Christopher Paolini

Christopher Paolini jest amerykańskim pisarzem włoskiego pochodzenia. Sławę przyniósł mu jego cykl powieściowy, zatytułowany "Dziedzictwo".

Paolini przyszedł na świat siedemnastego listopada 1983 roku w Paradise Valley (stan Montana). Naukę pobierał w domu, a szkołę średnią, za sprawą kursów korespondencyjnych, udało mu się ukończyć, mając piętnaście lat. Następnie rozpoczął pracę nad powieścią otwierającą cykl "Dziedzictwo", która nosiła tytuł "Eragon". Po raz pierwszy ukazała się ona drukiem w 2002 roku, nakładem spółki wydawniczej należącej do rodziców autora.

Seria "Dziedzictwo" składa się z czterech części. Są to powieści "Eragon", "Najstarszy", "Brisingr" oraz "Dziedzictwo". Jest to historia Eragona, chłopaka, pochodzącego z prostej, wiejskiej rodziny, który pewnego dnia znajduje niebieski kamień. Jak się prędko okazuje, jego znalezisku daleko do zwyczajności. Z kamienia wykluwa się bowiem błękitny smok o imieniu Saphira. Kiedy podstępny Urgalas próbuje ukraść stworzenie, ginie wuj chłopaka. Eragonowi i Saphirze udaje się uciec. Chłopak nie zamierza jednak tak tego wszystkiego zostawić i postanawia zemścić się na mordercy swojego krewnego.

Spod pióra Christophera Paoliniego wyszedł również zbiór opowiadań "Widelec, wiedźma i smok". Wydarzenia, opisane w zawartych tam historiach, mają miejsce w Alagaesii, krainie, którą czytelnicy poznali w "Dziedzictwie". Zbiór ten zapoczątkował nową serię, znaną pod tytułem "Opowieści z Alagaesii". Utwory w nim zawarte przedstawiają losy Eragona po wydarzeniach opowiedzianych w głównej serii.