Czas wilka. Powojenne losy Niemców

Średnia: 3.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
464
Rok wydania
2021
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 32,56 zł
Nasza cena: 31,29 zł 49,90 zł Taniej o: 37%

"Czas wilka. Powojenne losy Niemców" to barwny opis pierwszych 10 lat Niemiec, które zostały pokonane. Jak odzyskać równowagę po takich wydarzeniach i dokonać przewartościowania swoich postaw? Tutaj znajdziesz wyjątkową historię, którą z pewnością warto poznać!

Podczas pierwszej dekady po II Wojnie Światowej dokonały się liczne zmiany. Ludzie zaczęli migrować i przemieszczać się po wszechobecnych ruinach. Wszystkim towarzyszyły silne emocje, których większość nie potrafiła ukierunkować. Jednocześnie trzeba było myśleć praktycznie o przyszłości narodu. Istotne było kształtowanie nowej gospodarki, mimo obecności czarnego rynku i licznych grabieży. Opowieść mówi także o wypieraniu prawdy o Zagładzie.

Harald Jähner w swojej książce skupił się na przedstawieniu różnorodności Niemców. Autor opowiada o stylowych gospodyniach domowych i bezimiennych handlarzach, których kieszenie zawsze pełne były papierosów. Uwzględnia również sylwetkę Alfreda Döblina kreującego w swych powieściach zupełnie nowy wizerunek Niemców nieobarczonych tragiczną przeszłością. Herald Jähner nie pomija także Beaty Uhse będącej twórczynią pierwszego sex-shopu na świecie.

W jaki sposób Niemcy zdołały się podnieść i w ciągu zaledwie 10 lat dokonać tak wielkich zmian w swoim życiu? Droga ta nie była łatwa, a jej szczegóły przedstawione zostały w książce "Czas wilka. Powojenne losy Niemców", będącą jednocześnie pierwszym tytułem autora przełożonym na język polski.
Recenzje (4)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  🔴 „W konsekwencji Niemcy – otaczani opieką i prowadzeni, symbolicznie zadomowieni w amerykańskiej i sowieckiej estetyce, motywowani przez niezmordowane starania intelektualne aliantów – gładko przyswoili sobie styl życia, który później, przynajmniej na Zachodzie, jako o zupełnej zagadce kazał myśleć o tym, dlaczego ów przyjazny naród przez całe dwanaście lat nie sprzeciwiał się rządom nazistów i obarczył swoje sumienie tak ciężką winą” (s.349)

  ✅ Historia powojennych Niemiec to specyficzny czas. Miliony przesiedleńców, byłych żołnierzy, robotników przymusowych, czy osób mających związki z hitlerowskim reżimem musiało ułożyć na nowo swoje życie. Lata po 1945 r. to okres szybkiego rozwoju gospodarczego i marzenia powrotu do „normalnego” życia, ale również wstydu i spuszczenia zasłony milczenia za zbrodnie niemieckie z lat wojny.

  ✅ Książka niemieckiego dziennikarza i pisarza Haralda Jähnera zabiera czytelnika w ciekawą podróż po różnych zakątach powojennych Niemiec. Odwiedzimy zniszczone miasta, w których w najlepsze trwa akcja odgruzowywania i odbudowy, a życie powoli wraca do normy. Zajrzymy na bazary i targi, gdzie kwitnie czarny rynek, a najlepszą walutą są amerykańskie papierosy. Przemierzymy tysiące kilometrów w trasach, które przemierzają miliony ludzi, borykających się z rozterkami „co dalej?”. Odwiedzimy mieszkania i zakłady pracy, galerie sztuki czy teatry. Będziemy też świadkami ponurego milczenia o niemieckich zbrodniach i początkach powstawania mitu o Niemcach jako „ofiarach” wojny.

  ✅ „Czas wilka” to ciekawa opowieść o codzienności i problemach, z którymi musieli borykać się Niemcy po 1945r. Interesujących wątków poruszanych w książce jest całe mnóstwo. Pozwolą jednak Państwo, że skupię się na kilku z nich, które były dla mnie szczególnie ciekawe. Zakończenie działań zbrojnych to powrót milionów żołnierzy do ich rodzinnych domów. Czas wyczekiwania kobiet, które są spragnione obecności swoich mężów, braci, ojców. Szybko jednak okazuje się, że radość z powrotu jest krótkotrwała. Człowiek, którego jego najbliżsi znali przed wyruszeniem na front, nie jest już taki sam. To ponurak, milczek, zamknięty w sobie człowiek. Wspólne życie dawnych małżonków często okazuje się być ponad ich siły. Po 1945 r. dochodzi do tysięcy rozwodów, a każda ze stron musi ułożyć swoje życie na nowo.

  🔴„Cudu integracji” trzeba było dokonywać z pomocą policji. Powiatowi urzędnicy pod ochroną niemieckiej i alianckiej żandarmerii kontrolowali wioski i miasteczka, poszukując systematycznie „lepszych izb”, które wykorzystywano tylko od święta, czy pustych służbówek. Do szczególnie niegodnych scen dochodziło, kiedy chłopi sami mogli zdecydować, kogo z przybywającej grupy uchodźców gotowi są przyjąć. Przypominało to wówczas targ niewolników. Spośród mężczyzn wybierano najsilniejszych, spośród kobiet najpiękniejsze, z szyderstwem odrzucając pozostałych.” (s.89)

  ✅ Lata powojenne w Niemczech mogą wydawać się śmiertelnie poważne, w których dominuje uczucie żałoby, troski i ubolewania nad swoim losem. Nie do końca był to prawdziwy obraz ówczesnej rzeczywistości. Ludzie pragnęli czerpania z życia pełnymi garściami, oddając się przelotnym miłościom, zabawom i rozrywkom. Pragnienie bliskości i rozładowania swoich emocji było bardzo silne. Można tylko wspomnieć, że olbrzymią popularnością cieszyła się wówczas publikacja dotycząca antykoncepcji, która rozchodziła się jak świeże bułeczki.

  ✅ Warto też zwrócić uwagę na ciekawy wątek zasad moralnych, którymi kierowali się powojenni Niemcy. Słynne „fringsowanie” (od nazwiska kolońskiego kardynała Józefa Fringsa, który w jednym ze swoich kazań zrelatywizował siódme przykazanie „nie kradnij”) było na porządku dziennym, szmugiel rozkwitał w najlepsze, a nielegalne strony życia miały dla wielu Niemców i Niemek swój niewątpliwy urok i były czymś „normalnym”.

  ✅ Jednym z najciekawszych zagadnień poruszanych w książce, dotyczy kwestii wyparcia przez Niemców popełnionych przez nich zbrodni w latach 1939-1945. Można zadać pytanie, jak doszło do tego, że miliony dawnych zwolenników Adolfa Hitlera, nagle: „schowało do kieszeni niegdysiejszą wierność Führerowi. Jakby wciskają po prostu odpowiedni przycisk, wyłączyli swoje żelazne przekonania – i przy okazji od razy także całą przeszłość”. Wypieranie niewygodnych faktów przez Niemców można określić mianem „komunikatywnego milczenia”, ustalając reguły mówiące o tym co było możliwe do powiedzenia i wspominania.

  ✅ O swojej wojennej przeszłości rozmawiano często i dużo we własnym gronie. Szybko jednak narracja skupiała się na podkreśleniu własnych cierpień, a wszelką winę za popełniane zbrodnie obciążano władze nazistowskie, które „jawiły się Niemcom jako narkotyk, który czynił ich posłusznymi narzędziami”. Na pamięć o zbrodniach, które wyrządziły Niemcy innym narodom i okazania skruchy, nie było wówczas chęci i dobrej woli. Nastąpiła ona znacznie później.

  ✅ „Czas wilka” to książka o powojennej niemieckiej rzeczywistości, która miała różne oblicza. To okres wielkiej obudowy, ustalania nowych zasad i praw, oraz szybkiego rozwoju gospodarczego. Jednocześnie to czas świadomego wypierania swojej wojennej przyszłości, rozpadu wielu struktur społecznych, wzrostu przestępczości i poszukiwania odpowiedzi na pytanie „co dalej?”. Publikacja składania do wielu refleksji nad powojenna historią naszych zachodnich sąsiadów i idealnie nadaje się na lekturę w trakcie długich jesiennych wieczorów.

  🔴 „W ciągu niewielu lat głębokiej przemianie uległ obraz własny Niemców. Żarliwie adorowana w okresie narodowego socjalizmu wspólnota narodowa wydała im się po wojnie narzuconym związkiem niezbyt lubianych grup etnicznych. Ten z kolei przekształcił się w okresie prosperity w pozbawioną sentymentów wspólnotę kompromisu, w której wszyscy czują się tylko jako tako dobrze traktowani. Na takim solidnie poróżnionym fundamencie niespecjalne dało się budować nowy nacjonalizm – co było niezłym punktem wyjścia dla młodej demokracji” (s.103).

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Harald Jähner "Czas wilka" Powojenne losy Niemców,

  "Czas wilka" jest książką niejako podsumowującą moje ostatnie lektury, dotyczące nazistowskich Niemiec. Każda z nich jest inna, każda niesie duży bagaż emocji, każda wreszcie warta poświęconego jej czasu. Już podczas czytania "Jak wychować nazistę" poczułam nieodpartą chęć sięgnięcia po niezwykle ważne dzieło Hannah Arendt "Korzenie totalitaryzmu", książkę, którą wyrywkowo poznałam dawno temu, jeszcze podczas studiów. Zamówiłam ją sobie, tym bardziej że niedawno została wznowiona. I będę kontynuować temat.

  Czas, o którym pisze autor przywołał mi na myśl "1945.Wojnę i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej. Tamten reportaż traktuje o powojennych losach Polaków, jednak to że czytałam go niedawno, powodowało nasuwające się porównanie, a także poszukiwanie podobieństw i różnic, w losach Polaków oraz Niemców tuż zakończeniu wojny.

  Dwie rzeczy zaskoczyły mnie najbardziej w postawie Niemców, narodu wychowywanego przez wiele lat w kulcie silnego przywódcy, posłusznego rozkazom, zdyscyplinowanego, a zarazem tak jak obywatele wielu innych państw tracącego życie w wyniku działań wojennych. Pierwszą jest to, że po podpisaniu kapitulacji, niemieccy żołnierze praktycznie wszędzie zakończyli walkę zbrojną. Nie było lokalnych strzelanin ani walki, nikt nie przeniósł się do partyzantki, wszyscy albo ukryli się pomiędzy zwykłymi obywatelami, albo tak jak to zrobiła większość walczących, poszli w niewolę. Zaskakuje jak nagle, z dnia na dzień, faszyzm znikł ze świadomości Niemców. A druga to wyparcie prawdy o Zagładzie Żydów. Musiały minąć lata, żeby kolejne pokolenie Niemców wzięło na siebie odpowiedzialność za zbrodnie rodziców.

  Autor "Czasu wilka" nie zajmuje się jednak polityką powojenną. Dotyka głównie losu zwykłych obywateli, ofiar i oprawców, tułających się po kraju wielu milionów więźniów, robotników przymusowych, tych, którzy w wyniku zmiany granic, stracili dobytek życia, kobiet, które pozostały wdowami, wracających po wielu latach z obozu mężczyzn będących cieniem dawnych żołnierzy, dzieci, które pozostały bez rodziców.

  Podkreśla szczególną potrzebę jak najszybszego zapomnienia o wojnie, ogromną siłę i zaradność kobiet, na barki których zrzucona została organizacja życia rodzinnego. Pisze też o masowych grabieżach, handlu wymiennym i czarnym rynku, zaprasza czytelnika do teatru, kina czy do przechodzących prze miasta zapustnych korowodów. Takie a nie inne przedstawienie życia obywateli niemieckich po wojnie, powoduje że lektura "Czasu wilka" jest nie dość, że interesująca, to również przystępnie napisana, a przede wszystkim niezwykle potrzebna dla poznania losów siedemdziesięciu pięciu milionów tych, którym przyszło żyć bądź przemieszczać się w poszukiwaniu nowego domu pod rządami aliantów, w "czasie niczyim", w "czasie wilka".

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "Czas wilka. Powojenne losy Niemców" Harald Jähner

  Gdy w roku 1945 wojna dobiegła końca, zwyciężone Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne. Przedwojenna potęga gospodarcza, militarna, finansowa na czele z samozwańczym wodzem obecnie przedstawia sobą obraz zniszczenia — miasta obrócone w ruiny skutkiem nalotów alianckich, fale uchodźców i życie toczące się wśród zgliszczy.

  "Czas wilka" to książka rozprawiająca, jak wskazuje tytuł, o powojennych losach mieszkańców byłej III Rzeszy. Przez całe życie, cały okres edukacji wpaja nam się głównie informacje z powojennego życia obywateli Polski, Ameryki czy Wielkiej Brytanii, a o Niemcach cisza, ich równie traumatyczne przeżycia pomijane są milczeniem. Autor sumiennie, niezwykle skrupulatnie i dogłębnie zarysował w tymże reportażu powojenną perspektywę z punktu widzenia Niemca wciąż postrzeganego jako agresora, nazistę. Naszkicowana przez Jähner'a panorama terenów obecnych Niemiec tuż po zakończeniu działań wojennych jest wstrząsająca, wywołująca dreszcz przerażenia, zdumienia wielkością zniszczeń, ilością ofiar, które pochłonęła wojna. Mimo że jestem już po lekturze książki, to przed oczami wciąż stoją mi obrazy, których codziennością, okrutnością losu autor wbija czytelnika w fotel i sprawia, że zastanawiamy się nad tym, co my bylibyśmy w stanie zrobić na miejscu przedstawionych postaci. Byli to ludzie, których wojna zniszczyła psychicznie i fizycznie, pogryzła i nagle wypluła, tylko po to, by w późniejszym życiu musieli mierzyć się z traumą i zaburzeniami. A wszystko to w czasach, gdzie walizka (!) była towarem deficytowym.

  W "Czasie wilka" nie została pominięta kwestia roli kobiet w odbudowie miast. Są to historie podnoszące na duchu, choć ciężkie. Czytając o tych kobietach, bohaterkach w naszych sercach budzi się podziw dla nich, dla tego, co zrobiły w celu zapewnienia godnego życia swoim rodzinom.

  Jednak reportaż ten nie ma samych walorów. Lekturę utrudniał mi styl pisania Jähner'a, który wydawał mi się bardzo siermiężny, jałowy, momentami nawet niewyszukany. Szkoda, że autor nie dołączył do pozycji większej ilości relacji osób pamiętających przesiedlenia, sytuację kryzysu gospodarczego w Niemczech.

  Podsumowując, książkę mogę polecić, ale jest ona, moim zdaniem, jednym z "przeciętniaków", pomimo iż autor podchodzi do podejmowanego tematu bardzo profesjonalnie.

  ⭐5,75/10

  Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Poznańskiemu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Zbiorowy konsensus większości Niemców co do zaliczenia się w poczet ofiar Hitlera jest w obliczu milionów pomordowanych trudną do przyjęcia bezczelnością. Jakkolwiek jednak z punktu widzenia sprawiedliwości historycznej ten rodzaj uwalniania się od odpowiedzialności - podobnie jak łagodne w przeważającej mierze traktowanie sprawców - jest oburzający, co gwoli ugruntowania demokracji w Niemczech Zachodnich był ON niezłym, przypuszczalnie koniecznym warunkiem wstępnym, ponieważ stworzył mentalną podstawę dla nowego początku."

  "Czas wilka" to ciekawy reportaż o odradzaniu się powojennych Niemiec, o powrocie do normalności, o przepracowaniu traum narodowych. Czytamy o ludziach próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości i o kobietach próbujących znaleźć swoje miejsce w świecie, gdzie mężczyźni są prawie nieobecni. To co mnie najbardziej zainteresowało w tej książce, to stosunek społeczeństwa do zbrodni jakich dopuścili się ich pobratyńcy. Co warto podkreślić autor nie próbuje tutaj wybielać wydarzeń, nikogo też nie usprawiedliwia, stara się po prostu jak najrzetelniej przedstawiać fakty. Przyznam szczerze, że dosyć długo zajęła mi lektura tej pozycji, ponieważ mimo ciekawego tematu, to ciężki i zbyt patetyczny styl autora, był trudny do przejścia, przynajmniej dla mnie, ale absolutnie nie żałuję czasu spędzonego z tą książkę, gdyż warto było poznać kawałek historii trochę z innej strony.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Harald Jähner
 • Wydawnictwo Poznańskie
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2021
 • Ilość stron: 464
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366981287
 • Język: polski
 • Podtytuł: Powojenne losy Niemców
 • Oryginalny tytuł: Wolfszeit. Deutschland und die Deutschen 1945-1955
 • Tłumacz: Żychliński Arkadiusz
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366981287
 • EAN: 9788366981287
 • Wymiary: 16.0x23.0x3 cm
Najczęściej kupowane razem
 • -37%
  Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

  Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

  Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm,...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 28,46 zł 44,99 zł
  w magazynie
 • -34%
  Niemcy opętane

  Niemcy opętane

  W wyniku drugiej wojny światowej Niemcy legły w gruzach. Zniszczenia dotyczyły nie tylko - a nawet nie przede wszystkim - materialnej sfery życia. Trwalsza od unicestwienia miast, dotkliwsza od okupacji i piętna klęski okazała się ruina moralna. W tysiąc dziewięćset czterdziestym piątym roku Niemcy...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. twarda
  Oprawa:twarda
  Cena: Nasza cena: 28,55 zł 43,00 zł
  wysyłka do 72 godzin
 • -41%
  Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

  Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

  Czy polscy chłopi byli niewolnikami? Odpowiedź jest więcej niż oczywista. O niewolnictwie wspominali nie tylko obrońcy ludności wiejskiej, ale i obcokrajowcy oburzeni polskimi stosunkami. Tak zresztą określał kmieci każdy, kto mówił o nich: chłopi pańszczyźniani, a w domyśle: niewolnicy...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. twarda
  Oprawa:twarda
  Cena: Nasza cena: 29,28 zł 49,90 zł
  w magazynie
 • -38%
  Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

  Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

  NAGRODA LITERACKA NIKE 2021 Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 24,89 zł 39,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -45%
  Skazana

  Skazana

  Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet. Na motywach niniejszej książki (wydanej przez REBIS w 2018 roku pod tytułem Skazane na potępienie) powstał scenariusz serialu Skazana dla Player z Agatą Kuleszą w roli głównej. Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 22,14 zł 39,90 zł
  wysyłka do 72 godzin
 • -40%
  Bez winy

  Bez winy

  Sierżant Kate Linville podróżuje pociągiem do Yorku, gdy niespodziewanie zdjęta paniką współpasażerka prosi ją o pomoc: prześladuje ją obcy mężczyzna. Pada kilka strzałów, kobiety w ostatniej chwili salwują się ucieczką. Wkrótce potem w pobliżu Scarborough dochodzi do ataku na młodą kobietę. Spada...
  Ocena: 4/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 25,70 zł 42,90 zł
  w magazynie
 • -27%
  Panna z Bajki

  Panna z Bajki

  Taką Katarzynę Michalak pokochały Polki! „Panna z bajki” to uroczy, zaskakujący i romantyczny powrót autorki! Hania Ruczaj ma dwie wielkie miłości: pisanie scenariuszy filmowych oraz uroczy, wtulony w zieleń lasu domek, który nazwała Bajką. To w nim chroni się przed światem. I w nim stara się...
  Ocena: 4/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 32,93 zł 44,99 zł
  w magazynie
 • -34%
  Mengele doktor z Auschwitz

  Mengele doktor z Auschwitz

  Nieprzeciętnie wykształcony człowiek: doktor filozofii i nauk medycznych - a zarazem lekarz obozowy w KL Auschwitz-Birkenau i urodzony sadysta. Skrzypek i domorosły poeta - a przy tym mizantrop i skończony cynik. "Anioł śmierci", "piękny szatan", "diabeł z Auschwitz" - tak opisywali swojego oprawcę...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. twarda
  Oprawa:twarda
  Cena: Nasza cena: 28,55 zł 43,00 zł
  wysyłka do 72 godzin
 • -32%
  Święto ognia

  Święto ognia

  Tata tańczy  za szybą. Podnosi rozmazane  przez deszcz ręce  i kołysze  rozmazaną przez deszcz głową, ma zamknięte oczy i ja w końcu też zamykam swoje, i śpię, i budzę się rano, i znowu jesteśmy razem. Łucja  wierzy,  że  przed  wspomnieniami  uratuje  ją  balet.  Nastka  obserwuje  świat  przez ...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 29,23 zł 42,99 zł
  w magazynie
 • -40%
  Balwierz. Hubert Meyer. Tom 6

  Balwierz. Hubert Meyer. Tom 6

  Wraz z ostatnią kroplą, która wypłynęła z żyły dziecka, narodził się ON. Balwierz z Narwi. Z ciała martwego Tymka upuszczono krew, w pobliżu torów snajper położył trupem księdza Donata. Kto to zrobił? Hubert Meyer szuka odpowiedzi. Po bójce z Kołomyjskim psycholog śledczy zaszywa się w leśnej...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 24,07 zł 39,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
Warto zwrócić uwagę na...
Krym. Znikający półwysep 0/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krym. Znikający półwysep

Krym do niedawna był turystyczną perłą Euroazji. Jednak ostatnie cztery lata ponuro zaznaczyły się w historii tego regionu. Dopełnia się tragedia półwyspu tratowanego kiedyś przez kopyta koni mongolskich koczowników, buciory carskich sołdatów, hitlerowskich najeźdźców i sowieckich bezpieczniaków....
SAS. Komandosi Jego Królewskiej Mości 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

SAS. Komandosi Jego Królewskiej Mości

Historia brytyjskiej tajnej jednostki, która walczyła w nazistowskich mundurach. SAS. Komandosi Jego Królewskiej Mości to opowieść o jednej z najbardziej brawurowych akcji II wojny światowej. Jesienią 1942 r. alianckie siły specjalne przeprowadziły próbę zdobycia zajętej przez Afrika Korps twierdzy...
Yeti 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Yeti

CO ZROBIĘ Z YETI, KIEDY JUŻ GO ZNAJDĘ? POWINIENEM UMIEŚCIĆ GO W ZOO, UGOŚCIĆ W SWOIM DOMU, A MOŻE ZAMKNĄĆ W MUZEUM? Daniel C. Taylor przez niemal 60 lat badań zadawał sobie te pytania. Doprowadziły go do wyjaśnienia zagadki legendarnego człowieka śniegu. Badacz znalazł odpowiedź w dolinie Barun -...
Związek partnerski. Rozmowy o Polsce 0/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Związek partnerski. Rozmowy o Polsce

Prywatnie - są parą. Zawodowo - zmieniają Polskę. Ona jeszcze do niedawna była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Jest radczynią prawną i legislatorką, od lat walczy o równość i przeciwdziała dyskryminacji. Teraz jest jedną z twarzy partii Wiosna. On to prawnik, politolog,...
I (nie) żyli długo i szczęśliwie 5/5 Nasza cena:
25,02 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

I (nie) żyli długo i szczęśliwie

Z tej książki dowiesz się: Jak nie ukrywać kochanek? Czy lepiej zginąć od sztyletu, czy trucizny? Jakie imprezy organizował papież Aleksander VI? Kto, z kim, kiedy i dlaczego? Jeśli właśnie ocierasz łzy po rozstaniu i siedzisz w rozciągniętym dresie na kanapie z pudełkiem lodów/piwem w ręku,...
Historia Polski 5/5 Nasza cena:
25,38 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historia Polski

Historia Polski Jerzego Topolskiego to doskonale napisane kompendium wiedzy dotyczące dziejów naszego państwa od czasów najdawniejszych po wiek XXI. Jest to pierwsza publikacja, która w tak zwięzły a zarazem wyczerpujący sposób przekazuje czytelnikowi wiedzę o przeszłości naszego kraju, narodu,...
Otton I Wielki 0/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Otton I Wielki

Otton I był władcą wyjątkowym, znacznie przekraczającym standardy epoki, którego porównać można jedynie z Karolem Wielkim. Posiadał cechy wielkiego przywódcy, odznaczał się poczuciem sprawiedliwości, umiał wykorzystywać swoje talenty militarne i dyplomatyczne. Kiedy w 962 roku został koronowany na...
Wielkopolska poprzez wieki 0/5 Nasza cena:
25,64 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wielkopolska poprzez wieki

Wielkopolska poprzez wieki to świetnie napisana historia Wielkopolski od czasów prehistorycznych po koniec XX wieku. Dzięki tej książce można zrozumieć, że ta najstarsza polska dzielnica położona w samym sercu naszego kraju w dużym stopniu kształtuje jego wizerunek.To książka dla miłośników...
SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać? 5/5 Nasza cena:
23,34 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

CZY JESTEŚMY SKAZANI NA SMOG? W Trójmieście batalię ze smogiem rozpoczęto już w ubiegłym stuleciu. W Warszawie to aktywiści wskazują błędy urzędnikom i apelują o wymianę pieców. Na Śląsku z pomocą przychodzą drony. W Skawinie stężenie zanieczyszczeń jest tak duże, że mieszkańcy mówią “wyjść na...
Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii 5/5 Nasza cena:
24,83 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii

Z tej książki dowiesz się: Co łączyło Zygmunta Freuda ze Steve’em Jobsem? Jak wyglądały prehistoryczne przypadki trepanacji czaszki? Dlaczego choroby psychiczne leczono lobotomią? Co wspólnego miał gangster Al Capone z kompozytorem Robertem Schumannem? Przez lata psychiatria uchodziła za czarną...
1956 Rok rewolty 0/5 Nasza cena:
37,43 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

1956 Rok rewolty

Jest rok 1956. Świat powoli otrząsa się z powojennych traum. Nikita Chruszczow podczas XX Zjazdu KPZPR wygłasza słynny, wymierzony w nieżyjącego od trzech lat Stalina, referat ?O kulcie jednostki i jego następstwach?, a Adolf Hitler zostaje urzędowo uznany za zmarłego. Barwne kontrkulturowe lata...
IRA Hitlera 0/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

IRA Hitlera

Zgodnie ze starym irlandzkim porzekadłem ?trudności Anglii są szansą dla Irlandii?, IRA od początku swojego istnienia szukała pomocy w Niemczech. Irlandzcy ekstremiści wierzyli, że wygrana nazistów pozwoli im odebrać Brytyjczykom Ulster, zjednoczyć wyspę i powołać w pełni niepodległą republikę....
Wybrane bestsellery
Potomek 0/5 Nasza cena:
28,40 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Potomek

James Falcon to szanowany kapitan kontrwywiadu armii USA. Podczas II wojny światowej zasłynął wrodzonymi zdolnościami do zwalczania wampirów, wykorzystywanych do walk przez nazistowskie Niemcy. Wielu starć z nimi omal nie przypłacił życiem. Powrócił jednak do domu jako zwycięzca... Trzynaście lat...
She Drives Me Crazy 5/5 Nasza cena:
26,49 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

She Drives Me Crazy

Queerowa komedia romantyczna o miłości licealnych nemezis – koszykarki i czirliderki! Dziewczyna spotyka dziewczynę i… chociaż się nie cierpią, powszechnie wiadomo, że od miłości do nienawiści tylko jeden krok. Po krępującej porażce w meczu koszykówki przeciwko drużynie swojej byłej dziewczyny,...
Super Robot 31124 5/5 Nasza cena:
34,49 zł 45,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Super Robot 31124

Futurystyczna zabawa trzema zabawkami w jednej — Super Robotem do przebudowywania Fani LEGO® w wieku od siedmiu lat będą się świetnie bawić, odgrywając futurystyczne historie z zestawem Creator 3 w 1 Super Robot (31124). Model ma ruchomą głowę, nogi, stopy, ramiona i ręce, a na jego plecach...
Checkpoint. Podręcznik. Język angielski. Poziom B1+ 5/5 Nasza cena:
86,33 zł 89,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Checkpoint. Podręcznik. Język angielski. Poziom B1+

Czteropoziomowa seria podręczników Checkpoint, której współautorką jest dr Monika Cichmińska, jest dostosowana do nowej, trudniejszej podstawy programowej. Uczniowie krok po kroku rozwijają nowe umiejętności i regularnie powtarzają poznany materiał, rozwiązując zadania w formacie egzaminacyjnym....
Myszy i ludzie 5/5 Nasza cena:
26,49 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Myszy i ludzie

Niezapomniana opowieść o sile przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach! George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie - upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły...
Szpony mocy. Skrzydła ognia. Tom 9 0/5 Nasza cena:
28,90 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szpony mocy. Skrzydła ognia. Tom 9

Nie przegapcie kolejnej części bestsellerowej serii Skrzydła Ognia! Wojna dobiegła końca. Spełniło się fałszywe proroctwo. Jednak smoczęta nadal mają wrogów. Mroczne zło, pogrzebane przed wiekami, zaczyna się budzić. A młoda Nocoskrzydła mogła wygłosić pierwszą od pokoleń prawdziwą przepowiednię....
Drapieżne bestie 4/5 Nasza cena:
27,84 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Drapieżne bestie

Debiut, którego nie można przegapić. Panafrykańska mieszanka dynamicznej, pełnej zwrotów akcji, mrocznej mitologii i nieoczekiwanej miłości. Pierwsza część trylogii. Szesnastoletnia Koffi pracuje dla cieszącego się złą sławą Nocnego Zoo. Zajmuje się groźnymi, magicznymi stworzeniami, by spłacić...
Password Reset B2+. Książka ucznia i zeszyt ćwiczeń 0/5 Nasza cena:
145,02 zł 149,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Password Reset B2+. Książka ucznia i zeszyt ćwiczeń

Dostęp do cyfrowej wersji Książki ucznia oraz odzwierciedlenia cyfrowego dodanych do Zestawu jest ważny przez 24 miesiące od dnia aktywacji kodu. Nowe wydanie uwielbianego przez nauczycieli podręcznika Password, autorstwa Marty Rosińskiej, realizuje wszystkie założenia i jest dostosowane do nowej,...
All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość 5/5 Nasza cena:
27,07 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość

Weszła drugi raz do tej samej rzeki. Teraz próbuje w niej nie utonąć Wyjeżdżając na studia do Bostonu, Josephine nie tylko wypełniała narzuconą jej rolę perfekcyjnej córki. Ten wyjazd był także ucieczką. Od rodziny, która nie umiała albo nie chciała dać dziewczynie miłości, od małomiasteczkowej...
Arka odkupienia. Przestrzeń objawienia. Tom 2 0/5 Nasza cena:
49,67 zł 59,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Arka odkupienia. Przestrzeń objawienia. Tom 2

Pięćdziesiąt lat temu interwencja ludzi obudziła obcą, uśpioną od wieków strukturę, stworzoną dawno temu po to, by ostrzegała o pojawieniu się istot inteligentnych w tym rejonie galaktyki. Teraz nastąpi reakcja. Kiedyś Clavain uciekł, by walczyć po stronie Hybrydowców - pewnego odłamu ludzi,...
Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole 5/5 Nasza cena:
25,79 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole

Niezwykle zabawna i poruszająca powieść o queerowej dziewczynie, która uczy się jak być prawdziwą sobą! Czy uda jej się ogarnąć swoje życie i przetrwać w katolickiej szkole, która nie akceptuje dyskusji o aborcji i seksualności?  Szesnastoletnia Yamilet Flores woli być znana ze swojego zabójczego...
Reminders of Him. Cząstka ciebie, którą znam 5/5 Nasza cena:
33,36 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Reminders of Him. Cząstka ciebie, którą znam

Po pięciu latach pobytu w więzieniu Kenna Rowan wraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. Chce zmierzyć się z przeszłością i odzyskać córkę. Niestety, okazuje się, że mostów, które spaliła, nie da się odbudować. Bez względu na to, jak ciężko pracuje, wciąż są ludzie, którzy wykluczają ją z życia jej...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula