Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang von Goethe, najwybitniejszy pisarz niemiecki, zasłynął takimi utworami jak powieść "Cierpienia młodego Wertera" i dramat "Faust".

Johann Wolfgang von Goethe to absolutny klasyk literatury niemieckiej. W zasadzie, obok Tomasza Manna, uznawany jest za najwybitniejszego niemieckojęzycznego pisarza wszech czasów. Dwa jego najważniejsze dzieła, czyli "Cierpienia młodego Wertera" i "Faust", obecne są od dawna w kanonie lektur szkolnych. Teoretycznie zatem każdy z nas twórczość Goethego znać powinien. Jak jest w rzeczywistości, nie wnikajmy. Ważne natomiast, że pisarstwo Goethego miało gigantyczny wpływ na całe pokolenia twórców i to nie tylko romantyków, ale i pisarzy nam współczesnych.

Nie ma tu miejsca, aby streszczać biografię tego niezwykłego człowieka. Poprzestańmy więc może na kilku ciekawostkach.

Czy wiesz, że...?

Goethe nie cierpiał uczyć się historii. Uważał ją za bezładną mieszaninę omyłek i przemocy.

Jako nastolatek wpadał w tarapaty zadając się z podejrzanym towarzystwem i flirtując z kelnerkami.

Studiując prawo w Lipsku interesował się bardziej poezją i rysowaniem niż starodawnymi kodeksami. Już wówczas zafascynowała go legenda Fausta. Goethe zwiedził też słynną piwnicę Auerbacha.

Po publikacji "Cierpień młodego Wertera" wśród męskiej młodzieży zapanowała moda na żółte kamizelki i niebieskie fraki, jakie nosił główny bohater powieści. Wielu nieszczęśliwie zakochanych wielbicieli Wertera zdecydowało się również popełnić samobójstwo.

Tajną pasją poety była geologia, w szczególności zaś mineralogia.

Goethe wstąpił do loży wolnomularskiej, następnie zaś, pod imieniem Abaris, został członkiem zakonu iluminatów.

Ulubioną operą Goethego był "Czarodziejski flet" Mozarta.

Pisarz umarł w osamotnieniu po śmierci żony i jedynego syna. Jego ostatnie słowa brzmiały "Więcej światła".

Poniżej znajdzie Czytelnik rzecz jasna dwie najwybitniejsze, najbardziej znane książki Goethego, czyli "Cierpienia młodego Wertera" oraz "Fausta". Na tym jednak sprawa się nie kończy. W naszej ofercie mamy również zbiór poezji Mistrza z Weimaru, wydany jako "Refleksje i maksymy" zbiór aforyzmów tego znakomitego myśliciela oraz klasyczny z pozoru romans jego autorstwa, a więc powieść "Herman i Dorota".