Wróbel w getcie

Książka
31,99 zł
Outlet
21,99 zł
eBook
25,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Format: 144 x 205 mm
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 384
Opis

Nazistowski terror dotyka jej najbliższych. Czy będzie w stanie ich ocalić? Czy wyrwie ich ze szponów zła? "Wróbel w getcie" to wzruszająca historia o miłości i rodzinnych więzach w ekstremalnie trudnych warunkach.

II wojna światowa, okupowane Czechy. Prascy żydzi padają ofiarą brutalnego terroru niemieckiego. Wśród nich znajdują się najbliżsi Kaji Makovsky. Zaniepokojona sytuacją kobieta wyrusza z Wielkiej Brytanii, by ratować rodzinę. Ucieczka z piekła okazuje się niemożliwa. Utknąwszy w Pradze, zmuszona jest doświadczać horroru wojny na własnej skórze. Trafia do terezińskiego getta, gdzie niespodziewanie poznaje dziewczynkę, która wpłynie na jej życie.

Kilka dekad po tych wydarzeniach bohaterowie poprzedniej powieści Kristy Cambron, Sera James i William Hanover zostają brutalnie rozdzieleni w trakcie bajkowego ślubu. Mężczyzna zostaje oskarżony o przestępstwo, w którym nie brał udziału. Niewinnemu Williamowi grozi dziesięć lat więzienia. Sera nie godzi się z tą niesprawiedliwością i nie spocznie, nim nie uratuje świeżo upieczonego męża.

Niespodziewanie przeplatają się losy dwóch kobiet żyjących w różnych czasach. Ich spoiwem okazuje się pewna dziewczynka, która ocalała z Holokaustu. "Wróbel w getcie" niesie pewną mądrość życiową. Nie wolno tracić nadziei, nawet w najtrudniejszych momentach.


O autorce

Kristy Cambron zasłynęła z bestsellerowego "Motyla i skrzypiec". Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Przejawia się to w jej pisarstwie. Jest bowiem autorką wielu książek o tematyce historycznej i religijnej. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet.  Część jej dorobku literackiego nie została jak dotąd przetłumaczona na język polski. Napisała między innymi takie powieści jak: "Castle ON the Rise", "The Ringmaster's Wife", "The Illusionist's Appretince", "The Paris Dressmaker" czy "Verse Mapping Luke: Gathering the Goodness of God's Word".

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura piękna obca

Szczegóły
  • Tytuł: Wróbel w getcie
  • Autor: Kristy Cambron
  • Wydawnictwo Znak
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2021
  • Ilość stron: 384
  • Format: 144 x 205 mm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788324061990
  • Język: polski
  • Tłumacz: Aleksandra Gietka-Ostrowska
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788324061990
  • EAN: 9788324061990
  • Wymiary: 14.4 x 20.5 cm
  • Dane producenta: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o., ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków, Polska, sekretariat@znak.com.pl, tel. 12 61 99 500
Recenzje książki Wróbel w getcie (12)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Halina W. w dniu 2021-01-22
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Pamięć i zapomnienie

    *Recenzja przedpremierowa*

    „W ciężkich czasach nikt nie lubi rozmów o wojnie[…]”

    Wspaniale było znów spotkać Serę i Wiliama, ale, pomimo, że się pobrali, musieli stawić czoło wyzwaniom i się z nimi zmierzyć. Bajkowy ślub nie oznacza, że żyli długo i szczęśliwie, gdyż para zostaje brutalnie rozdzielona. Musieli zawalczyć, o to żeby stworzyć normalną rodzinę.

    Kaja i Liam słodka, wspaniała para, której przyszło żyć w czasie zawieruchy wojennej. Ich historia jest interesująca, pełna akcji, pełna bólu.

    Współczesna opowieść jest rozłączna, ale autorka umiejętnie spina wątki współczesne z historycznymi, tak, że to wydaje się normalne. Te dwie opowieści pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego i dzieli ogromna przepaść czasowa. Losy dwóch kobiet, które dzielą dziesiątki lat, zostaną niespodziewanie połączone historią tajemniczej dziewczynki ocalonej z Holokaustu.

    Fani historii, będą zapewne zbulwersowani, gdyż w tej książce jest mnóstwo faktów, które nie miały prawa wydarzyć się w rzeczywistości. Wszystko zbyt nierealne, niemożliwe, pewnie wynikające z faktu, że autorka nie zna trudności i warunków panujących w okupowanej przez nazistów Europie. Amerykanom trudno o tym pisać i wychodzą potem ckliwe, mocno polukrowane powieści, ponieważ nie doświadczyli okropieństw wojny w takim stopniu jak Europejczycy. Tylko, że ta powieść ma bardziej służyć temu, by przypominać, by nigdy nie zapomnieć. Proste i łatwe odniesienie, o głębokim znaczeniu. Bolesne, surowe i delikatne zarazem.

    Cambron stworzyła niezwykłą historię w dwóch równoległych płaszczyznach czasowych. Współczesna jest kontynuacją dobrze znanej pary z „Motyla i skrzypce”, Sery i Wiliama, druga natomiast jest osadzona w realiach drugiej wojny światowej. Autorka próbuje płynnie przechodzić pomiędzy czasami, ale jednak podróż w czasie, opowieść o starcie i więziach rodzinnych, bardziej przyciągała moją uwagę i sprawiała, że nie mogłam oderwać się od książki. Współczesną da się czytać bez znajomości poprzedniego tomu, ale trudno będzie zrozumieć postępowanie bohaterów.

    Piękna historia, równie piękna jak poprzednia, ale chyba mniej bolesna. Kristy Cambron kreśli wzruszający obraz kobiety, która stara się postępować właściwie w czasach, gdy panuje zło. Rewelacyjny tekst i rozdzierający serce obrazy udowadniają, że „Motyl i skrzypce” nie było napisane przypadkiem, oznacza to, że autorka potrafi tworzyć niezwykłe opowieści i widać, że doskonali swe umiejętności. Podobnie jak w pierwszym tomie podkreśla tematy sztuki wśród wojennej zawieruchy, okrucieństw obozów. Świetnie łączy kryzysy wiary bohaterów z zaufaniem do Boga. Historia, która łapie za serce i trzyma do końca. Jest przeszywająca i zapiera dech w piersiach. Chodzi o nadzieję, odwagę i zaufanie do Boga, który czuwa nad nami, nawet wtedy, gdy nam się wydaje, że go nie ma.

    Może nie jest to arcydzieło literatury, lecz książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem. Świetna historia, lecz nierealna. Powieść ma duchowy wymiar i nie jest, to beztroska lektura. Zakończenie jest satysfakcjonujące, pomimo smutku w całej książce. Autorka pokazała, że dobre serce i człowieczeństwo, nie jest zależne od narodowości. Nie każdy Niemiec niósł strach i śmierć, nawet w takim piekle jak obóz.

    Romans, emocje, bolesna przeszłość. Czyta się dobrze, ale błędem by było, jak wspomniałam wcześniej, nazywanie tej książki historyczną, bo nie jest to powieść dla czytelników poszukujących prawdy historycznej, chociaż inspiracją do napisania ”Wróbla w getcie” były prawdziwe zdarzenia i losy dzieci przetrzymywanych w Terezinie pod Pragą. Nazistowski reżim twierdził, że Terezin był wzorowym obozem, a autorka odkrywa okropności tego obozu, będącym często przystankiem do Auschwitz. Z ponad piętnastu tysięcy dzieci, które przekroczyły bramy Terezina, Holokaust przeżyło mniej niż sto. Fikcyjne losy Kai posłużyły Cambron do przedstawienia brutalności i bohaterstwa oraz niepowetowanej straty poniesionej przez ludzkość, podczas drugiej wojny światowej. Skupiła się na mniej znanym fakcie i opowiedziała o pracach małych artystów z Terezina, które mało, kto ma świadomość, że w obozie były nazywane wróbelkami.

    Bardziej podobała mi się ta część dotycząca przeszłości niż współczesna. Trochę raziły mnie dialogi, które momentami wydawały mi się bezużyteczne. Mniej też jest odniesień do wiary i Boga, które były tak widoczne w „Motylu i skrzypcach”. Polecam, a zawłaszcza tym, którzy czytali poprzednią część, a jej lektura przypadła im do gustu. Lektura książki spodoba się także, tym wszystkim, którzy obawiają się brutalnych opisów wojny i Holokaustu, bo „Wróbel w getcie” to przede wszystkim romans, którego akcja, częściowo, rozgrywa się na tle tragicznych wydarzeń i w miejscach, które do dziś są przesiąknięte łzami i krwią ofiar. Opowieść o miłości i nadziei, której nigdy nie może zabraknąć. Nawet w największym mroku.

    „O miłość i ukochanego walczy się do końca bez względu na okoliczności”.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna S. w dniu 2021-02-17
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Bardzo się cieszę, że przed poznaniem tej książki, sięgnęłam po jej pierwszą część, bowiem jej współcześni bohaterowie powracają i niezmiernie ucieszył mnie fakt, że dane mi będzie poznać dalsze losy Sery i Williama, których zdążyłam szczerze polubić. Moim zdaniem książki te można czytać również oddzielnie.

    Ceremonię zaślubin Sery i Willa przerywa nagłe aresztowanie pana młodego. Grozi mu dziesięć lat więzienia z powodu niesłusznego oskarżenia. Sera zrobi wszystko, by udowodnić jego niewinność.

    Rok 1942. Kaja Makovsky opuszcza bombardowany przez niemieckie naloty Londyn, by pomóc swej żydowskiej rodzinie w Pradze. Niestety ucieczka okazuje się niemożliwa i kobieta trafia do getta w Terezinie. Poznaje tam dziewczynkę, która odmieni jej los.

    Książka została oparta na tym samym schemacie co poprzednia część. Ponownie przeszłość przeplata się ze współczesnością i ma na nią niebagatelny wpływ.

    Zewsząd czuć jak ogromną rolę odgrywa wiara w życiu autorki, przez co jej język, choć piękny uderza jednak w podniosłe tony. I choć opisywane wydarzenia są literacką fikcją, to przedstawione zostały jak najbardziej zgodnie z tamtą rzeczywistością, bez jej koloryzowania i fałszowania.

    Wróbelkami autorka nazywa tysiące dzieci z obozu koncentracyjnego w Terezinie. Z ponad piętnastu tysięcy, które przekroczyły jego bramy, ocalało mniej niż sto.

    Muszę przyznać, że ta lektura nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak wcześniejsza, nie wiem, czy to wina pewnej powtarzalności w budowie powieści, czy przesycenie gatunkiem.

    "Wróbel w getcie" to poruszająca opowieść, która zmusza do refleksji, dając też nadzieję.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna J. w dniu 2021-03-01
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    "Wróbel w getcie" to poruszająca, ciekawa, wciągająca historia, od której ciężko się oderwać! Naprawdę bardzo podobała mi się.

    Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki!

    Od razu zaznaczę, że można czytać ją niezależnie od pierwszej części "Motyl i skrzypce", chociaż wiele osób już o tym pisało, nie byłam do końca przekonana. A jednak nieznajomość pierwszej części nie przeszkadza w odbiorze drugiej 😉

    Jeśli nastawiacie się, że to kolejna książka, ktora próbuje oddać ten okrutny czas Holokaustu, ktora wpisuje się w modę książek obozowych, to mnie wydaje się, że nie. Ta książka jest zupełnie inna. Jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, ale główne wątki czy tez opisy nie skupiają się na tym, aby oddać obozową rzeczywistość. Raczej poprzez opisaną historię pokazuje pewne uniwersalne wartości, o których nie powinniśmy zapominać. I właśnie tym mnie urzekła❤

    Historia przedstawiona w powieści toczy się dwutorowo. Przenosimy się do czasów II wojny światowej, by znów powrócić do czasów współczesnych.

    Czasy II wojny światowej. Kaja Makovsky, ucieka z Pragi, przebywa w Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje pracę i miłość swojego życia. Gdy tylko dowiaduje się, że jej żydowskiej rodzinie grozi niebezpieczeństwo, wraca do Pragi. Ucieczka stamtąd staje się jednak niemożliwa. Ich życie zamienia się w piekło. Kaja z rodzicami trafia do getta w Terezinie. Zadaniem dziewczyny jest pomoc dzieciom, namłodszym mieszkańcom getta. Tam poznaje dziewczynkę, która odmienia jej życie.

    Kilkadziesiąt lat później. Sera James i William Hanover zostają brutalnie rozdzieleni w dniu swojego ślubu. Wiliam został oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił. Sera bezwzględnie wierzy w jego niewinność i postanawia zrobić wszystko, aby ratować rodzinę, ich wspólną przyszłość.

    Dwie kobiety, dwie historie, które łączy pewna dziewczynka, która ocała z Holokaustu. Jesteście ciekawi? Szczerze zachęcam Was do przeczytania tej książki!

    Podsumowując "Wróbel w getcie" to poruszająca historia o miłości, zaufaniu, stracie, sile rodziny i wzajemnym wsparciu.

    Opowieść o nadziei, ktora nigdy nie umiera. Książka pokazuje, że nawet w najmroczniejszych czasach, najgorszym okresie naszego życia nie powinniśmy tracić nadziei. Nadziei na lepsze jutro. 💚

    "Opowiedz im o zegarze - doradził szeptem. Niech snują bajkę o wróbelkach, które są wolne, silne i zwinne i odlatują daleko stąd. Powiedz im, że Bóg strzeże tych ptaszków, a potem pozwol, by dopowiedziały resztę. Daj im ołówek, pędzel i jakieś zajecie. Wykorzystaj talent. I za nic nie zdradzaj tego, co naprawdę myślisz. Nie zdradzaj swoich nadziei, pracuj i przeżyj."

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Blogerski Ś. w dniu 2021-02-10
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    Jest to książka, która nawiązuje do tego, co było kiedyś, a do tego co dzieje się w czasach współczesnych. Po lekturze "Wróbla..." moje odczucia są pośrednie. Jeżeli mam ocenić tą książkę jako całość, to polecam z całego serca. Dzięki takim dziełom człowiek nie zapomina z czym ludzie musieli zmagać się w czasach wojny, czyli [Adres usunięty]. z życiem w getcie, czy też z obozami zagłady. Aczkolwiek czegoś mi tutaj brakowało. Chyba mogę powiedzieć, że nie ma tu takiej wisienki na torcie. Chociaż całość oceniam dobrze. Książce daje ocenę cztery w skali do 6. Może ktoś będzie mniej wymagający ode mnie i lepiej książkę oceni.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Paulina P. w dniu 2022-05-25
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Kiedy Kaja dowiaduje się, że niemieccy żołnierze docierają do Pragi, postanawia wyjechać z Wielkiej Brytanii by ratować swoją żydowską rodzinę. Kiedy już tak mało brakuje do celu, kobieta nie ma szans na ucieczkę i trafia do getta, gdzie poznaje dziewczynkę, która odmieni jej los. Kilkadziesiąt lat później Sera i William w trakcie ślubu zostają rozdzieleni, kobieta postanawia zrobić wszystko, by uratować męża. Losy obu kobiet zostaną nieoczekiwanie połączone za sprawą dziewczynki ocalonej z Holokaustu. W jaki sposób dziewczynka połączy te dwie historie? Jak potoczą się losy bohaterek?

    To już moje drugie spotkanie z twórczością autorki, poprzednio czytałam "Dziewczynę z Paryża", która bardzo mi się podobała. Książkę miałam już jakiś czas na swojej półce, ale ostatnimi czasy czułam przesyt historii z tematyką II Wojny Światowej, dlatego dopiero w tamtym tygodniu ją przeczytałam i powiem Wam szczerze, że jednak żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej, bo ta historia jest ogromnie poruszająca i bardzo wartościowa! Książka w zasadzie jest drugim tomem cyklu #ukrytearcydzieło, gdzie możemy poznać losy Sery i Williama, ja co prawda nie czytałam książki opowiadającej o ich losach, ale kompletnie nie przeszkodziło mi to w czytaniu "Wróbla w Getcie", skupiłam się na tym co tu i teraz. Autorka ma bardzo przyjemny styl, co sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Fabuła tej historii niesamowicie mnie zaintrygowała i już od pierwszych stron zostałam wciągnięta do świata bohaterów. Zostali oni naprawdę świetnie wykreowani. Akcja toczy się tak naprawdę dwutorowo, mamy okres, kiedy toczyła się wojna i teraźniejszość, a autorka w niesamowicie realny sposób oddała "klimat" lat czterdziestych XX wieku. Obie historię mimo dzielących je lat łączy tytułowy "wróbel". Autorka na przykładzie głównych bohaterek tej książki pokazuje ogromną odwagę i siłę kobiet, jak ważne są więzi rodzinne, poświęcenie, dobroć oraz miłość. A "wróbelek" jest niegasnącą nadzieją na lepsze życie i lepsze czasy. Książka ta jest niezwykle poruszająca, emocjonująca i wzruszająca. Jestem pewna, że na dłużej zostanie w mojej pamięci. Polecam! Moja ocena to 9/10.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula