Robert Makłowicz

Robert Makłowicz to bardzo znany krytyk kulinarny, a także podróżnik. Prowadził kilka programów telewizyjnych o tematyce kulinarno-podróżniczej.

Robert Makłowicz jest ponadto polskim dziennikarzem, pisarzem oraz publicystą. Urodził się 12 sierpnia 1963 roku w Krakowie. Ma nie tylko polskie korzenie, ale i ukraińskie, węgierskie, ormiańskie czy austriackie. Przez blisko jedenaście lat publikował dla Gazety Wyborczej. Niejednokrotnie jego teksty pojawiały się też na łamach tygodników: "Przekrój", "Wprost" i "Newsweek Polska".

Dziesięć lat występował w roli gospodarza niezwykle popularnego cyklu niedzielnych reportaży "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza", które pokazywało TVP. Przez kolejne jedenaście lat prowadził natomiast program "Makłowicz w podróży" emitowany przez stację TVP2. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 2004 roku udało mu się zdobyć Wiktora  i Złoty Chmiel, Kulinarnego Oskara, a także został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Rok później zdołał powtórzyć jeden z sukcesów i otrzymać kolejnego Oskara. W 2011 roku, za "Cafe Museum" został także wyróżniony Nagrodą Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej.

Makłowicz jest autorem wielu tekstów publicystycznych oraz książek. Część z nich napisał wspólnie z Piotrem Bikontem. Wśród jego prac znajdują się między innymi: "Listy pieczętowane sosem, czyli gdzie karmią najlepiej w Polsce", "Prosto z pipy", "Kalendarz znaleziony w brytfannie", "Czy wierzyć platynowym blondynkom? Rzecz o restauracjach i nie tylko", "Fuzja Smaków. Podróże kulinarne Roberta Makłowicza", a także "Dalmacja. Książka kucharska".