Wrota obelisków

Autor:

Średnia: 4.1 Ilość ocen: 12
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2017
Wydawnictwo
Ilość stron
432
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
od 30,11 zł
Nasza cena: 27,13 zł 39,90 zł Taniej o: 32%


Czy dziewczyna, którą wyrwano z objęć kochającej matki poradzi sobie z niebezpieczeństwami czyhającymi na nią w drodze do miejsca zwanego Księżycem?

Kontynuacja popularnej powieści "Piąta pora roku", która zainicjowała serię "Pęknięta Ziemia". Kontynent rozdziela się na dwie części, co oznacza, że w końcu nadeszła inna pora roku, już piąta. Essun szuka schronienia w jednym ze zgrupowań, by po bezcelowych poszukiwaniach córki przetrwać mroźną zimę, która zbliża się nieubłaganie.

"Wrota obelisków" to powieść z gatunku fantasy, w której główna bohaterka, Essun, pragnie odnaleźć córkę Nassun, podążającą wraz ze swoim ojcem do tajemniczego miejsca. Wśród wspólnoty zraniona matka spotyka Alabastra, jej dawnego towarzysza, który może jej pomóc w trudnym dla niej momencie. Dawny dziesięciopierściennik z Fulcrum postanawia nauczyć ją tajników górotwórstwa, ale także zleca jej bardzo ważne zadanie. Czy Essun uda się je wypełnić i przetrwać piątą porę roku? Czy Nassun bezpiecznie dotrze do Księżyca? Tego dowiesz się już wkrótce, oczywiście po przeczytaniu tej niesamowitej powieści.

N.K.Jemisin jest amerykańską pisarką, której twórczość obejmuje publikacje fantastyczno-naukowe, jak i te typowo skupione na świecie fantasy. W 2016 roku otrzymała nagrodę Hugo za najlepszą powieść, czyli "Piątą porę roku". Sukces ten również powtórzył się w przypadku kontynuacji sagi, "Wrót obelisków", co uczyniło ją pierwszą pisarką od ponad ćwierć wieku, która zostałaby nagrodzona w ten sposób rok po roku.

Czytaj całość

Recenzje (12)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-21
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Wrota obelisków to świetna kontynuacja, która całkowicie spełnia pokładane w niej oczekiwania. Gorąco polecam

  Cała recenzja:

  http://www.kacikzksiazka.pl/2017/08/wrota-obeliskow-nk-jemisin.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-09-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Piąta pora roku N. K. Jesmin zauroczyła mnie ciekawie skrojonym światem oraz dość nieszablonowym podejściem do fabuły i magii. Oczekiwałam z taką niecierpliwością drugiego tomu, że jak tylko pojawił się ON na rynku w dziale nowości to ubzdurałam sobie, że to nie jest to, bo przecież kontynuacja miała pojawić się najwcześniej we wrześniu. 😅 Na szczęście szybko poszłam po rozum do głowy i sięgnęłam po laureatkę Nagrody Hugo pod tytułem Wrota obelisków.

  Nadeszła Piąta pora roku. Po nieudanych poszukiwaniach córki zmęczona i zniechęcona Essun wraz ze spotkanym na trasie chłopcem (zjadaczem kamieni) o imieniu Hoa zatrzymuje się w Castrimie. Zamieszkuje ją ciekawy zlepek ludzi, którzy wydają się nie mieć problemów z górotworami. We wspólnocie tej ku swojemu zaskoczeniu Essun spotyka również dawnego przyjaciela Alabastra. Niestety nie wygląda ON najlepiej, w zasadzie można powiedzieć, iż jest ON „o krok od śmierci”. Ponieważ jednak ma cel w życiu, jakim jest przekazanie misji Essun, więc walczy o każdy oddech.

  Gdy Essun próbuje się dostosować się do życia w nowej społeczności, jej córka Nassun dostaje szansę od losu i znajduje schronienie w miejscu, gdzie nie musi obawiać się o swoje życie. Nie musi również ukrywać swoich umiejętności, a wręcz może je rozwijać. Znalazła się wśród Stróżów, ale czy na pewno jest wśród nich bezpieczna?

  Wrota obelisków dopadł syndrom drugiego tomu.

  Akcja zostaje maksymalnie spowolniona. Przyglądamy się życiu Essun w nowej osadzie. Roztrząsamy z nią wątpliwości czy powinna pozostać czy ruszyć na poszukiwanie córki. Odbywamy wspólne rozmowy z Alabastrem i uzyskujemy trochę wiadomości dotyczących powstania Piątych pór roku. Po „drugiej stronie barykady” obserwujemy życie Nassun. Jej zmagania z ojcem, naukę górotwórstwa oraz jej przywiązanie do nowego opiekuna – Stróża.

