Władimir Megre

Seria Dzwoniące Cedry Rosji

 

Władimir Nikołajewicz Megre (ur. 23 lipca 1950, Czernihów, Ukraina) to rosyjski przedsiębiorca i pisarz, autor książek z serii "Dzwoniące cedry Rosji". Od 1974 roku mieszkał w Nowosybirsku, gdzie założył zakład fotograficzny. Na początku lat 90. Megre zajmował się organizacją ekspedycji handlowych po rzece Ob.

 

Jego ostatnią ekspedycją była "Kupiecka karawana". Celem wyprawy było nawiązanie ekonomicznych kontaktów z regionami dalekiej północy. W syberyjskiej tajdze spotkał niezwykłą kobietę o imieniu Anastazja, której wiedza zainspirowała go do napisania książek tworzących serię "Dzwoniące Cedry Rosji". W 1999 roku Władimir Megre założył "Władimirski fundusz kultury i poparcia twórczości «Anastazja»

 

Wielu czytelników książek z serii "Dzwoniące cedry Rosji" przyłącza się do ruchu społecznego o tej samej nazwie, którego celem jest ułatwienia zakładania rodowych siedlisk i wiosek ekologicznych.

 

- Nie mogę zrozumieć, w jaki sposób Anastazja gromadzi w sobie tyle informacji? Pamięta o przeszłości i o tym, co teraz się dzieje, o naszym życiu wie wszystko. A mieszka w tajdze, kwiatkami, słoneczkiem i zwierzątkami się cieszy. Jakby o niczym specjalnym nie myślała.

 

- O czym tu myśleć? - odpowiedział dziadek Anastazji. - Ona odczuwa te informacje. Kiedy są jej potrzebne, bierze tyle, ile zechce. Odpowiedzi na wszystkie pytania są w przestrzeni obok nas. Trzeba tylko umieć je przyjąć i głośno wypowiedzieć.