Wraz z poetką Agnieszką Frączek wybierzmy się w podróż po na wpół realnym, na wpół bajkowym domku z ogrodem. Zapuśćmy się w gęstwinę kwiatów i ziół, wpełznijmy pod nisko zwieszone nad ziemią gałęzie krzewów i małych drzewek. Spójrzmy, w końcu, na wysokie, podniebne korony starych lip i jabłoni.
W ogrodzie możemy podziwiać fascynujące życie przyrody, roślin i zwierząt. Będziemy to robić z perspektywy nie zawsze dyskretnego, lecz jakże troskliwego przyjaciela świata natury. Oto nowy, wspaniały tomik poezji skierowanej do najmłodszych Czytelników.
Wiersze zawarte w książeczce "Za płotem z ostów" niesamowicie pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Podobnie zresztą jak znakomite ilustracje autorstwa Elżbiety Wasiuczyńskiej. Dzięki temu książka ta staje się niezwykłą podróżą, która fascynuje, bawi i uczy jednocześnie. W wierszach Agnieszki Frączek znajdziemy tak charakterystyczne dla tej autorki zaskakujące skojarzenia oraz zabawy słowne, które wspaniale gimnastykują umysły młodych Czytelników.
Spod pióra Agnieszki Frączek, jak dotąd, wyszły m.in. następujące książeczki: "Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o Bon Tonie" oraz "Kanapka i innych wierszy kapka", za który to tomik otrzymała wyróżnienie IBBY Dziecięcy Bestseller Roku. Pisze głównie wiersze i opowiadania dla dzieci. Niektóre z jej utworów znalazły się w serii "Czytam sobie". Są to między innymi "Psotny Franek" oraz "Franek i miotła motorowa".
Dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest ta książka?
Książka jest idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, obejmując zakres od 4 do 8 lat. Prosty, ale bogaty język poezji Agnieszki Frączek dostosowano do percepcji młodszych czytelników odkrywających świat przyrody. Dynamiczne obrazy i zabawy słowne skutecznie angażują uwagę dziecka podczas wspólnego czytania z rodzicem. Publikacja wspiera rozwój słownictwa oraz wrażliwości estetycznej u najmłodszych odbiorców.
Czego można spodziewać się po warstwie językowej tych wierszy?
Wiersze charakteryzują się licznymi zabawami brzmieniem słów oraz zaskakującymi skojarzeniami, które rozwijają kreatywność dziecka. Autorka łączy codzienną obserwację ogrodu z elementami baśniowymi, tworząc unikalną atmosferę literacką. Teksty są rytmiczne i melodyjne, co sprawia, że doskonale nadają się do głośnej recytacji. Każdy utwór stanowi pretekst do ćwiczenia wyobraźni oraz rozmów o otaczającej naturze.
Jaką rolę odgrywają ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej w tej publikacji?
Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej nadają książce wyraziste barwy i głębię, stanowiąc równorzędny element opowieści. Artystka stworzyła bogate w szczegóły obrazy roślin i zwierząt, które przyciągają wzrok i pomagają dzieciom wizualizować poetyckie treści. Wysoka jakość artystyczna grafik sprawia, że przeglądanie stron jest fascynującą podróżą po baśniowym ogrodzie. Dzięki temu książka pełni funkcję nie tylko literacką, ale i estetyczną, ucząc dzieci obcowania ze sztuką.
Czy książka "Za płotem z ostów" sprawdzi się jako pomoc w nauce czytania?
Tak, "Za płotem z ostów" jest doskonałym wyborem dla dzieci rozpoczynających samodzielną przygodę z lekturą dzięki przejrzystemu układowi tekstu. Krótsze formy poetyckie nie przytłaczają początkującego czytelnika, pozwalając mu na szybkie poczucie sukcesu po przeczytaniu całego wiersza. Wyraźna czcionka i duża ilość światła na stronach ułatwiają śledzenie liter i wyrazów. Rytmiczna budowa zdań pomaga w zachowaniu odpowiedniej intonacji i płynności podczas ćwiczeń.
Dla jakiej grupy odbiorców ta książka może nie być odpowiednim wyborem?
Publikacja ta nie będzie satysfakcjonująca dla czytelników poszukujących długich, wielowątkowych opowieści prozą lub skomplikowanych fabuł przygodowych. Skupia się ona na krótkich formach lirycznych i kontemplacji przyrody, co wymaga od odbiorcy skupienia na słowie i obrazie. Dzieci preferujące wyłącznie dynamiczną akcję i szybkie zwroty wydarzeń mogą odczuwać niedosyt przy tak spokojnej tematyce. Jest to pozycja skierowana do osób ceniących poezję, zabawę językiem i artystyczną stronę książki dziecięcej.
