Jan Marcin Szancer

Jan Marcin Szancer to jeden z najsłynniejszych polskich ilustratorów książek dla dzieci. Oczywiście w jego dorobku jest też twórczość dla dorosłych. Szancer zilustrował trylogię Sienkiewicza, "Bajki i Satyry" Krasickiego, "Pana Tadeusza", książki Haška, Puszkina, Swifta czy Marka Twaina. Jednak to właśnie ilustracje do literatury dziecięcej sprawiły, że pamiętamy go do dziś.     
 

Urodził się w Krakowie, w roku 1902. Rysował już od najmłodszych lat. Podstaw uczył go Leonard Stroynowski, wtedy lokator w domu jego rodziców, który w ten sposób spłacał zaległy czynsz. Szancer ukończył studia na krakowskiej ASP. Po II wojnie światowej sam został zresztą profesorem tej uczelni. Książki ilustrował już od lat 30-stych. W swoich pracach posługiwał się zazwyczaj węglem, tuszem, akwarelami, piórkiem. Jego ilustracje mają wyjątkowy, nie do pomylenia z niczym charakter. Zresztą można je łatwo zidentyfikować również po inicjałach JMS.
 

Od roku 1945 Szancer był kierownikiem artystycznym "Świerszczyka" i autorem jego okładek. Współpracował też z "Płomykiem". Był przyjacielem Jana brzechwy. Zilustrował ponad 200 książek, a jego prace do tej pory cieszą się ogromną popularnością. Jego drugą żoną była aktorka Zofia Sykulska-Szancerowa. Artysta zmarł w roku 1973 w Warszawie.
 

Książek zilustrowanych przez Szancera jest mnóstwo. Nic zatem dziwnego, że na poniższej liście stanowią one znaczącą większość. To absolutne klasyki literatury dziecięcej. Kultowe ilustracje Szancera towarzyszą utworom m.in. Wandy Chotomskiej, Juliana Tuwima i Adama Mickiewicza. Zamieściliśmy tu również dwa tomy autobiografii słynnego ilustratora. Noszą one tytuł "Curriculum vitae" oraz "Teatr cudów".