Książka "Zielone pastwiska. Saga wiejska. Tom 3" autorstwa Kasi Bulicz-Kasprzak opowiada o bierności ludzi w sprawy społeczeństwa w 30. i 40. latach XX wieku. Panowało wówczas, szczególnie wśród biedniejszych grup społecznych, przeświadczenie, że sprawy związane z władzą oraz zarządzaniem ludźmi ich nie dotyczą. Problemy te nie miały dla nich szczególnego znaczenia. Dopiero historia pokazała, że niezależnie od statusu oraz odległości od stolicy wszyscy muszą troszczyć się o dobro państwa.
Coraz więcej spraw idzie nie po myśli rządzących. W Los Angeles ma miejsce jeden z największych krachów na giełdzie. W Polsce ludzie żyją przewrotem majowym oraz wyborami "brzeskimi". Natomiast życie w Tyczynie toczy się swoim spokojnym rytmem. Zamiast martwić się losami świata, mieszkańcy wolą mówić o tym, kto z kim weźmie ślub, kto komu ukradł krowę. Przecież ich sprawy stolicy nie dotyczą - mają swoje własne, bardziej przyziemne problemy. Co jutro zrobić w polu? Co dać dzieciom do jedzenia?
Sytuacja zmienia się 15 czerwca 1934, gdy dochodzi do zamachu na Bronisława Pierackiego. Do mieszkańców dociera okrutna prawda - każdy obywatel jest odpowiedzialny za wydarzenia dziejące się w kraju, ponieważ każdego dotykają ich skutki. Jak z tą sytuacją poradzą sobie tutejsi chłopi? Czy przyniesie to trwałe zmiany w myśleniu ludzi?
O autorce
Kasia Bulicz-Kasprzak jest autorką, która jest bardzo mocno związana z życiem na wsi. W tej tematyce napisała mnóstwo książek - do najpopularniejszych należą serie "Po sąsiedzku" oraz "Saga wiejska".