Pan Żyrafa mieszka w gorącej Afryce i przemierza samotnie sawannę. Nie ma przyjaciół i doskwiera mu nuda. Pewnego dnia nadarza się okazja, żeby zmienić ten stan rzeczy, wysyłając list!
"Z pozdrowieniami, Żyrafa" jest w Japonii lekturą szkolną. Na świecie stała się bestsellerem.
Do kogo? To już nie jest istotne. Pelikan właśnie rozpoczął działalność pocztową. Żyrafa wręcza mu swój list, lecz jest jeden mały problem. Nie ma na nim adresata. Na pytanie latającego listonosza, gdzie i komu go wręczyć, pada jedna odpowiedź - za horyzont! I tak Pelikan przemierza świat, trafiając do miejsca bardzo odmiennego od Afryki.
Królestwo pingwinów to zimne miejsce i to do jednego z jego mieszkańców trafia list Żyrafy. Zaciekawiony pingwin z mroźnej Antarktydy zaczyna go czytać, zastanawiając się, co to takiego jest Żyrafa i Afryka. Tak rozpoczyna się korespondencja Żyrafy z Pingwinkiem. Powstaje między nimi silna więź. Każde z nich ciekawe jest drugiego, a im więcej zaczynają o sobie wiedzieć, tym bardziej ich przyjaźń się zacieśnia.
"Z pozdrowieniami, Żyrafa" to piękna książka dla młodych czytelników zawierająca głęboki przekaz. Ukazuje, że pomimo różnic, zupełnie innego wyglądu czy nawyków można siebie nawzajem zaakceptować i się zaprzyjaźnić. To książka o tolerancji i porzucaniu uprzedzeń. To też świetna lektura dla dorosłych, żeby przypomnieć im, że różnice nie muszą stać się źródłem problemów. To okazja dla wszystkich do nauczenia się darzenia innych szacunkiem.
Fragment książki
Przedstawię Ci pewną żyrafę. A dokładniej: pana Żyrafę.
Żyrafa powiedział mi tak:
– Proszę cię, spisz moją historię.
I dodał, że bardzo chce, by przeczytali ją wszyscy, którzy czują się samotni i którym się nudzi. A także ci, co są ciągle zajęci, bo dzięki temu będą mogli trochę odpocząć.
O autorach
Tę inspirującą historię napisała Megumi Iwasa, japońska autorka książek dla dzieci. Inną popularną jej publikacją jest “Dear Professor Whale”.
Ilustracje stworzył niemiecki rysownik, Jörg Mühle. Jest autorem znanych książek dla najmłodszych: "Śpij, króliczku", "Do kąpieli, króliczku" czy "Nie płacz, króliczku".