Włoski nauczyciel

Autor:

Tom Rachman

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Rok wydania
2019
Ilość stron
448
Wydawnictwo
Promocja! Do końca pozostało:
Nasza cena: 26,21 zł 49,90 zł Taniej o: 47%

“Włoski nauczyciel” to historia o sztuce i o pewnym pozornie nieistotnym życiu. Jest to powieść skonstruowana tak dokładnie, jak największe dzieła malarskie.

To inspirowana życiem Pabla Picassa książka idealna dla fanów twórczości Johna Irvinga. W opowieści znajdziemy również mnóstwo emocji, niepowtarzalny klimat rzymskich uliczek lat 60. oraz dużo sztuki.

Głównym bohaterem “Włoskiego nauczyciela” jest Pinch, który miał przywilej, ale i pewne nieszczęście urodzić się jako syn geniusza. Bear Bavinsky, ojciec bohatera, to ostatni amerykański klasyk, a jego największą ambicją jest umieszczenie swoich obrazów w najważniejszych muzeach na całym świecie. Bear, mimo że jest mistrzem obserwacji, rzadko zauważa własnego syna. Ten więc nieustannie musi walczyć o uwagę ojca i własną samodzielność i niezależność. Bear jest artystą, który dla sztuki poświęca naprawdę wiele. Gdy siada przed sztalugą, nic innego się dla niego nie liczy - ani świat zewnętrzny, ani tym bardziej jego 16 dzieci rozrzuconych po całym świecie. Czy taka osoba potrafi zdobyć się na miłość i docenienie własnych bliskich? Czy warto walczyć o uwagę i aprobatę artysty? Co tak naprawdę dostajemy w spadku po swoich rodzicach? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się cienia przeszłości, który kładzie się na naszym dorosłym życiu?


Opinie o książce

"Włoski nauczyciel" to zadziwiająca i poruszająca powieść o sztuce, rodzinie, lojalności i o tym, co to znaczy być autentycznym. Tom Rachman jest niesamowicie zdolnym pisarzem. Ta książka żyje – od pierwszej do ostatniej strony.

Tom Perrotta, autor "Pozostawionych"

Tom Rachman pisze doskonale, z ciepłą, subtelną wyrozumiałością wobec ludzkich zachowań, co jednak nie przeszkadza mu w ich bezlitosnej obserwacji.

"The New Yorker"

Wciągająca i błyskotliwa. Autor perfekcyjnie kontroluje materię literacką, przyciąga łagodnym humorem. »Włoski nauczyciel« to psychologicznie zniuansowana przyjemność.

"The New York Times Book Review"

Ołówki do kosza, pędzle w dłonie! Rachman przekracza ramy tradycyjnej powieści, by stworzyć głęboki portret relacji syna i ojca.

"Vanity Fair"


O autorze

Wspomnijmy słowem o autorze “Włoskiego nauczyciela”. Tom Rachman pochodzi z Anglii, urodził się w 1974 roku w Londynie. Pracował jako dziennikarz, reporter i redaktor dla Associated Press i “International Herald Tribune” w Paryżu. Literacko zadebiutował powieścią “Niedoskonali” - pokręconą historią o życiu dziennikarzy, redaktorów i szefów pewnej anglojęzycznej gazety, którzy w dobie Internetu próbują utrzymać pismo przy życiu. Szybko okazuje się, że w powieści ważniejsze od krzykliwych nagłówków są prywatne dramaty dziennikarzy. Aktualnie Tom Rachman mieszka w Londynie i pracuje nad kolejną powieścią.

Recenzje (8)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Będąc w połowie książki pisałem, że ta powieść to spore rozczarowanie. Przeczytałem całość i zmieniłem zdanie. Co prawda dość suchy styl autora denerwował mnie praktycznie do samego końca, to jednak ostatecznie, nie jest to zarzut. Czyta się to tak, jakby autor stał obok naszego bohatera (bohaterów) i relacjonował nam ich całe życie (3 osoba czas teraźniejszy). Przekazuje nam tym samym jak najwięcej, jak najszybciej i nie chce ON tracić z tego życia niczego. Fabularnie nie jest to powieść trzymająca w napięciu (może z wyjątkiem kilku sytuacji), ale też nie o to tu chodzi. Klimat budują relacje rodziców (głównie ojca) z synem. Rozciągnięta na kilkadziesiąt lat, mocno obyczajowa, z ciekawym tłem artystycznym, z całkiem przyzwoitym researchem, to jest bardzo przyjemna powieść proszę Państwa. Klasyczna do bólu konstrukcja i linearna fabuła (co wcześniej było dla mnie nudą, ale przecież nie każda książka musi być np. "Drachem" lub "Rzeźnią numer pięć"). Dodatkowo, jeśli lubicie Irvinga lub podobały Wam się Niksy Nathana Hilla, to bierzcie i czytajcie. I nauczka dla mnie, żeby nie oceniać książek na gorąco i przed przeczytaniem do końca ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Trudno było mi się na początku przebić przez tę prozę, nie wiem właściwie dlaczego, może trochę przez styl autora i sposób narracji w trzeciej osobie, jednak nie poddałam się. I zaskoczyło! Okazuje się, że to książka, która na pewno zostanie ze mna na długo, a jako pierwsza, ukończona w nowym roku lektura, nie umknie mojej uwadze przy kolejnym podsumowaniu roku.

  Akcja "Włoskiego nauczyciela" dzieje się w latach 1955-2018 w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Anglii i Francji. Tytułowa postać to Pinch, a dokładniej, Charles Bavinsky, syn Bear'a Bavinsky'ego, amerykańskiego malarza, jednego z bardziej tajemniczych, modernistycznych, eksperymentujących geniuszy, fikcyjnych oczywiście. Czy naprawdę był geniuszem, czy może tylko tak siebie postrzegał i kreował? Kim był i dlaczego jest tak ważną postacią? 

  Pinch od dziecka jest pod ogromnym wpływem swojego ojca. Ojca, który jest uparty, a wręcz zawzięty w swoich postanowieniach, zasadach i samoocenie, to cyniczny egocentryk, który ma głeboko gdzieś swoją żonę, syna, a w przyszłości również kilka innych żon i wiele innych dzieci, które spłodzi. Dla Bear'a najważniejsze jest malowanie,  jego obrazy nie mogą zostać sprzedane zwykłym marchandom, czy podrzędnym. nowojorskim galeriom sztuki. Bear marzy o największych muzeach świata. Uznaje tylko swoje racje. "Wszystko zawsze kręci się wokół jego sztuki - narzeka Birdie. - A prawdziwe dzieła, które stworzył, go nie obchodzą". Birdie, to żona Bear'a, jedna z wielu, para się ceramiką, chce być w tym dobra, ale niestety żyje w cieniu męża, który skutecznie buduje swoje ego. Birdie prawdziwymi dziełami nazywa dzieci, w tym oczywiście Pincha, syna, który w pewnym momencie zostanie niejako "wybrany" przez ojca, ale do czego: do pomocy, czy do pracy dla niego? 

  Seria obrazów Bavinsky'ego "Żywe natury", które Bear stworzy w wielkiej udręce swojej ciągłej niedoskonałości, ujrzy światło dzienne, a właściwie "wystawiennicze" dopiero po jego śmierci. Choć czy faktycznie? Obrazy namalowane przez Bear'a i cały czas skrywane w jego pracowni, gdzieś we Francji, staną się przyczyną, celem i konsekwencją pewnych wydarzeń, które będą niejako zadośćuczynieniem, odkupieniem, a może zemstą Pincha? Albo zwyczajnie próbą jego poradzenia sobie ze sobą i ze światem? 

  Czy Pinch zawalczy o siebie, czy pogrąży go cień swojego ojca? Czy w świecie sztuki, gdzie rządzą się całkiem inne prawa (co zresztą jest świetnie przedstawione) liczy się tylko wyrazista, dobrze kalkulująca osobowość, a talent schodzi na drugi plan? Czy z obrazu namalowanego przez jakiegoś twórcę, poznajemy prawdę o nim samym? A może to tylko iluzja? Pewności nie ma nigdy. 

  Pinch vel Charles, to świetnie zarysowana postać. Poznajemy jego dzieciństwo i śledzimy jego losy aż do śmierci. Ten inteligentny, nieśmiały i wrażliwy człowiek, desperacko pragnący kogoś do kochania, samotny w swoim świecie, próbujący naśladować ojca, uczący się malować, budzi nasze współczucie, smutek, sympatię, kibicujemy mu. Nieważne, czy ma talent, czy tylko chciałby go mieć, jego postać "boli" czytelnika. "Nigdy nie zostanę swoim ojcem, bo zawsze byłem swoją matką" - powie, i to jest jedno z najsmutniejszych zdań, jakie przeczytałam w tej powieści. W nim jest wszystko, co określa Pincha i jego matkę. Bear to również genialnie przedstawiona postać - wzbudza tyle emocji, raczej negatywnych, że ma się ochotę naprawdę momentami wyrzucić tę książkę za okno, tak bardzo jest irytującym człowiekiem. 

  To świetna powieść, z klimatem, z genialnie zbudowanymi postaciami, wzbudzająca wiele emocji, polecam. 

  P.S. Każdy rozdział rozpoczyna się stroną z tytułem rozdziału i z notką na dole, typu "olej na płótnie (172x406cm) reprod. za zgodą spadkobierców autora". Oczywiście na tejże stronie nie ma żadnego obrazu. Maluje go autor książki, a czytelnik, albo go ujrzy takim, jakim jest, albo zinterpretuje, jak będzie chciał.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Włoski nauczyciel" Rachmana to historia o życiu jednego z dzieci wielkiego malarza, artysty Beara Bavinsky’ego, Pincha, który przez całe swoje życie nie jest w stanie wyzwolić się z cienia ojca. Książka podzielona jest na 5 okresów z życia mężczyzny, od dzieciństwa aż po jego spuściznę. Czytelnik kroczy dzielnie przy Pinchu przez całe jego życie, obserwuje jego emocje i odczucia, jego wybory i podjęte decyzje. „Dzielnie” to może nieodpowiednie słowo przy tej historii, główny bohater w końcu jest wielkim tchórzem, który całe swoje życie podporządkował pod ciągle nieobecnego ojca. To książka, która wzbudza wiele emocji, wiele sprzeciwu. Ciężko patrzeć na los naszego bohatera, wręcz chciałoby się nim potrząsnąć i krzyknąć, by przestał być w końcu taki potulny i niepewny siebie. Czy to jego wina? Czy to wina jego rodziców? Wychowania? Czy w ogóle można tu mówić o winie? Tak, prócz wielkich emocji, książka wzbudza wiele pytań. Nad losem człowieka, nad tym co kształtuje charakter, nad znaczeniem sztuki w życiu artysty. Wszystko to toczy się na przestrzeni lat, w Rzymie, USA, Francji, Londynie. To wielka powieść, którą czyta się bardzo dobrze, która wciąga i na pewno nie pozostawi czytelnika obojętnym. Ta taka mała historia wciskająca się pomiędzy „Małe życie” Yanagihary a „Szczygła” Tartt, niewielka przy nich rozmiarem, a jednak niosąca wiele. Polecam ją tym, który lubią czasem zastanowić się nad losem człowieka i znaczeniem doświadczeń go spotykających.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Włoski nauczyciel” to książka napisana przez Toma Rachmana. Byłam bardzo ciekawa tej pozycji, głównie dlatego, że mój mąż jest artystą i pomyślałam, że czytanie tej pozycji może być ciekawą przygodą. Pomyślałam również, że fajnie będzie zagłębić się w ten artystyczny świat.

  Powiem szczerze, że mam lekko mieszanie uczucia, jeśli chodzi o tę pozycję. Z jednej strony jakoś ciężko było mi się w nią wkręcić. Nie przepadam za długimi opisami, a było ich tu sporo i wydaje mi się, że był to właśnie główny tego powód. Akcja również rozgrywała się dosyć wolnym tempem, co sprawiło, że momentami się nudziłam, a wiem, że takie książki nie są dla każdego.

  Postanowiłam jednak dać jej szansę i myślę, że było warto. Im dalej zagłębiałam się w tę opowieść, tym bardziej zaczynała mnie intrygować. Ogólnie cieszę się, że nie odłożyłam jej w kąt, gdyż suma summarum przeżyłam z tą książką ciekawą przygodę. Autor porusza w niej wiele ciekawych tematów, pisze fajnym językiem, ukazuje nam wiele emocji, co razem tworzy ciekawą i spójną całość. Mimo że jest to dosyć wymagająca pozycja, to polecam wam ją serdecznie. Moja ocena to 6/10.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Po emocjonującej lekturze tej intrygującej powieści mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że fabuła jest równie barwna, jak okładka.

  Czy "sztuka jest azylem dla tych, którzy nie potrafią się wiązać z innymi ludźmi"?

  Bear Bavinsky potwierdza stereotyp artysty zakochanego w samym sobie, w sztuce i w kobietach. Kilka żon, siedemnaścioro dzieci porozrzucanych w różnych częściach świata, to wszystko nie ma dla niego znaczenia. Liczy się obsesyjne pragnienie umieszczenia swoich dzieł w najlepszych muzeach na świecie.

  Ale to nie ON jest głównym bohaterem powieści Rachmana, a jego syn. Ojciec opuszcza Pincha i jego matkę, gdy ten jest małym chłopcem, jednak mimo nieobecności, a może właśnie przez nią, Bear wywiera ogromny wpływ na jego życie. Życie będące nieustanną próbą zaskarbienia uznania ojca, jego aprobaty. Wystarczy słowo krytyki ze strony Beara, a Pinch porzuca malowanie sprawiające mu olbrzymią przyjemność.

  Starzejący się artysta przekazuje pieczę nad swoimi dziełami właśnie Charlesowi. Na jaki diaboliczny pomysł wpadnie bohater pragnący uchodzić za zwykłego nauczyciela języka włoskiego?

  To książka o życiu w cieniu, walce o uznanie, braku pewności siebie, strachu przed światem i jego oceną, bolesnej samotności. Ale z drugiej strony o olbrzymiej pasji, dającej spełnienie. A to wszystko z klimatycznym Rzymem i atmosferą artystycznego światka w tle.

  Aż serce się kraje, gdy czytamy o chłopcu, tak złaknionym akceptacji ojca, wyrastającym na mężczyznę o niskiej samoocenie, z trudnościami społecznymi. Chciałoby się nim potrząsnąć, by przestał traktować z takim uwielbieniem ojca, który na to nie zasługuje.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Pralinka nie owija w bawełnę 5/5 Nasza cena:
33,66 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pralinka nie owija w bawełnę

Cześć, to znowu ja — Alinka! (pewnie już mówiłam, żeby nie nazywać mnie Pralinką…?) Ostatnio dużo się działo! Przede wszystkim rodzice zapisali mnie na warsztaty prowadzone przez Wujaszka Niezdarę, prawdziwego klauna. I wiecie co? W przeciwieństwie do moich okropnych braci okazało się, że mam...
Matylda. Lektura z opracowaniem 0/5 Nasza cena:
28,29 zł 38,75 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Matylda. Lektura z opracowaniem

To nie będzie kolejna nudna lektura!Nie ma tu zwykłej szkoły - jest za to dyrektorka, która w wolnym czasie… rzuca uczniami na odległość. Nie ma troskliwych rodziców - tylko mama i tata zajęci oglądaniem telewizji. Ale jest za to prawdziwy geniusz, Matylda, która przeczytała wszystkie książki w...
BFG 0/5 Nasza cena:
33,21 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

BFG

W 2016 roku Roald Dahl obchodziłby setną rocznicę urodzin. Charlie i fabryka czekolady oraz Matylda należą do kanonu ulubionych lektur szkolnych. Można je też zobaczyć w wersjach filmowych. Z okazji jubileuszu Steven Spielberg wyreżyserował inną jego książkę - BFG, czyli opowieść o Bardzo Fajnym...
Boska Ziemia 0/5 Nasza cena:
30,55 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Boska Ziemia

Czyńcie sobie Ziemię kochaną Czy Biblia usprawiedliwia wycinanie lasów? Skąd się wziął mit, że ekologia to lewacka mrzonka, z którą katolikom jest nie po drodze? Po co papież mówi o zmianie klimatu? I co zrobić z argumentem, że człowiek jest koroną stworzenia i wolno mu do woli eksploatować Ziemię?...
Drollercaster Dwa światy. Milton żyje 5/5 Nasza cena:
11,97 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Drollercaster Dwa światy. Milton żyje

MILTON ŻYJE?!TYLKO Z TEJ KSIĄŻKI DOWIESZ SIĘ, CO NAPRAWDĘ SPOTKAŁO GO NA ZIEMI.Czas wyruszyć na przygodę mojego życia, o której nikt poza wami i mną się nie dowie. Wybieram się do waszego świata. Full hardcore, pełen survival i lecimy do boju!Z Dziennika MiltonaMilton zaaranżował własną śmierć,...
Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego 4/5 Nasza cena:
23,22 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego

Spotykam was, gdy już nie żyjecie. Znam zakończenie wszystkich historii, łącznie z moją własną. Lubię mówić, że jestem przedsiębiorcą pogrzebowym z rodowodem: w moich żyłach, lekko licząc, płynie krew dziewięciu pokoleń przedstawicieli tego fachu. Jako dziecko bawiłem się w chowanego wśród trumien...
Widok z mojego boksu 0/5 Nasza cena:
35,91 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Widok z mojego boksu

Pilch o literackim Krakowie, przyjaciołach, „Tygodniku Powszechnym” i oczywiście sobie samym Pilch jest młodym redaktorem, w zespole „Tygodnika Powszechnego” odpowiada za pocztę literacką, ma wyłapywać talenty. Jednocześnie podgląda i portretuje wszystko i wszystkich wkoło - jego boks, oddzielony...
Bajki mariackie 0/5 Nasza cena:
33,16 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bajki mariackie

Ewa K. Czaczkowska, znana autorka książek, historyczka i dziennikarka, własnymi słowami opisała najmłodszym najpiękniejsze legendy z południowej Polski. Są to niezwykłe historie, uwielbiane przez kolejne pokolenia, dzięki którym dzieci dowiedzą się... Skąd wzięły się wiewiórki na krakowskim rynku?...
Purezento 5/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Purezento

Purezento to na wksroś japońska powieść polskiej laureatki wielu nagród, Joanny Bator. Czym tym razem zaskoczy Czytelników? Tajemnicza historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść, która ma słodko-słony smak umami. Kiedy drzwi zamknęły się za jej chłopakiem, nie...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula