Wielka samotność

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
Produkt chwilowo niedostępny
Wydawnictwo
Ilość stron
512
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
Książka, op. miękka
za 25,94 zł
Nasza cena: 21,62 zł 29,90 zł Taniej o: 28%

Chwilowo niedostępny

"Czasami trzeba powrócić do punktu wyjścia, aby móc ruszyć do przodu"

Kristin Hannah w Wielkiej samotności hipnotyzuje czytelnika brutalnym oraz bezlitosnym portretem Alaski w historii o rozpadającej się rodzinie i dziewczynie, która dorastając każdego dnia musi obserwować toksyczną miłość rodziców.

Alaska to amerykański stan jedyny w swoim rodzaju. To kraina dzikich krajobrazów, bezlitosnej przyrody oraz nieprzejednanych ludzi próbujących okiełznać surową rzeczywistość. Niejeden próbował przetrwać w samym środku niekończących się śniegów oraz silnych mrozów. Mimo tych niedogodności Alaska przyciąga zagubione dusze, pustelników, samotników, którzy w Wielkiej Samotności znajdują odpowiedź na swoje pragnienia.

Jest rok 1974. W Stanach Zjednoczonych narasta kryzys, a sytuacja na świecie zmienia się jak w kalejdoskopie. Rodzina trzynastoletniej Leni nigdzie nie potrafi zagrzać miejsca na dłużej. Ojciec, weteran wojny w Wietnamie jest załamanym człowiekiem cierpiącym na syndrom stresu pourazowego. Ma koszmary, bywa agresywny i nieprzewidywalny. Matka Leni, która jest typowym dzieckiem kwiatem o straconych złudzeniach, nie potrafi ochronić ani siebie, ani córki przed rosnącą przemocą. Przeprowadzka na Alaskę ma być dla wszystkich nowym początkiem oraz obietnicą lepszego życia. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, iż ta surowa kraina będzie kolejnym testem na przetrwanie.

Patrząc z perspektywy dorastającej dziewczynki czytelnik ma szansę zanurzyć się w bezlitosny, alaskański krajobraz, ze świadomością nadchodzących katastrof oraz życiowych tragedii. Leni nie pamięta ojca z czasów sprzed wojny. Widzi tylko chorobę i na własną rękę próbuje chronić siebie i matkę. W tym wszystkim zachowuje swoją niezależność, a także wierność rodzinnym ideałom. Chce wyzwolić się z toksycznej miłości, szuka swoich odpowiedzi, uczy się przetrwania. Jednak jej złudzenia rozwiewają się bardzo szybko. Z czasem znajduje swoje miejsce pośród miejscowej społeczności, odnajduje przyjaźń, miłość, jednocześnie odizolowując swoje uczucia względem rodziców.

Wielka samotność porywa czytelnika w samo serce dziczy oraz w jądro ludzkiej ciemności. Jest to zasługa autorki - Kristin Hannah pisze znakomicie i zasługuje na wszystkie głosy pochwały. W jej stylu drzemie moc prawdy wynosząca powieści na wyżyny. Wielka samotność to książka zachwycająca, najlepsza i niezapomniana. W każdym słowie płynie duch ginącej Alaski. Nie trzeba być Amerykaninem, aby na własnej skórze poczuć to piękno, a także tęsknotę za tym, co utracone.

Nowa powieść Kristin Hannah to niezapomniany obraz ludzkich problemów dotykających miłości, poczucia bezpieczeństwa i straty, który jest otoczony walką o przetrwanie pośród surowego krajobrazu. Warto wydobyć z siebie trochę odwagi i wejść w tą rzeczywistość. W rzeczywistość niełatwą, ale prawdziwą.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Ci, którzy znają twórczość autorki, wiedzą czego się spodziewać po jej kolejnej książce i oczywiście ich oczekiwania zostaną spełnione. Ci, którzy szukają emocjonalnej, wzruszającej lektury, niech się nie wahają i sięgną po tę pozycję. Osobiście na tyle cenię autorkę, że kilka jej powieści przeczytałam w oryginale. To jedna z tych pisarek, których styl i wartość merytoryczna książek ewoluują w drodze ku dziełu doskonałemu. Kristin Hannah przeszła długą drogę od typowych powieści romantycznych do monumentalnych dzieł psychologiczno-obyczajowych. Co prawda nadal trzyma się kurczowo pewnego schematu (o tym w dalszej części) jednak tym razem zmieniły się proporcje. Wielka samotność to w 70 procentach powieść obyczajowa a w 30 procentach opera mydlana. Końcówka nieco zbyt melodramatyczna jednak jako całość rzecz ta jest warta polecenia.

  Ernt Allbright, jeniec wojenny, wraca z Wietnamu jako inny człowiek. Jest dręczony przez koszmary i demony przeszłości, przed którymi nie sposób jest uciec. Kiedy zostaje wyrzucony z kolejnej pracy postanawia diametralnie zmienić życie swojej rodziny. Wraz z żoną i 13-letnią córką wyrusza w podróż na Alaskę, gdzie zamierza osiedlić się w odziedziczonym po przyjacielu domu. Ma nadzieję,

  że właśnie tam, odnajdzie szczęście. Początkowo wszystko wydaje się być jak w czasach "przed wojną". Jednak kiedy dni stają się coraz krótsze, słońce chowa się za chmurami i wszystko wskazuje na zbliżającą się zimę, stan psychiczny Ernta pogarsza się. Leni i jej matka poznają straszliwą prawdę: są same. Na zewnatrz nie ma nikogo, kto by mógł je uratować.

  Zdecydowanie rzeczą, która w pierwszej kolejności zwraca uwagę, jest kompleksowość psychiki naszych głównych bohaterów.W najbardziej "samotnym" miejscu na świecie mogą żyć tylko ludzie, którzy mieszkają tutaj z wyboru lub przed czymś uciekają. A może są też tacy, którzy nie mieli innego wyboru? Matka Leni padła ofiarą toksycznej miłości. Jest rok 1974, to jeszcze czasy, kiedy kobiety chcąc sobie wyrobić kartę kredytową musiały przynieść do banku pisemną zgodę męża. To czasy kiedy na samotną matkę patrzono jak na zdemoralizowaną istotę, której nie chciał żaden mężczyzna. Kobieta taka narażała się na ostracyzm, ciężko było jej znaleźć pracę czy pomoc w życiu codziennym. Cudem było znalezienie mieszkania do wynajęcia. Nie dziwię się, że nasza główna bohaterka wybrała włóczęgę z własnym mężem, który przemierzył praktycznie całe Stany Zjednoczone w poszukiwaniu wolności od dręczących go demonów. Przez lata patrzyła jak osoba, którą kochała się stacza, znika za zasłoną oparów alkoholowych. Zdecydowanie była ofiarą przemocy domowej, jednak doskonale zdawała sobie sprawę, że nikt nie przyjdzie jej z pomocą. Nauczyła się żyć w lęku, czekając na "jaśniejsze" dni, takie jak przed wojną. Matka Leni to jedna z najsmutniejszych i jednocześnie najbardziej samotnych bohaterek z jakimi się spotkałam w literaturze współczesnej. Samotna wśród mroźnej głuszy, samotna pod błękitnych niebem, w związku, w rodzinie, w nadziei. Popada w marazm i rutynę. Skupia się na przetrwaniu za wszelką cenę. Jest to postać "jednego czynu", który ją określi już do końca.

  Leni to nastolatka, która nigdzie nie pasuje. Zresztą czy możemy oczekiwać od dziecka, że się odnajdzie wśród rówieśników, jeśli rodzice często zmieniają miejsce zamieszkania? Nie można zapuścić korzeni w drodze. To kolejna samotna postać. Jednak Leni ma dopiero trzynaście lat, jest w niej wiara i nadzieja. I nieustanne pragnienie bliskości i miłości. By poznać siebie, własne ciało, potrzeby i oczekiwania wobec świata, człowiek musi przebywać wśród ludzi. Pierwsze przyjaźnie i miłości definiują nas na całe życie. Książka ta pokazuje nam studium pączkującego uczucia i złamanego serca. Każdy z nas dostrzeże cząstkę siebie w tej młodej, dojrzewającej dziewczynie. Ja poczułam nostalgię, tęsknotę za czasami dzieciństwa. Oczywiście nie mam moralnego prawa porównywać się do naszej głównej bohaterki, jednak odnoszę nieodparte wrażenie, że coś nas łączy.

  Ernt Allbright to weteran wojenny, który wrócił do domu z ranami odniesionymi na psychice. Cierpi na PTSD, Zespół Stresu Pourazowego, chorobę nie skatalogowaną w 1974 roku. Ciężko jest leczyć coś, co jeszcze nie zostało nazwane, a walka z demonami na własną rękę, jest z góry skazana na niepowodzenie. Najgorsze jest to, że nasz bohater, naprawdę chciał żyć jak normalny człowiek. Chciał pracować, kochać, cieszyć się. Dopóki nie zaszło słońce. Ernt walczy ze sobą i własnymi słabościami i niestety przegrywa. Jednego dnia potrafi być kochającą głową rodziny by następnego przekształcić się w krwiożerczego potwora. Póki miał cel, jakim było zapewnienie przetrwania swojej rodzinie, przez okres srogiej zimy, jego choroba trwała w uśpieniu. Kiedy tylko wkroczył w "comfort zone" obudziło się szaleństwo.

  Z pewnością każdy ze starszych czytelników pamięta świetny serial "Przystanek Alaska". Mała miejscowość, grupa sympatycznych bohaterów, śnieg i wysokie góry- istna sielanka z przyjemnym reniferem w tle. Alaska u Kristin Hannah to miejsce mroczne i survivalowe, miejsce gdzie obcy traktowani są z dystansem i podejrzliwością. Gdzie można z zimną krwią zabić w obronie własnego terytorium. Nie ma tutaj policji, straży pożarnej, sądów. Każdy musi sobie radzić na własną rękę. Jest to miejsce gdzie przetrwają tylko najsilniejsi. Ludzie, którzy nie boją się ciężkiej pracy, myśliwi którzy potrafią oprawić upolowane zwierzę, znają się na tropieniu i uprawie, sami są w stanie zbudować dom. I co najważniejsze : nie boją się samotności. Rodzina Allbrightów wprowadza się do domu z przeciekającym dachem. Bez elektryczności, kanalizacji, mediów i wody w kranie. Z początku, kiedy słońce jest wysoko na niebie, wszystko wydaje się być jedną wielką przygodą, takim obozem przetrwania. Sytuacja zmienia się kiedy dociera do nich, że to nie wakacje, które się kiedyś skończą. Alaska stała się ich nowym domem, miejscem gdzie zostaną do końca życia. Czyli jak długo? Stany Zjednoczone w 1974 roku to państwo będące w głębokim kryzysie ekonomicznym. W narodzie rozlewa się fala krytyki wobec władz, drożeje jedzenie i ropa. Na ulicach pojawiają się inwalidzi wojenni o których wszyscy zapomnieli. Kristin Hannah krytykuje. Agituje przeciwko wojnie. W szczery i bezpośredni sposób pokazuje jej konsekwencje. Słychać tutaj błaganie o pokój, o zachowanie tego co w dzisiejszych czasach jest tak kruche.

  "Wielka samotność" porusza ważny temat jakim jest PTSD. Muszę przyznać, że autorka odrobiła zadanie domowe. Ernt jest doskonałym przykładem tej choroby psychicznej. Jeśli kiedykolwiek miałabym komuś opisać jak wyobrażam sobie zachowanie osoby cierpiącej na Zespół Stresu Pourazowego to przytoczyłabym opis właśnie tego mężczyzny. Ernt pojechał na wojnę sam a wrócił z pasażerem, który zamieszkał w jego umyśle. To właśnie ON zsyła mu wizje i głosy. Zmusza do zagłuszania ich alkoholem, pod którego wpływem mężczyzna traci kontrolę. Walka z nim jest beznadziejna i tylko najmocniejsze jednostki są w stanie znaleźć odpowiednią broń. Paranoja Ernta staje się coraz bardziej skondensowana, coraz intensywniejsza. To właśnie ona wytycza główny kierunek tej książki.

  Jak pisałam we wstępie autorka w swoich powieściach konsekwentnie trzyma się pewnego schematu. Praktycznie w każdej książce mamy do czynienia ze słabymi postaciami kobiecymi oraz przemocą domową, która staje się kanwą fabuły. Tak było i w tym przypadku. "Wielka samotność" to książka o różnych formach miłości, jej postrzeganiu oraz sposobach wyrażania. To również przejmujące studium o odcieniach samotności. Kristin Hannah napisała przejmującą powieść z pogranicza obyczajowości i romansu, w której skupiła się na psychologii bohaterów. Już na samym początku wiemy, że wszystko to, co czytamy prowadzi do wielkiego finału, którego przesłanki znajdujemy po drodze. Ostatnie kilka rozdziałów to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Z początku myślałam, że tych emocji i wydarzeń z nim związanych jest zbyt wiele, że autorka nie zostawiła nam czasu na przemyślenie, analizę czy zadumę. Jednak po przeczytaniu książki wiem, że zostanie ona ze mną na długo i tego czasu będę mieć mnóstwo. Jak dla mnie "Wielka samotność" to książka, której warto poświęcić uwagę a z pewnością wam się odwdzięczy. Typowy "must read". Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Po przeczytaniu Słowika, od razu kupiłam tę książkę. Nie mogłam się oderwać od lektury. Był taki moment ,że łzy zalewały oczy i miałam trudności z czytaniem. Końcówka trochę mnie zaskoczyła. Ale ta autorka lubi szczęśliwe zakończenia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Dzika, piękna, nieokiełznana Alaska. Zapierające dech w piersiach zorze, długie, przesycone mrokiem zimy i krótkie, eksplodujące życiem lata. W takiej scenerii rozgrywają się wydarzenia „Wielkiej samotności”. Książka opisuje losy rodziny Allbrightów. Ojciec Leni po powrocie z wojny w Wietnamie cierpi na zaburzenia psychiczne. Wyjazd na Alaskę ma być dla niego, jego żony i córki lekarstwem na problemy i początkiem nowego życia. Wydarzenia toczą się jednak inaczej. Długie mroczne zimy i izolacja w położonej na odludziu chacie pogłębiają dziwne zachowania mężczyzny…

  Bardzo lubię książki, których fabułą opiera się na umieszczeniu małej grupy ludzi w odizolowanej scenerii i opisywania stopniowo rosnącego wśród nich napięcia (tak jak w „Dziesięciu Murzynkach” A. Christie czy „Wyspie skazańców” Lehana), dlatego z przyjemnością zagłębiłam się w lekturze „Wielkiej samotności”.

  Pod względem stylu książce nic nie można zarzucić – jest napisana barwnym, żywym językiem, akcja toczy się wartko, bohaterowie budzą sympatię, a opisy przyrody alaskańskiej sprawiają, że ma się ochotę "rzucić wszystko" i jechać na Alaskę. Książka wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

  Fabuła książka natomiast mnie nieco rozczarowała - zamiast thrillera psychologicznego, którego oczekiwałam, otrzymałam niezbyt udane połączenie romansu z kryminałem.. Bohaterowie książki jednoznacznie dzielą się na dobrych i złych i czasami zachowują się dziwnie i irracjonalnie.

  Warto jednak przymknąć oko na wady książki, i wyruszyć wraz z Leni i jej rodzicami w podróż na piękną, dziką i okrutną Alaskę. „Wielka samotność”, opisująca walkę człowieka z przyrodą, ciemne strony ludzkiej natury, wielkie tragedie i wielką miłość, jest dobrą powieścią na wakacje, kiedy mamy ochotę zagłębić się we wciągającej lekturze, która pozwoli nam oderwać się od codzienności.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wciągająca od pierwszych stron historia zycia młodej dziewczyny i jej rodziny, odnalezieniu samej siebie i swojego miejsca na ziemi, a do tego przepiękny opis dzikiej przyrody i trudnego zycia na Alasce. Psychiczna walka, czytelnik wchodzi niejako w skore bohaterki i przezywa wraz z nią wszystkie chwile. Trudno sie oderwać. Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Zbyt głośna samotność 0/5 Nasza cena:
15,30 zł 18,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zbyt głośna samotność

To jest realistyczna opowieść, ale ma także walor symboliczny. Pewna epoka trwała kilkaset, a może i tysiąc lat, i Hanta jest akurat na przełomie, ranią go drzazgi z tej pięknej deski. Można czytać tę książkę jak Szwejka Haska, choć jest ona trochę bardziej literacka. Mój styl jest niekiedy niemal...
Samotność we dwoje 4/5 Nasza cena:
30,36 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samotność we dwoje

Maja i Adam zawsze byli dla otoczenia parą idealną. Żadnych kłótni ani problemów finansowych, wszyscy zazdrościli im takiego życia i takiej miłości. Po latach, gdy w brzuchu nie trzepoczą już motyle, wspólne życie okazuje się nie tak proste. Kiedy Maja spędza kolejne dni w delegacji, Adam szuka...
Wielcy Filozofowie. Arystoteles. Etyka wielka Poetyka 0/5 Nasza cena:
39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wielcy Filozofowie. Arystoteles. Etyka wielka Poetyka

Nowa, wyjątkowa kolekcja Gazety Wyborczej i Wydawnictwa Naukowego PWN. W ramach 25-tomowej serii prezentuje najsłynniejsze dzieła najważniejszych filozofów ostatnich dwóch tysiącleci: od Arystotelesa i Platona po Heideggera i Kołakowskiego. Pisma zostały tak dobrane, by zapoznać czytelnika z...
Samotność to głębia bez dna 0/5 Nasza cena:
19,80 zł 22,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samotność to głębia bez dna

To nie tylko tytułowa samotność , ale i zaklinanie upływającego czasu. Wiersze osobiste, intymne, poświęcone najbliższym, zmarłemu bratu i mężowi i ta towarzysząca nadzieja, że ?ciemność nocy? to jedynie fizyczne a nie duchowe zjawisko. Delikatna i prosta w swej wymowie liryka.
Egzekutor. Samotność świata islamu 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Egzekutor. Samotność świata islamu

Autor w Egzekutorze opowiada o skomplikowanych losach i tożsamości mieszkańców Bliskiego Wschodu, a w szczególności Egiptu, mającego za sobą wiele tysięcy lat tradycji, od czasów faraonów poczynając. Bohaterem opowiadanej historii jest muzułmanin, syn oficera egipskiej armii, który pod wpływem...
Samotność zabieganych kobiet 0/5 Nasza cena:
23,69 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samotność zabieganych kobiet

Piękna historia o rodzinie, miłości i przyjaźni, przede wszystkim zaś o nadziei. „Biblioteca” Od czasu rozwodu życie w Paryżu to dla Justine Trévise ciągła gonitwa. Miasto całkiem się zmieniło. Firma, w której pracuje, powoli tonie, samotność zaczyna jej ciążyć, do tego zmartwienia matki… Na...
Samotność Anioła Zagłady. Adam 0/5 Nasza cena:
25,66 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samotność Anioła Zagłady. Adam

Dramatyczna podróż przez postapokaliptyczny krajobraz Stanów Zjednoczonych. Adam Sawyer to pod wieloma względami wybraniec – ma bronić Amerykanów przed wojną atomową, a gdyby jednak wybuchła, przez udział w tajnym projekcie „Arka”, przyczynić się do odrodzenia życia na Ziemi. Przyszłość wydaje się...
Miłość i strach Tom 1 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłość i strach Tom 1

Książka Jerzego Besali, w której erudycja historyka spotyka się z pasją psychologa i badacza natury ludzkiej, jest pierwszą w Polsce całościową próbą spojrzenia na historię poprzez pryzmat uczuć. Niniejszy tom obejmuje najstarsze i pozaeuropejskie cywilizacje. Znajdzie więc tu czytelnik opowieści o...
Kolor samotności 5/5 Nasza cena:
30,14 zł 38,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kolor samotności

Tego dnia sześcioletni Zach powinien był zostać w domu. Do jego szkoły wpadł uzbrojony napastnik i zabił dziewiętnaście osób, w tym Andy’ego, starszego brata Zacha. Dręczony przez koszmary chłopiec nie może liczyć na wsparcie najbliższych. Pogrążeni w żałobie i skupieni na własnym cierpieniu...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula