Czy historię da się wymazać? Czy wspomnienia da się wymazać? Pomimo wymazanej granicy pamięć o niej wciąż trwa w ludziach.
“Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” to poruszająca książka reportażowa, która wiernie przekazuje wspomnienia ludzi dawnych kresów.
Autor podejmuje się udanej próby odnalezienia nielicznych już mieszkańców przygranicznych dawnych rubieży Rzeczpospolitej. Niesamowite wspomnienia tych osób, a także ich zmagania, z którymi borykają się do dnia dzisiejszego sprawiają, że nie jest łatwo przebrnąć przez te karty pamięci. Jednak autor ma dobre pióro, dzięki któremu samo czytanie nie sprawia najmniejszego problemu. Niecodzienne wyznania tych dawnych przygranicznych mieszkańców sprawiają, że obrazy przez nich rysowane ryją się na długie lata w pamięci czytelników, pozostawiając ból w sercu i żal.
Jak toczy się ich życie? Czy cieszą się pokojem i spokojem? Czy jednak bolesna historia zbyt mocno wpłynęła na nich i ich najbliższych? Jaka jest ich codzienność w czasach współczesnych?
Tomasz Grzywaczewski, pisząc tę książkę, stworzył swoisty pomnik pamięci. Czytelnik może razem z nim przemieszczać się wzdłuż granic dawnej Rzeczypospolitej i poznawać ludzi - którzy nie zapomnieli.
O autorze
Tomasz Grzywaczewski jest autorem książek reportażowych "Granice marzeń: o państwach nieuznawanych" wydanej w 2018 roku; "Przez dziki Wschód: 8000 km śladami słynnej ucieczki z gułagu" wydanej w 2012 roku i "Życie i śmierć, na Drodze Umarłych" wydanej w 2015 roku. Jest znanym polskim dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem, a także autorem scenariuszy filmowych. Wydał tę książkę dzięki stypendium ufundowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.