Wyjątkowa spostrzegawczość, wyostrzenie wszystkich zmysłów, ponadprzeciętna wrażliwość emocjonalna i mózg mający skłonność do jednoczesnego przetwarzania ogromnych dawek informacji – to cechy ludzi nadinteligentnych. Ludzi, którzy zdają się mieć w życiu łatwiej, a często cierpią bardziej niż inni.
Nadinteligencja może być zarówno błogosławieństwem, jak i źródłem wielu problemów. Osoby nadinteligentne nie zawsze radzą sobie w szkole i w dorosłym życiu: często są postrzegane jako niezrównoważone emocjonalnie, roztargnione, czepiające się nieistotnych drobiazgów, a także... niezbyt bystre. Przetwarzając duże ilości informacji na raz i myśląc głównie obrazami, nie zawsze są w stanie skoncentrować się na jednej rzeczy i wyrazić swoje myśli w słowach.
Jeanne Siaud-Facchin w książce "Zbyt inteligentni, żeby być szczęśliwi" wprowadza nas w świat osób nadinteligentnych i wyjaśnia, dlaczego ich mózgi funkcjonują inaczej niż u większości ludzi. Z książki dowiemy się między innymi:
- czym różni się nadinteligencja od zwykłego posiadania wysokiego IQ,
- czym jest mechanizm utajonego hamowania i co się dzieje, gdy zostaje wyłączony,
- jak można naukowo wytłumaczyć niesamowitą intuicję geniuszy,
- czy Kartezjusz miał rację, wierząc, że inteligentne myślenie to rozumowanie "na chłodno",
- jaką rolę w myśleniu osób nadinteligentnych odgrywają emocje i prawa półkula mózgu.
O autorce
Jeanne Siaud-Facchin jest psycholożką kliniczną, terapeutką i prezesem stowarzyszenia Zebra (pomagającego szczególnie uzdolnionym dzieciom, młodzieży i dorosłym), a także założycielką i dyrektorem Cogito’Z - pierwszego we Francji centrum specjalizującego się w diagnozowaniu i pomocy osobom mającym trudności w nauce. Jako terapeutka specjalizuje się w medytacji mindfulness. Jest autorką licznych publikacji poświęconych dzieciom z problemami edukacyjnymi oraz dzieciom utalentowanym i ich wspieraniu w dorastaniu i odnoszeniu sukcesu. Książka poświęcona problemom nadinteligentnych dorosłych (w oryginale: "Trop intelligent pour être heureux? L’adulte surdoué") to pierwsze wydane w Polsce dzieło autorki.