Górnicy PL

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
202
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 24,22 zł
Nasza cena: 25,50 zł 34,99 zł Taniej o: 27%

Na tę książkę składa się siedem historii siedmiu różnych osób.

Każda z nich zupełnie inaczej patrzy na swoją pracę, chociaż łączy je podobny bagaż doświadczeń. Podobny nie oznacza jednak taki sam – na pewno nie w tym podziemnym świecie, który rozciąga się na przestrzeni wielu kilometrów, a tak naprawdę nie ma granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, bez względu na to, czy tego chcą, czy nie. Opowieści z życia kopalni krążą wokół rodzinnych stołów, zwłaszcza tam, gdzie na dole pracują ojciec i syn, bracia i szwagrowie. Tutaj ludzie żyją kopalnią, nawet jeśli szczerze nienawidzą tego miejsca. Praca na dole jest niewdzięczna, wysysa z człowieka wszystkie siły i nie pozwala na choćby moment dekoncentracji, bo chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią, każdy zjazd – okazać się ostatnim. A jednak ci, którzy wciąż zjeżdżają, nie potrafią przestać mówić o pracy na dole z fascynacją, podziwem i pokorą. Zrozumiałam to dopiero, gdy sama z nimi zjechałam i zobaczyłam, w jakich warunkach spędzają połowę życia.

To nie jest przyjazny świat, żyjący w nim ludzie są twardzi i zahartowani, bo nieustannie muszą mierzyć się z żywiołem i walczyć ze swoimi słabościami, a walka nie jest równa. Tutaj nie ma takiej samej dniówki, każdy dzień jest inny – mówią z błyskiem w oku.

To fascynujący świat. Przerażający, surowy i bezlitosny, ale fascynujący.

Karolina Macios, autorka książki Górnicy PL
Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  WĘGIEL, MIEDŹ I SÓL

  Książka „Górnicy PL” została podzielona na trzy części, w których kolejno przedstawiana jest codzienność ludzi wydobywających: węgiel, miedź i sól. Siedmioro bohaterów z jedną kobietą w szeregach opowiada o tym, jak wyglądało ich pierwsze zderzenie z rzeczywistością kopalni, jak odbywa się ich standardowa szychta i rodzinne życie, bo choć oni sami twierdzą, że pracę zostawiają po przekroczeniu kopalnianej bramy, odmienne zdanie mają ich bliscy. Nie brak tragicznych wspomnień, opowieści o pokonywanych trudach, nie brak i wyczuwalnej pasji, fascynacji tym jakże niebezpiecznym światem. Jak to jest leżeć unieruchomionym pod obrywającym się skalnym elementem? Jakie przeszkody musiała pokonać dziewczyna trafiająca do iście męskiego środowiska? Jak to jest prowadzić kilkudziesięciotonową maszynę? I dlaczego niektóre ze scen telewizyjnego programu trzeba było powtarzać?

  ROZMOWY I OBSERWACJE

  Karolina Macios wykonała kawał dobrej roboty. Pomiędzy rozmowy z bohaterami programu, a więc zarazem z pracownikami kopalni, wplotła własne obserwacje. Pokazała zarazem świat górników od tej prawdziwej, ale i przystępnej dla czytelnika strony czerpiąc wiadomości zarówno spod ziemi, jak i rodzinnych domów poszczególnych postaci. W efekcie ukazała spójny obraz tych, którzy wraz z każdym zjazdem w dół żegnają się hasłem „szczęść Boże”.

  Całość dopełniają wkładki ze zdjęciami uczestników programu, jak i fotografie różnych obiektów związanych z kopalnią. Możecie zobaczyć ujęcie przygotowań do ładowania przodka materiałem wybuchowym, pracę kombajnu ścianowego czy plakaty wiszące przy szybie.

  PODSUMOWANIE

  Książkę sugeruję tym, którzy mieli okazję oglądać program „Górnicy PL” i mają ochotę na więcej. To także propozycja dla tych chcących bliżej przyjrzeć się pracy górników. Dla mnie jest to lektura, której czytanie bardzo przeżywałam, dlatego, że sama jestem żoną górnika i wiem jak to jest niecierpliwie czekać na wiadomość, że bezpiecznie wyjechał na powierzchnię. Wam polecam, ale w zależności od zainteresowań. Wiem, że nie dla każdego może to być interesująca lektura. Dla mnie na pewno była ona wartościowa.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka jest uzupełnieniem serii telewizyjnej o tym samym tytule.

  Bardzo się cieszę, że przybliżona została praca pod ziemią - ciężka, niebezpieczna, wymagająca. Ten świat może odpychać albo fascynować - i ja zdecydowanie jestem nim zafascynowana. Może nie na tyle, żeby samej podjąć się takiej pracy, ale poznać go i zrozumieć - to tak.

  Mówi się - praca jak każda inna - i w jakiś sposób to racja, bo do każdej pracy trzeba się przygotować, znać się na niej. Jednak ta ciągła szczypta niepokoju się utrzymuje - tak jest zawsze, gdy człowiek chce okiełznać naturę. Nie można zapominać, że jest ona potężna. Czym jest malutki człowiek, setki metrów pod ziemią...

  Historie górników poruszają, czasem wywołują uśmiech, czasem przerażenie. Zapadają w pamięć i zostawiają ślad.

  Jedyny minus jak dla mnie - za mało zdjęć. Ale zawsze można obejrzeć ponownie program w telewizji :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka ta to dopełnienie serialu, który emitowany jest na kanale Discovery Channel o tej samej nazwie. Karolina Macios, autorka tej pozycji postanowiła wprowadzić odbiorców wgłąb Ziemi i poprzez słowo pisane przekazać wszystkie jej odczucia i emocje nie opuszczające jej po zejściu setki metrów pod ziemię. Książkę tworzą również wypowiadający się tam ludzie, a mianowicie Dawid, Robert i Malwina, którzy pracują w kopalni węgla, Krzysztof i Mariusz - kopalnia miedzi oraz Tomek wraz z Olkiem w kopalni soli. To właśnie ich życie i doświadczenia poznałam, to ich punkt widzenia i miłość do swojego zawodu. Część z tych osób zajmuje się górnictwem przez swoje korzenie, część przez swój własny, świadomy wybór. Jednak pomimo różnic wieku, płci, wydobywanego surowca - każdy z nich usilnie walczy z krzywdzącym stereotypem brudnego górnika, który po pracy chodzi na piwo, nie rozstaje się z kilofem i nie zna innych tematów niż kopalnia. Jak sami przyznają, kopalnia to ich całe życie, jednak skupiają się również na rodzinie, która jest najważniejsza. Opowiadają o tragicznych wypadkach, o które w tak trudnych warunkach nie trudno, o swoich zabawnych historiach, o żartach z młodych, niedoświadczonych, nowo zatrudnionych górników. To wszystko sprawia, że możemy przekonać się, że każdy z nich jest po prostu człowiekiem, który kocha swoją jakże niebezpieczną pracę. Wszyscy zapewniają, że nie każdy jest stworzony do pracy w kopalni, gdzie brud, wysoka temperatura, wąskie korytarze, mogą doprowadzić człowieka do rezygnacji z tego zawodu. Co mnie najbardziej ujęło to to, jak bardzo w pracy górnika ważne jest zaufanie do drugiej osoby. Tam nikt nie pracuje sam - tam, pod ziemią zawsze jest zespół, grupa, drużyna ludzi. Każdy z nich wie, że schodząc pod ziemię może już nie wyjść, jednak ma tą świadomość, że pomoc nadejdzie od każdego członka ekipy.

  Książka porusza bardzo interesujący temat, poznajemy w niej wiele ciekawostek dotyczących górnictwa, zawiera również zdjęcia, które przybliżają czytelnikowi to czego nie może na co dzień zobaczyć. Teraz czas na zobaczenie serialu! Książkę jak najbardziej polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nieraz w mediach społecznościowych było głośno, za sprawą zawalenia się jakiegoś stropu w kopalni i zasypania górników. Nie każdy wychodził cało z tej katastrofy, wielu ludzi ginęło albo całymi dniami było uwięzionych pod ziemią. Nawet po takich traumatycznych przeżyciach dzielnie wracali do tego niewdzięcznego zajęcia. To nie jest zawód dla ludzi słabych i bojaźliwych. Codziennie rano wychodząc do pracy górnicy, jak i ich rodziny pozostają w niepewności. Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do zawalenia się kopalni. Nigdy nie wiadomo, czy to akurat ten dzień nie będzie tym ostatnim. Ta świadomość nieustannie w człowieku siedzi, a mimo to i tak zjeżdżają pod ziemię. Również ekstremalne warunki nie sprzyjają temu wyborowi, potrafią wycieńczyć człowieka. Dlaczego więc znajdują się ludzie, którzy się na to piszą? Co nimi kieruje? Czemu podejmują się tego niebezpieczeństwa? Czy to kwestia pasji, konieczności, czy rodzinnej tradycji typowych ślązaków? „Górnicy PL” przybliżają tę gorzką prawdę, a dodatkowo ubarwione są o klimatyczne fotografie.

  Książka to swego rodzaju wywiad z siedmioma pracownikami kopalni. Każdy z nich kompletnie inaczej odbiera pracę jaką wykonuje. Każdy ma innych powód, dla którego pała się takim, a nie innym zawodem. Dzięki temu mamy możliwość szerszego spojrzenia na kwestię dotyczącą górnictwa i górników.

  Po tej lekturze jeszcze bardziej cenię i podziwiam siłę, wytrwałość i odwagę, którą posiadają górnicy.

  To jedna z tych istotnych lektur, na które naprawdę warto zwrócić uwagę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeszcze jeden zjazd na szychtę.

  Serial który pewnie kojarzycie z Discovery doczekał się uzupełnienia książką. Książką w siedmiu odsłonach, tyle bowiem mamy tutaj bohaterów i ich historii. Jako ktoś mieszkający od zawsze na Górnym Śląsku :) nie mogłem przegapić tego, co właśnie recenzuję ;)

  Hm... Serial to jednak serial - z konieczności wygładzony, stonowany tam, gdzie powinien być stonowany, żeby całość lepiej wyglądała na ekranie. Książka do sedna prawdy o górnictwie i o pracy na dole ma o wiele wiele bliżej. Choć i tak jest to "prawda" niepełna... pewnych historii i faktów nikt nie przytoczy, a co mam na myśli, wiedzą pewnie tylko ci, którzy są z tym zawodem albo bezpośrednio związani, albo znają kogoś takiego. Prawda o "dole" jest dużo bardziej nieciekawa niż wynikać to może z serialu, czy choćby z książki. Lecz fajnie, że ktoś się tym tematem zainteresował - wypada podziękować i Discovery i Wydawnictwu Insignis.

  Czegóż więc możemy się dowiedzieć o górnictwie i górnikach? - z tej właśnie książki? Chyba tego, co dla ludzi na Śląsku jest oczywiste; górnictwo to nieodłączny element i tego regionu i mentalności jego mieszkańców. Niebezpieczna (dużo bardziej niebezpieczna niż to pokazano, i to z wielu powodów) praca, codzienna niepewność czy się wyjedzie, ekstremalne warunki samej pracy, ale i wielki do tej pracy szacunek. Dla górnika kopalnia to nieodłączna część życia - nawet jeśli nienawidzi i boi się każdego kolejnego zjazdu. Prawda jest taka, że ta praca powinna budzić najwyższy możliwy szacunek. A jest bardzo niedoceniana, postrzegana głównie z perspektywy "archaiczności" zawodu i górniczych protestów. Nic nie jest, co prawda, tylko czarne i białe, ale te oceny są szalenie niezasłużone i niesprawiedliwe. To jednak temat - chyba nie do wyczerpania... - na inną okazję.

  Książkę gorąco polecam - warto.

  Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

  Recenzja znajduje się także na moim blogu:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Karolina Macios
 • Wydawnictwo Insignis
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 202
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788365743602
 • Język: polski
 • ISBN: 9788365743602
 • EAN: 9788365743602
 • Wymiary: 14x21 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Adobe InDesign CC/CC PL. Projektowanie multimediów i publikacji do druku 0/5 Nasza cena:
44,85 zł 69,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Adobe InDesign CC/CC PL. Projektowanie multimediów i publikacji do druku

Adobe InDesign CC jest potężnym narzędziem do projektowania wszelkiego rodzaju dokumentów, wysoce cenionym przez profesjonalistów na całym świecie. Ma ogromne możliwości w zakresie przygotowywania układów stron zarówno na potrzeby druku, jak i publikacji elektronicznych. Za pomocą InDesigna można...
Matura Focus 2. Student's Book A2+/B1. Podręcznik wieloletni 0/5 Nasza cena:
56,13 zł 72,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Matura Focus 2. Student's Book A2+/B1. Podręcznik wieloletni

Matura Focus 2 to podręcznik wieloletni do nauki języka angielskiego w szkołach ponadpodstawowych. Jako integralny komponent kursu polecamy też: Ćwiczenia do wersji wieloletniej Matura Focus 2. Matura Focus Pierwsza seria dla szkół ponadpodstawowych zintegrowana z bestsellerowymi Repetytoriami...
PL: Tożsamości wyobrażona 0/5 Nasza cena:
41,53 zł 69,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

PL: Tożsamości wyobrażona

Antologia tekstów pod redakcją prof. Joanny Tokarskiej-Bakir to ważny głos w debacie o naszej tożsamości, o relacjach z sąsiadami, historii dawnej i tej najnowszej, o miejscu Polski w Zjednoczonej Europie. Pośród autorów znaleźli się artyści, socjolożki, naukowczynie, pisarki, twórcy teatralni i...
Korespondenci.pl 0/5 Nasza cena:
28,69 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Korespondenci.pl

Książka przedstawia kulisy pracy polskich korespondentów wojennych ? Marii Wiernikowskiej, Jacka Czarneckiego, fotoreportera Krzysztofa Millera, Wojciecha Jagielskiego, Wiktora Batera, Miłady Jędrysik, Radosława Kietlińskiego, Waldemara Milewicza, kamerzysty TVN Artura Łukaszewicza, Piotra...
Our Discovery Island PL dotacja 2 PB +MP3 CD (podręcznik wieloletni) OOP 0/5 Nasza cena:
25,86 zł 32,20 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Our Discovery Island PL dotacja 2 PB +MP3 CD (podręcznik wieloletni) OOP

Our Discovery Island to nowoczesny i uniwersalny kurs dla I etapu edukacyjnego. Zabiera dzieci na wspaniałą przygodę do świata bajkowych wysp, gdzie uczniowie spotykają niezwykłych bohaterów, poznają fascynujące historie, rozwiązują zagadki dla małych odkrywców, a przy tym uczą się angielskiego. Z...
ABC Excel 2019 PL 0/5 Nasza cena:
40,18 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

ABC Excel 2019 PL

Poznaj Excela od podszewki! Naucz się obsługi programu Excel Wprowadzaj i edytuj dane Korzystaj z funkcji i formuł Formatuj i drukuj arkusze Program Excel to niewątpliwie najpopularniejsze na świecie narzędzie do przetwarzania zestawów danych. Listy, raporty, podsumowania, proste bazy danych –...
Matura Focus 1. Workbook A2/A2+. Ćwiczenia do podręcznika wieloletniego 0/5 Nasza cena:
44,12 zł 51,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Matura Focus 1. Workbook A2/A2+. Ćwiczenia do podręcznika wieloletniego

ZESZYT ĆWICZEŃ to integralna część kursu, a każdej stronie z podręcznika odpowiada strona zadań w zeszycie ćwiczeń. Oprócz materiału utrwalającego i zadań gramatycznych o stopniowanej trudności, w zeszycie ćwiczeń znajdują się także: Strategie maturalne Bank zwrotów przydatnych na egzaminie,...
Excel 2019 PL. Biblia 0/5 Nasza cena:
105,78 zł 129,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Excel 2019 PL. Biblia

Wyczerpujące źródło wiedzy MS Excel zasłużył już na miano kultowego. Od ponad 20 lat towarzyszy studentom, naukowcom, ekonomistom, analitykom i wielu innym ludziom. To wszechstronne narzędzie jest konsekwentnie rozwijane i rozbudowywane, a jego możliwości są coraz większe &mdash, dziś trudno byłoby...
Le Nouveau Taxi 2 ćwiczenia PL HACHETTE 0/5 Nasza cena:
33,85 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Le Nouveau Taxi 2 ćwiczenia PL HACHETTE

Le Nouveau Taxi ! 2 zeszyt ćwiczeń /polska edycja/ Zeszyt ćwiczeń Le Nouveau Taxi ! 2 wpisuje się w organizację i progresję leksykalno-gramatyczną książki ucznia. Jego zadaniem jest uzupełnienie i wspieranie pracy językowej ucznia poprzez liczne ćwiczenia i zadania systematyzujące w zakresie:...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula