Wierzyliśmy jak nikt

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
624
Rok wydania
2020
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. twarda
za 24,95 zł
eBook, mobi, epub
za 31,74 zł
Nasza cena: 29,01 zł 49,90 zł Taniej o: 42%

Uwielbiana przez krytyków i obsypana nagrodami za Oceanem wielka powieść o życiu w czasach kryzysu wreszcie wydana po polsku.

Rebecca Makkai prezentuje dwie przenikające się historie o przyjaźni, śmierci, radzeniu sobie z tragedią i poszukiwaniu dobra nawet w najtrudniejszych chwilach.

Yale i Fiona są dwójką bohaterów, których los dość nieoczekiwanie bardzo zbliżył do siebie w młodości poprzez tragedie ich bliskich. Gdy w połowie lat 80. XX wieku w Chicago szalała epidemia, a choroba AIDS zabierała ich przyjaciół i członków rodziny jednego po drugim, nagle okazało się, że wokół nie został im niemal nikt poza nimi samymi.

Trzy dekady później Fiona musi sobie radzić z kolejnym życiowym dramatem, tym razem w Paryżu. Duchy przeszłości doganiają ją w zupełnie innych okolicznościach, ale niespodziewanie nowa tragedia przyniesie niezwykłą okazję odkupienia poczucia winy, które przez cały ten czas w sobie pielęgnowała. Jako dojrzała kobieta stara się zrobić wszystko, by naprawić błędy młodości. Ale czy po tylu latach może zrobić coś, co pozwoli jej zapomnieć o życiowej traumie? Dwie pozornie bardzo odległe od siebie historie z każdą stroną książki stają się ze sobą coraz bardziej powiązane, sprawiając, że od przebiegu wydarzeń nie można się oderwać.

W swojej epickiej, poruszającej powieści "Wierzyliśmy jak nikt" Rebecca Makkai w fascynujący sposób ukazuje walkę w imię ponadczasowych wartości z samym sobą i zmagania z najbardziej dramatycznymi momentami w życiu, które mogą nieść nie tylko łzy, żal i smutek, ale także nadzieję na lepsze jutro. To jedna z najbardziej niezwykłych książek ostatnich lat.


Opinie o książce

Porywająca opowieść... Nie oderwiecie się od tej książki.

Michael Cunningham

Wciąga i urzeka.

Tea Obreht


O autorce

Rebecca Makkai urodziła się 20 kwietnia 1978 roku. Jest powieściopisarką i autorką opowiadań. "Wierzyliśmy jak nikt" to jej trzecia i najbardziej doceniana przez krytyków książka, a pierwsza wydana na rynku polskim. Autorka otrzymała za nią wiele nagród, m.in. nagrodę dziennika "Los Angeles Times", medal im. Andrew Carnegie'ego, a także nominacje do Nagrody Pulitzera i National Book Award w 2018 roku.

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiedy epidemia AIDS zaczynała się rozpędzać, miałam zaledwie kilka lat. Narracja strachu i potępienia wypierała inne informacje na temat tej tajemniczej choroby, która pojawiła się nagle w roku 1981 (choć tak naprawdę istniała już wcześniej). Na początku epidemii uważano nawet, że wirus ten został stworzony przez człowieka i celowo wprowadzony do środowisk homoseksualnych w ramach eksperymentu. Doskonale pamiętam lata 90. Głośne protesty przeciwko budowie ośrodków dla chorych to był temat numer jeden ówczesnych, rozwijających się mediów. Takie gazety jak BRAVO donosiły o głośnych odejściach, między innymi Freddiego Mercury'ego. Po 4 dekadach, pełnych skrajnych emocji, wiadomo już, że AIDS można wyleczyć. Rebecca Makkai trafiła więc na najlepszy moment, by pokazać światu coś więcej niż to, co serwowały nam przez te lata nośniki kształtujące opinię publiczną.

  "Wierzyliśmy jak nikt" to historia wyjątkowa. Choć jej bohaterowie są fikcyjni, to większość miejsc i wydarzeń publicznych bez problemu odszukacie w rzeczywistości (to jeden z powodów, które wpłynęły na dłuższy czas czytania tej książki, po prostu niektóre materiały oderwały mnie od lektury na dobrych kilka godzin). Mamy tu dwie, a nawet trzy linie czasowe, bo przecież nie można nie wspomnieć o latach 20, do których z rozrzewnieniem wraca jedna z bohaterek tej powieści. Mamy też grupę mężczyzn ze środowiska homoseksualnego z całym spektrum ich emocji, które autorka przelewa na czytelnika. "Jestem rozstrojony, bo mam, [motyla nóżka], trzydzieści jeden lat, a wszyscy moi przyjaciele umierają". Makkai nadaje AIDS ludzką twarz, ze strachem przed śmiercią i nadzieją na lepsze jutro. Bez upiększania pokazuje ówczesne środowisko. "Zmarło kilku astronautów, Reagan płacze przed kamerami, zmarło 13 000 gejów, Reagan nie ma czasu". "Wierzyliśmy jak nikt" jest jak matrioszka, ma wiele warstw, a każda trafi na "swojego" czytelnika. Znakomite podsumowanie pewnej epoki.

  "Nie ma dla nas czasu

  Nie ma dla nas miejsca

  Co to za rzecz, co buduje nasze marzenia,

  a jednak nam się wymyka?

  Kto chciałby żyć wiecznie?"

  IG @angelkubrick

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  O jednych książkach mówi się więcej, o innych jest bardzo cicho (często niestety niezasłużenie). W ostatnim czasie na pewno do tej pierwszej kategorii można było zaliczyć "Wierzyliśmy jak nikt", która szturmem wkroczyła na polski rynek wydawniczy. Ogrom pozytywnych recenzji niesamowicie mnie zaintrygował, zatem gdy ujrzałam tę książkę w kategorii czytelniczych nowości, wiedziałam, że muszę ją poznać.

  Narracja książki biegnie dwutorowo, a czytelnicy mają okazję cofnąć się do lat osiemdziesiątych, w których młody Yale Tishman, będący dyrektorem rozwoju galerii sztuki, zamierza stworzyć wystawę obrazów z lat dwudziestych o dość kontrowersyjnym pochodzeniu. Jego kariera zdaje się kwitnąć, za to przyjaciele umierają jeden po drugim ze względu na AIDS zbierające okrutne żniwo wśród jego najbliższych. W drugiej strefie czasowej, mianowicie w roku 2015, Fiona, przyjaciółka Yale'a, przyjeżdża do Paryża, aby odnaleźć swoją córkę.

  (...) cieszmy się, póki mamy czym. Bo to nie jest gra w chińczyka. Nie zawsze idziesz do przodu. Wiem, że teraz możesz mieć takie poczucie, ale to placem po wodzie pisane. Być może za pięćdziesiąt lat spojrzysz na te czasy i powiesz: "Wtedy po raz ostatni żyło się nam naprawdę dobrze". *

  Och, jak strasznie mi przykro, że ponownie powieść, którą zachwycają się wszyscy, nie skradła mojego serca. Nie wiem, czy ja mam wypaczony gust czytelniczy, czy może zbyt wysokie wymagania? Ciężko mi to jednoznacznie stwierdzić, ale ubolewam nad tym niesamowicie. Nie płakałam przy tej historii, a moje serce nie rozpadło się na kawałki.

  "Gdybyśmy tylko mogli być na tej ziemi w tym samym czasie i w tym samym miejscu co wszystkie osoby, które kochamy gdybyśmy mogli razem się urodzić i razem umrzeć, wszystko byłoby takie proste. A tak nie jest. Ale słuchajcie: jesteście obie na tej planecie w tym samym czasie. I jesteście teraz w tym samym miejscu. To cud. I to tylko chcę wam powiedzieć." **

  Doceniam tematykę, jaką poruszyła Rebecca Makkai, mianowicie AIDS, o którym pisze się i mówi zdecydowanie zbyt mało. Naprawdę z przyjemnością (jeśli mogę posłużyć się tym słowem) poznawałam ową historię, którą, pomimo swojej objętości, czyta się naprawdę szybko. Niemniej mam wrażenie, że nie straciłaby ona na wartości, gdyby została skrócona przynajmniej o 200 stron. Do tej pory nie rozumiem poruszania pewnych wątków, niewiele wnoszących do fabuły, a opóźniających moment kulminacyjny (notabene, zakończenie jest do przewidzenia niemal od samego początku). Ponadto w moim odczuciu nieustanne skupianie się na wątku ze sprzedażą obrazów nie doprowadziło do niczego sensownego, a jedynie wprawiało mnie w znużenie.

  Rebecca Makkai sięga po ważne tematy, o jakich należy głośno mówić i to bardzo cenię. Jednak czy przedstawiła je w sposób, jakiego oczekiwałam? Niestety nie. Ta historia naprawdę posiada ogromny potencjał i uważam, że jeśli zostałby ON skierowany w nieco innym kierunku, a sama autorka skupiła się bardziej na wątku choroby, tworzenia więzi, homoseksualizmu, a nie malarstwie i poszukiwaniu zaginionej córki, to "Wierzyliśmy jak nikt" miałaby dużą szansę trafić do najlepszych lektur, jakie miałam okazję poznać. W tej formie jest to dla mnie średnia pozycja - owszem, cieszę się, że ją przeczytałam, ale nie sądzę, abym wyniosła z niej to, co powinnam i pragnęłam.

  * cytat ze str. 514

  ** cytat ze str. 594

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Wierzyliśmy jak nikt” Rebecci Makkai to pierwsza książka pisarki jaka została przetłumaczona na język polski. Zaliczana jest do literatury pięknej, zdobyła nominację do Nagrody Pulitzera i National Book Award. Aż dziwne, że nie wygrała! To niesamowita proza, głęboka, piękna i przejmująca, napisana językiem tak prostym i naturalnym, że trafia prosto w serce. Opowiada o ważnych mementach w historii: w latach 80tych XX wieku o wybuchu epidemii AIDS, gdy środowiska homoseksualne były za nią piętnowane i w 2015 roku, gdy w Paryżu dochodzi do zamachów terrorystycznych, a także gdzieś pomiędzy o czasach wojennych, w okolicach II wojny światowej. Wszystko to toczy się w środowisku otoczonym sztuką, artystami i po prostu osobami bardzo wrażliwymi i otwartymi na piękno. Ja jestem książką oczarowana, to ile tematów i uczuć porusza, to wręcz przechodzi moje pojęcie. Mocno doceniam też to jak autorka musiała się napracować, by tak świetnie oddać tło historyczne wydarzeń, jak i samo wydanie książki – Wydawnictwo Poznańskie zrobiło kawał dobrej roboty! Ogólnie jest to jedna z tych książek, o której cokolwiek by się napisało, to i tak będzie za mało – trzeba ją po prostu przeczytać i przeżyć. Gorąco polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  “Wierzyliśmy jak nikt” Rebecci Makkai to opowieść o wielkiej przyjaźni, o poszukiwaniu córki i wielkiej epidemii AIDS. To historia Yale i Fiony, którzy żyli w latach 80 XX wieku i obserwowali jak choroba zabiera im partnerów, braci, bliskich. Bo wtedy nie było skutecznych leków – wszyscy bali się tej przypadłości, bo mało kto wierzył że można się zarazić jedynie w trzech przypadkach. Yale pracuje w galerii sztuki i jeździ do Nory, która ma przekazać obrazy do muzeum. Nora opowiada o Paryżu lat dwudziestych, o miłości do niespełnionego malarza Ranko, o pozowaniu dla Modiglianiego. Yale w życiu prywatnym zmaga się ze zdradą swojego partnera i oczywiście boi się zarażenia. Trzydzieści lat później Fiona szuka swojej zaginionej córki w Paryżu i wspomina te burzliwe lata 80, jej nieudane małżeństwo, opieka nad bratem i przyjaciółmi, którzy musieli borykać się z AIDS. Wiem, że piszę nieskładnie ale ta powieść urzeka. Jest niespieszna, ironiczna, dobra, lekka choć mówi o trudnych sprawach. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Miałam ogromne oczekiwanie co do tej książki; na Instagramie było jej wszędzie pełno, a głosy zachwytu tylko podsycały moją chęć sięgnięcia po tę książkę. I niestety jak to często bywa w podobnych sytuacjach; zawiodłam się. Oczekiwałam książki pełnej wzruszeń, która mnie dotknie, niestety nic z tego się nie wydarzyło, a czytanie tej historii poważnie mnie zmęczyło.

  Trudno w kilku zdaniach określić fabułę tej książki. Przeplatają się dwie historie; jedna osadzona w latach osiemdziesiątych, gdzie poznajemy grupkę przyjaciół, którzy zmagają się nie tylko z brakiem akceptacji społeczeństwa, ale również z panującym wirusem, który po kolei zabija każdego. Druga historia przenosi nas w 2015 rok, gdzie Fiona - siostra jednego z przyjaciół, rozpoczyna poszukiwania swojej córki, która całkowicie zerwała kontakt z matką. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak potoczyły się losy tych, którzy w latach osiemdziesiątych zdołali przetrwać.

  Zacznę od tego, że według mnie rozdziały osadzone w 2015 roku można było sobie spokojnie darować. Mnie przeważnie nudziły, wybijały z rytmu i zdecydowanie bardziej podobałaby mi się ta opowieść bez wspomnianej historii. Fakt, fajnie było zobaczyć kim stała się po latach Fiona czy Richard, jak tamte wydarzenia ich zmieniły, jakie zostawiły blizny i jak udało im się ułożyć życie, mimo to historia ta nie przypadła mi do gustu.

  "(...) każdy dzień dostarczał mu dowodów na to, że życie jest krótkie, że nie ma sensu odkładać niczego na przyszłość kosztem chwili obecnej."

  Jestem w stanie dostrzec piękno tej książki. Trudna miłość, przyjaźń, walka o akceptacje i przymus zmierzenia się ze śmiercią niemal wszystkich bliskich ci osób. Wiele trudnych wyborów i wewnętrzna walka bohatera ze swoimi myślami. Nadal jednak to nie było nic "WOW", nic specjalnego.

  Nieśpiesznie płynąca akcja, czasami przydługie opisy, a nawet całkiem nudne rozdziały. Myślę, że spokojnie można było zrobić z tego o połowę krótszą powieść, a byłaby dużo ciekawsza i płynniejsza. Totalnie mi smutno, że dla mnie ta książka okazała się takim nietrafionym tytułem. Oczekiwałam czegoś, co zwali mnie z nóg, a dostałam książkę, która potrafiła być piękna, a jednocześnie tak nużąca, że musiałam przerywać jej czytanie inną książką.

  Przeczytałam, a właściwie zmęczyłam tę książkę, odkładam ją na półkę i tyle po niej zostało. Nie wyryła mi się w sercu, nie mam kaca książkowego, nie myślę o tej historii na okrągło. Pozaznaczałam w niej mimo wszystko kilka urzekających cytatów, więc pewnie to będzie jedyny powód, dla którego do niej wrócę w przyszłości - aby przejrzeć te zaznaczone fragmenty. Jestem w stanie zrozumieć, dlaczego dla niektórych jest takim objawieniem, jednak książka zdecydowanie nie jest dla każdego.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Jak wierzysz? 0/5 Nasza cena:
29,64 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak wierzysz?

Celem pracy jest przybliżenie, pogłębienie i krytyczna ocena refleksji teologicznej w dialogu katolicko-prawosławnym na temat sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Materiałem źródłowym pracy są dokumenty zredagowane przez Międzynarodową Komisję Mieszaną do dialogu teologicznego między Kościołem...
Jak być na bieżąco 0/5 Nasza cena:
8,24 zł 9,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak być na bieżąco

Gdy pracy jest więcej niż czasu na jej wykonanie, najważniejsze, by wiedzieć, na czym się skupić. "Fast Company" uzyskaj więcej czasu pozbądź się zaległości uprzątnij biurko Szufladki z papierami na twoim biurku mają wysokość małej wieży audio, nie możesz odnaleźć telefonu pod stertą kartek z...
eBook Jak wspierać rozwój przedszkolaka? mobi epub 0/5 Nasza cena:
23,49 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Jak wspierać rozwój przedszkolaka? mobi epub

  Książka autorki bloga Pani Monia, której zaufało prawie 40 tysięcy nauczycieli i rodziców To, co sprawia dziecku radość, będzie dla niego inspiracją, motywacją do działania i dalszego rozwoju. Dorosły, który chce wspierać rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, powinien nieustannie budzić jego...
eBook Jak znaleźć i kupić mieszkanie. Przeprowadź korzystną transakcję. pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
25,47 zł 29,97 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Jak znaleźć i kupić mieszkanie. Przeprowadź korzystną transakcję. pdf mobi epub

Jak znaleźć i kupić mieszkanie? II uaktualnione wydanie poradnika „Jak znaleźć i kupić mieszkanie”, który pierwszy raz ukazał się w 2008 roku. Poradnik został stworzony w oparciu o doświadczenia i wiedzę płynącą z wieloletniego doświadczenia na rynku nieruchomości. Dzięki tej książce, dowiesz się...
Hue 1968. Wietnam we krwi 0/5 Nasza cena:
42,78 zł 69,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hue 1968. Wietnam we krwi

Obok książek Marka Bowdena trudno przejść obojętnie.Jest on autorem tak znanych tytułów, jak: Helikopter w ogniu, Zabić bin Ladena, Polowanie na Escobara, według których nakręcono głośne filmy i seriale. Na podstawie Hue 1968 zapowiedziany jest serial, a udział reżysera Michaela Manna gwarantuje...
Manewry miłosne 0/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Manewry miłosne

Filmy o miłości? Pokażcie taki, w którym miłości nie ma.Ona wysyła mu sygnał, on ją bierze za rękę, między nimi kawałek polskiego życia i już na ekranie wyświetla się opowieść nie do zapomnienia. Romans nie do podrobienia. Panicz i włościanka, alkoholik i współuzależniona, przodownik murarski i...
O wojownikach Słowian 0/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

O wojownikach Słowian

O Słowianach nie trzeba pisać "ku pokrzepieniu serc", by ukazać oryginalność ich kultury i wojskowości. Wystarczy pokazać wspaniałe znaleziska i zapisy źródłowe. Tam wszystko jest! Bohaterstwo, zdrada, taktyka, spryt, szczęk mieczy, świst cięciw... Dzięki nim przeniesiemy się na pogańskie bagna, do...
Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie 5/5 Nasza cena:
29,50 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie

Jesmyn WardŚpiewajcie, z prochów, śpiewajciePrzełożył Jędrzej PolakJesmyn Ward, jedna z najzdolniejszych pisarek amerykańskich, stypendystka MacArthur Genius Grant i dwukrotna laureatka National Book Award, nareszcie po polsku. Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie to nagradzana współczesna powieść o...
Współczesna rodzina 5/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Współczesna rodzina

Helga Flatland udowadnia, że jest jednym z najsilniejszych głosów nowego pokolenia norweskich pisarzy. Ta kolacja przypominała scenę z klasycznego, mrocznego skandynawskiego dramatu. Tyle tylko, że nikt nie wyjawił skrywanej przez lata rodzinnej tajemnicy. To miał być spokojny urlop z okazji...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula