GOPR. Na każde wezwanie

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
424
Rok wydania
2022
Nasza cena: 26,57 zł 46,99 zł Taniej o: 43%

Mając za najwyższą wartość ludzkie życie, co roku dbają o bezpieczeństwo tysięcy urlopowiczów, turystów i sportowców. Od 70 lat opiekują się każdym, kto nie może sam powrócić do bezpiecznego schroniska. Można ich łatwo rozpoznać - noszą czerwone polary i komunikatory przy paskach. Wzbudzają sympatię i podziw, a każdy, kto jest w niebezpieczeństwie, może odetchnąć na ich widok. Pragniesz poznać ich bliżej? Przeczytaj książkę "GOPR. Na każde wezwanie".

Czy praca w poszczególnych pasmach górskich się od siebie różni? Jak wygląda organizacja GOPR-u? Czy każdy może zostać ratownikiem, czy jednak istnieją predyspozycje do tej pracy? Jak sprawdzają się wyszkolone psy w pracy u boku ratownika? Na wszystkie te pytania odpowiedzieli autorzy tej książki, pozwalając na prawdziwe zrozumienie pracy ratownika górskiego.

W książce znajduje się historia GOPR-u, który już od 70 lat dba o bezpieczeństwo na szlakach i poza nimi. Znajdziesz w niej nie tylko suche informacje, ale również prawdziwe historie opowiedziane przez samych ratowników. Spektakularne akcje i wyjątkowe momenty wpisują się w pamięć każdego czytelnika poprzez wartość życia, którą przekazują. Choć lepiej nigdy nie spotkać ratownika, można się cieszyć, gdy już do nas przybędzie.


O autorach

Autorami tej książki są Jerzy Porębski oraz Wojciech Fusek, dla których nie jest to pierwsza wspólna książka. Na swoim wspólnym koncie posiadają również publikację "Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu".

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: GOPR. Na każde wezwanie
 • Autorzy: Jerzy Porębski, Wojciech Fusek
 • Wydawnictwo Agora
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2022
 • Ilość stron: 424
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788326838675
 • Język: polski
 • ISBN: 9788326838675
 • EAN: 9788326838675
 • Wymiary: 17x22 cm

Recenzje książki GOPR. Na każde wezwanie (7)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Góry czasem próbują ostrzec, ludzie pozostają jednak głusi”

  W górach prawie każdy z nas był. Odpoczywał, spacerował czy zdobywał szczyty górskie. Ale czy zastanawialiśmy się, jak na co dzień wygląda prawa ratowników górskich? W jakich warunkach pracują? Jakim sprzętem się posługują? Jaką odpowiedzialność na siebie biorą wychodząc w góry na ratunek innym? Przekonajcie się …

  „Góry są bezosobowe. Nie są wrogiem ani przyjacielem. Główne niebezpieczeństwo tkwi w człowieku, w jego nieuzasadnionej ufności we własne siły i w lekceważeniu praw przyrody. A prawem w górach są mgła, śnieg, wiatr, piorun i przede wszystkim nagłe zmiany pogody”

  Lektura ta ukazała się w siedemdziesięciolecie powstania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poznajemy bliżej strukturę i działalność tej organizacji. Dowiemy się, że GOPR to siedem plemion niebieskiego krzyża, tj. Grupa Karkonoska, Sudecka, Beskidzka, Podhalańska, Krynicka, Bieszczadzka i Jurajska. Poznamy ich założycieli i ludzi, którzy mieli i nadal mają największy wpływ na ich działanie. Ludzi, którzy żyją ich życiem, nie wyobrażają sobie życia bez tej organizacji. Poświęcili jej całe życie i to ich drugi dom. W tym reportażu pojawia się dużo faktów, nazwisk i dat. I to jest trudne do ogarnięcia, nie wiem, czy jest to potrzebne aż z takimi szczegółami. Nie sposób tego zapamiętać, ale zawsze będzie można do niej sięgnąć, aby w razie konieczności coś sprawdzić.

