Dziewczyny sprawiedliwe

Autor:

Anna Herbich

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Rok wydania
2019
Ilość stron
304
Nasza cena: 32,92 zł 46,90 zł Taniej o: 30%

“Dziewczyny sprawiedliwe” to poruszająca opowieść o kobietach, które ryzykując życiem swoim i swoich bliskich, postanowiły ratować Żydów przed niechybną zagładą.

Kolejny znakomity reportaż Anny Herbich.

Jednym z podstawowych założeń ideologii głoszonej przez Adolfa Hitlera była wyższość Aryjczyków, zwłaszcza zaś Niemców, nad innymi rasami czy narodami. Słowian naziści uważali za podludzi, natomiast osobistą nienawiścią do Żydów Hitler zaraził miliony swoich zwolenników. W 1942 roku, dokładnie 20 stycznia w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie odbyło się spotkanie wysokiej rangi urzędników niemieckiej administracji państwowej pod przewodnictwem Reinharda Heydricha. Tematem tego spotkania było ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej, tym eufemistycznym mianem określono masowe ludobójstwo Żydów, które faktycznie miało już miejsce. Na podbitych przez Niemców terenach Żydów zamykano w gettach, które były następnie systematycznie likwidowane. Miliony ludzi wywieziono do obozów koncentracyjnych, będących faktycznie obozami zagłady. O masowych mordach cyklonem B i śmierci w krematoryjnych piecach napisano już wiele historycznych rozpraw. Natomiast na kartach tej książki autorka oddaje głos tym, którzy starali się ratować Żydów przed zagładą.

Poznajcie historię Łucji, która wydostała z murów getta swoją najlepszą przyjaciółkę, Belę. A oto Irena. Jej rodzina pod samym nosem Gestapo ukrywała na strychu trzyosobową, żydowską rodzinę. Ich pomoc nie była powodowana żadną chęcią korzyści. Uważały po prostu, że kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. I nie mogły spokojnie patrzeć na to, jaki los zgotowali Żydom naziści. Wieści o obozach zagłady docierały jeszcze wówczas rzadko - były skąpe i tak przerażająco wręcz niewiarygodne, że umysł wzdragał się przed ich przyjęciem. Ale na ulicach Warszawy, Krakowa i innych miast również rozgrywały się dantejskie sceny. Żydzi ginęli tu codziennie - wśród polskich kobiet były takie, które nie mogły bezczynnie się temu przyglądać. Oto one!

“Dziewczyny sprawiedliwe” to poruszająca opowieść o kobietach, które odważyły się ratować ludzi przed niechybną śmiercią. A przecież mogły żyć w miarę spokojnie jako Aryjki, przynajmniej na tyle, na ile pozwalały okupacyjne warunki. Musimy bowiem pamiętać, że na terenach okupowanej Polski Niemcy wprowadzili brutalny terror. Śmierć mogła spotkać tu każdego i w każdej chwili. Łapanki i wywózki stanowiły chleb powszedni, a rozstrzelanym można było zostać jedynie za to, że było się Polakiem. Los Żydów był jeszcze bardziej przerażający. W ich przypadku cały naród poddany został przez nazistów masowej, systematycznej eksterminacji. Jedynie nielicznym udało się przetrwać wojnę. Ci, którzy przeżyli, nierzadko zawdzięczali życie bezinteresownej pomocy innych, często zupełnie obcych ludzi. Wśród nich były też bohaterki tej oto książki. Bohaterki, o których pamięć nigdy nie powinna przeminąć!

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat.


O autorce

Oto nowa książka Anny Herbich! Autorka ma już w swoim dorobku kilka świetnie przyjętych tytułów. Są to między innymi: “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Syberii”, “Dziewczyny z Solidarności” oraz “Dziewczyny z Wołynia”.

Recenzje (5)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Jak wszystki książki z serii Dziewczyny Anny Herbich i ta mnie nie zawiodła z niecierpliwością czekam na kolejną Dziewczyny ocalałe

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Dziewczyny sprawiedliwe

  Autor:
  Herbich Anna

  Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

  Ta wstrząsająca książka jest zapisem opowiadań siedmiu kobiet, którym udało się przeżyć koszmar II wojny światowej. Każda z kolejno przedstawionych historii zawiera wspomnienia bardzo młodych dziewczynek, wręcz dzieci z okresu okupacji hitlerowskiej. Chociaż były jeszcze dziećmi musiały przejmować obowiązki dorosłych, wykonywać pracę i zadania w normalnych warunkach przeznaczonych dla ludzi dorosłych.

  Głównym tematem książki są wspomnienia „ Dziewczyn sprawiedliwych” o gehennie wojny, okrucieństwie okupanta, niewyobrażalnym braku wszystkiego, o głodzie. Ludzie traktowani byli, jako niewarte uwagi przedmioty. Bohaterki opowiadań wspominają kolejno historię swoich rodzin, rodziców, rodzeństwa. Brały aktywny udział w pomoc udzielaną Żydom przez ich najbliższa rodzinę, za co groziła najwyższa kara, kara śmierci, w zbieraniu żywności, dostarczaniu leków i wszystkich potrzebnych zadaniach. Żydzi, jako Naród przeznaczony przez hitlerowców do całkowitej likwidacji, zdani byli na łaskę innych ludzi, sąsiadów, dawnych znajomych z czasów przedwojennych. Niektórzy doświadczali dramatycznych przykrości, padali łatwym celem szmalcowników, którzy szantażem i zwyczajnym oszustwem pozbawiali ich majątku i kosztowności, złota i biżuterii a często na końcu i życia.

  Jednak jak pokazują opisane w książce historie, byli tez Polacy, którzy wbrew postanowieniom okupanta hitlerowskiego a czasem wbrew zdrowemu rozsądkowi poświęcali się, życie swoje i swojej rodziny, aby ratować innych ludzi. Swoich dawnych sąsiadów, znajomych, ludzi przez kogoś poleconych. Dramat wojny nie pozbawił ich resztek człowieczeństwa a wprost przeciwnie, potrafił wykrzesać iskierki, które dawały siłę do działania i niesienia pomocy. Te spisane dramatyczne wspomnienia są świadectwem wielkości ludzi, którzy dokonywali rzeczy bardzo trudnych, niezwykle niebezpiecznych, ale ogromnie wielkich. Bardzo dorosłe już córki wyciągają z pamięci ważne fragmenty swojego dzieciństwa podczas wojny i okupacji, przywołują pamięć o swoich bohaterskich rodzicach a także o bardzo wielu zaginionych czy zamordowanych. Bliskich krewnych, znajomych, sąsiadach, przyjaciołach. Mnóstwo tragedii wydarzyło się w latach ich dzieciństwa, ale jednak doczekały się końca tego koszmaru. Pozakładały rodziny, pracowały zawodowo a teraz u schyłku swoich lat oddają świadectwo jak było naprawdę, świadectwo widziane ich oczami.

  Książka opisuje dramatyczne losy, które powodują przykre skojarzenia, jednak trzeba o tym pisać, trzeba o tym czytać.

  Książkę wydało: Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

  ZNAK HORYZONT

  Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W szkole nigdy nie lubiłam historii. Cały czas mając to w głowie nie chciałam sięgać po książki związane z historią. Jednak któregoś razu przełamałam się i odkryłam, że poznawanie historii może być ciekawe, że to nie tylko wiąże się z suchymi faktami i datami. Dowiedziałam się, że historia łączy się także z ludźmi i ich przeżyciami. I o takich historiach można przeczytać w serii „Prawdziwe historie". Cykl ten liczy już kilkadziesiąt pozycji. W każdym roku pojawia się kilka. Tym razem miałam okazję sięgnąć po książkę „Dziewczyny sprawiedliwe".

  „Dziewczyny sprawiedliwe" to opowieści siedmiu różnych kobiet. Każdej z nich życie wyglądało inaczej, ale łączy ich jedna rzecz, w takcie II wojny światowej pomagały przeżyć Żydom, każda z nich została odznaczona medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Historie tych kobiet czytałam jednym tchem. Tak mnie fascynowały, że jak najszybciej chciałam poznać je wszystkie. Szybkie tempo czytania jednak nie sprawiło, że tę książkę czyta się bez emocji. Opisywane wydarzenia niosą ze sobą ogrom emocji. W głowie nieustannie pojawiają się różne pytania, które pozostają bez odpowiedzi.

  „Dziewczyny sprawiedliwe" to wartościowa pozycja, która niesie wiedzę o prawdziwej, strasznej historii, jak i dodającej otuchy reakcji ludzi. Mimo smutnych wydarzeń wiedziałam, że muszą się one dobrze skończyć. W końcu nasi główni bohaterowie przeżywali. Kobiety, które opowiadały o swoim życiu przeżyły wojnę, a dzięki nim przeżyli też inni. Każda z nich jest dla mnie superbohaterką.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  “Dziewczyny Sprawiedliwe” Anny Herbich to zbiór opowieści siedmiu kobiet, które udzielały schronienia i pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Lektura tej książki pozwala uświadomić sobie, jak ogromnym było to wyzwaniem. Ukrywanie Żydów wiązało się z wielkim ryzykiem - w razie wpadki całej ukrywającej rodzinie groziła bezwzględnie kara śmierci. Poza tym przyjęcie Żyda pod swój dach oznaczało pogorszenie i tak już trudnej sytuacji życiowej w czasie okupacji. Ciągły strach przed wykryciem (nie tylko przez hitlerowców, ale także przez polskich szmalcowników), związane z tym nieustanne napięcie nerwowe, kłótnie i nieporozumienia z ukrywanymi, konieczność bezustannego kombinowania ze zdobywaniem większej ilości jedzenia, którego i tak było mało, mniejsza przestrzeń mieszkaniowa – z takimi właśnie trudami życia codziennego musieli się zmierzyć Polacy pomagający Żydom. Szczególnie zapadła mi w pamięć opowieść jednej z kobiet o tym, jak raz w tygodniu z mamą w nocy przeprowadzały potajemnie akcję prania i suszenia rzeczy ukrywanych Żydów. Cała akcja musiała zakończyć się najpóźniej do rana, aby nikt z sąsiadów nie zorientował się, że w domu mieszka więcej osób. Życie w tak trudnych warunkach nierzadko trwało i miesiącami. Mimo to bohaterki opowieści wraz ze swoimi rodzinami wytrwale pomagali ludziom w potrzebie i właśnie dlatego zasługują na podziw i dumę. Ukrywanie Żydów i udzielanie im wsparcia w czasie okupacji było wyrazem prawdziwego bohaterstwa. Jak to określiła sama autorka książki w jednym z wywiadów i z czym w pełni się zgadzam, było to „bohaterstwo najwyższej próby. O ile żołnierz na froncie narażał tylko własne życie, oni narażali życie swoje i swoich rodzin.” Warto tu wspomnieć, że nierzadko narażali życie nie tylko dla dawnych znajomych, ale też całkiem obcych ludzi, np. poleconych im przez kogoś.

  „Dziewczyny Sprawiedliwe” Anny Herbich to zdecydowanie pozycja, którą warto przeczytać. Była to jedna z dwóch książek z tej serii, które poruszyły mnie najbardziej (obok „Dziewczyn z Wołynia”). Serdecznie polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Kolejna książka z cyklu: Prawdziwe Historie.Ważna,mądra i piękna.

  Myślę,że wiele osób zna już tę serię i poprzednie tomy ma w swojej biblioteczce.

  Na początek okładka.Zachwycająca i tak bardzo adekwatna do treści tego, co w znajdziemy w środku.

  Siedem kobiet opowiada nam swoje wojenne losy.Wracają do wydarzeń,w których uczestniczyły,niejednokrotnie bolesnych i tragicznych.Były przecież wtedy tylko dziećmi.A jednak wraz ze swoimi rodzinami podjęły niebezpieczną próbę uratowania Żydów przed śmiercią,nawet za cenę własnego życia.

  Na końcu książki znajdziemy spis wszystkich polskich laureatów nagrody Sprawiedliwi wśród narodów świata.Poznajmy bliżej choć kilka z nich.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Dziewczyny ocalałe 5/5 Nasza cena:
32,42 zł 46,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny ocalałe

Przetrwały największe ludobójstwo w dziejach świata "Powiedziałaś mi, że chcesz żyć“ - usłyszała Zofia od swojej mamy. Razem zbiegły z obozu na Majdanku. Krystyna razem z rodzicami uciekała kanałami z płonącego warszawskiego getta. Danuta przez całą wojnę zdana była na łaskę obcych sobie ludzi....
Dziewczyny z Dubaju 3/5 Nasza cena:
25,83 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny z Dubaju

Cały świat należał do nich. Luksusowe jachty, najdroższe hotele, popularne plaże w Dubaju, Cannes czy Saint Tropez. Kolorowe drinki, narkotyki i seks. Tak wyglądało życie ekskluzywnych prostytutek z Polski. Były wśród nich modelki, celebrytki, finalistki konkursów piękności, artystki. Podczas...
Genialne dziewczyny 5/5 Nasza cena:
29,94 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Genialne dziewczyny

Poznaj historie niesamowitych kobiet, których największą pasją była nauka! Valentina Tereshkova była pierwszą kobietą w kosmosie, Jane Goodall jako jedyny człowiek została zaakceptowała przez dzikie szympansy. Katherine Johnson bezpiecznie sprowadzała astronautów na ziemię, a Rita Levi Montalcini...
Damy, dziewuchy, dziewczyny 5/5 Nasza cena:
24,68 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Damy, dziewuchy, dziewczyny

Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii w zanadrzu. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być...
Dziewczyny kresowe 0/5 Nasza cena:
38,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny kresowe

Niezwykłe świadectwo kobiet poddanych represjom tylko za to, że były Polkami Książka zawiera wspomnienia i świadectwa kobiet wywodzących się z Kresów II Rzeczpospolitej. Ich los był typowy dla dziewcząt polskich z tych terenów. Po zajęciu Kresów przez Sowietów, jedne zostały deportowane do...
Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń 4/5 Nasza cena:
26,93 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń

To nie jest książka o chorowaniu, to książka o tym, jak smakować życie! Pokazuje, że rak piersi to nie wyrok. We wzruszających reportażach autorka opowiada historie 10 młodych kobiet, które odrzuciły stereotypy i postanowiły chorować inaczej. W książce także wywiady z lekarzami i psychologiem oraz...
Dziewczyny wyklęte 4/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny wyklęte

? Chciałabym mieć chłopca, a potem męża ? szeptała księdzu ranna Perełka. ? Wyprasujesz mi wszy ze spodni? ? żartował Józek na randkach z Wandą. Na nagrobku Janiny wyryto napis „zginęła tragicznie”. Za komuny jakaś nieznana ręka dopisywała co rok: „zamordowana przez UB”. Pierwsza taka książka o...
Dziewczyny wojenne 5/5 Nasza cena:
30,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny wojenne

Nie pozwoliły aby wojna zniszczyła ich marzenia. Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy tak samo mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, gdy powodzenie zadania...
Dziewczyny wyklęte 2 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny wyklęte 2

Druga część bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945. Łączniczki, sanitariuszki, narzeczone siostry i powiernice Żołnierzy Wyklętych. Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę. Zwyczajne polskie dziewczyny, marzące o sukni ślubnej z długim welonem i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula