Michał Szafrański

Michał Szafrański jest polskim self-publisherem i ekspertem finansowym. Jego książka "Finansowy ninja" stała się bestsellerem i rozeszła w wielu tysiącach egzemplarzy.

Szafrański urodził się 17 lutego 1973 roku w Warszawie. Jest byłym dziennikarzem, który współpracował z "Gazetą Wyborczą", "Computerworld" czy "Bajtkiem". Obecnie jest blogerem, który poświęca się tematyce finansowej. Wielokrotnie zdobywał nagrody w konkursach Blog Forum Gdańsk oraz Blog Roku. Choć często pojawiał się w mediach jako ekspert od finansów osobistych, nigdy nie kształcił się w kierunku finansów ani rachunkowości.

Michał Szafrański od 2012 roku prowadzi bloga finansowego jakoszczedzacpieniadze.pl. Rok później blogowi udało się zasłużyć na tytuł "najbardziej inspirującego bloga", a samemu jego autorowi na miano "społecznie odpowiedzialnego blogera". Szafrański wygrał konkurs na Blog Roku, organizowany przez Onet.pl, a także otrzymał nominację do Nagrody Kisiela przyznawanej przez tygodnik "Wprost". Wspomnianemu blogowi w ciągu trzech miesięcy udało się zarobić sto siedemdziesiąt osiem tysięcy złotych.

Jeszcze większą sławę przyniósł Szafrańskiemu poradnik, który zdecydował się on wydać w 2016 roku metodą self-publishingu. Choć sam zainwestował swoje pieniądze i nie oczekiwał wsparcia tradycyjnego wydawcy, koszty, jakie poniósł, zwróciły mu się w ciągu dwóch dób od początku sprzedaży. Co ciekawe, poradnik próbował najpierw wydać za pośrednictwem wydawnictwa, jednak nikt z tradycyjnych wydawców nie okazał zainteresowania. Na liście jego publikacji znajduje się także podręcznik "Windows 95. Opis wersji polskiej i paneuropejskiej" oraz książka "Zaufanie, czyli waluta przyszłości".