Chciwość

Autor:

Marc Elsberg

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
480
Rok wydania
2019
Inne wersje (3)
Outlet, Książka, op. miękka
za 29,99 zł
eBook, mobi, epub
za 34,49 zł
Audiobook CD mp3
za 34,71 zł
Nasza cena: 28,55 zł 49,99 zł Taniej o: 43%

“Chciwość” Marca Elsberga to powieść przedstawiająca ponurą wizję przyszłości, w której nierówności społeczne osiągnęły apogeum, a kryzys wydaje się niemożliwy do opanowania.

Co czeka nasz świat, jeśli nie opamiętamy się w swojej chciwości? Czy nierówności społeczne mogą być jeszcze bardziej dotkliwe? Książka “Chciwość” porusza bardzo aktualny temat.

Wszechobecna bieda prowadzi do masowych protestów. Nigdy wcześniej kryzys z tego powodu nie był aż tak dotkliwy. Bankructwo banków oraz chaos w państwach i korporacjach prowadzą do licznych spięć. Najbogatsi korzystają z tego, jak mogą. Czy z tej sytuacji da się znaleźć wyjście? Znany laureat Nagrody Nobla ma wygłosić przemówienie. Podobno znalazł sposób na to, by przywrócić upragnioną równowagę. Niestety wraz z asystentem ginie w wypadku samochodowym. Świadek tego zdarzenia zostaje wciągnięty w śmiertelną grę, jednocześnie starając się zrealizować plan naukowca. Czy to się uda? “Chciwość” jest powieścią bardzo realną i aktualną, ukazująca problemy, z jakimi za niedługo będziemy musieli się zmierzyć.  


O autorze

Marc Elsberg urodził się w 1967 roku i jest austriackim pisarzem. Studiował wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Zajmował się doradztwem w braqnży reklamowej, między innymi dla agencji w Wiedniu i Hamburgu. W miedzyczasie Elsberg publikował artykuły na łamach wiedeńskiego dziennika "Der Standard". Jego prozatorski debiut miał miejsce w 2000 roku  powieścią "Saubermann". Najpopularniejsze tytułu tego autora to: "Blackout", "Zero" i "Helisa".

Recenzje (10)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Twórczość autora poznałam dzięki książce „Blackout”, która sprawiła, że mąż chciał budować schron. Musiałam więc przeczytać „Chciwość”, tym bardziej, że z racji wykształcenia i wieloletnich doświadczeń zawodowych, ekonomia jest mi tematem bliskim.

  Ale nie tylko ekonomistom, ale każdemu kto choć w jakimś stopniu jest uczestnikiem rynku, czyli każdemu z nas, ta książka może otworzyć oczy na wiele tematów i zależności w świecie biznesu.

  Zasada Pareto w odniesieniu do ekonomii mówi, że olbrzymia większość dóbr na świecie jest w rękach nielicznych. Przepaść pomiędzy bogatymi, a biednymi drastycznie się powiększa. Każdy kryzys ekonomiczny, krach na giełdzie, czy kataklizm najbogatsi wykorzystują, by jeszcze więcej zyskać kosztem reszty społeczeństwa. W takiej rzeczywistości żyjemy i taki jej obraz roztacza przed nami Marc Elsberg.

  W obliczu globalnego kryzysu społeczno-ekonomicznego przywódcy państw, najbogatsi ludzie świata i eksperci uczestniczą w szczycie mu poświęconym organizowanym w Berlinie. Spotkaniu towarzyszą ogromne demonstracje ludzi domagających się godnego życia. W drodze na szczyt zamordowany zostaje jeden z prelegentów, noblista w dziedzinie ekonomii, który twierdzi, że opracował model matematyczny mogący zapobiec zapaści i doprowadzić do sprawiedliwego podziału dóbr, na którym zyskają wszyscy.

  Brzmi pięknie? Więc komu mogło zależeć na jego śmierci?

  Świadek morderstwa wraz z przyjacielem jednego z zabitych wraz z noblistą mężczyzn próbują wyjaśnić powód zabójstwa uciekając przed mordercami i policją, która nie wierzy w opowieść chłopaka.

  Pełen napięcia i wartkiej akcji thriller jest atrakcyjną formą na gładkie wpłacenie czytelnego komunikatu, w jakim kierunku zmierza współczesny świat.

  Dla humanistów książka może być momentami trudna ze względu na mnogość terminów i dyskusji z zakresu ekonomii, choć autor starał się poprzeć teorię wieloma prostymi przykładami. Dla ekonomistów i kogoś interesującego się rynkiem i biznesem, będzie to prawdziwa uczta. Szczerze polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W Berlinie odbywa się szczyt gospodarczy, a na ulicach panuje chaos. Masowe protesty społeczeństwa paraliżują niemiecką policję. Przyczyną tak szeroko zakrojonego niezadowolenia jest kryzys gospodarczy, na który złotą receptę wynalazł Herbert Spencer – noblista z dziedziny ekonomii. Jednak nie było mu dane się nią podzielić, gdyż wskutek nieszczęśliwego „wypadku” – poniósł śmierć. Świadkiem zdarzenia był Jan Wutte – młody pielęgniarz. Jak się okazało, scena ta nie była przeznaczona dla jego oczu, co dobitnie uzmysłowiła mu para ścigających go osiłków. Kto i dlaczego doprowadził do śmierci noblisty? Czy jedynemu świadkowi feralnego zdarzenia uda się ujść z życiem?

  Książka autorstwa Marca Elsberga z pewnością nie jest przeznaczona dla każdego odbiorcy. Przez wiele odniesień do zagadnień dotyczących ekonomii i giełdy – umysłom humanistycznym lektura tej książki może sprawiać kłopot. Niestety tak było w moim wypadku, stąd tak niska ocena tej pozycji. Trudno byłoby mi przypisać jej większą ilość gwiazdek z prostego powodu – mój do bólu niematematyczny umysł nie pojął istoty fabuły.

  Elsberg porusza niektóre problemy społeczne, jednak robi to dość powierzchownie. Temat przewodni (pieniądze, a raczej żądza ich posiadania) jest jak najbardziej na czasie. Autor nakreślił w swojej książce nieco apokaliptyczną wizję świata, która wbrew pozorom nie jest tak odrealniona, jak mogłoby się wydawać. Bardziej niż na szczegółowej kreacji bohaterów, autor skupił się na wątkach sensacyjnych. Akcja w tej pozycji pędzi na łeb, na szyję przez co czyta się ją ekspresowo. Nie bez znaczenia w tym przypadku pozostaje przystępna dla oczu czcionka. Mimo niestandardowego wymiaru książki – jej wydanie wyjątkowo przypadło mi gustu, co uwzględniłam w ogólnej ocenie.

  „Chciwość” pod fasadą skomplikowanych zagadek matematycznych kryje w sobie ciekawą, refleksyjną historię. Oprócz dynamicznej akcji przyjdzie się nam spotkać z aktualnymi tematami, które składają się na niepokojący obraz przyszłości. Powyższa pozycja będzie idealną propozycją dla ścisłowców poszukujących odrobiny wrażeń.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wartka akcja, wciągająca fabuła, sensacyjne napięcie – tego tutaj nie brakuje. Co więcej, podoba mi się, że Elsberg wciąż porusza tematy intrygujące, które niby są tylko przerażającą wizją przyszłości, a jednak wydają się być bardziej realne niż mogłoby się wydawać. Skłaniają do refleksji i przemyśleń, chwilami wzbudzają smutek i niepewność, momentami uczucie bezsilności, a czasami też dziwną nadzieję, że jednak możemy tego wszystkiego uniknąć, bo podobno nie ma sytuacji bez wyjścia. Chciwość to naprawdę dobra powieść, którą czyta się z fascynacją, zaangażowaniem, a przede wszystkim – z wielką przyjemnością.

  Cała recenzja: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Chciwość" to najnowsza książka Marca Elsberga i pierwsza jego autorstwa, którą ja przeczytałam. Była to ciekawa i intrygująca przygoda. Autor zwraca dużą uwagę na problemy współczesnego świata i sprawnie wplata te wątki w fikcję literacką. Z przyjemnością sięgnę po inne, napisane przez niego powieści.

  Herbert Thompson, laureat Nagrody Nobla, na szczycie odbywającym się w Berlinie ma wygłosić przełomową mowę, która może zmienić oblicze współczesnego świata. Niestety w drodze na spotkanie naukowiec wraz z asystentem ginie w wypadku samochodowym. Świadkiem jest młody mężczyzna, który chcąc pomóc, naraził się na ogromne niebezpieczeństwo. Policja nie wierzy w jego zeznania i uznaje go za sprawcę. Jan zostaje wmieszany w grę, której stawką jest jego życie.

  "Chciwość" to pełna wartkiej akcji i napięcia powieść sensacyjna (tak ja bym ją określiła), która ukazuje bardzo niepokojącą wizję naszej przyszłości.

  Bałam się zawartych w książce pojęć związanych z ekonomią i tego, że będą one przeszkadzały w lekturze. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie! Autor przekazuje wszystkie te informacje w dość prosty i przystępny sposób. Zdecydowanie ułatwia to czytanie, choć muszę przyznać, że nie jest to łatwa ksiażka. Wymaga ona od czytelnika uwagi i skupienia, ale mimo to, moim zdaniem warto po nią sięgnąć.

  Elsberg opowiada historię z rewelacyjnie skonstruowaną fabułą, pościgami i niezwykle emocjonującą zagadką do rozwiązania. Dużo się w tej książce dzieje i na pewno nie sposób się przy niej nudzić. "Chciwość" daje do myślenia, skłania do refleksji nad tym, w jakim żyjemy świecie i jak bardzo jesteśmy zaślepieni chęcią posiadania. Ja polecam, warto ją przeczytać!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy kapitalizm to zło?

  Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o zasadzie Pareta (zasada 80/20), opisującej wiele zjawisk z obszaru ekonomii i zarządzania. Według tej zasady 20 proc. badanych obiektów związanych jest z 80 proc, pewnych zasobów, czyli na przykład 80 proc. pieniędzy na świecie znajduje się w rękach 20 proc. najbogatszych osób. I choć ta zasada funkcjonuje od zawsze, to co w sytuacji, kiedy dysproporcje pomiędzy tymi co mają wszystko, a tymi, co nie mają nic są coraz większe? Co w sytuacji, kiedy ci najbogatsi – dążąc do powiększenia astronomicznym majątków – działają w dłuższej perspektywie na niekorzyść nie tylko tych biedniejszych, ale i swoją?

  O tym, jak zakończyć się mogą giełdowe spekulacje, transakcje przeprowadzane w rajach podatkowych, nadmierny konsumpcjonizm, przekonać się możemy dzięki powieści bestsellerowego pisarza, który po znakomitym „Blackoucie”, znów uderza. Tym razem Marc Elsberg proponuje nam „Chciwość”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa WAB, będącą swego rodzaju proroctwem, a także oceną obecnego stanu rzeczy. Czy zatem za dysproporcję w dochodach odpowiedzialny jest rzeczywiście kapitalizm? Kto steruje globalnym rynkiem i czy bogaci są choć trochę zainteresowani poprawą sytuacji reszty społeczeństwa? Na te wszystkie pytania odpowiadać będą czytelnicy tej znakomitej książki, która wciągnie nie tylko osoby lubujące się w spiskowych teoriach dziejów, ale i w zagadnieniach ekonomicznych, a także wszyscy ceniący sobie frapującą fabułę i wartko tocząca się akcję.

  Nierówności w dystrybucji dóbr, pogłębiający się kryzys finansowy po pęknięciu bańki kredytowej skutkują falą masowych protestów. Setki tysięcy ludzi wychodzą na ulicę sprzeciwiając się nowym pakietom oszczędnościowym dla ratowania banków i zadłużonych korporacji, w niektórych krajach płoną całe dzielnice miast, mówi się nawet o groźbie użycia broni atomowej. W tych warunkach cykliczne spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Berlinie zmienia się w sztab kryzysowy. Jednym z prelegentów występujących w trakcie szczytu ma być znany laureat Nagrody Nobla, Herbert Thompson. W przeszłości otrzymał nagrodę za stworzenie modeli ekonomicznych służących realizacji takich celów, jak wzrost czy sukces, a jego głosu słuchają najbogatsi tego świata. Czy teraz, do dobie kryzysu, również wysłuchają jego teorii na temat wyjścia obecnego kryzysu?

  Niestety nigdy się tego nie dowiemy, bowiem noblista ginie w wypadku samochodowym, zaś wynajęta przez niego limuzyna płonie. I można by to zrzucić na karb zamieszek, gdyby nie fakt, iż znalazł się jeden świadek katastrofy który twierdzi, że ktoś pomógł samochodowi wybuchnąć, zaś jeden z pasażerów auta żył jeszcze przed pożarem. Ów młody mężczyzna, Jan Wutte, który miał pecha przejeżdżać kolo miejsca wypadku na rowerze nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo powinien się teraz bać, że znajdując się w nieodpowiednim miejscu i czasie, wydał na siebie wyrok. Szczególnie, że policja nie chce uwierzyć, że to nie ON doprowadził do wybuchu i traktuje go jako podejrzanego.

  W tej sytuacji Wutte musi działać na własną rękę, ukrywając się zarówno przed policją, jak i przed ścigającymi go bandytami. Jedyne, co przychodzi mu na myśl, to odnaleźć mężczyznę o którym mówił jeden z pasażerów przed swoją śmiercią – Fitzroy`a Peel. Czy dzięki temu uratuje życie? Czy wciągając w tę nierówną rozgrywkę kolejną osobę coś mieni? Czy poznamy powód, dla którego została rozpoczęta tak szeroko zakrojona akcja i kto zlecił zlikwidowanie samochodu noblisty? Jaki miał w tym cel? Na te wszystkie pytania odpowiedzi szukać będziemy w porywającej powieści „Chciwość”, która wyróżnia się nie tylko niezwykle wciągającą fabułą, ale przede wszystkim otwiera nam oczy na prawa rządzące światem, stanowiąc przy tym niezłą lekcję matematyki i ekonomi. I choć właśnie z tego względu pewne jej fragmenty mogą być trudniejsze w odbiorze, to jednocześnie mamy wrażenie, że gdyby ktoś w szkole tak jak autor tłumaczył nam trudne wszak zagadnienia, to wszyscy bylibyśmy bogaczami!

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Chciwość jest dobra 0/5 Nasza cena:
15,98 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chciwość jest dobra

Sensacyjna powieść, godna amerykańskich mistrzów gatunku. Trwa światowy kryzys finansowy i gospodarczy. Tymczasem wokół Rosji, przede wszystkim w Polsce, odkryto wielkie, nowe pokłady gazu. Niezmierzone zasoby surowca mogą uniezależnić Polskę i innych odbiorców rosyjskiego gazu od Moskwy, odciąć...
Chciwość jest dobra 0/5 Nasza cena:
29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chciwość jest dobra

Sensacyjna powieść, godna amerykańskich mistrzów gatunku. Trwa światowy kryzys finansowy i gospodarczy. Tymczasem wokół Rosji, przede wszystkim w Polsce, odkryto wielkie, nowe pokłady gazu. Niezmierzone zasoby surowca mogą uniezależnić Polskę i innych odbiorców rosyjskiego gazu od Moskwy, odciąć...
Blackout 0/5 Nasza cena:
35,49 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Blackout

Pewnego zimowego dnia w całej Europie następuje przerwa w dostawie prądu – pełne zaciemnienie. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano podejrzewa, że może to być zmasowany elektroniczny atak terrorystyczny. Próbując ostrzec władze, sam zostaje uznany za podejrzanego. W próbie rozwiązania...
Helisa 4/5 Nasza cena:
31,94 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Helisa

Najnowsza powieść autora bestsellerowego Blackoutu. Czy masz w sobie geny, które zapewnią ci przetrwanie? Oni nas zastąpią! Czy można wyleczyć poważą chorobę dzięki niewielkiej zmianie kodu DNA? A stworzyć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt? Czy można genetycznie zaprojektować małego geniusza?...
Zero 4/5 Nasza cena:
31,94 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zero

Kto raz trafi do Sieci, nigdy z niej nie wyjdzie...   Londyn. Podczas pościgu zostaje zastrzelony młody chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje wyjaśnić jego śmierć. Trop wiedzie do popularnej platformy internetowej Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych,...
Code Zero 0/5 Nasza cena:
38,44 zł 40,46 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Code Zero

ZERO, an anonymous activist, has given the world a warning: stop the tech giants before it`s too late. But is anyone listening? Thousands of teenagers are signing up to Freemee, the biggest new social media site, uploading personal information in exchange for advice on what to eat, how to dress,...
eBook Helisa mobi epub 0/5 Nasza cena:
31,04 zł 35,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Helisa mobi epub

Najnowsza powieść autora bestsellerowego Blackoutu.Czy masz w sobie geny, które zapewnią ci przetrwanie? Oni nas zastąpią!Czy można wyleczyć poważą chorobę dzięki niewielkiej zmianie kodu DNA? A stworzyć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt? Czy można genetycznie "zaprojektować" małego geniusza?...
Audiobook Zero mp3 5/5 Nasza cena:
29,53 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Zero mp3

Kto raz trafi do Sieci, nigdy z niej nie wyjdzie... Londyn. Podczas pościgu zostaje zastrzelony młody chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje wyjaśnić jego śmierć. Trop wiedzie do popularnej platformy internetowej Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych,...
Audiobook Zero mp3 0/5 Nasza cena:
30,11 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Zero mp3

Kto raz trafi do Sieci, nigdy z niej nie wyjdzie... Londyn. Podczas pościgu zostaje zastrzelony młody chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje wyjaśnić jego śmierć. Trop wiedzie do popularnej platformy internetowej Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula