Wiesław Myśliwski

Wiesław Myśliwski, jeden z najważniejszych pisarzy we współczesnej polskiej literaturze. Autor, takich dzieł jak: "Widnokrąg" czy "Traktat o łuskaniu fasoli". Piękna, mądra i przejmująca proza dla wytrawnych Czytelników!

Wiesław Myśliwski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. Dwukrotnie uhonorowano go Nagrodą Literacką "Nike". W swojej twórczości wpisuje się w tak zwany nurt wiejski. Do jego najsłynniejszych dzieł należą powieści "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg" oraz "Traktat o łuskaniu fasoli".

Pisarz urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach. Od 1955 do 1976 roku pracował na różnych stanowiskach w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie. Później, aż do roku 1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika "Regiony". Wiele lat związany był z Sandomierzem, obecnie jednak mieszka w Warszawie. Jego utwory były wielokrotnie ekranizowane i adaptowane na potrzeby teatru. Tłumaczone są również na wiele języków obcych.

Jego pierwszą powieścią był wydany w 1967 roku "Nagi sad". To przejmująca opowieść o miłości ojca i syna, o tym, jak wykształcony w mieście chłopak próbuje na powrót odnaleźć się w świecie swego dzieciństwa i sprostać ojcowskim marzeniom.

Wydany w 1984 roku "Kamień na kamieniu" to prawdziwa epopeja polskiej wsi, jej trudnej dwudziestowiecznej historii. Poznajemy ją śledząc zawiłe losy Szymona Pietruszki i jego brata.

Z kolei za powieść "Widnokrąg" Wiesław Myśliwski otrzymał pierwszą przyznaną w historii Nagrodę Literacką "Nike". To bez wątpienia jedna z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat. Dziesięć lat później, w roku 2007, autor otrzymał drugą statuetkę "Nike". Tym razem za powieść "Traktat o łuskaniu fasoli". To przepiękny monolog, w którym narrator próbuje rozliczyć się z własnym życiem. Snuje dociekania, na ile sam miał wpływ na własne losy, na ile zaś ukształtowała go skomplikowana, polska historia.

Bestsellery

więcej

Nowości

więcej