Drugie życie Leny

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
404
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 17,76 zł
Nasza cena: 49,00 zł

Kobieta w średnim wieku, po przejściach, w zasadzie niewiele już chce od życia. Najczęściej po prostu świętego spokoju. Nie dla niej miłosne wzloty, romantyczne wyznania, upojne noce. Zwyczajnie nie wierzy, by coś dobrego mogło ją jeszcze spotkać. Dlatego, gdy Lena wpada niespodziewanie w ramiona przystojnego mężczyzny, broni się zaciekle, by nie dać się porwać uczuciu.
Czy uda się jej zachować swą długo budowaną stabilizację? Ile będzie ją kosztować ta walka? A czy w ogóle można się uchronić przed przeznaczeniem?
Książka Elżbiety Ceglarek to z pewnością pozycja dla tych, którzy potrzebują nadziei.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czasami człowiek znajduje się w takim punkcie życia, że nic go już nie cieszy, niczego nie oczekuje, nie pragnie, nie marzy... I tylko niespodziewane działanie przewrotnego losu sprawia, że nagle wszystko się zmienia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki... Oto "Drugie życie Leny", debiutancka powieść Elżbiety Ceglarek, która opowiada właśnie o takich zmianach...

  Lena Zawrocka zmuszona służbową koniecznością pojechała do urzędu miasta, gdzie przed upadkiem na schodach uratował ją Marcin Prajs. Straszliwie namolny ordynator ginekologii, choć uprzejmy, grzeczny i ogromnie miły to jednak zbyt natarczywy dla pani dyrektor jednego z warszawskich przedszkoli. Przeszła w swoim życiu wiele, łącznie z toksycznym małżeństwem i teraz marzy o spokoju a nie wchodzeniu ponownie w związek. Ale Prajs tak czaruje, błaga i nalega, że - bardziej dla świętego spokoju, licząc że w końcu się odczepi - Lena zgadza się na spotkanie w kawiarni.

  Marcin jest przeciwieństwem byłego męża Zawrockiej, wciąż się do niej dostosowuje, ulega, przemawia jak do dziecka przekonując do swoich racji. Chwilami aż mnie mdliło od tego słodkiego zachowania. Ale przecież w normalnym życiu tak nie jest! Jak długo będzie tak bardzo sielankowo? Do czasu aż Marcin odkryje coś niepokojącego i będzie musiał stoczyć z Leną istną batalię.

  "Zawsze najpiękniejsze jest to, co niedoścignione, niemożliwe. Właśnie to chcemy mieć." *

  "Drugie życie Leny" to w ogromnej większości "teatr dwóch aktorów", bowiem z rzadka pojawiają się inne postacie, prym wiodą Lena z Marcinem, ich rozmowy, spotkania, wyjścia, wyjazdy. Autorka nie opisuje każdego dnia z ich życia a jedynie te, które mają kluczowe znaczenie w tej historii. Skupia się nie tyle na medycznym ujęciu tematu, ale na uczuciach i odczuciach Leny. Na jej bólu, strachu, negowaniu decyzji lekarzy, kłamstwach dotyczących samopoczucia, które możemy poznać wnikliwie i szczegółowo z uwagi na pierwszoosobową narrację.

  Zawrocka jest osobą ogromnie niezdecydowaną, niepewną, marudzącą pesymistką, która żyje z dnia na dzień i nie cieszy się życiem a kiedy dochodzą problemy zdrowotne, uważa że badanie ginekologiczne to tortury, czuje wstyd, skrępowanie, strach i ciągłą niepewność. A przecież wiele kobiet musi się przełamać w tej kwestii. Bohaterka ma wiele talentów i pasji: muzyka, filozofia, czytanie książek.

  Lena należy do tej grupy ludzi, którzy lubią sami sobie komplikować życie, zbyt dokładnie wszystko analizuje, po "atrakcjach" z przeszłości nie ufa mężczyznom, co w jej sytuacji nie jest dobre. Często nie zachowuje się jak na dyrektorkę przystało... Po godzinach może być małą dziewczynką?!

  Marcin z kolei, nie w każdej sytuacji jest facetem z krwi i kości; chwilami to takie "ciepłe kluchy", wciąż pobłaża i słodzi swojej kobiecie. Ale jednocześnie dba o nią, przekonuje do najbardziej stresujących i przysparzających bólu czynności medycznych, by jako lekarz zadbać o nią, jej zdrowie i życie. W tym samym czasie jego męskie wybory próbuje zmienić inna kobieta, uważając, iż to facet tylko dla niej.

  Lena i Marcin.

  Ogień i woda.

  Umysł ścisły i artystka.

  Dwie jakże różne osoby, które połączyła iskra uczucia.

  Muszę przyznać debiutantce jedno - wręcz zegarmistrzowską precyzję w opisie bohaterów, ja przedstawiłam tylko kilka spostrzeżeń. Czytając powieść, czytelnik czuje jakby osobiście znał bohaterów, czuje że wie, co odpowiedzą na zadane pytania czy przedstawione propozycje.

  Bardzo sugestywny tytuł książki, już od pierwszych chwil intryguje a oryginalnie poprowadzona fabuła sprawia, że czyta się szybko i tak naprawdę bez możliwości odgadnięcia, jaki będzie finał. W tej powieści "czarny charakter" nie jest namacalny, jest nim choroba, która podstępnie atakuje i długo walczy, nie chcąc ustąpić...

  Jedynie momentami skróciłabym zbyt długie wątki czy rozmowy, które dotyczyły tego samego tematu i często się powtarzały. Moim zdaniem były niepotrzebnie rozciągnięte. Elżbieta Ceglarek uwielbia posługiwać się zwrotem w stylu dowiedziałam / przekonałam się o tym znacznie później, co sieje w umyśle czytelnika ziarno niepewności co do dalszych wydarzeń w życiu bohaterki. Zapowiada niekoniecznie pozytywne wydarzenia mające dopiero nadejść.

  Podsumowując - "Drugie życie Leny" to książka o miłości, przywracaniu nadziei, bezpieczeństwie, szansach kobiet w średnim wieku na szczęście opisująca również sukcesy, porażki, niespodzianki od życia oraz koszmary z przeszłości. Barwna historia o trudnych decyzjach; z dopracowanymi dialogami, świetną charakterystyką postaci, nie do końca oczywista, ale skupiająca się na uczuciach czy przeżyciach pacjenta a nie medycznym ujęciu jego stanu. Tą powieścią autorka przekazuje nam, kobietom, badajmy się!

  * E. Ceglarek, "Drugie życie Leny", [Adres usunięty], Warszawa 2016, s. 20

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Główną bohaterką książki jest Lena - kobieta w średnim wieku, która jest dyrektorem przedszkola. Gdy wydawać by się mogło, że miłość ma już za sobą, zupełnie przypadkowo w urzędzie miasta poznaje przystojnego lekarza ginekologa - Marcina. Przez długi okres czasu nie umie mu zaufać i nie umie cieszyć się życiem...Czy w końcu uda im się zbudować prawdziwy związek? Czy Lena zaufa Marcinowi? dowiecie się tego czytając książkę...

  Książkę "Drugie życie Leny" możemy zaliczyć do gatunku książki obyczajowej, która idealna jest dla kobiet gdyż mówi o codziennym życiu oraz że niczego nie jesteśmy pewne i w każdym momencie los może być przewrotny i nas zaskoczyć.

  Ukazuje ona także bardzo ważną kwestię czyli jak poradzić sobie z poważną chorobą jaką jest endometrioza i co się dzieje w psychice bohaterki w związku z tym. Autorka tak pokierowała w książce emocjami iż czytelnik współczuje Lenie choroby i przeżywa ją razem z nią.

  Muszę przyznać, że na początku książki główna bohaterka bardzo denerwowała mnie swoim niezdecydowaniem i brakiem zaufania do nowego znajomego, a także tym że długo zwlekała z wizytą u lekarza, natomiast poznając ją coraz lepiej w dalszej części zrozumiałam jej początkowe zachowanie.

  Jedynym minusem do jakiego mogę się przyczepić jest to że autorka zbyt wydłużała niektóre wątki książki, które czasem były bardzo nużące i niepotrzebne.

  Reasumując książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

  Polecam :)

  Moja ocena książki: 7/10

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Czasem słońce, czasem deszcz…

  Życie składa się nie tylko z blasków, ale i cieni, dlatego trzeba pogodzić się z tym, iż nie zawsze możemy nieść uśmiech na ustach, nie zawsze wszystko będzie toczyło się dokładnie tak, jak to zaplanujemy. I nawet przekonanie o własnej sprawczości, nawet pozytywne nastawienie niewiele pomaga, musimy bowiem wziąć pod uwagę szereg czynników zewnętrznych, na które zwykle nie mamy wpływu. Sztuką jest zatem nie życie bez problemów, ale życie pomimo ich występowania, pozytywne podejście i wiara w to, że będzie lepiej. Bo że będzie, to niemal pewne – wszak po burzy zawsze wychodzi słońce.

  Czy to słońce zaświeci również dla Leny Zawrockiej, kobiety w średnim wieku i po traumatycznych przejściach? Czy jej ustabilizowane, wygodne i bezpieczne życie runie w posadach i czy nadchodząca zmiana będzie zmianą na lepsze? Czy poznany przez przypadek mężczyzna ma szanse na stałe znaleźć się u jej boku? Na te pytania odpowiada Elżbieta Ceglarek w obyczajowej powieści, której lektura przekonuje nas, że nie wolno się poddawać, że tuż za rogiem może czekać prawdziwa niespodzianka, która diametralnie zmieni nasze spojrzenie na rzeczywistość. Książka „Drugie życie Leny”, opublikowana nakładem wydawnictwa [Adres usunięty], to tworzona językiem emocji historia o kobiecie i mężczyźnie, o oczekiwaniach i tęsknotach, a także o strachu, którym poszyta jest każda komórka ciała Leny.

  Główną bohaterkę, szanowaną dyrektorkę przedszkola, uwielbiającą swoją pracę i dzieci, poznajemy na schodach urzędu miejskiego. Ale nie tylko my towarzyszymy jej w trakcie załatwiania urzędowych spraw – to właśnie tu poznaje tajemniczego mężczyznę, który już od pierwszych chwil wydaje się być pod jej urokiem. Pod wpływem jego usilnych błagań zgadza się – choć niechętnie – na wspólną kawę i tak właśnie zaczyna się romans, choć nie ma ON w sobie nic z uskrzydlającego i beztroskiego związku. Ów mężczyzna, Marcin Prajs, jest znanym w warszawskim środowisku ginekologiem, właścicielem domu niedaleko Józefowa, człowiekiem oddanym swojej pracy, ale i bezgranicznie wielbiącym Lenę. Dlatego też nie uszło jego uwadze zachowanie kobiety podczas intymnych zbliżeń i jej brak komfortu. Okazuje się, że Lena jest chora, a jej stan zdrowia wymaga długotrwałego leczenia. I mimo iż nie chce ona oddać się w ręce lekarzy, to w pewnym momencie nie ma wyjścia. Co więcej, będzie musiała na tyle zaufać Marcinowi, żeby to ON podjął się weryfikacji diagnozy.

  Jak potoczy się dalej ta opowieść? Czy Marcin jest w stanie wytrwać przy chorej kobiecie, szczególnie w początkowym etapie związku? Skąd bierze się ta nieufność Leny wobec każdego aspektu rzeczywistości, a już najbardziej – wobec mężczyzn? Przekonamy się o tym w trakcie lektury książki „Drugie życie Leny” – powieści interesującej, choć nie pozbawionej wad. Przyznam, iż nie polubiłam głównej bohaterki. Chimeryczna, kapryśna, lękliwa, stawiająca bezpodstawny opór wobec wszystkiego, niezależnie czy jest to wspólna kawa, badanie lekarskie czy rozmowa o wspólnej nocy i swoich dolegliwościach, Krzyczy, płacze, obraża się, a takie zachowanie zupełnie kłóci się z obrazem szanowanej dyrektorki sprawiając, że ten dysonans rzutuje na nasz odbiór książki. Irracjonalne reakcje Leny sprawiają, że co kilkanaście stron możemy odnieść wrażenie, że dana rozmowa już się odbyła i dlatego dialogi te nie wnoszą praktycznie nic nowego do książki.

  Można jednak odnieść wrażenie, że w miarę lektury dojrzewa zarówno bohaterka, jak i autorka powieści – widać prawdziwą przepaść pomiędzy pierwszymi stronami lektury, a dalszym prowadzeniem narracji - szczególnie od fragmentu, w którym Lena opowiada o swojej przeszłości i chorym małżeństwie. Wszystko to składa się na całość może nie doskonałą, ale poprawną, po którą sięgnąć mogą czytelnicy w każdym wieku przekonując się, że życie pisze niekiedy zadziwiające scenariusze i nigdy nie wiadomo, gdzie spotkać można prawdziwą miłość …

  Justyna Gul

  Qulturasłowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Jej drugie życie 4/5 Nasza cena:
26,01 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jej drugie życie

Maria hrabina Łęska i profesor Leon Rosenblatt, znany historyk sztuki, po dramatycznej ucieczce z okupowanej Polski znaleźli się w Londynie. On został szefem zespołu zajmującego się poszukiwaniami zrabowanych przez hitlerowców polskich dzieł sztuki, ona współpracuje z angielskim wywiadem. Zbliża...
Drugie życie rzeczy 5/5 Nasza cena:
19,55 zł 23,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Drugie życie rzeczy

Życie ma zawsze ostatnie słowo. I nie należy do nas, to my należymy do niego. I choćbyśmy je sobie najstaranniej układali i tak zrobi jak zechce. Ta opowieść jest właśnie o tym. O wydarzeniach, które pojawiają się nieoczekiwanie, o rzeczach, które mówią i o ludziach, którzy stają się lepsi, nawet...
Zakłamane życie dorosłych 0/5 Nasza cena:
26,40 zł 41,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zakłamane życie dorosłych

Po co dorastamy? Kim się stajemy? Do kogo się upodabniamy? Najnowsza powieść lubianej na całym świecie autorki. Śliczna buzia dziewczynki o imieniu Giovanna uległa przemianie i zaczęła przypominać szpetną twarz złośliwej kobiety. Ale czy naprawdę? A jeśli tak, to w jakim lustrze trzeba się...
Życie na wynos 5/5 Nasza cena:
21,45 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Życie na wynos

Emilia Przecinek, znana autorka powieści dla kobiet, w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, no cóż, jak to one, włażą z butami, gdzie...
Sekretne życie pszczół 5/5 Nasza cena:
31,16 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sekretne życie pszczół

Najsłynniejsza książka Sue Monk Kidd, autorki bestsellerowych Czarnych skrzydeł. Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami. Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy....
Kiedyś Ci wybaczę. Tułacze życie. Tom 2 4/5 Nasza cena:
28,41 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedyś Ci wybaczę. Tułacze życie. Tom 2

Siła  jest w jedności. Nie chowajcie do siebie urazy, bo stracicie wiele pięknych chwil, których nie da się kupić za żadne pieniądze. Michael Neubiner opuszcza dom w Łanach jako młody chłopiec, chcąc znaleźć szczęście w mieście. Zdobywa tytuł mistrza cechu piekarzy, bierze za żonę córkę znanego...
Drugie dziecko 4/5 Nasza cena:
28,20 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Drugie dziecko

W sennym nadmorskim miasteczku w północnej Anglii bestialsko zamordowano studentkę. Policja drepcze w miejscu, gdyż morderca nie zostawił żadnych śladów.Parę miesięcy później, w pobliżu samotnej farmy, zamieszkałej przez zdziwaczałego wdowca i jego córkę, zostaje popełniona kolejna zbrodnia. Tym...
Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie 0/5 Nasza cena:
19,92 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie

Agata Christie posłużyła się dziecięcą rymowanką, by skonstruować wyrafinowaną intrygę. Wpływowi brytyjscy politycy i bankierzy oraz Herkules Poirot spotykają się w poczekalni u dentysty. Nieoczekiwany splot wypadków - śmierć pacjenta, samobójstwo lekarza, zamachy na bankiera - wszystko to wymaga...
Dopóki życie trwa 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dopóki życie trwa

Dopóki życie trwa to drugi – po Małych eksperymentach ze szczęściem – dziennik Hendrika Groena. Ogromny sukces pierwszej książki skłonił autora do napisania jej kontynuacji. Hendrik Groen może i jest stary, ale to nie znaczy, że wkrótce zamierza rozstać się z życiem. Co prawda jego spacery z dnia...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula