Niccolo Machiavelli

Niccolo Machiavelli (1469-1527) był włoskim filozofem, politykiem i pisarzem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli myśli politycznej renesansu. Przez potomnych pamiętany jest przede wszystkim jako autor "Księcia", traktatu o sprawowaniu władzy. Książka ta doczekała się niezliczonych wznowień i przekładów. Czytana jest do dziś przez ludzi aspirujących do roli lidera. Przyjrzyjmy się kilku faktom z życia Machiavellego.


Urodził się we Florencji, w pierwszym rządów Wawrzyńca Wspaniałego. Ojciec Niccola był prawnikiem i notariuszem. Młody Machiavelli odebrał staranne wykształcenie. W 1498 roku został sekretarzem Rady Dziesięciu, która była najwyższym organem rządzącym w Republice Florenckiej.


Odbył liczne misje dyplomatyczne, m.in. na dwory Ludwika XII, Maksymiliana I i Juliusza II. Poznał też Cezara Borgię, syna papieża Aleksandra VI. Zyskał sobie przy tym uznanie jako ekspert w dziedzinie polityki i wojskowości. Kiedy w 1512 roku Medyceusze obalili republikę i na powrót objęli władzę we Florencji, Machiavelli, jako członek rady, został objęty zakazem pełnienia funkcji publicznych. Rok później oskarżono go o spisek. Był torturowany i trzy tygodnie spędził w wilgotnym lochu. Wyszedł na wolność w ramach ogólnej amnestii związanej z wyborem kardynała Giovanniego di Medici na papieża.


Po wyjściu z więzienia Machiavelli poświęcił się pisarstwu i napisał kilka dzieł, które przyniosły mu wiekopomną sławę. Był wśród nich rzecz jasna wspomniany wyżej "Książę", a ponadto "O sztuce wojny" czy "Historie florenckie".


W swoich dziełach Machiavelli propagował ideę, że władca powinien działać pragmatycznie i podejmować decyzje w oparciu o swoje własne interesy, a nie moralne lub etyczne zasady. To właśnie określa się mianem makiawelizmu