"Factfulness" mówi o budowaniu obrazu świata na podstawie niepodważalnych faktów. Dowiedz się, dlaczego Twoje opinie na temat świata i ludzi tak często okazują się nie do końca trafne!
Każdy z nas tworzy sobie własny obraz świata. Bazuje przy tym na swojej wiedzy: zarówno tej wyniesionej ze szkoły, jak i tej, którą nabywamy z książek, prasy codziennej, Internetu i innych mediów. Większość z tego, czego się dowiadujemy, ma jednak charakter mocno pobieżny. Ponadto wiele faktów nam umyka, zwłaszcza dane liczbowe i statystyczne. Większość ludzi nie potrafi odpowiedzieć na stosunkowo proste pytania dotyczące świata, na przykład jaki procent ludzkości cierpi głód lub jaki odsetek kobiet kończy szkołę podstawową. W odpowiedziach tych popełniamy ogromne błędy. Szacunki te są na tyle złe, że nawet szympans potrafi wybrać właściwą odpowiedź z dużo większym prawdopodobieństwem.
Dlaczego więc nasz wewnętrzny obraz świata jest tak mocno wypaczony? Na kartach prezentowanej książki znajdziemy potencjalne wyjaśnienie tego zjawiska. "Factfulness" zdradza nam wiele na nasz własny temat. Autorzy tej wciągającej, przystępnie napisanej publikacji proponują dość nietypową i zaskakującą odpowiedź na powyższe pytanie. Omawiają mianowicie dziesięć "instynktów", które zaburzają nasz sposób postrzegania ludzi, świata i zachodzących w nim zjawisk. Rozpoczynają od podziału ludzkości na "my" i "oni". Zwracają uwagę na fakt, że wiele informacji medialnych odbieramy przez pryzmat strachu. Analizują też to, w jaki sposób postrzegamy postęp cywilizacyjny. Często myślimy bowiem, że wszystko zmienia się na gorsze.
Tymczasem okazuje się, że nasz świat ma się całkiem dobrze, a przynajmniej o wiele lepiej niż nam się zazwyczaj wydaje. Rzecz jasna nie jest ON doskonały. Istnieje mnóstwo zagrożeń, z którymi naprawdę trzeba się liczyć. Nie można jednak dopuścić do tego, aby nieuzasadnione lęki, stereotypy, półprawdy i najzwyklejsze brednie zakłócały naszą wiedzę o faktach. Bo to właśnie na nich musimy opierać się, wyrabiając sobie różne opinie. W ten sposób będziemy mogli skupić się na rzeczywistych problemach, w obliczu których stoi ludzkość i nasza planeta.
"Factfulness" to książka, którą powinien przeczytać każdy z nas. Znajdziemy tu moc inspirujących opowieści, ciekawych anegdot i zaskakujących konkluzji. Hans Rosling, profesor zdrowia międzynarodowego i wieloletni wykładowca konferencji TED, stawia tu hipotezy, z którymi warto się liczyć. Współautorami książki jest dwoje bliskich współpracowników profesora, Anna i Ole.
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Ewelina O. w dniu 2019-02-17Recenzja dotyczy produktu typu: książka
11 z 11 osób uznało recenzję za przydatnąZ różnych powodów bardzo cenię sobie literaturę faktu. Duże znaczenie ma dla mnie możliwość dowiedzenia się czegoś nowego lub pogłębienia swojej wiedzy, poznanie w ten sposób nowych kultur, tradycji czy miejsc. I poświęcenie czasu na czytanie czegoś prawdziwego, popartego faktami. Nie mogłam więc pozwolić, by ominęło mnie „Factfulness”.
Pomyśl o tych wszystkich nieszczęściach, o których słyszysz każdego dnia. Przypomnij sobie o każdej katastrofie, jaką z wielkim upodobaniem nagłośniła telewizja. Przywołaj obraz złych rzeczy, które w zeszłym tygodniu zajęły strony gazet. Świat wydaje się parszywym miejscem, prawda? Tyle kłopotów, biedy, strachu, przemocy. Kataklizmy. Wojny. Zmiany klimatyczne. Ataki terrorystyczne. Aż się nie chce wierzyć, że potrafimy jeszcze się uśmiechać, a wśród nas żyją optymiści.
Oczywiście, to wszystko jest prawdą. Tyle że tego zła i nieszczęścia pojawia się o wiele mniej, niż jeszcze kilka lat temu. Ba, o wiele mniej, niż nam się wydaje. Sytuacja ludzi poprawia się z roku na rok. Coraz więcej dzieci zostaje zaszczepionych. Procent edukowanych dziewczynek wciąż rośnie. Zmienia się jakość życia. Średnia wieku się wydłuża. Znaczna część ludzi przestaje żyć na granicy ubóstwa. To tylko kilka faktów, na które wskazuje autor książki. Rosling w każdym rozdziale, a może nawet w każdym zdaniu udowadnia, jak niewiele wiemy o naszej rzeczywistości i jak błędną wiedzą się kierujemy. A dotyczy to każdego z nas, niezależnie od wykształcenia czy doświadczenia.
Autor publikacji próbuje nam wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Opowiada o instynktach, którymi się kierujemy i o tym, w jaki sposób nasz obraz świata zostaje stępiony przez przekazywane nam informacje. Umiejętnie, krok po kroku, udowadnia, w jak wielkim tkwimy błędzie i jak zacofani jesteśmy pod względem posiadanej wiedzy. Rosling nie próbuje natomiast wytykać nam niedouczenia czy niedoinformowania, bo nabywane latami doświadczenie pozwoliło mu się przekonać, że nawet ci najbardziej inteligentni kierują się błędnymi przekonaniami. Dlatego też podczas lektury nie mamy wrażenie dyskomfortu, towarzyszy nam natomiast przekonanie, że ktoś właśnie otwiera nam oczy. I uwierzcie mi, w stwierdzeniu tym naprawdę nie ma żadnej przesady.
Na początku tej publikacji znajdziemy test skupiający się na kwestiach dość dla nas odległych, a jednak aktualnych i zastanawiających. Wśród pytań pojawiają się dotyczące szczepionych dzieci, edukowanych dziewczynek, zmian zachodzących w populacji. Wydawać by się mogło, że każdy z nas dość dużo wie na każdy z tych tematów, a jednak niewiele osób udziela poprawnych odpowiedzi na te pozornie proste pytania. Brak zainteresowania? Niewiedza? A może informacje, jakimi jesteśmy napędzani przez media? Powodów jest wiele, a każdy z nich zostaje wytłumaczony przez autora na kolejnych stronach.
Bardzo podoba mi się sposób, w jaki Rosling prezentuje swą wiedzę. Zamiast suchych faktów oferuje nam interesujące historie i krótkie anegdotki. Opowiada o własnych przeżyciach, intrygujących spotkaniach, ludziach, jacy wywarli na niego wpływ. Podpiera się wykresami, przedstawia liczby, wykorzystuje statystyki. Dzięki temu całość nie tylko posiada naukowy charakter ale również zostaje w ten sposób wzbogacona i stwarza wiarygodne, realistyczne wrażenie.
Mam świadomość, że taki typ literatury nie przekona każdego, szczególnie, że publikację czyta się dość powoli. Myślę jednak, że można z niej wyciągnąć wiele dla siebie. Ja gorąco Wam ją polecam.
- Autorzy: Hans Rosling, Anna Rosling-Ronnlund, Ola Rosling
- Wydawnictwo Media Rodzina
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2018
- Ilość stron: 368
- Format: 145x205
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788380084995
- Język: polski
- Podtytuł: Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
- Oryginalny tytuł: Factfulness. Ten Reasons We're Wrong About the World - AND Why Things Are Better Than You Think
- Tłumacz: Popławska Monika
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788380084995
- EAN: 9788380084995
- Wymiary: 14.5x20.5 cm
- Powiązane tematy: pomysł na prezent, pomysł na prezent dla mężczyzny, Najlepsze prezenty na Dzień Ojca 2021, Prezent dla chłopaka lub męża na święta - Pomysły na upominki pod choinkę dla mężczyzny, Czarny Piątek, Książka na wakacje, Prezent na Walentynki dla Niego, Promocja na książki, Darmowa Dostawa, Księgarnia Białystok, Last Minute, Wyprzedaż magazynowa, Bestsellery książkowe na prezent, Reportaże i książki historyczne na prezent, Prezent dla rodziców na święta - Pomysły na upominki pod choinkę, Prezent dla taty na święta - Pomysły na upominki pod choinkę