Walcząc z przeszłością

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
5-7 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
276
Rok wydania
2020
Nasza cena: 32,22 zł 37,90 zł Taniej o: 15%

Dzieciństwo jest najważniejszym okresem w życiu każdego z nas. Pozostawia ono trwały ślad w psychice i wpływa na to, jak później radzimy sobie w dorosłym życiu. Walcząc z przeszłością jest świadectwem tego, że często dzieci borykają się z problemami, których mógłby nie udźwignąć nawet dorosły człowiek.

To opowieść o losach Emmy, młodej kobiety, która nie może poradzić sobie z demonami przeszłości. Wciąż wraca ona wspomnieniami do dzieciństwa, które było dla niej pasmem przykrości, upokorzeń, a także krzywdy - zarówno psychicznej, jak i fizycznej - której doznała od bliskiej osoby. Czy uda się jej przezwyciężyć wszystkie swoje lęki?

Wydarzenia, których będziesz świadkiem, sprawią, że zaczniesz doceniać to, co masz...

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dzieciństwo jest najważniejszym okresem w życiu każdego z nas. Pozostawia ono trwały ślad w psychice i wpływa na to, jak później radzimy sobie w dorosłym życiu. Walcząc z przeszłością jest świadectwem tego, że często dzieci borykają się z problemami, których mógłby nie udźwignąć nawet dorosły człowiek.

  To opowieść o losach Emmy, młodej kobiety, która nie może poradzić sobie z demonami przeszłości. Wciąż wraca ona wspomnieniami do dzieciństwa, które było dla niej pasmem przykrości, upokorzeń, a także krzywdy – zarówno psychicznej, jak i fizycznej – której doznała od bliskiej osoby. Czy uda się jej przezwyciężyć wszystkie swoje lęki?

  Wydarzenia, których będziesz świadkiem, sprawią, że zaczniesz doceniać to, co masz…

  "Nigdy nie wiemy, co nas spotka, ani kiedy zakończymy swój żywot. Czy zatem okazywanie uczuć i człowieczeństwa, a także wdzięczności jest aż takie trudne i niewykonalne?"

  Byłam nastawiona na to, że otrzymam książkę, która nie będzie łatwa. Ale to, co spotkałam na jej kartach... tego nie można już tak łatwo opisać, wyrazić słowami, to trzeba po prostu przeczytać, bo takich bohaterek jak Emma czy jej matka Paula i ojciec Krzysztof jest wśród nas więcej. Tu wszystko jest tak bardzo namacalne, prawdziwe i przejmujące czytelnika na wskroś.

  To, co przyszła dziewczyna już na zawsze w niej pozostanie. Będzie wpływało na podejmowane przez nią decyzje w przyszłości. Prawdopodobnie będzie miała również trudności w budowaniu relacji z ludźmi. Autorka uświadamia nas jak ważna jest wówczas pomoc psychologia. Terapia może pomóc zrozumieć zaistniałą sytuację, nazywać uczucia, wyrzucić gniew i ruszyć dalej.

  Historia przedstawiona z perspektywy dziecka daje obraz, który szokuje, smuci i dobitnie ukazuje złożoność nakreślonego problemu. Mamy tu do czynienia z przemocą fizyczną i psychiczną ze strony Krzysztofa względem swojej żony i córki. Widzimy do czego prowadzi nadużywanie alkoholu, jak wpływa na zachowanie. Z drugiej strony ciężko zrozumieć bierność matki, ale nie powinniśmy zbyt pochopnie ferować wyroków.

  "To ona mogła zafundować nam wolność. Tylko od niej zależało, czy uwolniony się od tego tyrana."

  Tematy podjęte przez Małgorzatę Brodzik są trudne i bolesne, ale język, jakim została napisana książka jest niezwykle lekki i przystępny, przez co całość doskonale się równoważy.

  To książka, która nastolatkom pozwoli docenić to, co mają, że warto inaczej spojrzeć na naszych rodziców. Dorosłym zaś być może uświadomić, że rodzic powinien być rodzicem, a nie zwyrodnialcem.

  "Inne dzieci marzyły o nowych gadżetach, a ja jedynie o normalnej rodzinie."

  Pamiętajmy: nie odwracajmy wzroku na krzywdę drugiego człowieka, nie udawajmy, że niczego nie słyszymy. Najgorsze co możemy zrobić to obojętność. Ja nie będę miała żadnego oporu, by w razie czego pomóc, jakkolwiek.

  "Walcząc z przeszłością" to powieść, która chwyta za gardło, serce i nie pozwala o sobie zapomnieć, mimo odłożenia jej na półkę. Polecam Wam ją szczególnie! Ja takie książki chcę czytać. Książki, które pozostawiają głęboki ślad w głowie, zmuszają do przemyśleń i zmian w życiu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To będzie bardzo krótka recenzja, bo nie jestem w stanie słowami opisać moich wrażeń. Chce mi się krzyczeć. Ze złości, żalu, strachu. Ale do rzeczy.

  Kiedy poznajemy Emmę ma ona ok. 11 lat. Dużo? Mało? Mało, jak na tak doświadczoną dziewczynkę. Jest jedynaczką. Córką Pauli i mężczyzny o którym nie chce mówić ojciec. W tym domu Emma często chodzi głodna. Cieszy się gdy na cały dzień ma kanapkę z dżemem i nie idzie do szkoły na czczo. Do tragicznych wydarzeń dochodzi w dzień jej piętnastych urodzin…

  Zupełnie nie potrafiłam odnaleźć w sobie zrozumienia dla zachowania matki dziewczynki. Napiszę dosadnie. Wkurzał mnie jej brak decyzyjności. To Emma była tą osobą bardziej odpowiedzialną i dorosłą w ich relacji. Role były mocno zaburzone.

  „Tak naprawdę nie śmierdziałam. Może nie miałam pięknych, drogich ubrań, ale zawsze dbałam o higienę osobistą.

  Każdego wieczoru tarłam skórę aż do czerwoności, jakbym chciała zmyć z siebie cały ten syf, z którym musiałam mierzyć się każdego dnia. Dla nich nie miało to znaczenia, bo przecież byłam tą Emmą, której ojciec jest alkoholikiem znęcającym się nad własną żoną. Tego typu zdań i wyzwisk było znacznie więcej. Na samym początku kłóciłam się a nawet z nimi walczyłam. Płakałam i było mi bardzo przykro. Z czasem nauczyłam się z tym żyć. Za każdym razem, kiedy stawałam nogę na szkolnym korytarzu, zakładałam maskę, która stała się moją tarczą. Dzieci z patologii posiadają wiele takich masek. Od najmłodszych lat uczą się świetnej gry aktorskiej. Doświadczenia życiowe zmuszają je do tego, aby manewr obronny wyćwiczyły w sobie do perfekcji.”

  Ta historia opowiedziana jest z punktu widzenia dziecka. Aby to podkreślić Autorka użyła języka prostego, żeby nie powiedzieć dziecinnego. I właśnie ten zabieg oraz to, że Emma nam opowiada swoje wspomnienia sprawia, że jesteśmy świadkami tej historii. Musicie to przeczytać.

  Jedyne do czego mogę się przyczepić to imię głównej bohaterki. Nie jest ono takie nasze. Nie wiem, gdyby była to np. Marta, Kasia bardziej by mi pasowało do polskich realiów. Zwłaszcza, że pozostałe imiona są polskie. Ale to może taki mój fetysz.

  Walcząc z przeszłością to moim zdaniem dość mocny, odważny debiut Małgosi Brodzik. Gosia nie bała się poruszyć ważnych tematów. Nie wybrała czytadła do napisania, tylko książkę o czymś. Z pewnością na długo pozostanie ona w mojej głowie, jako trudna historia o życiu. I jako przestroga, wskazówka.

  Mam do Was wielką prośbę. Coraz częściej są nagłaśniane sprawy pobicia i maltretowania dzieci. Mam pytanie. Gdzie podziewali się sąsiedzi? Nie bójmy się zadzwonić na policję, zapukać do mieszkania z którego dochodzą niepokojące odgłosy. Bądźmy empatyczni. Ta książka to właśnie takie przesłanie. Aby nie siedzieć w swoich czterech ścianach i reagować. Tylko tyle lub aż tyle. Zostawiam Was z tym.

  Dziękuje Wydawnictwu WasPos za patronat nad tym właśnie tytułem – to było dla mnie wstrząsające ale i bardzo ważne doświadczenie. Polecam i zapraszam na stronę Wydawnictwo WasPos [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Walcząc z przeszłością” Małgorzaty Brodzik to powieść obyczajowa. Akcja dzieje się w małym miasteczku w Polsce. Historia opowiada o młodej dziewczynie, która doświadczyła w swoim dzieciństwie wielu złych rzeczy. Mieszkała z rodzicami, jej ojciec był nałogowym alkoholikiem, stosował przemoc fizyczną i psychiczną na swojej rodzinie. Czy obawa i strach zniknie z życia Emmy?

  Jak sobie z tym poradzi? Czy warto wspominać takie wydarzenia?

  Patrząc na okładkę książki, rzuca nam się w oczy, że została inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i dlatego mnie zaciekawiła.

  Powieść pełna smutku i bólu. Przedstawia życie dziewczynki, która musiała się zmagać z alkoholizmem i przemocą. Alkoholizm to wielka zguba człowieka. Przez alkohol człowiek staje się w wielu przypadkach złym człowiekiem.

  Ostatnio często się o tym mówi, temat na czasie.

  Czytając, nasuwało mi się wiele emocji, a przede wszystkim szok i niedowierzanie. Bardzo współczułam głównej bohaterce i jej mamie takiego życia jakie wiodły. Dobrze ze u ich boku byli sąsiedzi, choć trochę mnie wkurzali, ponieważ szybciej mogli wezwać odpowiednie służby. „Nie mogę zrozumieć postaw ludzi, którzy w spokoju przyglądają się, jak komuś dzieje się krzywda”.

  Czasem może się zdarzać tak, że osoba, która doświadcza przemocy, kryje się z tym, bo myśli, ze to wstyd, wtedy trzeba do niej dotrzeć różnymi sposobami, by odkryć prawdę, choć to bywa trudne, ale warto, bo to pomoże takim ludziom.

  Ta książka zmusiła mnie do pewnych refleksji nad życiem. Musimy doceniać, to co mamy, ponieważ jak widzimy inni mają gorzej.

  Trochę mnie zirytował psycholog, ponieważ osoba, która przeżyła różne okropieństwa, nie jest w stanie prosto o tym mówić i potrzeba czasu, by się otworzyła. W takiej sytuacji najlepsza jest rodzina i jej bliskość.

  Książka bardzo mi się podobała i mam nadzieje, że będzie kontynuacja.

  Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Życie jest drogą, którą każdy z nas musi przejść. Czasami doświadcza nas naprawdę mocno, sprawdzając, ile jesteśmy w stanie jeszcze udźwignąć, aby za jakiś czas wszystko wynagrodzić. Droga, którą podążamy, nie zawsze jest prosta. Trafiają się różne zakręty, pagórki, ale nigdy nie wolno nam zboczyć z kursu. Nie możemy się poddać. Przykrości które nas spotykają są lekcją. One kształtują naszą osobowość. Sprawiają, że jesteśmy silniejsi. Lepsi i ponad wszystko tom, co nam się przydarzyło"

  "Walcząc z przeszłością" to debiut autorki który swoja premierę miał 09.03.2020r. Małgorzatę Brodzik możecie kojarzyć z instagrama z konta @mama_na_obrotach_i_autorka

  Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w tej książce w oczy jest napis na okładce z informacją, że powieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Dlatego też, czytając tą książkę cały czas miałam w głowie myśl, że część z tych rzeczy wydarzyła się naprawdę. Powieść jest niesamowicie smutna i pełna emocji. Ciężko człowiekowi nawet wyobrazić sobie, co mogło czuć dziecko, które musiało się zmierzyć z rzeczywistością w jakiej przyszło jej żyć.

  Zaczynając czytać tą książkę, domyślałam się jaki będzie jej przekaz. Autorka starała się przekazać nam historię Emmy w jak najprawdziwszej formie, nie oszczędzając nam przeżyć.

  Książkę mogłabym nazwać opowieścią zagubionej dziewczyny, która wspomina swoje dzieciństwo, którego nie powinno przeżyć żadne dziecko. Człowiekowi który nie miał takich problemów w życiu, ciężko jest się utożsamić z postacią o której czyta, ale niezwykle prosty przekaz oraz forma opowieści sprawiła, że czułam się jakby to Emma siedziała koło mnie i opowiadała mi swoją historię.

  Bez łez się nie obeszło.. I choć odczuwałam straszny smutek i żal, to także złość na matkę, która godziła się na takie traktowanie, i nie przerwała tego, odchodząc od męża. Cały czas miałam w głowie pytanie dlaczego? Odpowiedz na to znalazłam przy końcu opowieści.

  Zastanawia mnie jednak to czy powstanie kontynuacja, bo szczerze mówiąc skończyło się dziwnie.. taki otwarty epilog, z nadzieją na ciąg dalszy.

  Jeśli taka powstanie, na pewno po nią sięgnę.

  Książkę polecam, choć ostrzegam.. zapas chusteczek potrzebny.

  Nie jest to książka łatwa ani przyjemna, więc trzeba się z tym liczyć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Każde dziecko pragnie beztroskiego, szczęśliwego dzieciństwa z rodzicami, którzy poświęcają mu uwagę i starają się stworzyć dom pełen ciepła i miłości. Mamą i tatą, którzy nie kłócą się na każdym kroku, nie wyzywają i nie biją drugiej osoby, gdyż powinni ją szanować i kochać, a nie traktować jak śmiecia. Emma mieszka wraz z mamą, która stara się jakoś wiązać koniec z końcem i tatą, który jest alkoholikiem zastraszającym i bijącym żonę. Bohaterka wraca wspomnieniami do najgorszych lat, w których odniosła rany nie tylko na ciele, ale przede wszystkim na psychice. Dzieciństwo, które powinna wspominać z uśmiechem na ustach, było czasem o którym wolałaby wogóle nie pamiętać. Czy Emma będzie na tyle silna, aby przezwyciężyć wszystkie przeszkody i w końcu zaznać życia na jakie zawsze zasługiwała?

  "Walcząc z przeszłością" to wstrząsająca książka pełna bólu, cierpienia, wyrządzonej krzywdy. Historia, która porusza, szokuje, złamie serce i sprawi, że sami zaczniemy zastanawiać się nad tym co mamy i doceniać drobne przyjemności. Lektura, która pokazuje jak wiele można ukrywać przed innymi w obawie przed karą. Jak wiele lat można stracić, gdyż nie podjęło się żadnych kroków by polepszyć byt swój i córki, która na to zasługiwała. Książka o tym, że warto wyciągnąć pomocną dłoń pomimo protestów osoby, która jej potrzebuje, ale wciąż boi się zawalczyć o siebie i swoje szczęście. O tym, że nie należy udawać, że nic się nie dzieje, kiedy wiemy, że możemy komuś pomóc. Książka o walce z demonami przeszłości, o tym, że każdy zasługuje na spokojne, szczęśliwe życie bez obaw o każdy kolejny dzień. Książka o trudnej tematyce, jednak napisana w taki sposób, że jak już zacznie się czytać, trudno ją odłożyć. Smutna, wzruszająca historia, która zasługuje na to, aby ją przeczytać. Na pewno długo pozostanie w mojej pamięci.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Małgorzata Brodzik
 • Wydawnictwo WasPos
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 276
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366425392
 • Język: polski
 • ISBN: 9788366425392
 • EAN: 9788366425392
 • Wymiary: 14.5x20.5x2.1 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Walcząc z ciszą 5/5 Nasza cena:
30,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Walcząc z ciszą

Dla większości ludzi dźwięk jest pojęciem abstrakcyjnym. Spędzamy całe życie, próbując odciąć się od szumu, żeby móc skupić się na tym, co uważamy za ważne. Ale co, jeśli-gdy jasność umysłu zostaje przypłacona zupełną ciszą, to ten niewyraźny szmer w tle staje się czymś, za co oddałoby się...
Walcząc z cieniami 5/5 Nasza cena:
30,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Walcząc z cieniami

Pochodzę z rodziny wojowników. Od zawsze myślałem, że podążę za ich cieniami, stając się niepowstrzymany na ringu. Zmieniło się to w dniu, kiedy uratowałem życie kobiecie, którą kochałem, ale której nigdy nie mógłbym mieć. Brat okrzyknął mnie bohaterem, a moją nagrodą stał się wózek. Kiedy zostałem...
Walcząc o odkupienie 5/5 Nasza cena:
30,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Walcząc o odkupienie

Ryana Kendalla złamało życie. Wie, co to ból. Wie, co to przemoc i strata kogoś bliskiego. Wie, jakie to uczucie, gdy się kogoś zawodzi. Jednak nic nie może go powstrzymać przed pożądaniem jedynej kobiety, której nie może mieć – Finlay Tanner. Jej uśmiech jest słodki, a przyszłość świetlana. To...
List z przeszłości 4/5 Nasza cena:
23,34 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

List z przeszłości

Wypełniona sekretami i intrygującym zwrotami akcji wspaniała opowieść o odkrywaniu tajemnic przeszłości. W przeciągu kilku dni serce Lexy Shaw rozpada się na milion kawałków, a jej świat legnie w gruzach. Najpierw w tragicznym wypadku ginie jej matka. Kilka dni później umiera ukochana niania matki...
Jarzmo przeszłości. O Polsce, żonie muzłumanina... 5/5 Nasza cena:
16,52 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jarzmo przeszłości. O Polsce, żonie muzłumanina...

Nadia zakochuje się w Libijczyku, wychodzi za mąż i wyjeżdża do Afryki. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, dyskryminacja kobiet zmieniają życie małżonków w koszmar. Nadii wraz z dziećmi udaje się uciec od męża i wrócić do Polski. Tak kończy się „Gorzka pomarańcza”, która podbiła serca...
Ogród Zuzanny. Tom 3. Warto walczyć o tę miłość 5/5 Nasza cena:
19,38 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ogród Zuzanny. Tom 3. Warto walczyć o tę miłość

Spędź wiosnę w Ogrodzie Zuzanny! Trzeci tom poświęcony jest kolejnej z przyjaciółek - Kazi Leszczyńskiej. W ostatnim czasie oddalili się od siebie z Ludwikiem, a gdy na horyzoncie pojawia się dawna narzeczona Ludwika, ich małżeństwo staje pod znakiem zapytania. Na dodatek Kazia skrywa sekret,...
Zostawiłeś mi tylko przeszłość 4/5 Nasza cena:
28,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zostawiłeś mi tylko przeszłość

Griffin cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Uwielbia Harry′ego Pottera i liczby parzyste. Theo jest fanem Gwiezdnych wojen i wierzy w światy równoległe. W którymś z nich na pewno wciąż żyje. W którymś z nich obaj nadal są szczęśliwi. Jednak nie w tym. Tworzyli parę idealną. Bajka...
Cienie przeszłości 4/5 Nasza cena:
19,95 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cienie przeszłości

Pewnego dnia do jednego z krakowskich szpitali zostaje przywieziona dotkliwie pobita kobieta. Pacjentka nie pamięta niczego ze swojej przeszłości, nawet imienia. Nie ma przy sobie dokumentów. Jedynym tropem, który może pomóc w ustaleniu jej tożsamości, jest wizytówka, którą trzyma w dłoni. Dzięki...
Nieujarzmiona przeszłość. Kaci Hadesa 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nieujarzmiona przeszłość. Kaci Hadesa

Tylko bezgraniczna miłość może uciszyć szepty przeszłości... Skrzywdzona kobieta. Zraniony mężczyzna. Wolny duch, który chce uratować ich oboje. Elysia "Sia" Willis wiedzie samotne życie. Ma tylko starszego brata Kylera, zajmującego wysoką pozycję w hierarchii niesławnych Katów Hadesa. Kocha go,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula