Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy

Książka
29,93 zł
Outlet
18,27 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 256
Opis

W dzisiejszych czasach nie da się uciec od dyskusji na temat zmian klimatycznych, których coraz częściej doświadczamy na własnej skórze.

Książka Nathaniela Richa to doskonały reportaż, który wprowadza nas w te zagadnienia, dając kompletną i pełną wiedzę na temat tego co dzieje się z naszą planetą i jak rysuje się nasza przyszłość. To obowiązkowa lektura dla każdego, niezależnie od wieku i przekonań.

O tym, że przemysł i technika oraz wszystkie inne aspekty ludzkiej działalności na Ziemi mają negatywny wpływ na kondycję naszej planety, naukowcy wiedzą już od końcówki lat siedemdziesiątych poprzedniego stulecia. W swojej książce "Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy" Nathan Rich przeprowadza nas przez historię tego, jak w 1979 roku zorganizowano w Genewie konferencję z udziałem uczonych reprezentujących pięćdziesiąt państw świata. Uzgodniono na niej, że efekt cieplarniany jest faktem, a jeżeli nic nie zrobimy w kierunku jego ograniczenia, wpędzimy siebie i Planetę w poważne kłopoty.

Historia ta jest prawdziwym punktem wyjścia dla rozważań autora, ponieważ, jak wszyscy wiemy, na deklaracjach się skończyło. Nie zrobiliśmy nic i finalnie jesteśmy w poważnych tarapatach. Prezentowana książka w błyskotliwy i niekonwencjonalny sposób łączy w sobie dwa gatunki - reportaż oraz literaturę popularnonaukową. W sposób przystępny dla odbiorcy, chociaż jednocześnie profesjonalny i niebanalny przedstawia nam zagadnienia niezwykle ważne. Pomimo pozornego pesymizmu książka niesie za sobą filozofię, według której to właśnie wiedza na temat naszej działalności i procesów zachodzących za jej pośrednictwem w przyrodzie może uchronić świat przed ostateczną katastrofą klimatyczną.


O autorze

Nathaniel Rich to amerykański pisarz i eseista, absolwent Yale University, który w przeszłości współpracował z takimi tytułami jak The New York Times. Jego poprzednie książki to między innymi powieści: "Odds Against Tomorrow" i "King Zeno" oraz reportaż "San Francisco Noir: The City in Film Noir FROM 1940 to the Present".

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii ekologia i przyroda

Szczegóły
  • Tytuł: Ziemia, mamy problem
  • Autor: Nathaniel Rich
  • Wydawnictwo W.A.B.
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2020
  • Ilość stron: 256
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788328072206
  • Język: polski
  • Podtytuł: Jak dopuściliśmy do globalnej katastrofy?
  • Oryginalny tytuł: Losing Earth. A Recent History
  • Tłumacz: Szling Agnieszka
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788328072206
  • EAN: 9788328072206
  • Wymiary: 140X205
  • Dane producenta: Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o., Ul. Marszałkowska 116/122, 00-017 Warszawa, Polska, biuro@gwfoksal.pl, tel. 22 828 98 08
Recenzje książki Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Magdalena S. w dniu 2020-05-25
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Nie da się już zaprzeczyć temu, że rasa ludzka doprowadziła planetę Ziemia na skraj zagłady. Podobno znajdujemy się w momencie krytycznym i jest to ostatnia szansa na to, aby zacząć przeciwdziałać temu złu, które już wyrządziliśmy. Sprężyć się, stanąć na wysokości zadania, zmierzyć się z konsekwencjami naszych czynów. A jednak wydaje się, że nikogo to tak naprawdę nie interesuje, że jedynie garstka osób ma na uwadze dobro tej planety – jedynego domu, który mamy. A najciekawsze w tym wszystkim jest to, że trwa to już od wielu lat, o czym można się przekonać dzięki reportażowi napisanemu przez Nathaniela Richa.

    Rich w swojej książce Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy skupia się mocno na efekcie cieplarnianym. Cofa czytelnika do roku 1979, kiedy to już wtedy światowe władze i naukowcy wiedzieli, co nas czeka, jeżeli nie zaczniemy walczyć z ociepleniem się klimatu. Co się stanie, jeżeli nie zaprzestaniemy tak wielkiej eksploatacji paliw kopalnych, jeżeli nie ograniczymy emisji dwutlenku węgla. A jednak wygląda na to, że już wtedy przymykano oko na potencjalne konsekwencje tych działań i nie czyniono zbyt wielu kroków, które mogłyby im zapobiegać.

    Autor nie prezentuje tak naprawdę tego samego, co zazwyczaj otrzymujemy w książkach o tego typu tematyce. Nathaniel Rich prezentuje nieco inną perspektywę i aspekt walki z ociepleniem klimatu, dlatego nie znajdziecie tutaj informacji na temat tego, jak negatywne skutki wywiera ono na przyrodę czy generalnie otaczający nas świat, ale staniecie się świadkami wojny pomiędzy garstką ludzi, w której pojawiają się dwie strony. Jedna jakby zupełnie obojętna i śmiało brnąca w powielanie błędów, druga starająca się zmienić ich nastawienie i ratować planetę – i nie da się ukryć, że taki podział widoczny jest do dnia dzisiejszego.

    Wyraźnie przebijają się tutaj aspekty polityczne i ekonomiczne, co może być dla niektórych czytelników męczące. Przyzwyczailiśmy się do tego, że książki tego typu prezentują inne oblicze prezentowanego tematu, a jednak nie da się ukryć, że motyw polityki jest tutaj równie ważny. To świetnie pokazuje zaślepienie ludzi, którzy zajmują wysokie stanowiska. Jakby brak odpowiednich kompetencji, dbanie o własne dobro, strach o zmniejszenie swoich dochodów. Ludzka chciwość i zachłanność zdecydowanie robią swoje, choć tak naprawdę nigdy zapewne nie odkryjemy prawdy, która kryje się za tą całą siecią polityczno-ekonomicznych powiązań.

    Na kartach tej książki pojawia się sporo różnych nazwisk, firm i tym podobnych kwestii, ale prawda taka, że właściwie wciąż oscylujemy wokół tego samego. Wokół nierównej walki ekologów z władzami, która ma miejsce do dzisiaj. Przez tyle lat tak naprawdę nic się nie zmieniło, więc chociaż książka ta cofa nas nieco w przeszłość, to i tak śmiało można znaleźć w niej wiele odniesień do czasów teraźniejszych. Swoją drogą jest to naprawdę przerażające, że przez 40 lat coś takiego ma miejsce, że utknęliśmy w jakimś martwym punkcie i najgorzej, że nie zapowiada się na żadną zmianę w lepszym kierunku.

    Nie każdego ta książka do siebie przekona, ale wydaje mi się, że warto na nią zwrócić uwagę przede wszystkim dlatego, że prezentuje inne aspekty efektu cieplarnianego. Nie skupia się na tym, co już niejednokrotnie było opisywane, ale pokazuje, jak nieporadni chwilami bywają ludzie na wysokich stanowiskach, jak bezsensowna bywa walka ekologów, jak mocno niektórzy ludzie są zakorzenieni w swoich przekonaniach i osadzeni na ciepłych posadkach, że aż boją się zrobić krok naprzód.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula