Wojna o szczepionki, Jak doktor Wakefield oszukał świat?

Autor:

Brian Deer

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. miękka
za 22,45 zł
Audiobooki mp3
za 32,56 zł
Nasza cena: 28,74 zł 44,90 zł Taniej o: 36%

"Wojna o szczepionki, Jak doktor Wakefield oszukał świat?" to najgłośniejszy reportaż śledczy ostatnich lat.

Kiedy w 1796 roku Edward Jenner wynalazł szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej, rozegrała się prawdziwa rewolucja naukowa. Dziś znamy dziesiątki szczepionek, które chronią cywilizację przed chorobami dziesiątkującymi ludność jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mimo ewidentnych zalet szczepionek, w 1998 roku doktor Wakefield opublikował w "The Lancet" słynny artykuł, w którym związał szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce z występowaniem u dzieci autyzmu. W ten sposób narodził się ruch antyszczepionkowców, których poglądy ścierają się ze zwolennikami szczepień ochronnych.

Brian Deer jako dziennikarz śledczy w "The Sunday Times" przeprowadził bardzo wnikliwe śledztwo trwające czternaście lat, zarzucając Wakefieldowi oszustwo. Lekarz miał działać na szkodę pacjentów, między innymi fałszując wyniki badań. Przywódca ruchu antyszczepionkowców za swój artykuł otrzymał gażę 400 tysięcy dolarów, a więc nie zajmował się czysto naukową debatą.

Deer poznał powiązania Wakefielda, jego manipulacje oraz wątpliwą wiarygodność przedstawionej tezy. Przedstawia obraz bohatera ruchu antyszczepionkowców w nieprzychylnym świetle, opartym jednak na wnikliwym śledztwie, a nie własnych odczuciach czy przypuszczeniach. Dzięki temu Brian Deer jest w pełni wiarygodny, czego nie można powiedzieć o Wakefieldzie, znanym jako lekarz bez pacjentów.

Brian Deer dał się poznać jako wnikliwy reporter, który w toku swojej działalności na światło dzienne wyciągał afery medyczne, farmaceutyczne czy społeczne. Książka "Wojna o szczepionki, Jak doktor Wakefield oszukał świat?" to ciekawa pozycja, z którą powinien zapoznać się każdy czytelnik mający wątpliwości odnośnie słuszności szczepień i tego, czy można wierzyć doktorowi Wakefieldowi.
Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Brian Deer
 • Wydawnictwo Poznańskie
 • Seria Reporterska
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366570337
 • Język: polski
 • Podtytuł: Jak doktor Wakefield oszukał świat
 • Oryginalny tytuł: The vaccine war
 • Tłumacz: Bażyńska-Chojnacka Katarzyna, Chojnacki? Piotr
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366570337
 • EAN: 9788366570337
 • Wymiary: 14x21 cm

Recenzje książki Wojna o szczepionki, Jak doktor Wakefield oszukał świat? (5)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wojna o szczepionki" autorstwa Briana Deera, to kolejny interesujący reportaż, który próbuje obalić Andrew Wakefielda oraz jego twierdzenie, że szczepionka MMR powoduje autyzm. Ja widać, jest to bardzo kontrowersyjny temat, więc chylę czoło autorowi, który pomimo tylu przeciwności postanowił się tym zająć. Cały reportaż jest bardzo dokładny i dobrze skonstruowany, lecz czasami nieco stronniczy. Bynajmniej ja odczułam takie wrażenie. Co do języka, to jest dość prosty, więc nie miałam żadnych problemów ze zrozumieniem poruszanego tematu. Caly reportaż czytało się w miarę szybko i płynnie, a to za sprawą poruszanego tematu, gdyż jest bardzo kontrowersyjny i przede wszystkim bardzo aktualny.

  Zdaje sobie sprawę, że nie jest to książka dla każdego, mimo to myślę, że warto po nią sięgnąć i choć spróbować przeczytać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo dobrze napisana książka. Dziennikarz Brian Deer opisuje w niej, jak Andrew Wakefield za pomocą oszustw, przeinaczania faktów i niedopowiedzeń wywołał panikę przed szczepieniami na skalę światową. Autor książki szczegółowo analizuje postępowanie Wakefielda, które doprowadziło do rozpowszechnienia strachu przed szczepionkami rzekomo wywołującymi autyzm u dzieci. Polecam tą książkę wszystkim, którzy interesują się tematem szkodliwości szczepionek.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  *** ,,Czy jeden człowiek może zmienić świat?

  Spytajcie Andrew Wakefielda." ***

  Gdy w 1998 doktor Andrew Wakefield opublikował artykuł w czasopiśmie naukowym ,,The Lancet" o związku szczepionki przeciwko śwince,różyczce i odrze z występowaniem u dzieci autyzmu-świat zwariował!

  Od razu w wielu krajach pojawił się ruch antyszczepionkowców.

  Autor książki przez długi czas prowadził prywatne śledztwo i udowodnił,ze ten ,,lekarz bez pacjentów" nie tylko fałszował badania medyczne,ale,że za napisanie tego artykułu otrzymał 400 [Adres usunięty]ów.

  Zło zostało jednak wypuszczone i przyniosło Wakefieldowi rzeszę zwolenników.

  Powiem szczerze,że nie byłam zbytnio w tym temacie,ponieważ kiedy szczepiłam swoją córkę,nikt za bardzo o tym panu nie słyszał i nie miałam w związku z tym żadnych dylematów.Potem coś tam obijało mi się o uszy w telewizji,dlatego ogromnie chciałam przeczytać tę książkę.

  Na pewno jest to ważna i ciekawa pozycja.

  Szkoda tylko,że jest napisana dosyć sztywnym językiem,w taki..,,reporterski" sposób,co utrudniało mi momentami czytanie.

  Do dzisiaj mam co do niej mieszane uczucia i nie rozumiem jak można być tak perfidnym i bezwzględnym,by w tak okrutny sposób bogacić się i szukać poklasku kosztem najmniejszych dzieci.

  To jest dla mnie nie do pomyślenia!!!

  Dlatego polecam Wam, pomimo wszystko przeczytać tę pozycję,aby wyrobić sobie własne zdanie czy należy szczepić czy nie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Wyjątkowo ciekawa książka poruszająca sprawę Andrew Wakefielda i zamieszania wokół tego, czy szczepionki powodują u dzieci autyzm. Temat był już głośny, ale nadal odbija się echem i powoduje wiele nieporozumień. W końcu cały czas obecne są liczne grupy antyszczepionkowców, które powołują się na badania Wakefielda.

  Autor dokładnie opisuje całą historię odnośnie badań doktora, przedstawia manipulacje i zakłamanie. Jasno pokazuje, czemu stopniowo wokół pracy naukowca pojawiły się kontrowersje i dlaczego ostatecznie eksperci uznali badania Wakefielda za fałszywe. Warto sięgnąć po tę pozycję i zastanowić się nad tym, w jaki sposób powtarzane przez lata mity zyskują wyznawców i jakie niesie to za sobą konsekwencje.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Brian Deer Wojna o szczepionki Jak doktor Wakefield oszukał świat?, to książka, która ze względu na przedstawioną tematykę wydaje się być ciągle aktualna. Może zainteresować, również w kontekście obecnie panującej pandemii Covid-19.

  Zdrowie dziecka jest sprawą najważniejszą dla każdego rodzica. Każdy rodzic zrobi też wszystko, żeby jego dziecko zostało dobrze zdiagnozowane, a następnie leczone. Zachowanie spokoju nie jest w takiej sytuacji sprawą łatwą, tym bardziej w sytuacji, kiedy diagnoza nie jest oczywista, a chorobą pojawia się nagle. Wtedy zaczynają się poszukiwania przyczyn choroby, odpowiednich lekarzy, leków. Co może jednak się zdarzyć, kiedy drogi rodziców przetną się z niepotwierdzonymi odkryciami medycznymi, w sprawę zaangażują się prawnicy, rozpoczną się walki o odszkodowania, a koncerny farmaceutyczne zaczną ścigać się w zachwalaniu swoich produktów?

  Brian Deer dziennikarz śledczy, zaangażowany w sprawę Doktora Wakefielda, spędził szesnaście lat usiłując zdemaskować jego działanie na niekorzyść pacjentów, a zarazem jedno z największych oszustw w historii medycyny. W 1998 roku doktor bez pacjentów Andrew Wakefield opublikował w czasopiśmie medycznym The Lancet artykuł, z którego wynikało że szczepionka skojarzona MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce może wywoływać u szczepionych dzieci autyzm oraz zapalenia jelit z chorobą Crohna na czele. Chociaż ruchy antyszczepionkowe istniały już wcześniej, a stosowane szczepionki wzbudzały dyskusje opinii publicznej, dopiero publikacja artykułu rozpaliła na wiele lat opinię publiczną dzieląc rodziców na zwolenników i przeciwników szczepień. Spowodowała też po wielu kolejnych latach gwałtowny wzrost zachorowań na odrę w Europie i na całym świecie.

  Dziennikarstwo śledcze zaangażowanego w sprawę Briana Deera, to lata żmudnych poszukiwań, prób zdemaskowania lekarza i pokazania, że wyniki badań zostały nagięte specjalnie, żeby udowodnić przedstawioną na początku tezę. To również dziesiątki artykułów, rozmów z niektórymi z rodziców, setki stron przesłuchań, filmy, ale także pojawiające się w mediach społecznościowych pogróżki. Ogromna, medialna wprawiona w ruch machina. Będzie więc szokująco, zaskakująco i bardzo skrupulatnie.

  Pomimo tego ton, w którym została napisana książka nie leży mi do końca. Miałam wrażenie, że zbyt dużo jest w niej podkreślonych słów "ja", "mnie" , "ze mną" wypowiedzianych przez autora. Zdaję sobie sprawę, że sukces śledztwa jest głównie jego zasługą. Niemniej jednak wolałabym w tekście widzieć autora bardziej schowanego za wydarzeniami, które opisuje. Może jednak tak wygląda właśnie dziennikarstwo mające na celu zdemaskowanie oszustwa i ma to być cechą wyróżniającą reportażu śledczego? Brian Deer walczy w każdym razie do upadłego.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  1 komentarz. Skomentuj
Warto zwrócić uwagę na...
Najgłośniejszy reportaż śledczy ostatnich lat! Gdy w 1998 roku doktor Andrew Wakefield opublikował w czasopiśmie naukowym „The Lancet” artykuł o związku szczepionki przeciwko śwince, różyczce i odrze z występowaniem u dzieci autyzmu, świat zawrzał. W wielu krajach pojawiły się ruchy...
dodaj do schowka Do koszyka 29,29 zł
Najgłośniejszy reportaż śledczy ostatnich lat!Gdy w 1998 roku doktor Andrew Wakefield opublikował w czasopiśmie naukowym „The Lancet” artykuł o związku szczepionki przeciwko śwince, różyczce i odrze z występowaniem u dzieci autyzmu, świat zawrzał. W wielu krajach pojawiły się ruchy...
dodaj do schowka Do koszyka 32,56 zł
Przez stulecia mieszkańcy Islandii musieli zmagać się z trudnymi warunkami fundowanymi im przez klimat i położenie wyspy. Nic dziwnego - ponad 200 wulkanów i liczne lodowce, wysokie klify, ostry wiatr z niemal każdej strony… Do tego pustka, choć dawno temu tę samotną skałę wystającą gdzieś pośród...
dodaj do schowka Do koszyka 24,62 zł
Z tej książki dowiesz się: Jak wielu ludzi snuje fantazje o morderstwach? Czy dzieci bardziej wierzą w istnienie Świętego Mikołaja, czy dinozaurów? Dlaczego po obejrzeniu thrillera tak trudno jest zasnąć? Czy dobrze jest fantazjować o seksie z osobą, z którą jest się w związku? Łukasz Jach, autor...
dodaj do schowka Do koszyka 29,90 zł
Z tej książki dowiesz się: Jak nie ukrywać kochanek? Czy lepiej zginąć od sztyletu, czy trucizny? Jakie imprezy organizował papież Aleksander VI? Kto, z kim, kiedy i dlaczego? Jeśli właśnie ocierasz łzy po rozstaniu i siedzisz w rozciągniętym dresie na kanapie z pudełkiem lodów/piwem w ręku,...
dodaj do schowka Do koszyka 26,05 zł
Cała prawda o feminatywach! Jak to z nimi jest: to wymysł współczesnych feministek czy językowa tradycja, o której zapomnieliśmy? Skąd tyle zamieszania wokół kobiecych nazw zawodów? Kogo tak właściwie drażnią i dlaczego obrosły tyloma mitami? Martyna F. Zachorska, językoznawczyni znana jako Pani od...
dodaj do schowka Do koszyka 35,20 zł
Wybrane bestsellery
64 strony do kolorowania, a na nich bohaterowie kreskówki Bluey! Pokoloruj uroczą suczkę Bluey (w polskiej wersji opowieści znaną także jako Blue), jej sympatyczną siostrę Bingo, a także rodziców i wszystkich innych bohaterów fantastycznego serialu! Duże i wyraźne obrazki, grube kontury, minimum...
dodaj do schowka Do koszyka 14,40 zł
Wiele zabawnych pytań i ciekawostek z całego świata! Odkryj co jest prawdą, a co nie! Jak dużo wiesz o życiu na różnych kontynentach, zwierzętach i zwyczajach, a co Cię jeszcze zaskoczy? Zagraj w quiz i się przekonaj! Zawartość pudełka: 24 obustronne karty, 96 pytań, instrukcja.
dodaj do schowka Do koszyka 6,90 zł
Seria książek „Zaczynam czytać” to duże litery, proste wyrazy, bardzo krótkie zdania, ilustracje dopowiadające tekst oraz ciekawe dla dzieci historie. Wszystko po to, by ułatwić dzieciom pierwsze kroki w nauce czytania.
dodaj do schowka Do koszyka 7,17 zł
Układanka dydaktyczna 'Abecadło' to edukacyjna gra dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem alfabetu. Zabawa polega na dopasowywaniu kartonika z literką do kartonika z obrazkiem przedstawiającym wyraz rozpoczynający się tą literką. Dzięki zabawie dziecko uczy się literek...
dodaj do schowka Do koszyka 15,16 zł
Witaj w progach Akademii 4-latka  Znajdź ukryte kotki, dorysuj kropeczki biedronce i zaprowadź alpakę do koleżanek. Baw się i rozwijaj Rozrywkowy zeszycik zachęci do zabawy i ćwiczeń wspomagających rozwój każdego malucha. Dostosowane do wieku dziecka zadania pozwolą mu rozwijać spostrzegawczość,...
dodaj do schowka Do koszyka 3,90 zł
NATYCHMIASTOWY NUMER JEDEN NA LIŚCIE BESTSELLERÓW "NEW YORK TIMESA" Oprah Winfrey i Arthur C. Brooks - profesor Harvardu, który zawodowo zajmuje się badaniem szczęścia - dają ci do ręki sprawdzony przepis na lepsze życie. Jeśli czujesz, że nie jesteś tak szczęśliwy, jak chciałbyś być, to ta książka...
dodaj do schowka Do koszyka 34,64 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula