"Ewangelia według węgorza" została uznana w Szwecji za książkę 2019 roku. Opowieść o najbardziej tajemniczej rybie świata staje się punktem wyjścia do wspomnień o ojcu autora.
Jest na tym świecie jeszcze wiele niezbadanych tajemnic. Niektóre z nich kryją się w słonej głębi oceanu, a jedna z największych, istny Święty Graal nauk przyrodniczych, dotyczy tak powszechnie przecież znanej ryby jak węgorz. Ojciec Patrika dobrze wiedział, że każdy węgorz przybył z Morza Sargassowego. Każdy też prędzej czy później poczuje w sobie nieodpartą potrzebę, by tam powrócić. Nikt nie widział, jak ta niezwykła ryba przychodzi na świat. Nikt też nie udowodnił, że umiera.
Tymczasem każdy węgorz w trakcie swojego życia przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów. Płynie przez morza, jeziora i rzeki wprost ku swemu zagadkowemu celowi. Może pełznąć lądem, gdy natomiast znajdzie się w zamknięciu, przeczeka nawet sto lat. Po upływie tego czasu z pewnością wszyscy uznają go za martwego. Tymczasem węgorz, nareszcie wolny, będzie kontynuować swą tajemniczą wędrówkę...
"Ewangelia według węgorza" to książka poruszająca i niezwykle osobista. Patrik Svensson poświęca ją swojemu ojcu. Przepięknie napisane, niemal poetyckie wspomnienie ma jednak wymiar uniwersalny. To książka, która urzekła już niemal cały świat, a powodów do zachwytu mamy tu rzeczywiście wiele. Rozwiązywanie "zagadki węgorza" staje się tu pretekstem do tego, byśmy mogli lepiej poznać samych siebie. Patrik Svensson oczarowuje sposobem, w jaki zdejmuje z praw natury zasłonę oczywistości. Uczy nas przez to patrzeć na wiele zjawisk z zupełnie nowej, zaskakującej dla nas perspektywy. "Ewangelia według węgorza" staje się przez to niesamowitą kulturoznawczą wyprawą w głąb ludzkiej natury.
O autorze
Patrik Svensson, urodzony w 1972 roku w Kvidinge, jest szwedzkim dziennikarzem i pisarzem. Na co dzień pracuje w redakcjach wydawnictw kulturalnych "Sydsvenskans" i "Helsingborgs Dagblad". Jego debiut pisarski miał miejsce latem 2019 roku, a jest nim właśnie prezentowana książka. Debiutem – dodajmy – znakomicie przyjętym zarówno przez krytykę, jak i przez czytelników. W Szwecji "Ewangelię według węgorza" okrzyknięto książką roku. Dlaczego? Przekonajcie się sami!