Czy umrę, nim się zbudzę?

Autor:

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 5
Wysyłka w:
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
336
Rok wydania
2018
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 27,08 zł
Audiobook na CD, mp3
od 24,05 zł
Nasza cena: 28,49 zł 37,00 zł Taniej o: 23%

Znakomite połączenie thrillera i powieści psychologicznej. Chłopak, który jest w śpiączce próbuje ocalić swoich bliskich przed niebezpiecznym mordercą. Tylko on zdaje sobie sprawę z jego istnienia.

Po wypadku Alex zapada w śpiączkę. Lekarze nie dają szans na to, że kiedykolwiek się z niej wybudzi. Rodzina zaczyna poważnie rozważać to, aby odłączyć chłopaka od respiratora. Wszyscy przekonują jego dziewczynę, by nie traciła czasu i zaczęła spotykać się z kimś innym. A przecież Alex doskonale wie, co się z nim dzieje. Jest przerażony swoją sytuacją zwłaszcza, gdy zaczyna podejrzewać, że wypadek, któremu uległ, nie był skutkiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Osoba, która do niego doprowadziła, nadal przebywa na wolności. Zagraża nie tylko Alexowi, ale i jego bliskim. Chłopak wraca w myślach do wydarzeń z przeszłości. Próbuje dociec, kto usiłował go zabić. Wykorzystując wszystkie siły stara się ochronić swoich bliskich zanim ci pozwolą mu odejść.

"Czy umrę, nim się zbudzę?" to znakomite połączenie powieści psychologicznej i thrillera. Autorce w przejmujący sposób udaje się tu odmalować świat osoby uwięzionej w skorupie własnego ciała. Bohater jest świadomy tego, co się z nim dzieje. Nie ma na to jednak praktycznie żadnego wpływu. Walczy mobilizując wszystkie siły oraz zmysły, jakie mu jeszcze pozostały. Walczy nie tylko o swoje życie, ale i o życie swoich bliskich. Ma świadomość nieustannego zagrożenia i przeżywa prawdziwe piekło miotając się w swym nieprzydatnym, nieruchomym ciele. A my z zapartym tchem śledzimy jego losy przeżywając wszystkie lęki i zwątpienia Alexa. Czy dla niego i jego bliskich jest jeszcze jakaś nadzieja?

Tego literackiego debiutu po prostu nie można przegapić! Pierwsza powieść Emily Koch ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Sonia Draga w przekładzie Justyny Kukian. Miejmy nadzieję, że autorka długo nie będzie spoczywać na laurach i już wkrótce zaskoczy nas kolejną, znakomitą powieścią.

Czytaj całość

Recenzje (5)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-11-13
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Co byś zrobił, gdybyś pozostał sam ze sobą, w zamkniętym świecie sparaliżowanego ciała? Słyszałbyś słowa ludzi, czułbyś ich dotyk oraz zapach. Lekko otwartymi oczami widziałbyś zarysy postaci… Ale nie mógłbyś nic powiedzieć, wykonać żadnego ruchu, za to mógłbyś płakać… Wylewać łzy uważane za skutek uboczny stanu, w jakim się znajdujesz.

  Dramat, który przeżywa Alex, sparaliżowany po ciężkim upadku z 20 metrowej skały, jest tak traumatyczny, że brakuje mi słów by opisać co czułam razem z nim. W pewien sposób przykuta do jego łóżka słuchałam opowiadań, które stworzyły obraz wyjątkowego człowieka, walczącego o siebie i swoich bliskich. Niewyobrażalny, tępy ból wiercił dziury w moim sercu, kiedy stawałam się świadkiem bezskutecznych prób skomunikowania się Alexa ze światem, zwrócenia na siebie najmniejszej uwagi. Traumatyczne poczucie odosobnienia, stania jakby obok własnego ciała na długo pozostanie w mojej pamięci. Wewnętrzne, otępiające monologi… Myśli o śmierci, myśli o życiu… Wspomnienia… Walka z bólem, które mimo paraliżu, atakował całe ciało… I samotność, wszechogarniająca, psychodeliczna samotność, która niczym mrok osaczała głównego bohatera, pozostawiając go samego z własnymi demonami.

  Nie czytałam książki napisanej w ten sposób. Nie znajdziecie tam wartkiej akcji, rozlewu krwi czy wątków rodem z thrillera. Dostaniecie za to niezwykle emocjonujący dramat, obyczajówkę łamiącą serca w ciszy i cierpieniu. Czułam ogromny smutek przewracając kolejne kartki, żałość wylewała się ze mnie jak wodospad. Autorka zagrała na moich najdelikatniejszych strunach ciężki hymn ku udręce człowieka, który w swojej walce o życie staje na przegranej pozycji. Wylałam nad tą książką morze łez, co zdarza się rzadko. Dlatego doceniam ją najmocniej jak potrafię, mojej wrażliwości przystawiono do skroni najcięższy kaliber…

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-19
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niektórzy do debiutów podchodzą z obawą, inni bez większych oczekiwań, a jeszcze inni wolą je omijać. O ile autor nie pisze cyklów, to w sumie nie ma problemów, by sięgać po kolejne jego książki. Tyle że przy seriach już się tego nie ominie. Do której grupy należę ja? Zdecydowanie do drugiej. Gdy nie ma się wizji, co powinno być w powieści, można być mile zaskoczonym, a już mniej zniesmaczonym. "Czy umrę, nim..." jest właśnie debiutem Emily Koch. Muszę przyznać, że zaintrygowała mnie pomysłem ulokowania akcji tylko w jednym małym pomieszczeniu. Poprzeczkę postawiła sobie niezwykle wysoko.

  Alex od lat zajmował się wspinaczką. To było jego hobby. Możliwość relaksu po dniu spędzonym w pracy. Dla niego to była adrenalina, wolność i ukojenie. Jego dziewczyna nie do końca to pojmowała. A to, czego zrozumieć nie mogła to fakt, że Alex uważał się za niezniszczalnego. Zamartwiała się, bo mężczyzna nie używał kasku podczas wspinaczek.

  To właśnie jego brak, pewnego dnia spowodował, że wypadek, do jakiego doszło był koszmarny w skutkach. Alex wylądował w szpitalu z licznymi obrażeniami. Jednak najgorszy był uraz nieosłoniętej głowy. Mężczyzna jest sparaliżowany i nie ma z nim żadnego kontaktu. Nie porusza się, nie reaguje na dotyk, nie mruga oczami. A jednak... Wszystko czuje i słyszy. Problem w tym, że nie może nikomu dać o tym znać. W szpitalu jest już od osiemnastu miesięcy i nie jest w stanie nic zrobić. Jego dziewczyna, ojciec oraz siostra myślą nad odłączeniem do od respiratora. Ma ON chwile, kiedy nie pragnie niczego innego, ale są też momenty, kiedy chce by, o niego walczyć.

  Gdy okazuje się, że jego wypadek nie był nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, chce działać ze zdwojoną siłą. Skupia się zarówno na tym, by się poruszyć lub mrugnąć okiem, jak i na wszystkim, co dzieje się wokół niego. Stara się poskładać do kupy informacje, które do niego docierają. Chce pomóc dziewczynie, bo czuje, że coś lub ktoś jej zagraża, a nikt jej nie wierzy.

  To właśnie w ten sposób przebiega akcja powieści. Jest pisana z perspektywy uwięzionego we własnym ciele mężczyzny. Alex chce pokazać, że żyje, że czuje i słyszy. Marzy o tym, by wszystkim wyjaśnić to, do czego doszedł. Żeby rodzina zauważyła, że walczy i nie trzeba go odłączać od respiratora.

  Bałam się, że będzie to niezwykle nudna i płaska książka. No, bo jak stworzyć coś wielowymiarowego w szpitalnej sali i to za pomocą sparaliżowanego bohatera? A jednak wychodzi na to, że się da. Emily Koch poradziła sobie z tym niezwykle dobrze, choć nie zabrakło niedociągnięć i chaosu. Mam jednak wrażenie, że te kilka wad to nic w porównaniu z tym co otrzymałam jako całość. Oczekuję kolejnego spotkania z autorką w kolejnej jej powieści. A Ty jeśli szukasz niekonwencjonalnego thrillera z powiewem świeżości to myślę, że się nie zawiedziesz książką "Czy umrę, nim się zbudzę?". Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-16
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Myślę, że każdy początkujący autor marzy o takim debiucie, żeby o jego książce było głośno. Jednak nie jest to proste zadanie, ponieważ rynek wydawniczy jest zalany książkami wszelkiej maści, lecz czasami można usłyszeć o prawdziwych perełkach. A z pewnością nazwisko Emily Koch jest warte uwagi, ponieważ autorka nie boi się trudnych tematów.

  Alex prowadził w miarę szczęśliwe życie ze swoją dziewczyną. Jego wielką pasją jest wspinaczka, lecz pewnego dnia ulega ON wypadkowi. Wszyscy nie są w stanie w to uwierzyć, bowiem chłopak uchodzi za wspinaczkowego geniusza. Po wypadku zapada w śpiączkę, ale wbrew opinii lekarzy jego mózg nadal pracuje. Alex słyszy rozmowy, które prowadzą z nim bądź przy jego łóżku jego najbliżsi. Jak się okazuje prawdopodobnie jego wypadek nie był przypadkowy, a jego kobiecie grozi poważne niebezpieczeństwo...

  Emily Koch w swojej książce opisuje bardzo trudny problem ludzi, którzy zapadają w śpiączkę. Medycyna nie znalazła jeszcze rozwiązania na wybudzenie ze śpiączki, poza samą walką organizmu człowieka. Dla nas, ludzi, jest to cały czas tajemnica, co tak naprawdę dzieje się wówczas z organizmem. Niektórzy twierdzą, że wszystko słyszeli, inni, że nic do nich nie docierało. Jeszcze inni nigdy się nie wybudzają i umierają na oczach najbliższych. Myślę, że jest to wyzwanie dla lekarzy i naukowców, żeby spróbowali znaleźć sposób na wyciągnięcie ludzi z tego przedsionka na tamten świat.

  Książka wciąga od pierwszych stron i przeczytałam ją w dwie godziny, co dowodzi, że jest naprawdę dobrą lekturą. Nie jest to łatwa powieść, ale też trudno jest się od niej oderwać. Próbowałam sobie wyobrazić, co czuł bohater i wierzę, że taki stan jest gorszy od najcięższego więzienia pod ostrym rygorem.

  Polecam Wam lekturę tej książki. Książka wyszła latem, jednak chyba jesienne wieczory bardziej się dla niej nadają, bowiem tematyka wymaga odrobiny przemyśleń, a także swoją melancholijną atmosferą idealnie pasuje do czytania przy kubku herbaty i kroplach deszczu za oknem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-08-07
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Czy umrę zanim się zbudzę?" to powieść na którą natknęłam się w zapowiedziach wydawniczych lipca. Od razu tytuł jak i opis  książki bardzo mnie zainteresował, ponieważ nie spotkałam się jeszcze nigdy z powieścią o takiej fabule. Bo wiecie jednak po takich sprawach jak śpiączki, nie oczekujemy jakiejś wygórowanej i wartkiej akcji.

  Emily Koch stworzyła ciekawą fabułę, która przykuła od razu moją uwage. Moim zdaniem dobrze poradziła sobie z opowiedzeniem tej historii w taki sposób aby czytelnik był zaintrygowany od pierwszej strony. Książka była bardzo wciągająca przy czym Autorka miała bardzo dajny lekki styl, w którym umiała zawrzeć tę tajemniczą i lekko kryminalną nute. Jedyne do czego mogłabym sie przyczepić to stan w którym jest pacjent a mimo tego wykazuje brak aktywności mózgu. Wiecie, nie mam tutaj pojęcia za bardzo o medycynie, ale tak na chłopski rozum gdy analizowałam całą sytuacje w której znalazł się główny bohater Alexander wydawało mi się troche to niemożliwe. Google w tym też za wiele nie pomógł za bardzo. Nigdzie nie było w żadnych artykułach aby taki pacjent sie znalazł i czy to w ogóle możliwe. Ale tak jak mówie moge sie nie mylić. Mimo wszystko w tym wątku troche mi nie grało właśnie to.

  Bardzo ciekawe przedstawienie bohaterów. Tutaj muszę naprawde zaklaskać jeśli chodzi o to jak przedstawiła postacie Autorka. Bo wiecie bez relacji "wzrokowej" troche trudno jest wykreować bohaterów, ale tutaj Autorce bardzo sie udało i jestem pod wielkim wrażeniem tego jaką intryge wplotła w to wszystko.

  Książka miała ten jeden dość poważny mankament, w którym tak jak mówie moge sie też mylić, ale mimo wszystko było to ciekawe doświadczenie, zetknąć się z tą książką. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-25
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie miałam żadnych oczekiwań wobec tej książki. Czego można się spodziewać po historii, której akcja będzie się zamykać w obezwładnionym ludzkim ciele?

  Emily Kocha miała naprawdę nowatorski pomysł na oryginalną fabułę. Zamysł mnie zaintrygował, niestety wykonanie już mniej. Nie jest to zła książka, bo niektóre wątki zostały poprowadzone w ciekawy sposób, a główna intryga nie była wcale taka przewidywalna. To raczej kwestia tego, że ciężko jest rozpędzić akcję, gdy zostaje ona zamknięta w czterech ścianach. Mamy tu za to dość sporo przedłużających się opisów, które często bardzo mnie nużyły. Wątek kryminalny porządnie rozwija się dopiero pod koniec i funduje niejedno zaskoczenie. Właśnie niemalże na finiszu pojawia się to oczekiwane przeze mnie napięcie. Co do samego głównego bohatera to nie spodziewałam się, że wzbudzi we mnie jakieś większe emocji, no i w rzeczy samej tak było. Wydawał się być nieco wyblakły, ale wzbudzał sympatię i współczucie.

  Jak thriller – mówię nie, ale jako obyczajówka – całkiem dobra.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Czy umrę, nim się zbudzę?
 • Autor: Emily Koch
 • Wydawnictwo Sonia Draga
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 336
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381104876
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: If I Die Before I Wake?
 • Tłumacz: Kukian Justyna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381104876
 • EAN: 9788381104876
 • Wymiary: 14.3x20.5x2.5 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula