Cegiełki i inne opowiadania

Wysyłka w:
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Wydawnictwo
Ilość stron
200
Inne wersje (2)
eBook, pdf, mobi, epub
od 8,76 zł
Nasza cena: 14,98 zł 19,90 zł Taniej o: 25%

“Cegiełki i inne opowiadania”, zbiór małych próz Jana Krzysztofa Piaseckiego.

To swoista rekonstrukcja codziennego życia mieszkańców Podlasia. Zaskakuje w nich zmysł obserwacji oraz wrażliwość autora, który mierzy się z najtrudniejszymi pytaniami...

"Cegiełki” to zbiór jedenastu opowiadań, z których każde stanowi zamkniętą całość. Wspólne dla nich jest miejsce akcji, czyli okolice Sokółki na Podlasiu. To kraina po dziś dzień tajemnicza i otoczona mistycznym urokiem. Nadal słychać tu echa dawnych dziejów i wierzeń. Nadal żyją tu ludzie mocno przywiązani do tradycji, ale i tacy, którzy gorąco pragną nowoczesności. Są oni bohaterami opowiadań Jana Krzysztofa Piaseckiego. Opowiadań mocno zakorzenionych w codziennym życiu, stanowiących swoistą rekonstrukcję egzystencji i będących próbą odpowiedzi na pytanie kim jest człowiek.

Na czym polega fenomen prozy Piaseckiego? Jest ona mocno skupiona na bohaterze będącym jednocześnie narratorem, na jego obserwacjach i przeżyciach. Z drobnych faktów, zdarzeń, skojarzeń i zjawisk autor potrafi rekonstruować rzeczywistość o zupełnie nowej jakości. Dlatego właśnie od lektury tych opowiadań tak trudno jest się oderwać. Niezwykle żywe i plastyczne są dialogi, opisy zwyczajów i zachowań bohaterów. Czytelnik ma wrażenie autentycznego bycia w centrum opisywanych wydarzeń i doznawania własnymi zmysłami tego, co ukazuje mu autor.
 

O  autorze


Jan Krzysztof Piasecki urodził się w Szczecinie w roku 1949. Mieszkał później w Warszawie, jednak od dziesięciu lat rezyduje na Podlasiu, na Wzgórzach Sokolskich, które tak pięknie sportretował w niniejszym zbiorze. Jest poetą i prozaikiem. Zadebiutował w roku 1989 tomikiem "Z dala od was". Potem były kolejne książki poetyckie: "Wiersze wybrane" (1998), "Niepostrzeżenie się gaśnie" (2006) i "To tylko ślady" (2014). W 2003 roku wydał zbiór opowiadań "Pierwsza wiosenna i inne opowiadania". Publikował na łamach "Twórczości", "Integracji", "Powściągliwości i Pracy", "Magazynu Literackiego", "Tekstualiów", "Wyspy". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

O książce


Proza Jana Krzysztofa Piaseckiego jest egotyczna, skupiona tak mocno na swym bohaterze-narratorze, że wydaje się być na granicy tego, co czytelnik jest w stanie akceptować. A jednak trudno się od niej oderwać. A to za sprawą niezwykle silnego zmysłu obserwacji, umiejętności chwytania i notowania drobiazgów: zachowań, dialogów, czynności, obyczajów, przedmiotów. Piasecki potrafi budować z drobiazgów, z tytułowych cegiełek, z bocznych wątków, szczegółów, szczególików, impresji. Robi to w sposób niezwykle plastyczny, obrazowy i interesujący. To proza na miarę twórczości Marka Nowakowskiego i Kazimierza Orłosia.  - Jan Strękowski

Bohater "Cegiełek"  żyje w takim mikroświecie, który stanowi doskonałe odbicie procesów i stosunków zachodzących w szerszej perspektywie socjologicznej. Konflikty, antagonizmy, obrazy z przeszłości, kłopoty niszczące ludzką wrażliwość obecne są u Piaseckiego jakby w szczególnym powiększeniu, ale to wszystko powiązane jest trwałymi spotami z szeroką historią, tradycją i kulturą. Dzięki temu lepiej można dostrzec i zrozumieć zawiły i często kręty bieg ludzkich losów. - Wojciech Kaliszewski

Czytaj całość

Recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula