Hans jest ostatnimi czasy ogromnie zmęczony i jego żona, Ann, zaczyna poważnie się o niego martwić. W domu mężczyzna nie mówi za wiele o swojej pracy, stara się żyć normalnie, ale kobieta czuje, że wszystko się zmieniło. Zmiana zaczęła się wraz z dniem, kiedy przenieśli się całą rodziną do Auschwitz. Wcześniej, jako esesman, Hans również w pełni poświęcał się służbie, lecz najwyraźniej nieustanne przebywanie z tymi kryminalistami w pasiakach, zamkniętymi w pobliskim obozie, jest już ponad jego siły. Staje się coraz bardziej nerwowy. Ann próbuje mu pomóc, odbija się jednak od muru milczenia i tajemnicy służbowej, którą jej mąż nieustannie się zasłania.
Wiele już tomów poświęcono tragicznemu losowi więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, zwłaszcza zaś Auschwitz-Birkenau. Z powieści, pamiętników, filmów fabularnych i dokumentalnych znamy ich przerażającą codzienność. A jak wyglądał świat tuż za obozowymi drutami? Jak wyglądało prywatne życie esesmanów, którzy po służbie wracali przecież do domów i rodzin? "Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz" oferuje odpowiedź na te pytania. Okazuje się bowiem, że tuż obok piekła, które sami czynili, ludzie ci żyli zupełnie zwyczajnie. Mieli swoje domki z ogródkami, gdzie pielęgnowali kwiaty i hodowali króliki. Jedli i pili w pobliskiej kantynie, zakochiwali się, chodzili do burdelu. W jaki jednak sposób mogli to swoje zwyczajne, spokojne życie pogodzić z okrucieństwami, jakich dopuszczali się w trakcie służby? Dlaczego tak łatwo przychodziło im korzystać z niewolniczej pracy więźniów?
Nina Majewska-Brown to autorka doskonale znana wielu polskim czytelniczkom. Absolwentka polonistyki UAM, przez lata pracowała w różnych wydawnictwach literackich, a obecnie wychowuje synów i prowadzi dom. Zadebiutowała powieścią "Wakacje", która jest pierwszą częścią cyklu o Ninie Braun. Dalsze tomy tej serii to: "Zwyczajny dzień", "Jak się nie zakochać" oraz "Nina". Wśród jej innych książek znajdują się między innymi "Grzech", "Notes kuchenny" i "Anioł życia z Auschwitz", w której opisała heroiczne dokonania Stanisławy Leszczyńskiej, położnej niosącej pomoc ciężarnym kobietom i noworodkom w obozowym koszmarze. Teraz w znakomitym stylu wraca do tematyki obozowej.