Wieczna wojna

Autor:

Joe Haldeman

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
336
Promocja! Do końca pozostało:
Nasza cena: 30,30 zł 44,90 zł Taniej o: 33%

Klasyka literatury science-fiction w nowym wydaniu! Oto "Wieczna wojna", ponadczasowa opowieść o okrucieństwie toczonej w kosmosie wojny, obsypana nagrodami powieść Joe Haldemana!

Daleko w przestrzeni kosmicznej toczy się brutalna wojna pomiędzy Ziemianami a Taurańczykami. Główny bohater, młody fizyk William Mandella, trafia na front. Brutalne starcie, które pochłonie życie wielu żołnierzy, na zawsze odciśnie się na jego psychice. To jednak nie koniec zmartwień naszego bohatera – okazuje się bowiem, że starcia toczone na rubieżach kosmosu wpychają walczących w pułapkę dylatacji czasu. Podczas gdy dla Mandelli mijają jedynie dwa lata, na Ziemi czas upłynął kilka razy szybciej. Weterani, którzy wyszli cało z kosmicznych bitew, nie radzą sobie z szybko postępującymi zmianami społecznymi i technologicznymi. Jedyną szansą na przetrwanie jest ponowny zaciąg i kolejna wojna. Czy w tej trwającej całymi latami walce uda się im ocalić własne człowieczeństwo?

Powieść Joe Haldemana to jeden z nielicznych przykładów książek, które zdobyły dwie najważniejsze nagrody dla literatury fantastycznej: Hugo i Nebulę. Dziś uznaje się ją za jeden z najwybitniejszych przykładów literatury fantastycznonaukowej. Krytycy (wśród których był sam William Gibson) zwracają uwagę na pacyfistyczny wydźwięk opowieści. Autor przewidział w niej wiele zjawisk, z którymi boryka się dziś cała ludzkość, np. problem przeludnienia i nierówności społeczne.


O książce

Nazwanie Wiecznej wojny najlepszą powieścią wojenną SF byłoby krzywdzącym niedopowiedzeniem. Oprócz błyskotliwego technologicznego i społecznego wizjonerstwa jest ona tak dobrą i przejmującą powieścią wojenną jak żadna z tych, które czytałem.

William Gibson, autor "Neuromancera"


O autorze

Joe Haldeman jest amerykańskim pisarzem science-fiction. Sławę przyniosła mu powieść "Wieczna wojna". Autor napisał również ciąg dalszy tej powieści wydany pod tytułem "Wieczna wolność" oraz opowiadanie "Odrębna wojna". Polscy czytelnicy mogli zapoznać się również z takimi jego dziełami jak "Wieczny pokój", "Nie ma ciemności" oraz "Kamuflaż". Haldeman napisał również kilka książek z uniwersum Star Trek (nie zostały przetłumaczone na języki polski). "Wieczna wojna" ukazała się w serii "Wehikuł Czasu", pod szyldem której wznawiane są najważniejsze arcydzieła literatury fantastyczno-naukowej.

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zdecydowanie jest to książka interesująca, chwilami lekko refleksyjna, skłaniająca do przemyśleń – czy to na temat wojen, czy też przyszłości naszej planety i rasy ludzkiej. Wydaje mi się, że klasyki science-fiction często wzbudzają w człowieku tego typu rozważania. W tym też tkwi niejednokrotnie ich siła – są ponadczasowe, emocjonalne, poruszające, a przy tym wszystkim stanowią dobrą rozrywkę czytelniczą.

  Cała recenzja: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dom Wydawniczy Rebis stworzył serię wydawniczą pod tytułem „Wehikuł czasu". Ma ona zapoznać nas z klasykami z gatunku sci-fi. Od razu spodobał mi się pomysł zapoznawania się z klasykami, gdyż do tej pory, jeśli sięgałam po coś z półki science fiction to były to nowości. Gdy zaczęłam czytać książki z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, to od razu poczułam, że zostały napisane te kilkadziesiąt lat temu. I ogromnie mi się to spodobało. Poznawanie wyobrażeń ludzi, którzy żyli kilkadziesiąt lat temu, jak świat będzie wyglądał w według nich w przyszłości, a naszej współczesności jest bardzo ciekawym doświadczeniem, a ja bardzo lubię o tym czytać. W „Wiecznej wojnie" także znajdziemy fragmenty historii, które dzieją się w naszej teraźniejszości.

  „Wieczna wojna" nie skupia się jednak tylko na naszych latach. Historia w niej opisana dzieje się przez setki ziemskich lat. Mówi o dziejach Williama Mandelli, który urodził się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Uczestniczy ON w kosmicznej wojnie z Taurańczykami przez co może powracać na Ziemię dopiero po upływie długiego czasu. Ziemia się starzeje o wiele szybciej od niego, dzięki czemu ma możliwość obserwować jak się ona zmienia przez wiele dziesięcioleci, jakie zmiany na niej zaszły od czasów, gdy była jego stałym domem.

  Książkę „Wieczną wojnę" czyta się naprawdę przyjemnie. Podczas czytania nie miałam żadnych wątpliwości, dlaczego autor dostał za nią kilka nagród. Jednak nie do końca była w moim stylu. Bardzo polubiłam te części, w których autor opisywał zmiany jakie zaszły na Ziemi, co się dzieje też na innych planetach. Te fragmenty, które opisywały wojnę i wszystko, co się z nią wiązało po prostu mnie nie ciekawiły. Nie zmienia to faktu, że „Wieczna wojna" to bardzo dobra książka. Jestem pewna, że spodoba się niejednemu czytelnikowi fantastyki naukowej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  I znowu trafiłem na powieść, obok której nie można przejść obojętnie. Cykl wydawnictwa Rebis „Wehikuł czasu” się powoli rozrasta, a powieści wydawane w ramach tego cyklu, są coraz lepsze. Tym razem przyszła pora na tytuł „Wieczna wojna”.

  O książce możemy przeczytać, że:

  Znakomita powieść należąca do kanonu literatury SF. Łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z wizjonerskim i ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany wywołane przez wojnę.Wojna to piekło i William Mandella przekonuje się o tym na własnej skórze, walcząc z Taurańczykami. Towarzyszymy mu przez całą służbę, obserwując jego oczami okrucieństwa, ogrom cierpień i absurdy walk… a także przemiany na Ziemi, która w ciągu jego życia – na skutek efektów relatywistycznych – starzeje się o kilkaset lat.

  Największy plus tej książki – niesamowicie wciąga. Jak już zacząłem czytać, nie mogłem się oderwać. Szkoda że nie jest obszerniejsza. Nie mniej ważna jest sama historia. Mimo że o wojnie, to jednak jest to opowieść mająca silne przesłanie pacyfistyczne. Walka z wrogiem, próba powrotu do „normalności”, ale nie tylko. Dla zainteresowanych, można jeszcze wspomnieć, że na podstawie tej powieści powstała powieść graficzna, a sama książka, zdobyła wszystkie ważniejsze nagrody literatury science fiction.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Przeżyć wojnę i przetrwać w odmienionym świecie"

  Wojna to temat rzeka od zawsze przewijający się w nieskończonej liczbie książek, filmów, tekstach muzycznych, malarstwie, ogólnie sztuce można powiedzieć. Siedzi w nas głęboko, nawet jeśli nie braliśmy w niej bezpośrednio udziału i nigdy nie będziemy. Zawsze potęguje emocje, zmusza do przemyśleń, zapoczątkowuje różne zjawiska. Największą w dziejach ludzkości była II wojna światowa, w której brało udział wiele krajów z całego świata, chociaż odbiła się najbardziej na krajach europejskich. Tak jak w Europejczykach głęboko zakotwiczona jest II wojna, tak w głowach i sercach Amerykanów jest z wojną w Wietnamie, którą wielu uważa za zupełnie niepotrzebną i że można jej było uniknąć. Wielu autorów literackich, którzy ją przeżyli, postanowiło w oparciu o swoje doświadczenie w różny sposób ukazać co wywołała, co zmieniła czy jak zapisała się na kartach historii ludzkości. Jednym z takich autorów jest Joe Haldeman, weteran wojny wietnamskiej, który ukazuje jej oblicze i oblicze wojny w ogóle w swojej książce "Wieczna wojna".

  Powieść opowiada o międzygwiezdnej wojnie pomiędzy wojskami Ziemian a inteligentnymi obcymi zwanymi Tauranami, która toczy się na przestrzeni setek lat. Bohaterem tej historii jest żołnierz William Mandella, który dzięki efektom relatywistycznym bierze udział w całej tej wojnie od samego początku, niewiele się przy tym starzejąc. Podczas swej podróży w czasie obserwuje dzięki temu wszelkie zmiany, które zachodzą na Ziemi - przemiany kulturowe, zmiany gospodarcze, odkrycia naukowe. Wojna to piekło, o czym Mandella przekonuje się na własnej skórze biorąc w niej udział. Czy przy tym wszystkim, czego doświadczy, utraci i zaobserwuje przez setki lat, będzie w stanie wciąż normalnie funkcjonować i odnajdywać powody, dla których mógłby chcieć dalej żyć?

  Wydawać by się mogło, że mało prawdopodobnym jest napisanie trzystu stronicowej książki z rozmachem. Tymczasem Haldeman udowadnia nie tylko, że się da, ale i że przy okazji można zrobić to w świetnym stylu - czego skutkiem było potem zdobycie za nią wielkiego uznania i najważniejszych nagród: Hugo, Nebula, Locus, Ditmar. I nie są to uznania bezpodstawne, bo w istocie powieść od początku czyta się z wielkim zainteresowaniem, podziwem i przyjemnością.

  Autor przedstawia dwie różne perspektywy tej kilkusetletniej wojny. Pierwszą związaną bezpośrednio z konfliktem zbrojnym, czyli walką z wrogiem, inteligentnym obcym, gdzie nie pokazuje, która ze stron jest dobra i zła, tylko przedstawia jej przebieg, odczłowieczające skutki, okrucieństwo, bezsens, zmiany w umysłach żołnierzy i ich postrzeganiu tego konfliktu. Druga zaś związana jest z wydarzeniami dziejącymi się na Ziemi. Haldeman ukazuje ludzkość i jej przemianę podczas nieobecności Mandelli. Przeludnienie, przemiany i kryzysy gospodarcze, przestępczość, dziwną i mało zrozumiałą politykę, nawet zmianę seksualnych nawyków ludzkości. Porusza przy tym także inne problemy, jak kontrolę urodzeń, klonowanie, kontrolę umysły żołnierza.

  Powieść Haldemana nie przedstawia wojny jako szlachetnej potyczki, po której jedna ze stron zdobędzie coś więcej, będzie wygrana, bogatsza czy lepsza. Powieść ma charakter wybitnie pacyfistyczny i antymilitarystyczny, bo wszystko w niej sprowadza się do tego, aby udowodnić, że ostatecznie wojna jest całkowicie bezużyteczna i bezsensowna, a jej wynik jest bez znaczenia, bo i tak cierpią przez nią wszyscy - walczący po jednej i drugiej stronie, nie walczący i przebywający w innym miejscu w oczekiwaniu na jej wynik, skutki i powrót swoich bliskich, także kolejne pokolenia, które żyją na coraz gorszym świecie i cierpią przez wydarzenia z przeszłości.

  "Wieczna wojna" to powieść o wojnie, o żołnierzach i powodach, dla których są potrzebni. O trudnościach odnalezienia się na ojczystej planecie po powrocie z wojny i nieprawdopodobnych zmianach, które ciężko zaakceptować i do nich przywyknąć. Ale i o pacyfizmie i bezsensie wojny. To militarne science fiction, które choć napisane kilka dziesięcioleci temu wciąż porusza aktualne i ciężkie kwestie. Jedna z ważniejszych powieści z przeszłości i militarnych science fiction, która zalicza się już do twardej klasyki fantastyki naukowej. Polecam.

  Recenzja z bloga: Świat Bibliofila.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  WIECZNY PACYFIZM

  Po
  dłuższej przerwie Rebis wraca z kolejnymi tomami „Wehikułu czasu” i na dobry początek serwuje nam od razu dwie świetne, klasyczne powieści. Jedna z nich to „Wieczna wojna”, opowieść znana już w naszym kraju zarówno w wersji powieściowej, jak i komiksowej, ale warta przypominania co raz. Bo chociaż jest to proste dzieło i kojarzące się z licznymi podobnymi tworami, absolutnie warte jest poznania, bo wypada lepiej, niż większość tego typu utworów.

  Wojna z Taurańczykami, kosmitami, którzy zaatakowali ludzi, trwa. Na linie frontu trafia William Mandella, który doświadcza tam jedynie okrucieństwa, cierpienia i wojennego bezsensu. Ale wkrótce przekonuje się o czymś jeszcze: gdy ON bierze udział w walkach, na Ziemi mija tysiąc lat, wszystko się zmienia i zostaje pytanie czy ON tu jeszcze w ogóle pasuje…

  „Wieczna wojna” to powieść, która w obecnych czasach może i jest inaczej postrzegana, niż w chwili premiery – co zresztą zauważa sam autor, ale jej siła wymowy wcale się nie zmieniła. Joe Haldeman napisał ją pod wpływem doświadczeń z wojny w Wietnamie, ale – i chwała mu za to – stworzył opowieść pacyfistyczną. Niby o wojnie, ale o wojnie, jako złu, prawdziwym piekle na ziemi. Nie ma tu wzniosłości i kiczowatego patosu, nie ma pochwały walki, jest chora rzeczywistość, którą trzeba przetrwać. I to się w powieści ceni. Wielu zarzucało autorowi, że „Wieczna wojna” to odpowiedź na „Kawalerię kosmosu” Heinleina, ale nawet jeśli wykazuje pewne podobieństwa, dzieło Haldemana jest inne, bo nie gloryfikuje konfliktu. Nie ma tu naiwności, jaką atakują nas dzieła popierające walkę, nie ma tego niemalże propagandowego wydźwięku, jest prawda, jest siła wyrazu i przestroga.

  Ale abstrahując od tego wszystkiego, „Wieczna wojna” to po prostu kawał dobrej fantastyki. Nie trawię militarnej science fiction, a space opera to nie moja bajka, dlatego fanem „Star Warsów” nigdy nie byłem i nie będę (choć, oczywiście, czasem z chęcią odświeżam sobie filmy z tej serii), ale dzieło Haldemana dalece wykracza poza ten schemat. Ma przesłanie, to jedno, ale ma też świetną akcję, znakomite pomysły i naprawdę dobry styl. Lekki, niewymagający, ale i satysfakcjonujący. Przy okazji wizja autora jest przekonująca i zapadająca w pamięć, a całość po prostu dostarcza świetnej rozrywki spod szyldu SF.

  Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że „Wieczna wojna” dostała nagrody Hugo, Nebulę i Locusa, została zaadaptowana w formie kultowego już komiksu czy gry planszowej oraz doczekała się dwóch kontynuacji – „Wiecznego pokoju” i „Wiecznej wolności”. A to, oczywiście, między innymi. Dziwi za to fakt, że na początku wielu wydawców odrzuciło dzieło Haldemana, na szczęście w końcu całość pojawiła się na rynku, a my możemy cieszyć się wznowieniem. Jeśli jeszcze nie znacie „Wiecznej wojny”, koniecznie nadróbcie ten błąd – i miejcie nadzieję, że doczekamy się reedycji kolejnych części.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Aeon's End: Wieczna Wojna PORTAL 0/5 Nasza cena:
114,67 zł 159,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Aeon's End: Wieczna Wojna PORTAL

Aeon's End: Wieczna WojnaGravehold jest ostatnim bastionem Świata-Który-Był. W miarę nasilania się ataków stworzeń znanych jedynie jako Bezimienni, z samej Otchłani przybywa garstka dziwnych ocalałych. Czas pokażec czy ocalą Gravehold, czy też doprowadzą do jego upadku.Aeon's End: Wieczna...
Wiktor i Hanka. Wojna i miłość. Tom 3 5/5 Nasza cena:
39,59 zł 54,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wiktor i Hanka. Wojna i miłość. Tom 3

Trzeci tom cyklu "Wojna i miłość" Na fali odwilży po śmierci Stalina Andrzej Kaledin wychodzi z więzienia. Wraca do pracy w klinice. Po kilku latach dostają z Haliną mieszkanie, na świat przychodzi Szymon, a starszy syn Wiktor rozpoczyna studia na politechnice. Któregoś dnia w drodze na trening...
Pomiędzy cywilizacjami. Wojna i praktyki.... 0/5 Nasza cena:
59,15 zł 65,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pomiędzy cywilizacjami. Wojna i praktyki....

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, to studium z dziejów komunikacji na styku dwu cywilizacji – świata chrześcijańskiego i muzułmańskiego. Cywilizacji, które nie tyle zderzały się ze sobą, ile na swoich pograniczach poszukiwały sposobów na nawiązanie kontaktów i porozumienia, budując w tym...
Pierwsza wojna śląska 1740-1742 cz.1 0/5 Nasza cena:
81,89 zł 89,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pierwsza wojna śląska 1740-1742 cz.1

Niniejszy tom jest pierwszą częścią jednego z największych projektów badawczych niemieckiej historiografii militarnej. „Wojny Fryderyka Wielkiego” były niejako finalnym dziełem Wydziału Historycznego Sztabu Generalnego II Rzeszy Niemieckiej, efektem pracy wielu oficerów, a także ofiarności ludzi,...
Wojna polsko-rosyjska 1792 roku 0/5 Nasza cena:
90,99 zł 99,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojna polsko-rosyjska 1792 roku

Niezgoda przywiedzie na was niewolę, w której wolności wasze utoną i w śmiech się obrócą... Nastąpi postronny nieprzyjaciel, jąwszy się za waszą niezgodę i mówić będzie: rozdzieliło się serce ich, teraz poginą... Ziemie i królestwa wielkie, które się z Koroną zjednoczyły i w jedno ciało zrosły,...
Marvel now 2.0 Avengers. Tom 4. I wojna Kanga 4/5 Nasza cena:
35,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel now 2.0 Avengers. Tom 4. I wojna Kanga

Czwarty tom przygód Avengers z serii wydawniczej Marvel NOW! 2.0. Choć II wojna domowa dobiegła końca, najwięksi ziemscy bohaterowie wciąż zmagają się z jej konsekwencjami. Nova, Ms Marvel i Miles Morales opuścili drużynę, rozczarowani postawą swoich dawnych idoli. Osłabieni Avengers muszą jak...
Wojna na pociski i pisma 0/5 Nasza cena:
59,15 zł 65,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojna na pociski i pisma

Dotychczasowe opracowania dotyczące historii 302 Dywizjonu w 1940 r. skupiają się przede wszystkim na działaniach bojowych, pomijając zagadnienia związane z życiem codziennym jednostki. Nie zostały wykorzystane np. zachowane w archiwach rozkazy dzienne czy dokumenty dotyczące dyscypliny. Autorzy...
Niewygrana wojna 0/5 Nasza cena:
72,79 zł 79,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niewygrana wojna

Praca I. Gavryliuka wnosi wiele interesujących ustaleń faktograficznych oraz interpretacji i opinii, które składają się na ciekawe i nowatorskie na gruncie polskim przedstawienie strategii i myśli operacyjnej Bohdana Chmielnickiego oraz wybranych pułkowników kozackich w latach 1648-1651. Z recenzji...
Na froncie i przy palecie. Wojna 1920 roku w plakacie 0/5 Nasza cena:
75,65 zł 89,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na froncie i przy palecie. Wojna 1920 roku w plakacie

"Wojna 1920 roku to nasz pierwszy, tak ogromny triumf od czasu Wiktorii Wiedeńskiej na ogólnoeuropejską, ba światową skalę, powstrzymało ono napór bolszewików i opóźniło ich panowanie nad wschodnią częścią Europy o dwie dekady. Była to też jedyna porażka Czerwonej Armii, potwierdzona traktatem...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula