Podczas pierwszej dekady po II Wojnie Światowej dokonały się liczne zmiany. Ludzie zaczęli migrować i przemieszczać się po wszechobecnych ruinach. Wszystkim towarzyszyły silne emocje, których większość nie potrafiła ukierunkować. Jednocześnie trzeba było myśleć praktycznie o przyszłości narodu. Istotne było kształtowanie nowej gospodarki, mimo obecności czarnego rynku i licznych grabieży. Opowieść mówi także o wypieraniu prawdy o Zagładzie.
Harald Jähner w swojej książce skupił się na przedstawieniu różnorodności Niemców. Autor opowiada o stylowych gospodyniach domowych i bezimiennych handlarzach, których kieszenie zawsze pełne były papierosów. Uwzględnia również sylwetkę Alfreda Döblina kreującego w swych powieściach zupełnie nowy wizerunek Niemców nieobarczonych tragiczną przeszłością. Herald Jähner nie pomija także Beaty Uhse będącej twórczynią pierwszego sex-shopu na świecie.
W jaki sposób Niemcy zdołały się podnieść i w ciągu zaledwie 10 lat dokonać tak wielkich zmian w swoim życiu? Droga ta nie była łatwa, a jej szczegóły przedstawione zostały w książce "Czas wilka. Powojenne losy Niemców", będącą jednocześnie pierwszym tytułem autora przełożonym na język polski.