Górnicy PL

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Wydawnictwo
Ilość stron
202
Rok wydania
2018
Nasza cena: 8,99 zł 34,99 zł Taniej o: 74%

Produkt niedostępny

Jeszcze nigdy nie byłeś tak głęboko pod ziemią. Tytani pracy. Skryci pod warstwą czarnego pyłu, potu i brudu. Pracują w cieniu podstępnych, nieprzewidywalnych wrogów: śmiercionośnego metanu, tąpnięć, wybuchów pyłu i gazów, zawału skał. Przez połowę życia wychodząc do kopalni, nie mają żadnej gwarancji, że wrócą do swoich rodzin. Niewolnicy czasu, uzależnieni od szychty. Dzisiaj, kiedy lojalności, odwagi i zapału jest jak na lekarstwo, górnicy są najlepszym dowodem na to, ile jest w stanie wytrzymać człowiek, pracując w jednych z najbardziej wrogich warunków. Więcej: strzegąc bezpieczeństwa kolegów, bez wahania oddadzą za nich życie; są niczym kopalniana gwardia. Przez lata funkcjonują w ramach sprawnego systemu, wykonując dzień w dzień te same rytuały. Ostatni papieros. Łaźnia, lampownia, pobranie aparatu ucieczkowego. Podział załogi. Pędząca winda. Pięćdziesiąt sekund świstu w uszach. I świadomość, że od pierwszego telefonu po wyjeździe na powierzchnię dzieli ich osiem godzin i ponad kilometr skał nad głową. Dalibyście radę? Wierzę, że czytając tę książkę, zakochacie się w jej bohaterach podobnie jak ja. Wzruszycie się, zaśmiejecie w głos i czasami braknie wam tchu. Jak mnie, ekipie realizującej serial i Karolinie Macios, autorce książki. Dziękuję wszystkim bohaterom serialu Górnicy PL, że zgodzili się wpuścić mnie wraz z ekipą filmową do swojego podziemnego świata. Miejsca, które z jednej strony przeraża ciemnością i złowieszczymi dźwiękami, a z drugiej tak uzależnia, że tęsknisz do kolejnego zjazdu. Agnieszka Bujas producent i reżyser serialu Górnicy PL

Recenzje książki Górnicy PL (6)

 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka jest uzupełnieniem serii telewizyjnej o tym samym tytule.

  Bardzo się cieszę, że przybliżona została praca pod ziemią - ciężka, niebezpieczna, wymagająca. Ten świat może odpychać albo fascynować - i ja zdecydowanie jestem nim zafascynowana. Może nie na tyle, żeby samej podjąć się takiej pracy, ale poznać go i zrozumieć - to tak.

  Mówi się - praca jak każda inna - i w jakiś sposób to racja, bo do każdej pracy trzeba się przygotować, znać się na niej. Jednak ta ciągła szczypta niepokoju się utrzymuje - tak jest zawsze, gdy człowiek chce okiełznać naturę. Nie można zapominać, że jest ona potężna. Czym jest malutki człowiek, setki metrów pod ziemią...

  Historie górników poruszają, czasem wywołują uśmiech, czasem przerażenie. Zapadają w pamięć i zostawiają ślad.

  Jedyny minus jak dla mnie - za mało zdjęć. Ale zawsze można obejrzeć ponownie program w telewizji :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeszcze jeden zjazd na szychtę.

  Serial który pewnie kojarzycie z Discovery doczekał się uzupełnienia książką. Książką w siedmiu odsłonach, tyle bowiem mamy tutaj bohaterów i ich historii. Jako ktoś mieszkający od zawsze na Górnym Śląsku :) nie mogłem przegapić tego, co właśnie recenzuję ;)

  Hm... Serial to jednak serial - z konieczności wygładzony, stonowany tam, gdzie powinien być stonowany, żeby całość lepiej wyglądała na ekranie. Książka do sedna prawdy o górnictwie i o pracy na dole ma o wiele wiele bliżej. Choć i tak jest to "prawda" niepełna... pewnych historii i faktów nikt nie przytoczy, a co mam na myśli, wiedzą pewnie tylko ci, którzy są z tym zawodem albo bezpośrednio związani, albo znają kogoś takiego. Prawda o "dole" jest dużo bardziej nieciekawa niż wynikać to może z serialu, czy choćby z książki. Lecz fajnie, że ktoś się tym tematem zainteresował - wypada podziękować i Discovery i Wydawnictwu Insignis.

  Czegóż więc możemy się dowiedzieć o górnictwie i górnikach? - z tej właśnie książki? Chyba tego, co dla ludzi na Śląsku jest oczywiste; górnictwo to nieodłączny element i tego regionu i mentalności jego mieszkańców. Niebezpieczna (dużo bardziej niebezpieczna niż to pokazano, i to z wielu powodów) praca, codzienna niepewność czy się wyjedzie, ekstremalne warunki samej pracy, ale i wielki do tej pracy szacunek. Dla górnika kopalnia to nieodłączna część życia - nawet jeśli nienawidzi i boi się każdego kolejnego zjazdu. Prawda jest taka, że ta praca powinna budzić najwyższy możliwy szacunek. A jest bardzo niedoceniana, postrzegana głównie z perspektywy "archaiczności" zawodu i górniczych protestów. Nic nie jest, co prawda, tylko czarne i białe, ale te oceny są szalenie niezasłużone i niesprawiedliwe. To jednak temat - chyba nie do wyczerpania... - na inną okazję.

  Książkę gorąco polecam - warto.

  Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

  Recenzja znajduje się także na moim blogu:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  WĘGIEL, MIEDŹ I SÓL

  Książka „Górnicy PL” została podzielona na trzy części, w których kolejno przedstawiana jest codzienność ludzi wydobywających: węgiel, miedź i sól. Siedmioro bohaterów z jedną kobietą w szeregach opowiada o tym, jak wyglądało ich pierwsze zderzenie z rzeczywistością kopalni, jak odbywa się ich standardowa szychta i rodzinne życie, bo choć oni sami twierdzą, że pracę zostawiają po przekroczeniu kopalnianej bramy, odmienne zdanie mają ich bliscy. Nie brak tragicznych wspomnień, opowieści o pokonywanych trudach, nie brak i wyczuwalnej pasji, fascynacji tym jakże niebezpiecznym światem. Jak to jest leżeć unieruchomionym pod obrywającym się skalnym elementem? Jakie przeszkody musiała pokonać dziewczyna trafiająca do iście męskiego środowiska? Jak to jest prowadzić kilkudziesięciotonową maszynę? I dlaczego niektóre ze scen telewizyjnego programu trzeba było powtarzać?

  ROZMOWY I OBSERWACJE

  Karolina Macios wykonała kawał dobrej roboty. Pomiędzy rozmowy z bohaterami programu, a więc zarazem z pracownikami kopalni, wplotła własne obserwacje. Pokazała zarazem świat górników od tej prawdziwej, ale i przystępnej dla czytelnika strony czerpiąc wiadomości zarówno spod ziemi, jak i rodzinnych domów poszczególnych postaci. W efekcie ukazała spójny obraz tych, którzy wraz z każdym zjazdem w dół żegnają się hasłem „szczęść Boże”.

  Całość dopełniają wkładki ze zdjęciami uczestników programu, jak i fotografie różnych obiektów związanych z kopalnią. Możecie zobaczyć ujęcie przygotowań do ładowania przodka materiałem wybuchowym, pracę kombajnu ścianowego czy plakaty wiszące przy szybie.

  PODSUMOWANIE

  Książkę sugeruję tym, którzy mieli okazję oglądać program „Górnicy PL” i mają ochotę na więcej. To także propozycja dla tych chcących bliżej przyjrzeć się pracy górników. Dla mnie jest to lektura, której czytanie bardzo przeżywałam, dlatego, że sama jestem żoną górnika i wiem jak to jest niecierpliwie czekać na wiadomość, że bezpiecznie wyjechał na powierzchnię. Wam polecam, ale w zależności od zainteresowań. Wiem, że nie dla każdego może to być interesująca lektura. Dla mnie na pewno była ona wartościowa.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka ta to dopełnienie serialu, który emitowany jest na kanale Discovery Channel o tej samej nazwie. Karolina Macios, autorka tej pozycji postanowiła wprowadzić odbiorców wgłąb Ziemi i poprzez słowo pisane przekazać wszystkie jej odczucia i emocje nie opuszczające jej po zejściu setki metrów pod ziemię. Książkę tworzą również wypowiadający się tam ludzie, a mianowicie Dawid, Robert i Malwina, którzy pracują w kopalni węgla, Krzysztof i Mariusz - kopalnia miedzi oraz Tomek wraz z Olkiem w kopalni soli. To właśnie ich życie i doświadczenia poznałam, to ich punkt widzenia i miłość do swojego zawodu. Część z tych osób zajmuje się górnictwem przez swoje korzenie, część przez swój własny, świadomy wybór. Jednak pomimo różnic wieku, płci, wydobywanego surowca - każdy z nich usilnie walczy z krzywdzącym stereotypem brudnego górnika, który po pracy chodzi na piwo, nie rozstaje się z kilofem i nie zna innych tematów niż kopalnia. Jak sami przyznają, kopalnia to ich całe życie, jednak skupiają się również na rodzinie, która jest najważniejsza. Opowiadają o tragicznych wypadkach, o które w tak trudnych warunkach nie trudno, o swoich zabawnych historiach, o żartach z młodych, niedoświadczonych, nowo zatrudnionych górników. To wszystko sprawia, że możemy przekonać się, że każdy z nich jest po prostu człowiekiem, który kocha swoją jakże niebezpieczną pracę. Wszyscy zapewniają, że nie każdy jest stworzony do pracy w kopalni, gdzie brud, wysoka temperatura, wąskie korytarze, mogą doprowadzić człowieka do rezygnacji z tego zawodu. Co mnie najbardziej ujęło to to, jak bardzo w pracy górnika ważne jest zaufanie do drugiej osoby. Tam nikt nie pracuje sam - tam, pod ziemią zawsze jest zespół, grupa, drużyna ludzi. Każdy z nich wie, że schodząc pod ziemię może już nie wyjść, jednak ma tą świadomość, że pomoc nadejdzie od każdego członka ekipy.

  Książka porusza bardzo interesujący temat, poznajemy w niej wiele ciekawostek dotyczących górnictwa, zawiera również zdjęcia, które przybliżają czytelnikowi to czego nie może na co dzień zobaczyć. Teraz czas na zobaczenie serialu! Książkę jak najbardziej polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nieraz w mediach społecznościowych było głośno, za sprawą zawalenia się jakiegoś stropu w kopalni i zasypania górników. Nie każdy wychodził cało z tej katastrofy, wielu ludzi ginęło albo całymi dniami było uwięzionych pod ziemią. Nawet po takich traumatycznych przeżyciach dzielnie wracali do tego niewdzięcznego zajęcia. To nie jest zawód dla ludzi słabych i bojaźliwych. Codziennie rano wychodząc do pracy górnicy, jak i ich rodziny pozostają w niepewności. Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do zawalenia się kopalni. Nigdy nie wiadomo, czy to akurat ten dzień nie będzie tym ostatnim. Ta świadomość nieustannie w człowieku siedzi, a mimo to i tak zjeżdżają pod ziemię. Również ekstremalne warunki nie sprzyjają temu wyborowi, potrafią wycieńczyć człowieka. Dlaczego więc znajdują się ludzie, którzy się na to piszą? Co nimi kieruje? Czemu podejmują się tego niebezpieczeństwa? Czy to kwestia pasji, konieczności, czy rodzinnej tradycji typowych ślązaków? „Górnicy PL” przybliżają tę gorzką prawdę, a dodatkowo ubarwione są o klimatyczne fotografie.

  Książka to swego rodzaju wywiad z siedmioma pracownikami kopalni. Każdy z nich kompletnie inaczej odbiera pracę jaką wykonuje. Każdy ma innych powód, dla którego pała się takim, a nie innym zawodem. Dzięki temu mamy możliwość szerszego spojrzenia na kwestię dotyczącą górnictwa i górników.

  Po tej lekturze jeszcze bardziej cenię i podziwiam siłę, wytrwałość i odwagę, którą posiadają górnicy.

  To jedna z tych istotnych lektur, na które naprawdę warto zwrócić uwagę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Upał dziesiątkuje ludzi, szpitale są przepełnione, a na cmentarzach zaczyna brakować miejsc. Giną zwierzęta, morze zamienia się w cmentarzysko ryb, wygłodniałe mewy krążą nad Gdynią. Cień śmierci padł na świat akurat tego roku, w którym Anna poznała Emila. Ten związek miał być dla niej szansą na...
dodaj do schowka Do koszyka 25,11 zł
Joanna od dziecka ma niezwykły dar. Dar, który bywa również przekleństwem. Dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia, odczuwa to, co woleliby ukryć przed światem. Podczas rodzinnego spaceru po gdyńskim klifie dzieje się coś, co powoduje, że Joanna z mężem...
dodaj do schowka Do koszyka 23,55 zł
Joanna od dziecka ma niezwykły dar. Dar, który bywa również przekleństwem. Dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia, odczuwa to, co woleliby ukryć przed światem. Podczas rodzinnego spaceru po gdyńskim klifie dzieje się coś, co powoduje, że Joanna z mężem...
dodaj do schowka Do koszyka 29,61 zł
Joanna od dziecka ma niezwykły dar. Dar, który bywa również przekleństwem. Dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia, odczuwa to, co woleliby ukryć przed światem. Podczas rodzinnego spaceru po gdyńskim klifie dzieje się coś, co powoduje, że Joanna z mężem...
dodaj do schowka Do koszyka 23,23 zł
Joanna od dziecka ma niezwykły dar. Dar, który bywa również przekleństwem. Dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia, odczuwa to, co woleliby ukryć przed światem. Podczas rodzinnego spaceru po gdyńskim klifie dzieje się coś, co powoduje, że Joanna z mężem...
dodaj do schowka Do koszyka 23,23 zł
Upał dziesiątkuje ludzi, szpitale są przepełnione, a na cmentarzach zaczyna brakować miejsc. Giną zwierzęta, morze zamienia się w cmentarzysko ryb, wygłodniałe mewy krążą nad Gdynią. Cień śmierci padł na świat akurat tego roku, w którym Anna poznała Emila. Ten związek miał być dla niej szansą na...
dodaj do schowka Do koszyka 25,57 zł
Wybrane bestsellery
Autorka bestsellerowej powieści Co wyszeptał nam deszcz! Poruszająca historia córki bohaterów Kontraktu! Życie nie bywa łaskawe. Wyzwania, które rzuca, popychają ludzi do czynów wymagających decyzji: „być albo nie być”. Tristan Harmon, by przeżyć, musiał nauczyć się kraść. Jednak jedno zlecenie...
dodaj do schowka Do koszyka 43,83 zł
Autorka bestsellerowej powieści Co wyszeptał nam deszcz! Poruszająca historia córki bohaterów Kontraktu! Życie nie bywa łaskawe. Wyzwania, które rzuca, popychają ludzi do czynów wymagających decyzji: „być albo nie być”. Tristan Harmon, by przeżyć, musiał nauczyć się kraść. Jednak jedno zlecenie...
dodaj do schowka Do koszyka 32,54 zł
Puzzle 4 w 1 Bluey i świat - puzzle dla dzieci, które składają się z 4 oddzielnych układanek. Zostały stworzone dla wszystkich małych miłośników Marvela. Zróżnicowana liczba elementów 12, 24, 20, 15 umożliwia zabawę zarówno młodszym, jak i trochę starszym dzieciom.Układanki zostały wytworzone w...
dodaj do schowka Do koszyka 28,49 zł
Układanka dydaktyczna 'Abecadło' to edukacyjna gra dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem alfabetu. Zabawa polega na dopasowywaniu kartonika z literką do kartonika z obrazkiem przedstawiającym wyraz rozpoczynający się tą literką. Dzięki zabawie dziecko uczy się literek...
dodaj do schowka Do koszyka 14,33 zł
Kontynuacja Fourth Wing, bestsellerowej serii Empireum. Najlepsze romantasy 2023 roku według Goodreads! Wszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o...
dodaj do schowka Do koszyka 71,99 zł
Wiele zabawnych pytań i ciekawostek z całego świata! Odkryj co jest prawdą, a co nie! Jak dużo wiesz o życiu na różnych kontynentach, zwierzętach i zwyczajach, a co Cię jeszcze zaskoczy? Zagraj w quiz i się przekonaj! Zawartość pudełka: 24 obustronne karty, 96 pytań, instrukcja.
dodaj do schowka Do koszyka 6,84 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula