"Wstecz. Historia Warszawy od początku" Błażeja Brzostka nie jest typową książką historyczną. To podważenie wielu ugruntowanych na przestrzeni ostatnich lat wyobrażeniach o mieście i zarazem propozycja odbycia podróży w czasie od 2021 roku do średniowiecza, kiedy miasto dopiero powstawało. Jeśli chcesz w sposób nieszablonowy cofnąć się w czasie i odkryć Warszawę na nowo, musisz sięgnąć po tą książkę.
Autor, Błażej Brzostek, na nowo odkrywa to, co pozornie znane. Dzięki niemu można zobaczyć, jak wyglądała ulica Marszałkowska w 1945 roku, czy obejrzeć widok z kopuły kościoła ewangelickiego z 1857 roku. Za pośrednictwem publikacji mamy okazję podziwiać panoramę miasta z perspektywy pierwszego lotu balonem, który odbył się w stolicy w 1789 roku. Zwiedzimy także gabinet Edwarda Gierka i sprawdzimy, jak prezentowała się Warszawa z perspektywy przeróżnych bohaterów historycznych, w tym tych z zagranicy.
Autor snuje swoją 800-stronicową opowieść o historii Warszawy od jej obrazu współczesnego do czasów transformacji ustrojowej lat 90. XX wieku, okresu PRL-u, wojen, odzyskania niepodległości i wreszcie funkcjonowania pod zaborem rosyjskim. Opowiada o czasach nowożytnych, by ostatecznie cofnąć się aż do średniowiecza, kiedy miasto dopiero zaczynało się formować.
O autorze
Błażej Brzostek jest historykiem i badaczem historii społecznej oraz dziejów miast. W swoim dorobku ma takie pozycje, jak: "Paryże innej Europy", "PRL na widelcu", "Za progiem. Życie codzienne w przestrzeni publicznej Warszawy lat 1955-1970", "Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne (1950-1954)".