Dziewczyny sprawiedliwe

Autor:

Anna Herbich

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Wydawnictwo
Rok wydania
2019
Ilość stron
304
Nasza cena: 35,88 zł 46,90 zł Taniej o: 23%

Produkt niedostępny

“Dziewczyny sprawiedliwe” to poruszająca opowieść o kobietach, które ryzykując życiem swoim i swoich bliskich, postanowiły ratować Żydów przed niechybną zagładą.

Kolejny znakomity reportaż Anny Herbich.

Jednym z podstawowych założeń ideologii głoszonej przez Adolfa Hitlera była wyższość Aryjczyków, zwłaszcza zaś Niemców, nad innymi rasami czy narodami. Słowian naziści uważali za podludzi, natomiast osobistą nienawiścią do Żydów Hitler zaraził miliony swoich zwolenników. W 1942 roku, dokładnie 20 stycznia w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie odbyło się spotkanie wysokiej rangi urzędników niemieckiej administracji państwowej pod przewodnictwem Reinharda Heydricha. Tematem tego spotkania było ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej, tym eufemistycznym mianem określono masowe ludobójstwo Żydów, które faktycznie miało już miejsce. Na podbitych przez Niemców terenach Żydów zamykano w gettach, które były następnie systematycznie likwidowane. Miliony ludzi wywieziono do obozów koncentracyjnych, będących faktycznie obozami zagłady. O masowych mordach cyklonem B i śmierci w krematoryjnych piecach napisano już wiele historycznych rozpraw. Natomiast na kartach tej książki autorka oddaje głos tym, którzy starali się ratować Żydów przed zagładą.

Poznajcie historię Łucji, która wydostała z murów getta swoją najlepszą przyjaciółkę, Belę. A oto Irena. Jej rodzina pod samym nosem Gestapo ukrywała na strychu trzyosobową, żydowską rodzinę. Ich pomoc nie była powodowana żadną chęcią korzyści. Uważały po prostu, że kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. I nie mogły spokojnie patrzeć na to, jaki los zgotowali Żydom naziści. Wieści o obozach zagłady docierały jeszcze wówczas rzadko - były skąpe i tak przerażająco wręcz niewiarygodne, że umysł wzdragał się przed ich przyjęciem. Ale na ulicach Warszawy, Krakowa i innych miast również rozgrywały się dantejskie sceny. Żydzi ginęli tu codziennie - wśród polskich kobiet były takie, które nie mogły bezczynnie się temu przyglądać. Oto one!

“Dziewczyny sprawiedliwe” to poruszająca opowieść o kobietach, które odważyły się ratować ludzi przed niechybną śmiercią. A przecież mogły żyć w miarę spokojnie jako Aryjki, przynajmniej na tyle, na ile pozwalały okupacyjne warunki. Musimy bowiem pamiętać, że na terenach okupowanej Polski Niemcy wprowadzili brutalny terror. Śmierć mogła spotkać tu każdego i w każdej chwili. Łapanki i wywózki stanowiły chleb powszedni, a rozstrzelanym można było zostać jedynie za to, że było się Polakiem. Los Żydów był jeszcze bardziej przerażający. W ich przypadku cały naród poddany został przez nazistów masowej, systematycznej eksterminacji. Jedynie nielicznym udało się przetrwać wojnę. Ci, którzy przeżyli, nierzadko zawdzięczali życie bezinteresownej pomocy innych, często zupełnie obcych ludzi. Wśród nich były też bohaterki tej oto książki. Bohaterki, o których pamięć nigdy nie powinna przeminąć!

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat.


O autorce

Oto nowa książka Anny Herbich! Autorka ma już w swoim dorobku kilka świetnie przyjętych tytułów. Są to między innymi: “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Syberii”, “Dziewczyny z Solidarności” oraz “Dziewczyny z Wołynia”.

Recenzje książki Dziewczyny sprawiedliwe (6)

 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  “Dziewczyny Sprawiedliwe” Anny Herbich to zbiór opowieści siedmiu kobiet, które udzielały schronienia i pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Lektura tej książki pozwala uświadomić sobie, jak ogromnym było to wyzwaniem. Ukrywanie Żydów wiązało się z wielkim ryzykiem - w razie wpadki całej ukrywającej rodzinie groziła bezwzględnie kara śmierci. Poza tym przyjęcie Żyda pod swój dach oznaczało pogorszenie i tak już trudnej sytuacji życiowej w czasie okupacji. Ciągły strach przed wykryciem (nie tylko przez hitlerowców, ale także przez polskich szmalcowników), związane z tym nieustanne napięcie nerwowe, kłótnie i nieporozumienia z ukrywanymi, konieczność bezustannego kombinowania ze zdobywaniem większej ilości jedzenia, którego i tak było mało, mniejsza przestrzeń mieszkaniowa – z takimi właśnie trudami życia codziennego musieli się zmierzyć Polacy pomagający Żydom. Szczególnie zapadła mi w pamięć opowieść jednej z kobiet o tym, jak raz w tygodniu z mamą w nocy przeprowadzały potajemnie akcję prania i suszenia rzeczy ukrywanych Żydów. Cała akcja musiała zakończyć się najpóźniej do rana, aby nikt z sąsiadów nie zorientował się, że w domu mieszka więcej osób. Życie w tak trudnych warunkach nierzadko trwało i miesiącami. Mimo to bohaterki opowieści wraz ze swoimi rodzinami wytrwale pomagali ludziom w potrzebie i właśnie dlatego zasługują na podziw i dumę. Ukrywanie Żydów i udzielanie im wsparcia w czasie okupacji było wyrazem prawdziwego bohaterstwa. Jak to określiła sama autorka książki w jednym z wywiadów i z czym w pełni się zgadzam, było to „bohaterstwo najwyższej próby. O ile żołnierz na froncie narażał tylko własne życie, oni narażali życie swoje i swoich rodzin.” Warto tu wspomnieć, że nierzadko narażali życie nie tylko dla dawnych znajomych, ale też całkiem obcych ludzi, np. poleconych im przez kogoś.

  „Dziewczyny Sprawiedliwe” Anny Herbich to zdecydowanie pozycja, którą warto przeczytać. Była to jedna z dwóch książek z tej serii, które poruszyły mnie najbardziej (obok „Dziewczyn z Wołynia”). Serdecznie polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Jak wszystki książki z serii Dziewczyny Anny Herbich i ta mnie nie zawiodła z niecierpliwością czekam na kolejną Dziewczyny ocalałe

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Dziewczyny sprawiedliwe

  Autor:
  Herbich Anna

  Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

  Ta wstrząsająca książka jest zapisem opowiadań siedmiu kobiet, którym udało się przeżyć koszmar II wojny światowej. Każda z kolejno przedstawionych historii zawiera wspomnienia bardzo młodych dziewczynek, wręcz dzieci z okresu okupacji hitlerowskiej. Chociaż były jeszcze dziećmi musiały przejmować obowiązki dorosłych, wykonywać pracę i zadania w normalnych warunkach przeznaczonych dla ludzi dorosłych.

  Głównym tematem książki są wspomnienia „ Dziewczyn sprawiedliwych” o gehennie wojny, okrucieństwie okupanta, niewyobrażalnym braku wszystkiego, o głodzie. Ludzie traktowani byli, jako niewarte uwagi przedmioty. Bohaterki opowiadań wspominają kolejno historię swoich rodzin, rodziców, rodzeństwa. Brały aktywny udział w pomoc udzielaną Żydom przez ich najbliższa rodzinę, za co groziła najwyższa kara, kara śmierci, w zbieraniu żywności, dostarczaniu leków i wszystkich potrzebnych zadaniach. Żydzi, jako Naród przeznaczony przez hitlerowców do całkowitej likwidacji, zdani byli na łaskę innych ludzi, sąsiadów, dawnych znajomych z czasów przedwojennych. Niektórzy doświadczali dramatycznych przykrości, padali łatwym celem szmalcowników, którzy szantażem i zwyczajnym oszustwem pozbawiali ich majątku i kosztowności, złota i biżuterii a często na końcu i życia.

  Jednak jak pokazują opisane w książce historie, byli tez Polacy, którzy wbrew postanowieniom okupanta hitlerowskiego a czasem wbrew zdrowemu rozsądkowi poświęcali się, życie swoje i swojej rodziny, aby ratować innych ludzi. Swoich dawnych sąsiadów, znajomych, ludzi przez kogoś poleconych. Dramat wojny nie pozbawił ich resztek człowieczeństwa a wprost przeciwnie, potrafił wykrzesać iskierki, które dawały siłę do działania i niesienia pomocy. Te spisane dramatyczne wspomnienia są świadectwem wielkości ludzi, którzy dokonywali rzeczy bardzo trudnych, niezwykle niebezpiecznych, ale ogromnie wielkich. Bardzo dorosłe już córki wyciągają z pamięci ważne fragmenty swojego dzieciństwa podczas wojny i okupacji, przywołują pamięć o swoich bohaterskich rodzicach a także o bardzo wielu zaginionych czy zamordowanych. Bliskich krewnych, znajomych, sąsiadach, przyjaciołach. Mnóstwo tragedii wydarzyło się w latach ich dzieciństwa, ale jednak doczekały się końca tego koszmaru. Pozakładały rodziny, pracowały zawodowo a teraz u schyłku swoich lat oddają świadectwo jak było naprawdę, świadectwo widziane ich oczami.

  Książka opisuje dramatyczne losy, które powodują przykre skojarzenia, jednak trzeba o tym pisać, trzeba o tym czytać.

  Książkę wydało: Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

  ZNAK HORYZONT

  Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

  Bohater, tak dumnie brzmiące słowo. Kojarzące się z odwagą, poświęceniem, oddaniem, czynionym dobrem. Lecz dla tych kobiet ich uczynki, ratowanie ludzkiego życia, ukrywanie dzieci, całych rodzin żydowskich nie było bohaterstwem, a zwykłym spełnianiem chrześcijańskiego obowiązku, pozostaniem człowiekiem w tych nieludzkich czasach, zachowaniem w sobie empatii, uczuć i człowieczeństwa. One nie czuły się bohaterkami, ale w oczach swoich dzieci, jak i moich to nimi właśnie są. Bowiem według mnie nie tak łatwo rzucić na szalę bezpieczeństwo i życie swoje i swoich bliskich dla ratowania życia tak naprawdę obcych ludzi. Zastanówmy się czy my bylibyśmy w stanie tak postąpić? Zachować się jak trzeba? Szczerze Wam powiem, że nie wiem.

  "Dziewczyny sprawiedliwe" Anny Herbich to świadectwo tych, które odważyły się pomóc bliźnim w potrzebie, tych, które wygrały wojnę z Hitlerem, tych, które zachowały się jak trzeba. Siedem historii, siedem dziewczyn, które kreślą przed nami swoje wspomnienia, życia sprzed wojny, przyjaźni z innymi narodowościami, beztroski lat dzieciństwa, a także początków nastrojów antysemickich na ziemiach polskich, aż w końcu wybuch wojny, który dla wielu z nich przyniósł ból, cierpienie, łzy, po stracie najbliższych, z głodu, lęku o życie swoje i rodziny, a także tych, których ukrywały i ratowały im w ten sposób życie, na przekór piekła, które je otaczało.

  Historie bohaterek książki pani Herbich wzruszają, poruszają, wstrząsają, pozostawiają w stanie zadumy i zamyślenia. Mnie uderzył ten kontrast, z jednej strony odważni, dobrzy ludzie ratujący Żydów, dzielący się z nimi ostatnim kawałkiem chleba, drżący z niepokoju o każdy dzień, a po drugiej, ludzie podli i źli do szpiku kości, donosiciele. Czytając o takich przypadkach Judaszy pośród Polaków, wpadałam w przygnębienie i smutek, nie ma chyba gorszej rzeczy jaką człowiek może uczynić drugiemu człowiekowi. Ten kontrast łamie serce, pokazuje jak nieprzywidywalnym stworzeniem jest człowiek.

  "Dziewczyny Sprawiedliwe" to ważna publikacja, jak każda zresztą z tej serii. Przykłady bohaterstwa pośród zwykłych ludzi, którzy swoim postępowaniem i czynami zasłużyli na naszą pamięć i hołd, a także na tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, muszą być przekazywane, żywe, by nigdy nie zapomnieć, że bez wględu na to jak wielka ciemność nas otacza, jak przerażające zło krąży wokół, to jeden promień światła wypływający z serca dobrego człowieka wystarczy by je pokonać. A lista umieszczona na końcu publikacji pokazuje jak wiele było takich promieni tylko pośród naszych rodaków. Ważna i piękna książka, polecam z całego serca.

  Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Horyzont.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W szkole nigdy nie lubiłam historii. Cały czas mając to w głowie nie chciałam sięgać po książki związane z historią. Jednak któregoś razu przełamałam się i odkryłam, że poznawanie historii może być ciekawe, że to nie tylko wiąże się z suchymi faktami i datami. Dowiedziałam się, że historia łączy się także z ludźmi i ich przeżyciami. I o takich historiach można przeczytać w serii „Prawdziwe historie". Cykl ten liczy już kilkadziesiąt pozycji. W każdym roku pojawia się kilka. Tym razem miałam okazję sięgnąć po książkę „Dziewczyny sprawiedliwe".

  „Dziewczyny sprawiedliwe" to opowieści siedmiu różnych kobiet. Każdej z nich życie wyglądało inaczej, ale łączy ich jedna rzecz, w takcie II wojny światowej pomagały przeżyć Żydom, każda z nich została odznaczona medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Historie tych kobiet czytałam jednym tchem. Tak mnie fascynowały, że jak najszybciej chciałam poznać je wszystkie. Szybkie tempo czytania jednak nie sprawiło, że tę książkę czyta się bez emocji. Opisywane wydarzenia niosą ze sobą ogrom emocji. W głowie nieustannie pojawiają się różne pytania, które pozostają bez odpowiedzi.

  „Dziewczyny sprawiedliwe" to wartościowa pozycja, która niesie wiedzę o prawdziwej, strasznej historii, jak i dodającej otuchy reakcji ludzi. Mimo smutnych wydarzeń wiedziałam, że muszą się one dobrze skończyć. W końcu nasi główni bohaterowie przeżywali. Kobiety, które opowiadały o swoim życiu przeżyły wojnę, a dzięki nim przeżyli też inni. Każda z nich jest dla mnie superbohaterką.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat. Wszystkie pamiętają to samo:...
dodaj do schowka Do koszyka 34,75 zł
Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków.  Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry.  Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali". Tak ostrzega ich wiejska...
dodaj do schowka Do koszyka 14,16 zł
Bądź całkowicie szczery. Pamiętaj, że firma to zespół, a nie rodzina. I nigdy, przenigdy nie staraj się zadowolić swojego szefa. Oto niektóre z podstawowych reguł, jakie obowiązują pracowników Netflixa. Działanie tego przedsiębiorstwa to kulturowy eksperyment, który zakończył się spektakularnym...
dodaj do schowka Do koszyka 49,60 zł
Profesor Andrzej Szczeklik to lekarz legenda. Humanista o niewiarygodnej erudycji, który podniósł medycynę do rangi sztuki. Leczył najwybitniejszych polskich pisarzy i artystów: Lema, Miłosza, Szymborską, Wajdę, Tischnera, Mrożka. Znany z gry na fortepianie w Piwnicy pod Baranami i z brawurowej...
dodaj do schowka Do koszyka 42,06 zł
NIE TRAĆ CZASU, ZACZNIJ KOCHAĆ! Ks. Jan Kaczkowski uczył nas czułości, bliskości i miłości do drugiego człowieka. Jego słowa zawsze trafiały prosto w najdelikatniejsze struny naszej duszy i nierzadko poruszały najgłębiej ukryte lęki i pragnienia. Zdecydowanie za wcześnie zabrakło nam jego mądrego...
dodaj do schowka Do koszyka 32,84 zł
Pogarda - najgorsza z ludzkich cech. Niszcząca siła, która sprawia, że jeden człowiek nienawidzi drugiego bez powodu. Piotr Niemczyk tropi wszelkie przejawy pogardy w Polsce i pokazuje, jak wpływają na nasze życie i bezpieczeństwo. Liczba przestępstw z nienawiści związanych z nietolerancją i...
dodaj do schowka Do koszyka 38,25 zł
Wybrane bestsellery
Kontynuacja historii bohaterów z The Science of Temptation. Zawartość pendrive'a, który wpadł w ręce Reeda, wprowadza grę między nim i Brianą na zupełnie nowy poziom. Niemoralna zabawa będąca źródłem wielu skrajnych emocji szybko kończy się wzajemną nieufnością i rosnącymi obawami. Reed chce...
dodaj do schowka Do koszyka 34,73 zł
Przedstawiamy książeczkę, którą pokocha każdy trzylatek! Nowoczesna i kolorowa grafika przykuje oko dziecka, a zadania idealnie dopasowane do poziomu rozwoju trzyletniego malucha sprawią, że sięgnie po nie chętnie i będzie się dobrze bawić. Ćwiczenia pomagają rozwinąć koncentrację, nauczyć się...
dodaj do schowka Do koszyka 5,03 zł
Doświadczenia mniejszości białorusko-prawosławnej rzadko mieszczą się w oficjalnej historii Polski. Panowała niepisana zasada, by nie rozmawiać o doznawanych krzywdach, bieżeństwie, przesiedleniach, powojennych mordach. Aneta Prymaka-Oniszk przełamuje to milczenie. Jeździ po wsiach, rozmawia z...
dodaj do schowka Do koszyka 34,68 zł
64 strony do kolorowania, a na nich bohaterowie kreskówki Bluey! Pokoloruj uroczą suczkę Bluey (w polskiej wersji opowieści znaną także jako Blue), jej sympatyczną siostrę Bingo, a także rodziców i wszystkich innych bohaterów fantastycznego serialu! Duże i wyraźne obrazki, grube kontury, minimum...
dodaj do schowka Do koszyka 13,99 zł
Kontynuacja Fourth Wing, bestsellerowej serii Empireum. Najlepsze romantasy 2023 roku według Goodreads! Wszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o...
dodaj do schowka Do koszyka 71,99 zł

Ciała

5/5
Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia? I jak sportretować rozkoszną władzę nad młodszym o trzydzieści lat kochankiem? „Liczy się nie to, co się zdarza, lecz to, co robimy z tym,...
dodaj do schowka Do koszyka 29,89 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula