Kolarstwo od lat budzi w sympatykach tej dyscypliny sportu skrajne emocje. Są pasjonaci jeżdżący na najsłynniejsze przełęcze, aby dopingować swych pupili, ale także ludzie oskarżający zawodników o niedozwolone wspomaganie. Przeciąganie liny trwa, a swój punkt widzenia na współczesny świat profesjonalnego peletonu przedstawił anonimowo jeden z kolarzy.
Jest człowiekiem, który od dekady jeździ w najsłynniejszych wyścigach kolarskich świata. Na rowerze zwiedził Włochy, Francję czy Hiszpanię. Jednak nie widoki czy legendarne podjazdy są tu najważniejsze. Kolarski światek to wiele relacji międzyludzkich, problemów, rozterek zawodników czy afer.
Wielu kibiców oglądających wielogodzinne relacje telewizyjne lub zmagania na trasie myśli, że wie o kolarstwie wszystko. Ta książka wyprowadzi ich z błędu. To, co dzieje się w hotelach i w zespołowych autobusach, pozostawało owiane tajemnicą. Do teraz.
Opinie o książce
Kiedyś kowboje, dziś mnisi. Tak o kolarzach zawodowego peletonu pisze autor książki, która z jednej strony wzbudza spore kontrowersje, a z drugiej jest kopalnią wiedzy niedostępnej wcześniej dla kibiców. Takiej dawki „kolarstwa od środka” nie mieliśmy jeszcze na polskim rynku wydawniczym.
Adam Probosz, Eurosport
Dwie trzecie roku spędzane poza domem, dziesiątki tysięcy pokonywanych kilometrów i mordercza praca, którą kibic… rzadko zauważa. Wszystko to pod wielką presją i pręgierzem mediów. Niejeden by nie wytrzymał – a oni robią to przez długie lata. Powiedzieć, że życie kolarza nie jest usłane różami – to jak nie powiedzieć nic. Ta książka dobitnie to uświadamia.
Tomasz Czernich, Kolarsko.pl/Sport.Interia.pl
Anonimowy czynny kolarz przenosi nas do świata niedostępnego dla wszystkich. Opowie o ponurej i smutnej, pełnej poświeceń stronie tego pięknego sportu, o której nie mówi się głośno. Pokaże to, czego nie mógłby nam opowiedzieć podpisując się swoim nazwiskiem. Dlaczego...?
Marek Bala, naszosie.pl
O autorze
Tajemniczy kolarz jest doświadczonym zawodowcem, który jeździ w zespole występującym w cyklu World Tour.
Dlaczego napisałem tę książkę anonimowo? Ponieważ chcę pokazać, jak wygląda kolarstwo od kuchni, a jednocześnie muszę myśleć o karierze i rodzinie. (...) Wszystko, co robimy, musi być zgodne z wytycznymi ustalanymi przez zespół. Czasami można sobie narobić kłopotów tylko dlatego, że na prywatną przejażdżkę ze znajomymi pożyczyło się nieodpowiedni kask, a zdjęcia trafiły do mediów społecznościowych.