David R. Hawkins

David R. Hawkins był amerykańskim psychiatrą, członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, naukowcem, jak również światowej sławy nauczycielem duchowym, autorem i mówcą.

David R. Hawkins przyszedł na świat w 1927 roku w Milwaukee w stanie Wisconsin. Ukończył Medical College of Wisconsin i uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Swoją karierę w psychiatrii rozpoczął w 1952 roku. Choć z czasem zaniechał swojej intensywnej praktyki w Nowym Jorku na rzecz działalności naukowej, to jednak wciąż zajmował się pacjentami o specjalnych potrzebach. Zarówno jako terapeuta i nauczyciel, jak i jako lekarz i badacz, mógł poszczycić się wybitnymi osiągnięciami i nowatorskimi, pionierskimi działaniami. Jego praktyka kliniczna była przez ponad dekadę największą tego typu kliniką w Stanach Zjednoczonych.

David R. Hawkins zdobył popularność jako psychiatra i klinicysta, jednocześnie był też nauczycielem duchowym i wykładowcą największych uniwersytetów (m.in. Harvard, Oxford). Wraz z Linusem Paulingiem napisał i opublikował w 1973 roku nowatorską książkę "Psychiatria ortomolekularna: leczenie schizofrenii", w której omówione zostało zastosowanie zasad ortomolekularnych w przypadkach schizofrenii, alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków.

David R. Hawkins opublikował setki artykułów i wykładów oraz kilkadziesiąt książek. Wśród nich warto wspomnieć takie tytuły, jak "Przekraczanie poziomów świadomości" (przewodnik pomagający zrozumieć ewolucję emocji, przedstawiający zasady wspierania duchowego samodoskonalenia), "Siła czy moc" (prezentująca opracowaną przez Hawkinsa Mapę Poziomów Świadomości), "Technika uwalniania" (pomocna dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym) czy "Sukces jest dla ciebie".