Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt

Autor:

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 6
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
144
Rok wydania
2018
Nasza cena: 23,19 zł 30,00 zł Taniej o: 23%

"Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt" autorstwa Nicka Caruso i Dani Rabaiotti to przewodnik przeznaczony, wbrew pozorom, nie tylko dla najmłodszych Czytelników.

Każdy żywy organizm wyposażony został w układ trawienny. Problemy z nim związane nie przydarzają się tylko człowiekowi po zbyt obfitym posiłku. Oddawanie gazów to czynność, którą wykonują zarówno ludzie, psy, śledzie czy krocionogi. Niektóre zwierzęta wykorzystują niniejszą czynność po to, aby się porozumieć, inne nie robią tego wcale.

Niniejsza publikacja niesie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, przedstawia nawyki żywieniowe i ciekawostki trawienne łącznie aż osiemdziesięciu gatunków zwierząt, ryb i owadów. Dzięki lekturze dowiemy się między innymi, czym właściwie jest oddawanie gazów, dlaczego bąki hien są wyjątkowo przykre w zapachu, które ryby mogą wybuchnąć od nadmiaru wiatrów i jak to się dzieje, że małże nie pierdzą, a zamiast tego potrafią wymiotować. Całość została opisana w luźny i przyjemny dla Czytelnika sposób, nie znajdziemy tutaj więc encyklopedycznych regułek czy suchych informacji. Oprócz ciekawostek przedstawionych na podstawie wieloletnich badań i obserwacji, tytuł wzbogacony został o liczne ilustracje autorstwa Ethana Kocaka.

"Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt" to pozycja z pewnością niecodzienna, porusza bowiem niezwykle krępujący dla nas temat w bardzo luźny, zabawny i swobodny sposób. Tytuł przypadnie do gustu miłośnikom biologii i przyrody.

Nick Caruso jest ekologiem. Urodził się w Saint Charles. Zanim zainteresował się tematyką procesów trawiennych, jego uwagę skupiały głównie jaszczurki i inne płazy. Jest współautorem książki "Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt"

Dani Rabaiotti jest specjalistką ochrony środowiska i zoologiem. Pochodzi z Wielkiej Brytanii.

Czytaj całość

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-26
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Okładka może sugerować, że to książka skierowana dla młodszych czytelników. Chyba każde dziecko przechodzi przez okres zainteresowania pierdami. Najpierw się z nich śmieją, później często zaczyna się dopytywanie, czy jakieś zwierzę też puszcza bąki. Ale co wtedy odpowiedzieć? Z pomocą przychodzi książka “Czy to pierdzi?”. Wbrew pozorom, nie jest to lektura dla dzieci, ale dla osób, które znają już zasady funkcjonowania organizmów.

  Autorzy potrafią przedstawić skomplikowane zagadnienia w humorystyczny sposób. Trudne terminy wyjaśniają prostymi słowami, które każdy zrozumie. Dzięki tej książce poznacie działanie układów pokarmowych przeróżnych zwierząt. Ale “Czy to pierdzi?” to nie tylko naukowe fakty dotyczące procesów trawiennych. Poza nimi znajdziecie też mnóstwo ciekawostek, którymi będziecie mogli zabłysnąć wśród znajomych. No bo kto by się spodziewał, że niektóre zwierzęta potrafią zabić pierdami? A inne eksplodować, jeśli nie pozbędą się gazów z organizmu? Albo, że jeśli wziąć wszystkich przedstawicieli pewnego gatunku, którego pojedynczy osobnik mierzy maksymalnie 11 mm, to ich bąki są odpowiedzialne za od 5 do 19 procent ogólnej emisji metanu? Z tej książki dowiecie się o jakich zwierzętach mowa, a to tylko kilka wybranych faktów.

  Interesującą treść dopełniają też pasujące stylem grafiki stworzone przez Ethana Kocaka. Zabawne i komiksowe ilustracje świetnie wpasowują się w klimat książki. Jest nawet jednorożec [motyla nóżka] tęczą. No halo, obok czegoś takiego nie można przejść obojętnie.

  “Czy to pierdzi?” jednocześnie cię rozbawi i czegoś nauczy. Przy jej tworzeniu pomogło wielu naukowców i właścicieli wspomnianych w niej zwierząt. Ludzkość jeszcze nie zna odpowiedzi na tytułowe pytanie w przypadku wszystkich zwierząt, ale autorzy otwarcie przyznają, gdy coś jest tylko spekulacją. To udowadnia, że informacje zawarte w tej książce są wiarygodne, choć czasami na tyle dziwne lub zabawne, że trudno w nie uwierzyć.

  Dani Rabaiotti i Nick Caruso zmierzyli się z trudnym zadaniem, podejmując wyzwanie napisania naukowej książki o temacie, który powszechnie jest uznawany za tabu. Gdy słyszymy jak ktoś mówi o pierdach, czujemy zażenowanie albo próbujemy powstrzymywać chichot. Czytając ten tytuł nie mamy wrażenia, że to zagadnienie jest niepoważne i z każdym kolejnym zwierzęciem rośnie zainteresowanie jak to wygląda u innego stworzenia. Za to śmiejemy się z dowcipów, którymi autorzy urozmaicają naukową gadaninę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-13
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Śmierdzący problem ;)

  Arcyciekawa, budząca uśmiech książka :) A do tego książka naprawdę porządnie i rzeczowo napisana, niech nikogo nie zwiedzie spora dawka humoru na kolejnych stronach ;) - to wszystko fakty! W końcu kilkudziesięciu naukowców raczej wie, co mówi ;)

  Cóż... jeśli ciekawi Was, z jakiego kierunku i z której strony należy się w świecie zwierząt spodziewać niezbyt przyjemnie pachnącego problemu, to ta książka jest właśnie dla Was :) Jest dla Was również wtedy, jeśli ciekawi Was, czy robiły to dinozaury, lub, dajmy na to, jednorożce ;) Wniosek po lekturze jest jeden: śmierdzące zagrożenie grozi nam w zasadzie w 90% przypadków, i to z każdej możliwej strony... ;) Zwierzaków nie wydalających odbytem gazów trawiennych jest zaskakująco mało. Są też pewne niewiadome... jak np. pająki czy nietoperze... ;) Lepiej mieć się na baczności ;)

  Książka jest genialna w swej prostocie :) Czyta się świetnie, a przy tym, jak już wspomniałem, pełna jest autentycznych faktów i naukowych wywodów. Brawa dla autorów :) Nieszablonowe podejście do zagadnień zoologicznych nie jest chyba zbyt często spotykane :)

  Mała refleksja poboczna: ta książka pokazuje faktem swojego zaistnienia na półkach w księgarniach, ile dziś znaczy i co potrafi... internet. Inspiracją do napisania tej książki były bowiem zażarte dyskusje na Twitterze. Oto jak wielka siła drzemie w mediach społecznościowych... ;)

  Polecam! :)

  Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

  Recenzja znajduje się także na moim blogu:

  https://cosnapolce.blogspot.com/2018/05/czy-to-pierdzi-sekretne-gazowe-zycie.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-26
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Czy to pierdzi" to ciekawa i zabawna lektura. Dowiecie się z niej nie tylko tego, które zwierzaki mają problem z gazami, ale również masy innych, interesujących faktów. Książka pełna humoru i ciekawostek. Dodatkowo jest pięknie wydana - twarda oprawa, piękne ilustracje i ładnie wyglądający tekst

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Organizmy żywe – oddychają, rozmnażają się, spożywają pokarmy, a potem… je wydalają i nierzadko także mają wiatry. Temat, o którym mówi się niewiele, czyli bąki w świecie zwierząt. Z ciekawości, która zrodziła się w głowach Nicka Caruso i Dani Rabaiotti powstała książka, która ma rozwiać (trafne określenie) wątpliwości, czyli Czy to pierdzi?.

  W książce znajdziemy kilkanaście różnych organizmów, które sprawdzono pod kątem gazów. Autorzy zebrali informację na temat m.in. różnych gatunków węży, ryb i owadów. Ich założeniem było przedstawienie odpowiedzi na pytanie, czy dany okaz oddaje gazy. Krótkie, jednostronicowe opisy dają nie tylko informacje na ten temat, lecz także są wpisami o konkretnych zwierzętach. Czytelnik może dowiedzieć się na przykład o zwyczajach danych istot, sposobie ich odżywania i badaniach, które doprowadziły do uzyskania odpowiedzi na te pytania.

  Wpisy na temat zwierząt są zatem naszpikowane informacjami, nie są jednak nudne jak encyklopedia. Napisano je lekko, ciekawie i z pewnym dystansem. Świadczy o tym chociażby notka na temat dinozaurów czy jednorożców. Dzięki tym wpisom można zauważyć, że do tematu puszczania bąków autorzy podeszli na luzie, bez niepotrzebnego napięcia, które może wywołać w niektórych już sam temat lub tytuł pozycji.

  Notatki uzupełnione są ilustracjami Ethana Kocaka. Nie każde zwierzę dostało własny rysunek, ale i tak jest ich całkiem sporo. Są dość proste, ale nadają pozycji lekkości i sprawiają, że książka jest atrakcyjna zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników.

  Czy to pierdzi? to ciekawa pozycja na temat dość prozaicznego i zwyczajnego zjawiska. Autorzy postarali się zebrać informacje nie tylko na temat istot, które mają gazy, lecz przedstawiają też takie, które nie puszczają bąków i takie, na temat których trudno orzec jednoznacznie. To pozycja, której nie da się przeczytać za jednym razem, mimo że jest ciekawa. Jest raczej lekturą do kilkukrotnego przejrzenia – najpierw pod kątem zwierząt, które nas interesują, potem pod kątem tych, których nie jesteśmy pewni, jaka będzie odpowiedź, a następnie do uzupełnienia informacji na temat reszty istot. Niemniej naprawdę polecam, jeśli jesteście ciekawi świata i otwarci na nowe wiadomości.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-07
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka od razu mi się spodobała. Dlaczego? Spójrzcie na tytuł. Brzmi ON „Czy to pierdzi?”. Na pierwszy rzut oka wydaję się brzmieć trochę śmiesznie, prawda? Jednak gdy zaczniemy analizować to pytanie z okładki to w naszej głowie będziemy próbowali odpowiedzieć na to właśnie pytanie.

  Jak wiadomo nie rozmawia się na co dzień zbytnio o puszczaniu bączków zarówno przez zwierzęta jak i przez ludzi. Czemu? Osobom, którym od czasu do czasu przytrafi się popełni tą czynność wydaje się to wstydliwe oraz, że są to oznaki złego wychowania.

  Jednak podczas czytania dowiadujemy się dlaczego my ludzie oraz zwierzęta wykonują taki właśnie proces. Co jest jego przyczyną i jakie mogą wywołać skutki niepierdzenia.

  Dowiedziałam się między innymi, że pewna ryba, ( nazwy wam nie zdradzę, musicie przeczytać książkę) która nie wypuści gazów może wybuchać. A zatem bolesna śmierć! Krowy zaś gdy to zrobią, wypuszczają najwięcej podczas tego procesu metanu. Nawet do 400 kilogramów rocznie.

  Podobają mi się także ilustrację wykonane przez Ethana Kocak. Fenomenalnie zachęcają nas do jeszcze dogłębniej chęci poszerzania naszej wiedzy. Uważam, że to książka, która zostaję w głowie na dłużej…

  Książka nie jest gruba. Ma zaledwie 140 stron przez co szybko się ją czyta. Ja przeczytałam ją w godzinę 🙂

  Jesteś ciekaw czy termity pierdzą? Sprawdź i się przekonaj!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula