"Dżuma" to jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Wybitne dzieło Alberta Camusa w wersji na czytniki ebooków!
"Rankiem 16 kwietnia doktor Bernard Rieux wyszedł ze swego gabinetu i pośrodku podestu zawadził nogą o martwego szczura. Na razie odsunął zwierzę, nie zwracając na nie uwagi, i zszedł ze schodów. Ale gdy znalazł się na ulicy, przyszło mu na myśl, że ten szczur nie powinien był tam się znaleźć, i zawrócił, by zawiadomić dozorcę." Z biegiem dni, później także godzin, martwych szczurów na ulicach Oranu pojawia się coraz więcej. Wychodzą z zakamarków i miejskich kanałów, aby umierać w blasku słońca. Wkrótce zaraza dosięga pierwszych mieszkańców algierskiego miasta: ludzi, którzy żyli jak dotąd zwyczajnym, szarym życiem, pozbawionym wielkich grzechów, ale i wielkich namiętności. Doktor Rieux jest jednym z tych, którzy postanawiają ze wszystkich sił walczyć z szalejącą w Oranie epidemią.
"Dżuma" to bez wątpienia jedna z najważniejszych powieści minionego stulecia. Wydana po raz pierwszy w 1947 roku, powstała na skutek doświadczeń Alberta Camusa z okresu II wojny światowej. Dlatego tak mocno daje się tu odczuć przemożny strach przed szalejącą dookoła grozą, którą jest oczywiście tytułowa dżuma: epidemia pustosząca algierskie miasto Oran. Ale powieść tę można odczytywać w inny, bardziej uniwersalny sposób. Tytułowa choroba może utożsamiać jakiekolwiek zło, z którym mierzy się człowiek - zło, które każdy z nas nosi w sobie i które z ogromną łatwością rozprzestrzenia się po całych społecznościach. Heroiczna walka z epidemią symbolizuje tu zmaganie z własnym sumieniem. Dlatego w przypadku "Dżumy" używa się często określenia "powieść paraboliczna".
O autorze
Albert Camus urodził się w 1913 roku w Mondovi, na terytorium ówczesnej Algierii Francuskiej. Był dziennikarzem, prozaikiem, eseistą i dramatopisarzem. Choć sam gorliwie się przed tym bronił, uznawano go za przedstawiciela egzystencjalizmu w literaturze. Do jego najważniejszych dzieł należą (oprócz prezentowanej tutaj "Dżumy") "Obcy" oraz "Upadek", a także dramat sceniczny "Kaligula". W 1957 roku, za "ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia", uhonorowano pisarza Literacką Nagrodą Nobla. Trzy lata później Albert Camus zginął w wypadku samochodowym.