzech powieści. Są to następujące tytuły: "Prędkość ucieczki", "Horyzont zdarzeń", "Głębia osobliwości".
"Si vis pacem, para bellum" - mawiali starożytni Rzymianie. Słowa te oznaczają: "jeśli pragniesz pokoju, szykuj się do wojny" i przyznać trzeba, że znakomicie oddają charakter tego historyczno-przygodowego cyklu. Parabellum to też potoczna nazwa pistoletu P08 Parabellum zwanego Lugerem, broni niezwykle w tamtych czasach popularnej.
Remigiusz Mróz urodził się 15 stycznia 1987 roku w Opolu. Jest pisarzem i prawnikiem, tworzy głównie kryminały. Tworzył także pod pseudonimem Ove L?gmansb?. Na podstawie jego serii z Joanną Chyłką powstał serial telewizyjny.