  Największe wrażenie na czytelniku robią opowieści – relacje o prawdziwych akcjach ratunkowych. Największych w historii kraju katastrof w górach. Niezależnie od pogody, warunków i sił, grupa wyrusza na pomoc poszkodowanym, zdarzały się sytuacje, że na pomoc było już za późno. Wyruszano, aby znaleźć i sprowadzić zwłoki. Opisane akcje zapierają dech w piersiach, emocje są niesamowite i niecodzienne. Ryzykowali własne życie, aby ratować innych z opresji. Jak widać zdarzało się, że ludzie wyruszali często w góry, gdy warunki były fatalne i niebezpieczne. Bez przygotowania i odpowiedniego wyposażenia. Nie mając pojęcia, co ich tam może spotkać. I tam się ich skończyło …

  Kto może zostać takim ratownikiem górskim? Nie jest to łatwe, przed kandydatami surowe wymagania do spełnienia. Kilkuetapowe egzaminy, zarówno z wiedzy, jak i fizycznego przygotowania. Do odbycia wiele godzin stażu i praktyki. Nie każdy nadaje się do takiej pracy. Trzeba też być bardzo odpornym na stres i czyhające niespodziewane i nieoczekiwane anomalie, które mogą się zdarzyć na wysokości.

  „Do zadań ratowników należy zwalczanie fałszywego, niczym nieuzasadnionego przekonania, że istnieją w górach bezpieczne drogi, że istnieją całkowicie bezpieczne góry”.

  Autorzy przez pryzmat własnych doświadczeń zapraszają nas do świata pełnego emocji, codziennych zmagań nie tylko z aurą, ale i niebezpiecznymi wypadkami. Powinniśmy mieć świadomość, że oni codziennie narażają swoje zdrowie i życie, aby inny człowiek mógł wrócić cały i zdrowy do swoich bliskich. Zadaję sobie pytanie, czy wszyscy mamy świadomość i wiedzę, jak trudna i niebezpieczna jest praca ratowników górskich? Jak muszą nas ratować z opresji, gdy zabłądziliśmy i nie znamy drogi powrotnej ze szczytów górskich?

  Znakomita, polecam, nie tylko dla każdego miłośnika górskich wycieczek! Również nieprzekonanych do górskich wspinaczek zachęcam do zmiany zdania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "GOPR. Na każde wezwanie" to bogato ilustrowana historia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Organizacji, która powstała w odpowiedzi na zwiększający się ruch turystyczny w górach innych niż Tatry. Jednak to właśnie tamtejsi ratownicy objęli wsparciem merytorycznym, organizacyjnym i finansowym raczkujące oddziały GOPR.

  W książce poznajemy "siedem plemion błękitnego krzyża" czyli poszczególne grupy GOPR: Karkonoską, Sudecką (dawniej Wałbrzysko - Kłodzką), Beskidzką, Podhalańską, Krynicką, Bieszczadzką oraz Jurajską. Każdy z rozdziałów poświęconych danej grupie opowiada o jej największych wyzwaniach oraz głównych obszarach działania. Zawiera także krótką statystykę: ilość akcji, wypracowanych godzin oraz liczebność grupy.

  Niesposób jednak mówić o ratownictwie górskim nie wspominając o wypadkach. W książce przeczytamy o najgłośniejszych oraz najbardziej dramatycznych wydarzeniach, które najczęściej wynikały z ludzkiej niewiedzy, brawury oraz nieznajomości gór. Dowiemy się także jakimi zasadami kierują się ratownicy. Oprócz determinacji i gotowości do poświęceń muszą cechować się oni także umiejętnością realnej oceny sytuacji - aby wiedzieć kiedy podjąć decyzję o zakończeniu akcji lub jak mądrze rozłożyć siły i zasoby.

  Ta pozycja nie jest jednak tylko piękną laurką. Znajdziemy tutaj obiektywne spostrzeżenia, fakty oraz szczere, czasem lekko ironiczne, wyznania ratowników i osób związanych z górami. Z książki dowiemy się jak na przestrzeni lat zmieniało się górskie ratownictwo, napotykając na swojej drodze trudności administracyjne, logistyczne i finansowe. Druga wojna światowa, PRL, zmiany polityczne - wszystkie te wydarzenia odcisnęły piętno na działaniach GOPRU. Przyznam,że to właśnie ten rys historyczny zaciekawił mnie najbardziej. Z dużym zainteresowaniem czytałam o wyzwaniach, które stawały przed ratownikami w związku z politycznymi i historycznymi zawirowaniami.

  Jeśli kochacie góry i lubicie poznawać różne zawody oraz środowiska od środka - jest to książka dla Was 🙂.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Jak powstało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe? Jakie poszczególne grupy odpowiedzialne za dany teren tworzą GOPR? Jak to się stało, że TOPR opuścił GOPR? Jakie umiejętności musi posiadać ratownik i jak wygląda egzamin, by znaleźć się wśród osób, które noszą znak niebieskiego krzyża?

  Na te pytania i wiele więcej dostaniecie odpowiedzi w książce, która w przystępny sposób dostarcza wiedzy na ten temat. Samej historii, dat i osób, które były ważne dla powstania i utrzymania organizacji jest poświęcone sporo miejsca, ale dzięki zdjęciom i dobrym wyważeniu ilości informacji w danym rozdziale bardzo przyjemnie idzie przyswoić tę wiedzę.

  Od przeszłości do teraźniejszości możemy poznać [Adres usunięty]. jak wyglądały początki łączności satelitarnej, od kiedy psy stały się pełnoprawnymi członkami GOPR, kiedy zaczęto wykorzystywać śmigłowce w akcjach ratunkowych i jak zmieniło się wyposażenie ratowników.

  Nie sposób przy historii ratowników nie wspominać o ich akcjach, które są jednocześnie ukazaniem bohaterstwa GOPR, jak i przestrogą dla czytelnika, który chce wybrać się na górską wycieczkę. W książce zostały umieszczone znane akcje ratunkowe, które pamiętam z telewizji czy innych książek oraz takie, które były ważne dla danego ratownika, który podzielił się swoimi wspomnieniami z autorami.

  Uwielbiam, gdy w literaturze faktu zostają umieszczone zdjęcia, by samemu zobaczyć jakie zmiany dokonały się na przestrzeni lat. Tutaj jest ich naprawdę sporo, co jest wielkim plusem, bo zdjęcie poparte historią mam wrażenie, że zostanie na dłużej w mojej głowie. Bardzo lubię w przystępny sposób dowiadywać się nowych rzeczy z przeróżnych dziedzin i ta książka w całości spełniła moje oczekiwania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 3/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ciekawa, bardzo obszerna publikacja, która przybliża czytelnikom pracę ratowników GOPR. Dużo tutaj historii, ciekawych opowieści, anegdotek. Polecam wszystkim miłośnikom górskich wędrówek oraz czytelnikom, którzy lubią literaturę faktu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To jedna z tych książek, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom górskich wycieczek. To historia o ludziach, którzy tworzą GOPR i którzy ratują tych ludzi, którym w górach powinęła się noga i którzy nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do bezpiecznego miejsca. W książce znajdziemy zarówno trochę faktów na temat samego GOPRu, ale również wiele opisów akcji ratunkowych, które były przez GOPR prowadzone, od tych mniej znanych do tych, o których słyszało spore grono osób. Książka jest bardzo ładnie wydana i zawiera wiele zdjęć, które idealnie dopełniają opisane w niej treści.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Przejmująca biografia człowieka, którego życie to gotowy scenariusz filmowy. Historia Macieja Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która...
dodaj do schowka Do koszyka 32,50 zł
Przejmująca biografia człowieka, którego życie to gotowy scenariusz filmowy. Historia Macieja Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która...
dodaj do schowka Do koszyka 36,54 zł
Los bawił się nim okrutnie. Stworzył go Polakiem i obdarzył seksualnością, która nie ułatwiała życia. W dzieciństwie, które przypadło na najokrutniejszą z wojen, zabrał mu ojca i okaleczył dłoń pozbawiając kluczowego palca tak potrzebnego wspinaczowi. Janusz Kurczab - wspinacz, instruktor i trener...
dodaj do schowka Do koszyka 44,84 zł
To opowieść o granicach ludzkich możliwości, o człowieczeństwie, które przechodzi egzamin ponad chmurami. Historia ludzi, bez których nie byłoby wśród żywych wielu z dzisiejszych herosów wysokogórskiego wspinania. Lekarze wypraw himalajskich, to bohaterowie drugiego planu. Ale często też kluczowe...
dodaj do schowka Do koszyka 36,11 zł
Stanisław Jędryka - reżyser i scenarzysta filmowy, twórca klasyki polskiego filmu dla dzieci i młodzieży. Pakiet zawiera pięć znakomitych, kultowych już seriali:Do przerwy 0:1Podróż za jeden uśmiechStawiam na Tolka BananaSzaleństwo Majki SkowronWakacje z duchami
dodaj do schowka Do koszyka 70,10 zł
Czujesz się zagubiona, zagubiony w tym, co się dzieje z naszą rzeczywistością? Zaskakuje cię to, jak bardzo się upodabnia do świata „podręcznych” z powieści Margaret Atwood? Masz rację, od kilku lat dzieje się coś bez precedensu. Czytasz wiadomości z Polski, Argentyny, ze Stanów Zjednoczonych czy...
dodaj do schowka Do koszyka 36,11 zł
Wybrane bestsellery
Świat spowiło widmo mroźnej śmierci. Bóg umarł, a ludzkość tapla się w jego białej krwi. Od wielu lat trwa klimatyczna katastrofa zwana wieczną zimą. Wraz z nią przybył głód i zniszczenie starego ładu. Pierwsza jednak zginęła moralność.Dwaj templariusze – członkowie zakonu Najwyższego Kościoła...
dodaj do schowka Do koszyka 22,15 zł
Shōgun to bodaj najsłynniejsza (także dzięki kultowemu serialowi) część azjatyckiej sagi  Jamesa Clavella (1924-94) – jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, słusznie nazywanego „Mr. Bestseller”, a był także wziętym scenarzystą filmowym (m.in. Mucha i Wielka ucieczka). Ale także...
dodaj do schowka Do koszyka 57,33 zł
Barwne i odpowiednie dla dziecka ilustracje, ciekawa tematyka oraz zabawne wierszyki o bohaterach książeczki połączone z zabawą w dotykanie futerek i innych puchatych elementów. Sensoryczna książeczka do stymulowania zmysłów malucha to sposób na udaną zabawę i rozwój dziecka.
dodaj do schowka Do koszyka 25,09 zł
Shōgun to bodaj najsłynniejsza (także dzięki kultowemu serialowi) część azjatyckiej sagi  Jamesa Clavella (1924-94) – jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, słusznie nazywanego „Mr. Bestseller”, a był także wziętym scenarzystą filmowym (m.in. Mucha i Wielka ucieczka). Ale także...
dodaj do schowka Do koszyka 50,99 zł
Doświadczenia mniejszości białorusko-prawosławnej rzadko mieszczą się w oficjalnej historii Polski. Panowała niepisana zasada, by nie rozmawiać o doznawanych krzywdach, bieżeństwie, przesiedleniach, powojennych mordach. Aneta Prymaka-Oniszk przełamuje to milczenie. Jeździ po wsiach, rozmawia z...
dodaj do schowka Do koszyka 34,10 zł
Wiele zabawnych pytań i ciekawostek z całego świata! Odkryj co jest prawdą, a co nie! Jak dużo wiesz o życiu na różnych kontynentach, zwierzętach i zwyczajach, a co Cię jeszcze zaskoczy? Zagraj w quiz i się przekonaj! Zawartość pudełka: 24 obustronne karty, 96 pytań, instrukcja.
dodaj do schowka Do koszyka 6,84 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula