Kornel Makuszyński

Data i miejsce urodzenia: 8 stycznia 1884 Stryj
Data i miejsce śmierci: 31 lipca 1953 Zakopane
Kraj pochodzenia: Polska
Nagrody i wyróżnienia: Państwowa Nagroda Literacka
Gatunek literacki: Książki dla dzieci, Literatura obcojęzyczna
Ważne dzieła: Szatan z siódmej klasy, Przygody Koziołka Matołka, Panna z mokrą głową, Awantura o Basię
Cytat autora: “Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu.” Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głowąKornel Makuszyński był polskim poetą, prozaikiem, krytykiem teatrealnym  i publicystą. W okresie międzywojennym Makuszyński był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy. W Zakopanem znajduje się muzem im. Kornela Makuszyńskiego.

 

Młodość spędził we Lwowie, gdzie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza. Podczas I wojny światowej został zesłany w głąb Rosji. Powróciwszy z zesłania osiadł w Warszawie. Od 1945 roku mieszkał w Zakopanem, tam zmarł i został pochowany.

 

Makuszyński pisywał głównie humoreski i felietony, znany jest jednak głównie z utworów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Najpopularniejsze z nich to między innymi: „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Panna z mokrą głową”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „120 przygód koziołka matołka” oraz „Awantura o Basię”. Napisał także powieści na temat życia cyganerii „Perły i wieprze” oraz „Po mlecznej drodze”. Większość z jego utworów została zekranizowana.

 

Kornel Makuszyński jest zjawiskiem na tle swego pokolenia wyjątkowym. Z natury liryk o głębokiej i szczerej uczuciowości (...), stał się Makuszyński przede wszystkim humorystą o wybitnie radosnym poglądzie na świat. (...) Makuszyński nawet gdy szydzi, czyni to z pobłażliwością szczeropolskiego komizmu, ale również głęboko nas wzrusza, uśmiechając się przez łzy lub niekiedy w poważnym tonie przenosząc się w kraj baśniowej ułudy.

 

Kazimierz Czachowski