  To spowolnienie akcji w przypadku tej książki absolutnie nie przeszkadza, bowiem jest okazja, żeby lepiej przyjrzeć się głównej bohaterce i jej córce, a także uszczknąć troszeczkę tajemnicy świata. A wszystko to okraszone jest niezwykle plastycznymi obrazami czy też niezwykłymi opisami sił przyrody.

  Podsumowując. Wrota obelisków to dobra kontynuacja Piątej pory roku J. K. Jesmin skupiona bardziej na relacjach czy też rozważaniach bohaterów, a nie na akcji. Po jej przeczytaniu jednak czuję pewien niedosyt. Mam wrażenie jakby książce brakowało tego „czegoś”, co właśnie mocno ujęło mnie w jej poprzedniczce. Stąd książka w mojej ocenie jesr tylko dobra, a nie bardzo dobra, ale wciąż warta polecenia. :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-09-05
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Wrota obelisków” jest książką autorstwa Nory K. Jemisin. Pisarka oddała w ręce czytelników pozycję emocjonującą i naszpikowaną po same brzegi ciekawymi wątkami fabularnymi. Autorka stworzyła książkę bogatą, wieloznaczną, którą czyta się z zapartym tchem. W drugim tomie Nora K. Jemisin opisała świat jeszcze dokładniej, a fabuła potrafi nie raz wywołać ciarki na całym ciele. Jest to jeden z lepszych cykli, jaki ostatnio przyszło mi czytać.

  Essun wraz z Nassun, rozwijają swoje potężne moce i zdobywają nowe umiejętności. Essun nie udało się odnaleźć swej ukochanej córki, a w odległej części świata Nassun (jej córka) coraz bardziej rośnie w siłę. Zdobywa moc, która może doprowadzić do zniszczenia całego świata. Alabaster składa Essun zaskakującą propozycję, która może zmienić raz na zawsze los Bezruchu. Czy świat czeka zagłada? Czy matka i córka wyjdą z tego cało?

  Drugi tom podobał mi się równie mocno co pierwszy, sprawiając, że losy bohaterów emocjonują jeszcze mocniej. Prawa rządzące światem są dość skomplikowane i pokazują, jak wiele czasu autorka musiała spędzić nad ich kreowaniem. W książce nie ma jednoznacznego podziału na dobre i złe postaci, dzięki czemu czytanie sprawia jeszcze więcej przyjemności. Dramatyczna sytuacja świata na skraju upadku sprawia, że bohaterowie muszą myśleć w sposób niesztampowy, jeżeli chcą przeżyć. Potężna moc i odwieczne siły przyrody potrafią urzec, a jednocześnie również przerazić. Nora K. Jemisin ukazała również w ciekawy sposób aspekt przemijania, o czym czytałem z dużą ciekawością.

  „Wrota obelisków” jest lekturą jak najbardziej godną polecenia i poznania. Przesłanie książki można interpretować na wiele różnych sposobów, starając się wynieść z lektury jak najwięcej. Przygody głównych bohaterów emocjonują do samego końca, dzięki czemu nie znajdziemy miejsca na chwilę nudy. Poznamy również historie zapisane w skalnych obeliskach, czy liczne dowody istnienia pradawnych cywilizacji. Książka potrafi dostarczyć satysfakcji czytelniczej i pobudzić w dużym stopniu naszą ochotę na przeczytanie trzeciego tomu. Jak najbardziej polecam.

  http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2017/09/wrota-obeliskow-nora-k-jemisin.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-06-28
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wbija w ziemię niewidzialne słupy mocy, tak głęboko, jak tylko może, i chwyta za litosferę. Kiedy kinetyczna siła fali uderza, a planetarny pancerz powyżej napręża się w odpowiedzi, wyrywa z ziemi jej ciepło, ciśnienie i tarcie, a potem używa ich, a by napełnić swoje słupy mocy i utrzymać ziemię nieruchomo."

  Po zapoznaniu się z pierwszym tomem, "Piąta Pora Roku", mocno wyczekiwałam drugiej odsłony tej wyśmienitej i fascynującej serii. Wciąż pozostaję pod ogromnym wpływem wytwarzanego przez autorkę rewelacyjnego klimatu powieści, dającego wrażenie bezpośredniego zespolenia z ziemską planetą, zrozumienia zasad jej wewnętrznego życia i żywiołowych dowodów istnienia. Zmysłowo zanurzamy się w powieść, czujemy opisywane drgania i drżenia ogromnych mas materii, ruchy i przemieszczenia płyt tektonicznych, aktywność sejsmiczną i wulkaniczną, potęgę sił ukrytych pod ziemską skorupą, cichą i głośną muzykę ponad czteromiliardowego bytu Ziemi.

  To właśnie wyjątkowo plastycznie odmalowane obrazy tła, pięknie oddane szczegóły motywów błękitnej planety, pradawnej mocy sił przyrody, tak bardzo urzekają w książce. Aspekt przemijania widziany z dwóch diametralnie różnych perspektyw, niewspółmiernie małej długości ludzkiego życia i zaledwie chwil istnienia poszczególnych cywilizacji, oraz stałych cyklów powracających kataklizmów i zagłady. W jakiejkolwiek byśmy nie znaleźli się jednostce czasowej, życie na Ziemi zawsze naznaczone zostaje barwami wojny i echami ich konsekwencji. Czerpiąc potężne moce i siły z zasobów planety, tylko na krótką chwilę jesteśmy w stanie nad nimi zapanować, ponieważ Ziemia zawsze upomni się o własność, którą człowiek próbował jej odebrać.

  Na wiele sposobów można interpretować przesłania książki, starać się wynieść z niej nie tylko intrygujące i emocjonujące przygody głównych bohaterów, zachwycać się przekonującym sposobem ich przedstawienia i atrakcyjnym angażowaniem uwagi czytelnika, ale także spojrzeć na fabułę jakby z lotu ptaka, poprzez ciche otwieranie bram kosmosu. Historia zapisana w skalnych obeliskach, świadectwa narodzin i zniszczenia, trwałe materialne dowody istnienia cywilizacji, prawdziwe korzenie przeszłości. Nie zdradzę nic z intrygi powieści, trzeba ją samemu przeżyć, aby zrozumieć nieszablonowy pomysł, podziwiać nietuzinkowe postaci, uchwycić ciekawe nuty refleksyjne i usłyszeć stanowczy głos Ziemi. Książka dostarcza sporej satysfakcji czytelniczej, pobudza wyobraźnię, zabiera do innego świata, ambitnego i dojrzałego, magicznego i wciągającego, ale równocześnie bliskiego i intuicyjnie odbieranego. Nie zaczynajcie drugiego tomu bez znajomości pierwszego, to ścisła kontynuacja podróży czytelniczej.

  bookendorfina.pl

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-06-23
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Czasami trafi się książka, która-mimo tego, że jej akcja znacznie odbiega od rzeczywistości, zapada tak w pamięci, że ciągle myślimy o bohaterach, czy świecie, w którym przyszło żyć naszym ulubieńcom. Nie wiele jest takich powieści, przynajmniej dla mnie. Ale parę odcisnęło swoje piętno. Klasyczny już klasyk, czyli "Władca Pierścieni", "Diuna", czy inne. Teraz przyszła pora na "Piąta pora roku" i jej kontynuację.

  Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i inne nieszczęścia spadają na świat. Zbliża się koniec, a ludzie próbują mimo wszystko przetrwać.Essun, która mimo desperackich prób nie zdołała odnaleźć jedynej córki, znalazła wreszcie schronienie. Jednak nadal myśli o synku, którego zabił jej mąż i o córce, która w dalekiej krainie, rośnie w siłę, szkoląc się na mędrczynię. Jej wybory, a także, to kim się staje, mogą odmienić świat. Świat, który właśnie wydaje przedostatni wdech... Tyle fabuła.

  Mając na uwadze, że jest to drugi tom, spodziewałem się, że część ta będzie mniej absorbująca. Tak zazwyczaj bywa, że coś zaczyna się wybuchem, a potem oglądamy tylko skutki tegoż. Tutaj jest inaczej. Autorka postarała się, aby emocje nie opuszczały nas praktycznie przez całą powieść. Znani bohaterowie, w niezwykłych sytuacjach, nowi sojusznicy, potężni wrogowie. Jest o czym czytać!

  I kraina, opisana w taki sposób, że nie możemy przejść obojętnie. Świat zbliżający się ku końcowi. Jednak w ludziach nadal tli się nadzieja. Być może płonna, ale to nie zmienia zaangażowania w przetrwanie.

  Podsumowując. Jeśli ktoś lubi fantastyczne opowieści, które mówią o czymś, z pewnością zachwyci się tą publikacją. Z niecierpliwością będę czekał na kolejną część. Polecam, zachęcam do lektury.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 7 recenzji

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula