Ewangelia według węgorza

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
304
Rok wydania
2020
Nasza cena: 28,11 zł 39,99 zł Taniej o: 30%

"Ewangelia według węgorza" została uznana w Szwecji za książkę 2019 roku. Opowieść o najbardziej tajemniczej rybie świata staje się punktem wyjścia do wspomnień o ojcu autora.

Jest na tym świecie jeszcze wiele niezbadanych tajemnic. Niektóre z nich kryją się w słonej głębi oceanu, a jedna z największych, istny Święty Graal nauk przyrodniczych, dotyczy tak powszechnie przecież znanej ryby jak węgorz. Ojciec Patrika dobrze wiedział, że każdy węgorz przybył z Morza Sargassowego. Każdy też prędzej czy później poczuje w sobie nieodpartą potrzebę, by tam powrócić. Nikt nie widział, jak ta niezwykła ryba przychodzi na świat. Nikt też nie udowodnił, że umiera.

Tymczasem każdy węgorz w trakcie swojego życia przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów. Płynie przez morza, jeziora i rzeki wprost ku swemu zagadkowemu celowi. Może pełznąć lądem, gdy natomiast znajdzie się w zamknięciu, przeczeka nawet sto lat. Po upływie tego czasu z pewnością wszyscy uznają go za martwego. Tymczasem węgorz, nareszcie wolny, będzie kontynuować swą tajemniczą wędrówkę...

"Ewangelia według węgorza" to książka poruszająca i niezwykle osobista. Patrik Svensson poświęca ją swojemu ojcu. Przepięknie napisane, niemal poetyckie wspomnienie ma jednak wymiar uniwersalny. To książka, która urzekła już niemal cały świat, a powodów do zachwytu mamy tu rzeczywiście wiele. Rozwiązywanie "zagadki węgorza" staje się tu pretekstem do tego, byśmy mogli lepiej poznać samych siebie. Patrik Svensson oczarowuje sposobem, w jaki zdejmuje z praw natury zasłonę oczywistości. Uczy nas przez to patrzeć na wiele zjawisk z zupełnie nowej, zaskakującej dla nas perspektywy. "Ewangelia według węgorza" staje się przez to niesamowitą kulturoznawczą wyprawą w głąb ludzkiej natury.


O autorze

Patrik Svensson, urodzony w 1972 roku w Kvidinge, jest szwedzkim dziennikarzem i pisarzem. Na co dzień pracuje w redakcjach wydawnictw kulturalnych "Sydsvenskans" i "Helsingborgs Dagblad". Jego debiut pisarski miał miejsce latem 2019 roku, a jest nim właśnie prezentowana książka. Debiutem – dodajmy – znakomicie przyjętym zarówno przez krytykę, jak i przez czytelników. W Szwecji "Ewangelię według węgorza" okrzyknięto książką roku. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Człowiek i węgorz"

  Wielu z nas w dzieciństwie, będąc jeszcze chłopcami, chociaż raz wybraliśmy się na ryby razem z ojcem, dziadkiem czy wujkiem, żeby spróbować swoich sił w wędkarstwie i wspólnie przeżyć ekscytujące i radosne chwile, kiedy ryba bierze. Dla jednych to zajęcie do dziś, które stanowi relaksujące hobby. Drudzy łowią, bo uwielbiają smak świeżo złowionej ryby. Inni łowią po prostu w celach zarobkowych. Patrik Svensson też lubił i często wybierał się na ryby z ukochanym ojcem od najwcześniejszego dzieciństwa. Ale łowili nie byle jakie ryby, tylko węgorze, uznawane do dziś za jedne z najbardziej enigmatycznych zwierząt na świecie. Początkowa fascynacja wędkarstwem przerodziła się w fascynację samym węgorzem, która zrodziła w autorze chęć do napisania książki "Ewangelia według węgorza", którą dzisiaj możemy przeczytać.

  Patrik Svensson to szwedzki autor, który pochodzi z niewielkiej miejscowości Kvidinge w zachodnio-północnej Skanii. Odkąd pamięta, łowił węgorze wspólnie z ojcem. Te niezwykłe ryby często pobudzały jego wyobraźnię i udowodniły mu jak niesamowita i tajemnicza jest natura. Od trzydziestu lat jest dziennikarzem i pracuje w dziale kultury gazety "Sydsvenskan". Wspomniana książka jest jego debiutem literackim.

  W ostatnich latach zdążyliśmy się przyzwyczaić, że literatura skandynawska to przeważnie kryminał o dość specyficznym klimacie i charakterystyce. Tym razem książka nie ma nic związanego z zagadkami kryminalnymi i zawiłą intrygą. Ale jej temat w istocie stanowi wielką zagadkę od setek lat aż do dziś. Ryba, którą wszyscy, od Arystotelesa po Freuda, próbowali poznać i zrozumieć. I do dziś nie udało się tego nikomu w pełni dokonać, chociaż niewątpliwie współcześnie wiemy o węgorzu znacznie więcej niż starożytny filozof.

  Węgorz, Anguilla anguilla, jest jednym z najbardziej zagadkowych zwierząt stworzonych przez naturę, i niesamowitą rybą, która na każdym etapie życia pokazuje, że jest chyba jednam czymś więcej. Żyje kilkadziesiąt lat, nie posiada widocznych łusek, nie ma płetw brzusznych, jej całe ciało jest pokryte grubą warstwą śluzu, ma małe skrzela, potrafi poruszać się po lądzie z prędkością około 3km/h, przechodzi liczne metamorfozy, żyje kilkadziesiąt lat i odbywa tarło tylko w jednym miejscu, w Morzu Sargassowym, do którego wędrówka dla wielu osobników trwa często półtora roku, a potrafią dziennie niezmordowanie płynąć nawet i pięćdziesiąt kilometrów. Niemożliwy do rozrodu w niewoli, aktywny w ciemnościach, potrafi pozostać w bezruchu przez bardzo długi czas i sprawiać wrażenie zupełnie martwej, żeby zaraz ożyć i funkcjonować jak gdyby nigdy nic.

  Węgorz to do dziś ciągle bardzo zagadkowa ryba, która nie jest do końca odkryta i zadrwiła sobie z wielu przyrodników. Już w starożytności Arystoteles był nią zafascynowany, ale nie potrafił się wiele o niej dowiedzieć. Sam Freud chciał odkryć jak i gdzie się rozmnaża, ale mu się nie powiodło. I wielu innym po nim. Dopiero duński naukowiec, Johannes Schmidt, dokonał znacznego odkrycia i dowiedział się wiele o tej rybie, ale zajęło mu to aż dwadzieścia lat! I to właśnie dzięki niemu dzisiaj wiemy najwięcej, chociaż ciągle nie wszystko.

  Autor przybliża znacznie budowę tej ryby, jej cykl życiowy, wędrówki, metamorfozy i różne tajemnicze zachowania i przypadłości, bazując na zdobytej wiedzy z licznych źródeł oraz na własnych doświadczeniach z węgorzem. Przez jakiś czas myślałem, że jest to po prostu książka o rybie, która tak zafascynowała autora, że postanowił oddać jej hołd poprzez dokładne jej przedstawienie i zaznaczenie czemu jest tak niezwykła, a jednocześnie przekonując, że natura jest niesamowita i piękna i wznosi apel, że należy o nią dbać. Ale tak właściwie to ciężko sklasyfikować jednoznacznie gatunek tej książki, bo z jednej strony to książka przyrodnicza i naukowa, kiedy dotyczy ryby jako stricte zwierzęcej formy. Z drugiej filozoficzna, a nawet i mityczna, kiedy autor próbuje przedstawić nam coś o węgorzu wychodząc poza sferę fizyczną. A momentami przybiera też formę autobiograficzną, gdy Svensson opisuje własne życie, chwile spędzone z ojcem i rodziną, wędkowanie i rodzącą się fascynację węgorzem. I tutaj jest zdecydowanie bardziej emocjonalnie.

  "Ewangelia według węgorza" to ładna i sentymentalna książka o człowieku i węgorzu. O ojcu, synu i rybie. O pochodzeniu, cyklu życia i walce o przetrwanie. O początku i końcu. Mądra, pouczająca, wzruszająca, czasem tajemnicza, a momentami nawet i magiczna. Naprawdę bardzo ciekawa i osobliwa pozycja. Polecam.

  Recenzja z bloga: Świat Bibliofila.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Miano bestsellera coraz częściej zniechęca mnie do przeczytania książki, która została okrzyknięta takim właśnie tytułem. “Ewangelia według Węgorza” co prawda na okładce chwali się nim w blurbie, ale w jej przypadku uważam, że to nie jest puste słowo.

  Była to nietypowa dla mnie lektura, ale sięgnęłam po nią z czystej ciekawości. W normalnych okolicznościach pewnie nie zwróciłabym na nią uwagi, jednak zaintrygował mnie enigmatyczny i niewiele zdradzający opis. Ostatecznie to właśnie ON w dużej mierze zadecydował o tym, że chciałam ją przeczytać.

  “Ewangelia według Węgorza” to coś więcej, niż opowieść o tytułowej rybie. W tle pojawiają się między innymi wspomnienia ojca, z którym autor wybierał się na połów jako dziecko. Obserwacje dotyczące piękna i niezwykłości natury potrafią wciągnąć i zaskoczyć czytelnika. Kryją się za nimi refleksje związane z poszukiwaniem swojej drogi oraz przeznaczenia, przemijaniem, a także śmiercią.

  Patrik Svensson w błyskotliwy sposób potrafi przekazać wiedzę, zainteresować czytelnika swoją pasją. Nigdy nie pomyślałabym, że tak zajmie mnie książka poświęcona w dużej mierze węgorzom, o których notabene nie miałam pojęcia, ponieważ nie interesowałam się rybami.

  Przez karty książki przewijają się kolejni badacze, uczeni i filozofowie, którzy niestrudzenie latami zajmowali się węgorzami, aby odkryć skąd się wzięły, w jaki sposób się rozmnażają, dokąd prowadzi ich długa wędrówka i odpowiedzieć na wiele innych pytań. Nie brakuje również odniesień do literatury, symboliki, a nawet psychologii, które powiązane są z tymi wyjątkowymi rybami.

  Dzięki dużej różnorodności poruszanych tematów dużo osób może znaleźć w tej książce coś dla siebie. Mnie zaciekawił rozdział, w którym pojawiła się osoba Freuda, a także inny, opowiadający o zdolności przystosowywania się węgorzy do trudnych warunków i mitów, które narosły wokół tego tematu.

  Poruszająca jest również końcówka książki. Choć zagadka węgorza pozostaje w pewnym stopniu nadal nierozwiązana, IUCN wpisała ten gatunek na listę gatunków krytycznie zagrożonych. Oznacza to, że niedługo węgorz europejski może wymrzeć na wolności. Wkrótce może podzielić los ptaka dodo, do którego krótko nawiązał autor w swoich przemyśleniach.

  Myślę, że “Ewangelia według Węgorza” może się spodobać nie tylko wędkującym czy miłośnikom ryb. Uważam, że dla takich osób ta książka mogłaby się okazać świetnym prezentem, ponieważ jest kapitalnie wydana i ma twardą okładkę. Jeśli lubicie poszerzać swoją wiedzę o przyrodzie, interesują was ciekawostki związane ze zwierzętami, to sądzę, że możecie po nią sięgnąć i nie będziecie zawiedzeni.

  Ja, choć spodziewałam się czegoś innego, dowiedziałam się kilku ciekawych faktów i w ostatecznym rozrachunku “Ewangelia według Węgorza” nie rozczarowała mnie. Nigdy nie czytałam książki podobnej do tej i nie sposób nie docenić jej wyjątkowości.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  książka EWANGELIA WEDŁUG WĘGORZA, którą jakiś czas temu Wam zapowiadałam  Autorem bestsellera jest skandynawski pisarz Patrik Svensson. Książka z gatunku tych, które potrafią zaskoczyć, bo czy rzeczywiście może to być książka o węgorzu (Anguilla anguilla)? Ano może być. Pewnie każdy z nas wie, że węgorza to taka ryba, i zapewne dla większości z nas wiedza na temat tej ryby i ewentualnie tego, że wytwarza prąd się kończy. Autor przybliża nam jej niesamowitość, etapy życia węgorza od rozmnażania w części Oceanu Atlantyckiego, w tak zwanym Morzu Sargassowym, aż po jej żywot. Książka przebiega dwutorowo, z jednej strony poznajemy z rozdziału na rozdział życie tej rybki, a z drugiej opowieści o dorastaniu autora, jego relacji z ojcem, wspólnych wyjazdach na łowienie węgorzy. Mimo, iż w tytule zostało użyte słowo ewangelia, nie należy nastawiać się na lekturę religijną ;) Książka zawiera mnóstwo metafor, ukryte drugie dno. A znaczy to, że czytając książkę odnajdujemy w niej sporo o nas samych.

  „Przyroda jest bardziej metafizyczna, niż Ci się wydaje. A Ty jesteś jej częścią”.

  - Zaczytany Książkoholik

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Na początku nie wiedziałam o czym jest ta książka. Wstawki takie typowo przyrodnicze zmyliły mnie, bo na wędkarstwie się nie znam, pewno jak większość ludzi, więc czemu cykl życia węgorza stał się na tyle ważny, by stać się bestsellerem w Skandynawii?

  Autor stworzył powieść o tajemnicy, o przeżywaniu życia, o wędrówce. Historia węgorza to trochę opowieść przyrodnicza, nostalgiczna, pełna uczucia i podziwu dla niepozornego zwierzęcia, które od wieków spędza sen z powiek naukowcom. Autor prowadzi nas od samego początku fascynacjii ludzi węgorzem. Znajdziemy to fakty historyczne, przyrodnicze, a przede wszystkim filozoficzne. I dla mnie ta książka jest próbą zestawienia życia węgorza do życia człowieka - nieprzewidywalnego i nieoczywistego.

  Chociaż tematyka tej powieści może nie przekona każdego, to książka zasługuje na uwagę. Napisana w sposób przystępny, lekki jednak z wyczuwalną nutą poetyckości. Fakty przedstawione są w sposób ciekawy i przystępny, więc rozwiązywanie zagadki węgorza to czysta przyjemność. Idealna propozycja dla osób szukających wyciszenia i niebanalnych historii.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niebawem do księgarń trafi wyjątkowa książka. "Ewangelia według węgorza" ma dość enigmatyczny tytuł, w połączeniu z bajkową okładką, tworzy miks, od którego kręci się w głowie, a skołowany czytelnik nie wie, czy czytać, czy dać sobie spokój. Szwedzki dziennikarz, Patrik Svensson, połączył wątki autobiograficzne z tematem, który przez 2000 lat pozostawał dla człowieka tajemnicą i w zasadzie wciąż pozostaje, choć ostatni wiek wniósł nieco światła do świata istoty, którą Arystoteles uważał za lśniący, zagadkowy cud, który staje się z mułu i błota.

  Węgorz, bo o nim mowa, to niezwykle trudny obiekt obserwacji. Drwił sobie z przyrodników przez wiele setek lat. Nic w jego budowie nie zdradza, jak młode osobniki przychodzą na świat. Wiadomo jedynie, że początek ich życia to Morze Sargassowe, nikt jednak nie spotkał tam dorosłych osobników. W głębinach, ciemnościach, na dnie morza, małe wierzbowe listki (tak wyglądają węgorze po 7 dniach od wyklucia się) zaczynają swoją podróż do rzek i jezior w Europie. Wielu uczonych miało wręcz obsesję na ich punkcie. Sam Zygmunt Freud rozkroił ich przeszło 400, wszystko w celu poszukiwaniu jąder :) Jego badania udowodniły jedynie, jak głęboko zakopana jest czasem prawda. Zrezygnowany zajął się psychoanalizą, a węgorz mógł być dumny, ukrywając przed wiedeńskim lekarzem swoją seksualność. Na marginesie, wiecie, że Zygmunt nie znosił kobiet z mocnym makijażem? Dziś pokonałby go #instamakeup :D

  Zachowanie węgorza przybliżyła i pozwoliła zrozumieć amerykańska biolożka, Rachel Carson, która jako pierwsza posłużyła się antropomorfizacją, co nie było mile widziane w świecie nauki, ale znacząco zilustrowało świat tajemniczej ryby człowiekowi. Teraz można powiedzieć, że to zbliżenie nie wyszło jej na dobre. Stworzenie dotąd uznawane za obce i niepojęte, nagle stało się pożądanym produktem kulinarnym, co z kolei przyczyniło się do drastycznego spadku liczebności węgorzy. Aktualnie gatunek ten wymiera...

  Książka jest WSPANIAŁYM połączeniem historii ojca i syna z filozofią, psychologią, ekologią i ochroną środowiska. Węgorz stał się symbolem skomplikowanej relacji, jaką człowiek utrzymuje z innymi istotami żyjącymi. A tytuł? Przeczytajcie i oceńcie sami, czy zakończenie niesie ze sobą dobrą nowinę. Bardzo udany debiut, który z przyjemnością polecam.

  Dodam, iż weryfikacji merytorycznej w zakresie biologi węgorza dokonał Mikael Svensson ze Szwedzkiego Centrum Informacji o Gatunkach. Weryfikacji polskiego tłumaczenia dokonał dr inż. Stanisław Robak, a za bajkową okładkę odpowiada Eliza Luty. Wiedza podana w sposób prosty i przyjemny w odbiorze, brawo.

  IG @angelkubrick

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Miłość Kościoła dzisiaj według św. Ignacego Loyoli 0/5 Nasza cena:
19,75 zł 25,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłość Kościoła dzisiaj według św. Ignacego Loyoli

Kościół, Oblubienica Jezusa Chrystusa, jest świętą wspólnotą grzeszników. Jako rzeczywistość Bosko-ludzka ma swoje blaski i cienie. Czy można miłować Boga, nie miłując Kościoła? Na czym polega dojrzała miłość wobec Kościoła? Jak dzisiaj, w świecie niezwykle złożonym, prawdziwie miłować Kościół,...
Królowie przeklęci. Lew i lilie 0/5 Nasza cena:
14,95 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Królowie przeklęci. Lew i lilie

Szósty tom bestsellerowego cyklu „Królowie przeklęci” to opowieść o niszczycielskiej sile ludzkich ambicji, żądzy władzy i zemsty. Wraz ze śmiercią Karola IV Pięknego wygasa dynastia Kapetyngów. Dzięki zręcznym zabiegom Roberta d'Artois koronę otrzymuje jego kuzyn Filip VI Walezjusz, książę słaby i...
Nieznane więzi natury. Edycja ilustrowana 4/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nieznane więzi natury. Edycja ilustrowana

Jeśli spotkałeś się z opinią, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału, to sprawdź, jakie są fakty. W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami –...
Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą 5/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą

Żyjemy w miastach zalanych betonem, otoczeni ekranami, nieustannie podłączeni do sieci. Stopniowo tracimy umiejętność korzystania z dobroci natury. Nie wszystko jednak stracone. Okazuje się, że naszej więzi z przyrodą nie zniszczyły negatywne zjawiska i ciągle jest niezwykle silna. Peter Wohlleben...
Wiktor i Hanka. Wojna i miłość. Tom 3 5/5 Nasza cena:
37,61 zł 54,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wiktor i Hanka. Wojna i miłość. Tom 3

Trzeci tom cyklu "Wojna i miłość" Na fali odwilży po śmierci Stalina Andrzej Kaledin wychodzi z więzienia. Wraca do pracy w klinice. Po kilku latach dostają z Haliną mieszkanie, na świat przychodzi Szymon, a starszy syn Wiktor rozpoczyna studia na politechnice. Któregoś dnia w drodze na trening...
Food Pharmacy. Przepisy 3/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Food Pharmacy. Przepisy

Cześć, tu Mia i Lina! Jeśli czytałeś naszą książkę "Food Pharmacy", to już trochę nas znasz i pamiętasz, jak smakuje nasz... powitalny szot z kurkumy! Wiesz również, że chcemy zarazić wszystkich naszą pasją do jedzenia o przeciwzapalnych właściwościach, bogatego w przeciwutleniacze i wspierającego...
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań 3/5 Nasza cena:
36,31 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań

12 autorów powieści dla młodzieży, między innymi Veronica Roth i Cassandra Clare, sprawi, że poczujesz zapach lata i ciepło miłości.Geek filmowy podkochuje się w koleżance z pracy. Do zrobienia pierwszego kroku popycha go… zombie.Mark i Margaret utknęli w czasie. W kółko przeżywają ten sam dzień, 4...
Nieznane więzi natury 5/5 Nasza cena:
26,28 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nieznane więzi natury

Jeśli spotkałeś się z opinią, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału, to sprawdź, jakie są fakty. W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami -...
Pestki 5/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pestki

Intymne zapiski o uwikłaniu w powinności i konieczności, o tym, co trzeba i co należy. Opowiadania układają się w historię o dziewczynie, która wtłoczona w świat utkany ze słów matki, babci, koleżanek, nauczycielek, chłopaków, kochanków, partnerów, pełen konwenansów i zasad zaczyna kawałek po...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula