Maria Janion

Maria Janion była jednym z największych autorytetów polskiego życia intelektualnego od lat 60. XX wieku. Znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu w literaturze.

Maria Janion była najwybitniejszą znawczynią polskiego i europejskiego romantyzmu. Profesor nauk humanistycznych, specjalizowała się w historii literatury, idei i wyobraźni. Przez wiele lat była członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. W jej dorobku jest ponad 20 książek, które zgłębiają temat polskiej tożsamości, a także niezliczona liczba artykułów naukowych i prasowych. Dokonywała w nich dekonstrukcji różnych narodowych mitów, krytykowała polski mesjanizm, bohaterstwo za wszelką cenę, zrywy narodowe i ogólnie rzecz biorąc, martyrologię. Była feministką, sprzeciwiała się rasizmowi, antysemityzmowi i wszelkim przejawom nietolerancji czy wykluczenia.

Urodziła się 24 grudnia 1926 roku w Mońkach. W okresie II wojny światowej działała w podziemnym Związku Harcerstwa Polskiego. W 1955 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1963 uzyskała tytuł profesora. Od lat 70. działała w opozycji demokratycznej. Była sygnatariuszką listu 64 intelektualistów popierających strajki z sierpnia 1980, za co później spotkały ją represje ze strony władz PRL. Była przez kilka lat przewodniczącą jury Nagrody Literackiej "Nike", a w 2007 roku jej książka "Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury" znalazła się w finale tej nagrody. Maria Janion zmarła w Warszawie, 23 sierpnia 2020 roku.

Naukowo związana przede wszystkim z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Warszawskim. Była promotorką ok. 20 przewodów doktorskich. Od 1968 do 1978 była redaktorką naczelną komitetu redakcyjnego serii "Historia i Teoria Literatury. Studia Instytutu Badań Literackich". Redagowała również takie serie wydawnicze, jak "Transgresje" i "Obraz Literatury Polskiej". Od roku 1978 redagowała wielotomową serię "Biblioteka romantyczna".

Poniżej znajdą czytelnicy książkę "Transe, traumy, transgresje". To wywiad rzeka, którego prof. Maria Janion udzieliła Kazimierze Szczuce. Opowiada w nim o dorastaniu w okupowanym Wilnie, o młodości, którą spędziła w dużej części w bibliotecznych murach, o wierze w socjalizm, a przede wszystkim o ciężkiej pracy i wielkich przyjaźniach.
 • -33%
  Niesamowita Słowiańszczyzna

  Niesamowita Słowiańszczyzna

  Maria Janion w Niesamowitej Słowiańszczyźnie pokazuje, jak wyparta świadomość naszych pogańsko-słowiańskich korzeni naznacza polską literaturę i tożsamość. Bywa – jak dowodzi – że słowiański mit grzęźnie w panslawistycznych lub nacjonalistyczno-faszystowskich pułapkach. Autorka tworzy nową,...
  Ocena: 0/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 33,28 zł 49,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -22%
  Janion. Transe - traumy - transgresje. Tom 2. Prof

  Janion. Transe - traumy - transgresje. Tom 2. Prof

  Profesor Janion jako "poeta krajowy", "kloszard metafizyczny", Pluszkin z powieści Gogola, "pracownica morza" z Wiktora Hugo, wreszcie - niezłomny starzec trwający na stanowisku w romantycznej bibliotece. Janion opowiada o życiu po katastrofie marca 68 tu, w kraju, na przekór projektowi emigracji....
  Ocena: 0/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 27,33 zł 34,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -23%
  eBook Janion Transe - Traumy - Transgresje 1 mobi epub

  eBook Janion Transe - Traumy - Transgresje 1 mobi epub

    Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia - mówi żywa legenda polskiej...
  Ocena: 0/5
  eBook, mobi, epub
  Cena: Nasza cena: 19,21 zł 25,00 zł
  Plik do pobrania