Aż do śmierci

Autor:

Daria Górka

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 12
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
13.5 x 20.5
Wydawnictwo
Rok wydania
2019
Ilość stron
256
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 22,43 zł
Nasza cena: 23,94 zł 39,90 zł Taniej o: 40%

"Aż do śmierci" to mrożący krew w żyłach reportaż Darii Górki opowiadający historie kobiet, które były ofiarami przemocy domowej, a ostatecznie same skończyły jako morderczynie.

Pozycja “Aż do śmierci” to studium psychologiczne człowieka katowanego latami, który żyje w beznadziei i czuje, że zasłużył na całe zło, jakie go spotyka. Autorka stara się sprawdzić, czy jest jakaś granica wytrzymałości i czy każdy ją ma. Kiedy nadchodzi moment, że w ofierze zachodzi zmiana i nagle to ona staje się katem?

Mąż, który nieraz wyznawał miłość. Ojciec ich dzieci. Razem zbudowali dom, rodzinę. Mieli być dla siebie oparciem, tymczasem nagle ona zostaje workiem treningowym. Za co? Za wszystko. Bo w pracy było więcej stresu niż zwykle, bo obiad jest niesmaczny, bo dzieci płaczą. Każdy powód jest dobry. Takie kobiety codziennie żyją w strachu, nigdy nie wiedzą, kiedy i za sprawą czego ich kochający mąż nagle stanie się oprawcą. Przez lata znoszą wyzwiska i poniżanie. To, że mąż na nie splunie, nie robi już na nich najmniejszego wrażenia. Ich codziennością jest bicie, kopanie, okaleczanie. Niejednokrotnie były zmuszane do prostytucji, gwałcone. Aż do czasu, kiedy nagle coś w nich pękło. Nie wszystkie te kobiety pamiętają dokładnie ten moment. W jednej chwili z ofiary przerodziły się w katów i zamordowały swoich mężów czy partnerów. Czy dzisiaj tego żałują? Czy zrobiłyby to jeszcze raz? Czy w ogóle pamiętają coś z tamtego dnia?

Reportaż Darii Górki stanowi dogłębną analizę psychologiczną tych kobiet. Autorka rozważa na łamach swojej książki, skąd w ofiarach bierze się taka wytrwałość i siła, aby przez tyle lat znosić takie traktowanie, a także dlaczego ostatecznie kobiety te kończą jako morderczynie. Co takiego się wydarzyło, jakie zmiany nagle zaszły w ich umysłach? Wywiady przeprowadzone z tymi kobietami w więzieniach są niesamowite. Pokazują ich ogromną siłę. Tyle już w życiu przeszły, dostały wyrok, a jednocześnie udało im się zebrać w sobie, mają odwagę, by po wyjściu na wolność w końcu zacząć normalnie żyć.


Cytaty z książki

Czułam ból, fizyczny i psychiczny, przeszywający. Potem pojawiła się złość i wstręt do człowieka który mi to robi i do samej siebie. Potem przyszła nienawiść i wstyd.

***

To chodziło o wszystko, o całe życie. W tym momencie doświadczenia zbierane przez całe życie ze mnie wypłynęły. Doszłam do swojej własnej granicy.

***

Ci, którzy wiedzieli, co dzieje się w naszych czterech ścianach, wiedzieli, że do tej tragedii i tak by doszło. Tylko myśleli, że role kata i ofiary będą odwrotne.

***

Zrobiłam to, co zrobiłam. Zabiłam człowieka, mimo że nikt nie dał mi takiego prawa. Teraz muszę ponieść karę. Choć znajomy ksiądz na rozprawie wstał i powiedział, że nastąpiła pomyłka, bo na ławie oskarżonych siedzi niewłaściwa osoba, a główny winny w tej sprawie nie żyje.

***

Obudziłam się o pierwszej po południu na wersalce w salonie. Salon mieliśmy duży, przestronny, z widokiem na ogród. On siedział w fotelu. Pomyślałam, że śpi. Podeszłam do niego. Był zimny. Wtedy urywki świadomości zaczęły wracać. Zadałam mu dwa ciosy nożem, drugi był śmiertelny.

***

Czułam ból, fizyczny i psychiczny, przeszywający. Potem pojawiła się złość, wstręt do człowieka, który mi to robi, i do samej siebie. Potem przyszła nienawiść. Nienawidziłam jego, ale przede wszystkim siebie i wszystkich wokół.


Przeczytaj darmowy fragment:


Opinie o książce

Wstrząsająca, poruszająca, prawdziwa. Obok tej książki nie można przejść obojętnie.

Małgorzata Domagalik

Bardzo mocna rzecz. Wspaniale napisana. Daria Górka przedstawia wstrząsające losy kobiet skazanych na samotność w swoim cierpieniu. Autorka zmusza nas do zadania sobie pytania o naszą odpowiedzialność. One mieszkają obok, ale wolimy zamykać na nie oczy i zasłaniać uszy. Jednej z opisanych kobiet ksiądz udziela rozgrzeszenia. Czy nas też by rozgrzeszył? I jaka byłaby pokuta za obojętność?

Katarzyna Kolenda-Zaleska


O autorce

Daria Górka to reporterka kanału TVN24. W listopadzie 2016 roku została laureatką nagrody im. Dariusza Kmiecika za najlepszy reportaż roku. Wygrała dzięki materiałowi pt. “To była świadoma decyzja prof. Chazana, że nasze dziecko będzie umierało w cierpieniach”.

Recenzje (12)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "W telewizji leciał film, romantyczny. Pomyślałam sobie, ile bym oddała, żeby życie było tak piękne. Niestety, życie jest zupełnie inne".

  Uwielbiam literaturę, która porusza trudną tematykę. I chociaż naczytałam się książek o przemoc na studiach, to zawsze z przyjemnością poznaje nowe publikacje. Daria Górka w swoi reportażu oddaje głos ośmiu kobietom, w tym siedmiu morderczyniom, które po latach bycia ofiarami przemocy domowej odpowiedziały przemocą na przemoc i zabiły swoich wieloletnich oprawców.

  Bohaterki książki odsłoniły przed Darią Górką swoją dusze i szczerze, otwarcie, bez zbędnego kolorytu opowiedziały o najstraszniejszych kręgach piekła, które przechodziły każdego dnia. Poniżane, zastraszane, gwałcone, niekiedy zmuszane do prostytucji, w końcu nie wytrzymały i posunęły się do ostateczności - zabiły.

  "Przepraszał, mówił, że mnie kocha i że coś w niego wstąpił, że nie wiedział, co robi. Wybaczyła. Tak jak zawsze wybaczałam".

  Autorka w książce "Aż do śmierci" podkreśla, że często bijący mężczyzna jest uzależniony od kobiety, którą bije, bo daje mu ona poczucie dominacji, spełnienia. Z kolei, kiedy kobieta jest ofiarą przemocy traci poczucie własnej wartości na wszystkich polach, na których jest to tylko możliwe.

  W książce poruszana jest między innymi kwestia ludzkiej znieczulicy. Ludzie nie reagują na przemoc, gdyż się boją. Milczymy bo odczuwamy strach. Nie chcemy się wtrącać, wolimy zająć się swoim życiem. Przemoc domowa jest również często ukrywana, nie ma na nią wpływu status materialny rodziny, biją tam gdzie jest bieda, ale również tam, gdzie panuje dobrobyt. Jestem pewna, że każdego dnia mijamy na ulicy osoby, które są, albo ofiarami przemocy, albo sami ją stosują. Jestem również pewna, że gdybyśmy reagowali na przemoc i starali się ją zwalczyć, to właśnie między innymi w ten sposób moglibyśmy uchronić innych przed tragedią.

  REASUMUJĄC: "Aż do śmierci" to mocna opowieść o przemocy domowej i jej tragicznych skutkach. To książka, która zostanie w mojej pamięci na długie lata. W mojej ocenie niniejszą publikację powinien przeczytać każdy, po to, by spojrzeć, jak ogromny jest problem przemocy, a także do czego może ona doprowadzić. To bolesny i przejmujący reportaż, którego nie da się czytać obojętnie. Otwiera oczy, pozwala na chwilę zadumy i refleksję. Serdecznie polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Ciężki temat chwilę byłam też w takim toksycznym związku w pełni rozumiem te kobiety

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Aż do śmierci" to książka, w której przedstawiono historię ośmiu kobiet, wobec których partner stosował wieloletnią przemoc psychiczną i fizyczną. Siedem z nich zabiło swoich oprawców. Wszystkie odbywają karę więzienną.

  Książka podzielona jest na części. Pierwsza z nich to opowieści osadzonych. Rozmowy na temat bólu i upokorzenia, jakie znosiły latami. Codzienność polegająca na biciu, poniżaniu, zastraszaniu. Opowieści tego, czego doświadczyły przed morderstwem, opis dnia zabójstwa oraz sposobu, w jaki zostało popełnione, a także proces sądowy, czyli moment skazania. Ponadto autorka zawiera krótkie dane statystyczne dotyczące przemocy domowej w Polsce oraz porusza temat dzieciństwa osadzonych, które często było niełatwe. Drugą częścią publikacji jest rozmowa Darii z [Adres usunięty]. młodszym psychologiem Aresztu Śledczego oraz psychologiem więziennym na temat osób, które doświadczają przemocy, które trafiły do więzienia. Specjaliści opowiadają o zachowaniu takich osób, o tym, jak wygląda praca z osobą skrzywdzoną bądź taką, która skrzywdziła i wreszcie o tym, gdzie ofiary powinny szukać pomocy, co robić, gdy ktoś się nad nimi znęca.

  Dużym i jedynym minusem, który rzuca się w oczy już od pierwszych stron, jest konstrukcja publikacji. Autorka w każdym podrozdziale miesza historie kobiet i wychodzi z tego poplątanie z pomieszaniem. Opowieści nie są poukładane i przez to ciężko się skupić na treści, ciężko oddzielić jedną od drugiej, co rzutuje na odbiór książki.

  Tematyka jest bardzo trudna. W momencie, kiedy czytałam o ogromie cierpienia, jakie znosiły te kobiety, miałam w głowie milion pytań, emocje się we mnie gotowały! Wielokrotnie przeszło mi przez myśl, że dobrze zrobiły... Dla niektórych może być to oburzające, ale ta poniewierka, choć to zbyt małe słowo, którą fundowali partnerzy - sadyści, była tak straszna, odrażająca i wyniszczająca, że w końcu musiało dojść do tragedii. Człowiek nie ma prawa odbierać życia drugiemu człowiekowi, ale ma prawo się bronić, dlatego ta publikacja i te historie budzą dużą kontrowersję.

  Byłam wstrząśnięta brakiem reakcji państwa... policji! Nie mogłam uwierzyć w to, że nikt wcześniej nie zareagował. Kobiety wielokrotnie wspominają o sińcach, bliznach, złamaniach, otwartych, krwawiących ranach... A przecież obok mieszkali sąsiedzi, widziały to sprzedawczynie w sklepie, każda z ofiar miała jakąś rodzinę... Nikt się tym nie zainteresował. Ludzie woleli się odwrócić, nie wtrącać. Dom dla tych kobiet oznaczał piekło.

  Bardzo ciężko rozmawiać o tej książce. Osobiście mam mieszane uczucia wobec niej. Nikogo nie oceniam, ale gdybym musiała stanąć po czyjejś stronie, opowiedziałabym się za kobietami. W głowie mi się nie mieści, że te kobiety miały na tyle siły, żeby znosić upodlenie tyle lat. Ciągła kontrola, obelgi, gwałty, zmuszanie do prostytucji... W końcu nastąpił wybuch. Ofiary katów stały się katami. Nawet po przeczytaniu lektury, w głowie kłębi się mnóstwo pytań, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Czy można usprawiedliwić zabójstwo? Czy naprawdę nie dało się zapobiec sytuacji, w jakiej znalazły się kobiety? Czy może same nie miały dość siły, żeby o siebie zawalczyć?

  Jak sama autorka powiedziała, niech ta lektura będzie przestrogą. Nikt nie powinien zamykać oczu na ludzką krzywdę. Nie wolno nam milczeć. Trzeba reagować. Trzeba również uświadamiać ludzi, dlatego mocno zachęcam do książki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zabiły zwierzę a poszły siedzieć jak za człowieka... Książka, która idealnie obrazuje jak ofiarą staje się katem. Ile musiało się wydarzyć, ile musiało polecieć łez, wyzwisk, uderzeń, ile krzywdy i bezsilności... Ile razy ON próbował zabić ją zanim ona zabiła jego. Psychiczne i fizyczne znęcania, gwałty, podbicia, wyzwiska, przypalanie papierosami, krzywda dzieci, próby samobójcze... Ile może wytrzymać kobieta? Jeśli zabija to zawsze w afekcje, użyła to co ma po ręką czyli nóż... Co ciekawe ugodzenie nożem takiej kobiety jest zawsze celne, zazwyczaj śmiertelne.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo poruszająca i prawdziwa książka. Autorka rozmawiając z kobietami pokazuje w prawdziwy sposób co kobieta dotknięta przemocą domową przeżywa. To książka, która powinien przeczytać każdy, żeby choć trochę zrozumieć co się dzieje w naszym świecie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 7 recenzji

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Daria Górka
 • Wydawnictwo Mova
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 256
 • Format: 13.5 x 20.5
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366436138
 • Język: polski
 • Podtytuł: Prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza ofiarę do zbrodni
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366436138
 • EAN: 9788366436138
 • Wymiary: 13.5 x 20.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Żyć aż do końca 5/5 Nasza cena:
26,81 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Żyć aż do końca

Ks. Jan Kaczkowski nie obrażał się, gdy nazywano go onkocelebrytą. Przeciwnie - świadomie wykorzystał swoją chorobę i wiedzę zdobytą przy pracy w hospicjum, aby zwrócić naszą uwagę na rolę medycyny paliatywnej. To dzieło wieńczy książka Żyć aż do końca - rzetelny, ale też pełen ciepła i empatii...
Śmiejąc się w drodze do meczetu 4/5 Nasza cena:
22,14 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śmiejąc się w drodze do meczetu

Przygody muzułmanki w zachodnim społeczeństwie. Najchętniej kupowany memoir roku! Zabawny i wciągający memoir autorstwa Zarki Nawaz, który ukazuje całe spektrum złożoności życia muzułmanki w zachodnim społeczeństwie. Kiedy w wieku pięciu lat Zarka przybywa z rodzicami do Liverpoolu, doświadcza...
Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć 5/5 Nasza cena:
36,47 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć

Każda śmierć ma swoją historię. Nikt nie wie o tym lepiej od koronera. Jak z przyborów toaletowych zrobić narzędzie zbrodni? Po czym rozpoznać, że przyczyną śmierci było uduszenie? Czy samobójstwo może być zaraźliwe? Słyszymy o nim w każdym serialu kryminalnym. Jego praca jest najważniejsza na...
Mikołaj Kopernik. Książka do pisania 0/5 Nasza cena:
28,90 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mikołaj Kopernik. Książka do pisania

Mikołaj Kopernik, którego geniusz porównywany może być do niewielu znanych nam z historii ludzi, wciąż jest postacią tajemniczą i pełną kontrowersji. Teorie zawarte w jego De revolutionibus orbium coelestium stały się jednym z filarów kultury renesansowej, a dziś wiemy, że także jednym z...
Świadectwo 4/5 Nasza cena:
20,94 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Świadectwo

WYDARZENIE WYDAWNICZE NA MIARĘ BESTSELLERA ŻYCIE PO ŻYCIU RAYMONDA MOODY’EGO! Świadectwo to poruszająca do głębi, prawdziwa historia dr. Rajiva Parti, światowej sławy anestezjologa, który wspiąwszy się na szczyt kariery zawodowej, nagle znalazł się na krawędzi. Przeżył śmierć kliniczną, podczas...
Folwark komendanta 5/5 Nasza cena:
20,47 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Folwark komendanta

Były policjant o patologii, która trawi polską policję. Norbert Kościesza, były policjant z dziesięcioletnim doświadczeniem pracy w białostockiej komendzie, autor książki „Psy prewencji”, po raz kolejny, tym razem jeszcze dosadniej, opisuje policyjną rzeczywistość widzianą „od kuchni”. Zdradza, co...
Ciemność. W obronie mroku 5/5 Nasza cena:
22,14 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ciemność. W obronie mroku

CZY CIEMNOŚĆ RZECZYWIŚCIE POWINNA WZBUDZAĆ STRACH? Od wieków uważana za wroga – zagrożenie, zło, a nawet śmierć. Niegdyś trudna do pokonania, dziś coraz rzadziej spotykana. Czy ciemności należy się bać? Aż 60% Europejczyków nie ma szansy na to, aby zobaczyć Drogę Mleczną. Światło otacza nas przez...
Nietoperz i suszone cytryny 0/5 Nasza cena:
39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nietoperz i suszone cytryny

Zbiór felietonów jednego z najbardziej popularnych dziennikarzy w Polsce. Teksty pochodzące z lat 2016–2019 okraszone zostały barwnymi anegdotami o świecie mediów, opowieściami o miłości, polityce i straconych szansach, a także o ulubionych Mazurach i piłce nożnej. O dzieciach i ojcach, lizusach i...
Muzyka dla Ilse 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Muzyka dla Ilse

Historia czerpiąca ze szkatułki wspomnień kobiety, która przeżyła piekło wojny. Mała Ilse nie zdaje sobie sprawy, jak potworny los miał stać się jej udziałem. Cała jej żydowska rodzina, z wyjątkiem maleńkiego braciszka, została zesłana do obozu zagłady. Jej samej udało się wyjechać na Zachód, aby...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula