Jedna z najbardziej znanych książek łączących w sobie elementy science-fiction z baśniowością. Oto połączenie baśni z fantastyką w nowej edycji powszechnie znanych opowiadań Stanisława Lema - "Cyberiada".
"Cyberiada" to jeden z najbardziej znanych i reprezentatywnych dla prozy Stanisława Lema zbiór opowiadań, którego bohaterami są w większości roboty i inteligentne maszyny. Akcja opowiadań rozgrywa się w bliżej nieokreślonych, bajkowych czasach i światach, w królestwach, w towarzystwie księżniczek, rycerzy i smoków. Mieszkańcami owych królestw są przypominające istoty ludzkie roboty. W niektórych opowiadaniach pojawiają się również bladawce, czyli istoty organiczne, które potrzebują do życia wody - substancji śmiertelnej dla robotów.
Dwaj główni bohaterowie to Trurl i Klapaucjusz, genialni inżynierowie, roboty zwane konstruktorami. Są oni zarówno najlepszymi przyjaciółmi, jak i rywalami, gdyż konkurują o miano najlepszego konstruktora, a ich spory przybierają czasem dość brutalne formy. Przemierzają oni wszechświat wzdłuż i wszerz, a napotkanym władcom (bądź innym bohaterom) oferują swoją pomoc konstruktorską. Pomagają potrzebującym, obalają tyranów, a za swe usługi często otrzymują hojne nagrody, których nigdy nie odmawiają. Przeżywają niezliczone przygody, wpadają w liczne tarapaty, jednak ze wszystkich kłopotów wychodzą obronną ręką.
Gdy więc przybywają na planetę króla, który kocha polowania, zostają pojmani i uwięzieni, mając w dwanaście dni skonstruować bestię, na którą władca będzie mógł polować. Tym samym wpadają w pułapkę - jeśli bestia pokona króla, czeka ich śmierć, a jeśli król upoluje bestię, spotka ich ten sam los. Czy uda im się i tym razem znaleźć dobre rozwiązanie?
Stanisław Lem to żyjący w latach 1921-2006 polski pisarz science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk. Debiutował powieścią "Astronauci", a kolejne jego powieści to m.in. "Obłok Magellana", "Eden", "Pamiętnik znaleziony w wannie", "Powrót z gwiazd" czy "Solaris". Pozostawił również szereg opowiadań ujętych w zbiory: "Dzienniki gwiazdowe", "Księga robotów", "Bajki robotów", "Cyberiada" i "Opowieści o pilocie Pirxie". Ma na swoim koncie również zbiory esejów, felietonów i publicystyki literackiej.
Solaris
0/5Powrót z gwiazd
0/5Bajki robotów
5/5- Autor: Stanisław Lem
- Wydawnictwo Literackie
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2015
- Ilość stron: 520
- Format: 123x197
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788308055281
- Język: polski
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788308055281
- EAN: 9788308055281
- Wymiary: 12.5x19.5 cm
Recenzje książki Cyberiada (1)
-
Recenzent WybitnyOcena: 5/5Dodana przez Renata M. w dniu 2021-08-01Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną„Na szczyt można wejść, ale wszystkie drogi ze szczytu prowadzą w dół!“
; Cyberiada ;
Stanisław Lem.
Wydawnictwo: Literackie.
Literatura: fantastyka, fantasy, science fiction
Druga powieść która mnie wręcz wbiła w kanapę, tegoż pisarza, myśliciela, futurologa, wizjonera, została wydana w 1965r. gdzie byłby niesamowicie dziś zaskoczony, dumny, że inspiracją dla Willa Righta, twórcy jednej z najpopularniejszych gier wszechczasów – The Sims stała się właśnie powieść o tym tytule.
Popularna gra The Sims została wydana w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych. Miliony ludzi zakochało się w świecie wirtualnych postaci, którymi należy kierować. Do dnia dzisiejszego gra ta doczekała się wielu edycji oraz specjalnych dodatków. Mało jednak kto wie, że twórcy The Sims inspirowali się twórczością polskiego pisarza - Stanisława Lema! Pamiętajmy że 2021r. przypada setna rocznica urodzin autora, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP zdecydował, że należy uczcić ten fakt i ustanowił obecny rok – Rokiem Lema. Dla mnie jest to nie tylko wyprawa w przestrzeń kosmiczną, ale słowa które są wielkim zaskoczeniem nad genialnością twórcy i jego wyobraźni, którą połączył z prawami fizyki, matematyki i prozy, dzieło to wprawiło mnie w dobry nastrój, pełna dowcipu, humoru, baśni, fantastyki, materii ; naukowo - technicznej ; zmieszana z pierwiastkiem filozoficznym, daje na końcu kontekst zwariowanej historii o dwóch genialnych konstruktorach Trulu i Klapaucjuszu, którzy rywalizują ze sobą o coraz to lepsze modele robotów, z czego na końcu zawsze wynikła albo klapa, albo morał który niesie za sobą każdą niebywałą historię.
Zdarzyło się że Trurlowi udało się zbudować maszynę do liczenia, lecz ona potrafiła mnożyć tylko dwa przez dwa co zawsze i wszędzie dawała wynik siedem, Klapaucjusz bardzo dogryzał przyjacielowi, wyśmiewał go, podjudzał, aż ten postanowił zbudować maszynę, która będzie pisała wiersze. Trurl zgromadził osiemset dwieście ton literatury cybernetycznej oraz dwanaście ton poezji i zabrał się do szlifowania wiedzy. Kiedy powaliła go cybernetyka, uciekł do liryki, aż stwierdził że wszystko to jest igraszką od zaprogramowania jej. Począł od początku epoki lodowcowej, potem doszedł do tysiąclecia, aż do kolejnej epoki. Czasem tylko popełniał gafy przy tworzeniu świata od początku, kiedy to wyszło że Abel zabił Kaina a nie na odwrót, co było przyczyną przepalenia bezpiecznika, gdzie autor pomysłu musiał cofnąć o trzysta lat, do ośrodkowego mezozoiku. Wymodelował średniowiecze i starożytność, czasy rewolucji, podokładał programy ogólne, doszedł do wniosku że podkręci to i owo, maszyna nauczyła się recytować wiersze na pierwsze litery, z czego wychodziło takie oto dzieło:
Cyprian cyberotoman cynik, ceniąc czule
Czarnej córy cesarskiej cud ciemnego ciała,
Ciągle cytrą czarował. Czerwieniała cała...
... Cyprian ciotkę całuje, cisnąwszy czarnulę!!
Dalej już było z górki, recytował, pluł słowami, aż poczęły schodzić się wybitni poeci, którzy starali się zagiąć maszynę, lecz ta im oddawała wierszem tak ambitnym, tak wielce polotnym, że poeci jak czuli ducha prozy, odchodzili z podkulonymi ogonami, kwaśni, niektórzy z depresją, rwąc włosy z głowy. Aż przyszedł dzień kiedy sam twórca miał dosyć tych plujących słów, na którego nie było mocnych, argumentu, wysłał go w kosmos by na planecie deklamował sam dla siebie mądre wiersze pochwalno, chwalebne.
Powieść przenosi nas w świat robotów, którzy osiedli Ziemię, planety, dążąc do doskonałości i mądrości rozumu, gdzie istoty ludzkie toczyły bój o swoje miejsce, zrozumienie, akceptację. Z barwnymi postaciami, pełnych pomysłów, poznajemy i podróżujemy po nieznanych polach energetycznych, starając się zrozumieć , po co to wyrzysko? Jedno co jest pewne, czyta się z szybkością światła. Polecam na wakacyjne leniuchowanie dla młodzieży i dla starszych.