Weronika Śliwa

Weronika Śliwa jest doktorem astronomii, a także aktywną popularyzatorką astrofizyki oraz kosmologii. Obecnie jest dyrektorką planetarium Centrum Nauki Kopernik w Toruniu. Na stałe współpracuje z jednym z najstarszych polskich miesięczników o tematyce astronomicznej "Wiedza i Życie". Wśród jej zainteresowań badawczych znajdują się nowe planety pozasłoneczne, a także zmiany, zachodzące w ziemskim klimacie.

Śliwa jest jedną z autorek popularnego cyklu podręczników do fizyki "Odkryć fizykę". Ideą tych książek jest przedstawienie zagadnień z dziedziny tak złożonej i skomplikowanej, jak fizyka, w sposób przystępny i ciekawy. Poszczególne tematy zostały opracowane tak, by zawsze znajdowało się w nich odniesienie do dzisiejszej rzeczywistości i tym samym wzbudzały zainteresowanie wśród młodych użytkowników. Treść została podzielona na mniejsze partie w taki sposób, by okazała się łatwiej przyswajalna. Każdy temat zawiera liczne ilustracje, a także przykłady, by jego problematyka stawała się jeszcze bliższa odbiorcy.

Dzięki nieskomplikowanym doświadczeniom i eksperymentom, wykonywanym z wykorzystaniem popularnych przedmiotów, podręczniki "Odkryć fizykę" pozwalają zaangażować ucznia i sprawić, że nauka fizyki może stać się dla niego prawdziwą przyjemnością. W ten sposób Weronika Śliwa oraz pozostali autorzy podręczników starają się przekonać młodych ludzi do tego, że przedmioty ścisłe wcale nie muszą być nudne ani skomplikowane, o ile tylko poznaje się je w odpowiedni sposób.