Wakacje pod morzem (barwione brzegi)

Darmowy fragment:
Książka
34,63 zł
eBook
41,77 zł
Audiobook
49,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Format:13.5 x 20.5 cm
Oprawa:Miękka
Wydawnictwo:Young
Rok wydania:2024
Ilość stron:392
Opis

To mogłoby być kolejne zwyczajne lato nad polskim morzem, gdyby nie Hotel Bursztyn.

Leo prawie nie sypia.
Leo nigdy nie płacze.
Leo ciągle kłamie.

Odkąd jej mama zapadła w śpiączkę, szesnastolatka jest pod opieką starszego brata Roberta – jedynej osoby, którą jeszcze darzy sympatią i zaufaniem. Jako dzieci często spędzali rodzinne wakacje nad morzem, gdzie długie godziny na plaży dzielili z Filipem, zaprzyjaźnionym synem właścicieli Hotelu Bursztyn. Pewnego lata wyjazdy w tamte strony po prostu się skończyły. Bez wyraźnego powodu.

Dziesięć lat później Bursztyn i Filip znów pojawiają się w ich życiu. Tym razem rodzeństwo podejmuje letni staż w hotelu, w którym wszystko odbiega od normy. Goście zaczynają zachowywać się dziwnie, relacje między nastolatkami gęstnieją z dnia na dzień, a Bałtyk zdaje się wyrzucać na brzeg wszystkie zatopione przez lata tajemnice.

Leo wreszcie będzie musiała zmierzyć się z tym, co próbowała całe życie od siebie odsuwać – z prawdą.

“Wakacje pod morzem” to kolejna powieść Marty Bijan, która nie daje się sklasyfikować do jednego konkretnego gatunku. Sielankowość plaży i leniwego lata przeplata się z grozą, a miłość i nienawiść mają jedno imię. Poznaj kolejną książkę Young Adult autorki “Muchomorów w cukrze” i “Nocnych godzin”!

Książkę polecamy osobom + 14

Pobierz darmowy fragment


O autorce

Marta Bijan - wszechstronna artystka, finalistka czwartej edycji programu „X Factor" (2014). Wydała muzyczne albumy Melancholia (2018) oraz Sztuka płakania (2021). Jest pasjonatką kina i tę pasję również przekuła w zawód: ukończyła Warszawską Szkołę Filmową i wyreżyserowała krótkometrażowy horror Luna (2019). Autorka tomików poezji oraz powieści Melodia mgieł dziennych (2020), Domy i inne duchy (2021), Muchomory w cukrze (2023) i Nocne godziny (2023).

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii obyczajowa

W jakim klimacie utrzymana jest powieść "Wakacje pod morzem"?

"Wakacje pod morzem" to mroczna historia łącząca elementy powieści obyczajowej z dreszczowcem i nutą grozy. Autorka zestawia sielankowy krajobraz Bałtyku z duszną atmosferą tajemnic skrywanych w Hotelu Bursztyn. Czytelnik odnajdzie tu balans między letnim klimatem a narastającym niepokojem wynikającym z niewyjaśnionych zdarzeń z przeszłości. To konkretna propozycja dla osób ceniących nieoczywiste fabuły, w których prawda jest stopniowo odkrywana przez bohaterów.

Czy ta książka jest odpowiednia dla czytelników szukających lekkiego romansu?

Książka nie jest typowym, lekkim romansem i okazuje się zbyt przytłaczająca dla osób szukających wyłącznie beztroskiej rozrywki. Fabuła koncentruje się na traumach rodzinnych, kłamstwach oraz gęstniejącej atmosferze strachu, co odbiega od standardów literatury typu feel-good. Historia porusza trudne tematy, takie jak choroba rodzica i skomplikowane relacje rodzeństwa, co nadaje jej ciężki ton. Czytelnicy oczekujący sielankowej opowieści o wakacyjnej miłości zderzą się z mrocznym kierunkiem rozwoju akcji.

Dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest ta historia?

Powieść jest rekomendowana dla czytelników powyżej 14. roku życia ze względu na poruszaną tematykę i sposób narracji. Historia skupia się na problemach szesnastoletniej Leo, co sprawia, że jest szczególnie bliska młodzieży i młodym dorosłym. Treść zawiera opisy silnych emocji, lęków i skomplikowanych dylematów moralnych, które wymagają dojrzałości emocjonalnej. Styl narracji angażuje odbiorcę w sposób bezpośredni, stawiając pytania o granice zaufania i radzenie sobie z bolesną prawdą.

Jakie główne wątki i tematy porusza autorka w tej historii?

Głównym motywem utworu jest konfrontacja z bolesną przeszłością oraz próba odkrycia rodzinnych tajemnic po dekadzie milczenia. Autorka skupia się na relacji między Leo a jej bratem Robertem, którzy wspólnie stawiają czoła dziwnym wydarzeniom w nadmorskim hotelu. Ważnym elementem jest również psychologiczny portret głównej bohaterki, która zmaga się z traumą po wypadku matki i własną skłonnością do kłamstwa. Całość dopełnia wątek powrotu do znajomości z dzieciństwa, która w nowych okolicznościach nabiera zupełnie innego, niepokojącego charakteru.

Czy fabuła skupia się wyłącznie na wydarzeniach w Hotelu Bursztyn?

Akcja osadzona jest głównie w Hotelu Bursztyn, jednak kluczowe znaczenie mają retrospekcje i wydarzenia sprzed dziesięciu lat. Miejsce stażu rodzeństwa staje się katalizatorem dla ujawnienia sekretów, które przez lata były celowo wypierane z pamięci. Przestrzeń hotelowa i plaża służą jako tło dla gęstniejących relacji między postaciami oraz niewyjaśnionych zachowań gości. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik śledzi dwa plany czasowe, które ostatecznie łączą się w spójną i zaskakującą całość.

Szczegóły
  • Tytuł: Wakacje pod morzem
  • Autor: Marta Bijan
  • Wydawnictwo Young
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 392
  • Format: 13.5 x 20.5 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788383711140
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788383711140
  • EAN: 9788383711140
  • Wymiary: 135 x 204 x 25 mm
  • Dane producenta:

    Wydawnictwo Kobiece Agnieszka Stankiewicz-Kierus spółka komandytowa, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6, 15-111 Białystok, Polska, handlowy@wydawnictwokobiece.pl, tel. 535556515

Recenzje książki Wakacje pod morzem (barwione brzegi) (11)
  1. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Gabrysia C. w dniu 2024-07-31
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    10 z 14 osób uznało recenzję za przydatną

    Czytałam z zapartym tchem... To co Marta zrobiła ze mną i moim poglądem na świat jest nie wyobrażalne. Zakochałam się w języku i cudownych opisach. Jestem zauroczona w książkach Marty Bijan i wiem że do tej książki będę wracać przez całe życie. Uwielbiam bohaterów i mroczne zakończenie. (Nigdy nie popatrzę na windy tak samo...)

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Oliwia K. w dniu 2024-08-19
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    6 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

    [współpraca reklamowa]

    Kolejna
    młodzieżówka, kolejny thriller Marty Bijan i kolejny raz gdy ta autorka nie zawodzi swoim piórem. Uwielbiam historie, które trzymają w napięciu do ostatnich stron, a takie właśnie lektury dostajemy od Marty. Nie wierzę w jej kreatywność, z pozoru powtarzająca się sceneria, było już mnóstwo książek w hotelach, nad morzem. Ale w tym przypadku wszystko jest bardziej rozwinięte psychologicznie i to jest w tym najstraszniejsze. Bo przez zwodzenie czytelnika, on sam zaczyna kwestionować co dzieje się naprawdę, a co jest wymysłem lub wyobraźnią bohaterki.

    Postać Leo jest wykreowana szczegółowo. Zresztą jak w przypadku innych książek Marty, portrety psychologiczne bohaterów są bardzo dobrze stworzone. Każda z postaci ma w sobie cechy i zachowania, takie dziwne? niespotykane, które mogą wprowadzić nas w niezrozumienie.

    Początek, nie ukrywam, był dla mnie trudny do czytania. Nudziłam się, średnio się coś działo, nie miałam ochoty czytać dalej. ALE DRUGA POŁOWA? Tam ruszyło wszystko w szybkim tempie, czytelnik zaczyna z bohaterką odkrywać tajemnice hotelu i zaczynamy rozumieć tytuł historii. Zwroty akcji są kompletnie pokręcone, musiałam zatrzymywać się i analizować wszystkie przyswojone informacje po kolei, by się nie pogubić. Naprawdę jestem pod wrażeniem pomysłowości Marty, to co ona wymyśla jest 🤯🤯🤯 To nie jest typowy thriller, to coś więcej, coś co wprowadza w klimat strachu, napięcia i odczuwa się duszność w powietrzu, szczególnie w upalny dzień.

    Pióro autorki jest bardzo dobre do czytania, nie sprawia problemów. Z połączeniem z ciekawie poprowadzoną akcją, można przebrnąć przez lekturę w szybkim tempie. Polecam! 🤍

    ★★★★/5

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    3/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Weronika M. w dniu 2024-08-21
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    6 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

    🐚🪸

    Szesnastoletnia Leo
    jest pod opieką starszego brata Roberta od roku, czyli od momentu, gdy ich mama zapadła w śpiączkę. Zdani tylko na siebie, muszą jakoś sobie radzić. Pewnego dnia Robert, uczęszczający do szkoły hotelarskiej, otrzymuje propozycję odbycia stażu w nadmorskim hotelu Bursztyn, w którym kiedyś jego rodzina co roku spędzała wakacje. Pewnego roku jednak przestali tam przyjeżdżać, a Leo i Robert nigdy nie poznali przyczyny. Teraz, po dziesięciu latach, sami wracają do ukochanego miejsca, jednak z biegiem czasu odkrywają o nim coraz więcej niepokojących faktów.

    🐡🪼

    Mam mieszane uczucia co do tej książki.

    Są rzeczy, które bardzo mi się w niej podobały i na pewno mogę do nich zaliczyć ciekawie wykreowane postaci oraz klimat wakacji nad polskim morzem, przyprawiony nutką nostalgii i szczyptą niepokoju. Przyznam, że autorce udało się mnie zaintrygować i z zaciekawieniem płynęłam przez kolejne rozdziały.

    Moim pierwszym zarzutem jest to, że historia naprawdę wolno się rozkręca. Wiem, że często potrzeba czasu na zarysowanie fabuły, ale złapałam się na tym, że byłam już za połową książki, a prawie nie czułam dreszczyku strachu. Nie byłam znudzona, ale zabrakło mi budowania napięcia na wcześniejszym etapie.

    Rozwiązanie zagadki tajemniczego hotelu Bursztyn z jednej strony uważam za ciekawe i na pewno oryginalne, ale chyba spodziewałam się czegoś innego i dlatego nie do końca mi ono siadło. Mam wrażenie, że nie zrozumiałam wszystkich zasad, które tam panowały i że niektóre aspekty wyjaśnione zostały zbyt szybko i pobieżnie.

    ,,Muchomory w cukrze" tej autorki zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu, ale cieszę się, że przeczytałam też tę książkę, bo miała ona swoje mocne strony i miło spędziłam z nią czas podczas moich wakacji nad (pod?) morzem.

    🐠🐟

    [współpraca reklamowa z wydawnictwoyoung]

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzentus NotPospolitus
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Natalia P. w dniu 2025-11-30
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    5 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

    Po książkę sięgnęłam za namową mojej kuzynki. Na początku byłam do tego nastawiona trochę negatywnie, tzn. myśli typu ,,Jeju, muszę to w końcu przeczytać, ale tak mi się nie chce”. Może nie wszyscy postrzegają to negatywnie, ale ja tak. Pewnego popołudnia, jak wróciłam ze szkoły to uznałam, że przeczytam w końcu, nie miałam nic na drugi dzień, więc mogłam sobie pozwolić na to. Uwaga… skończyłam o 3 w nocy. Po prostu się wciągnęłam, to było tak dobre, że zazdroszczę każdemu, kto jeszcze tego nie czytał.

    Jeśli chodzi o fabułę, to powiem tyle… FABUŁOWAŁA (wiem wiem, nie ma takiego słowa, ale idę za trendami) (zabrzmiałam jak boomer o nie…). Jak na horror przystało, przerażało mnie, serio mówię, to miało tak mocny klimat, że autentycznie się tego bałam. Jestem osobą, która nie lubi horrorów, a właśnie napisałam recenzje o horrorze. Przyznam, że to była jedna z lepszych książek, które kiedykolwiek w życiu przeczytałam, to już druga książka, która dostała maksymalną ocenę. Jestem pod wrażeniem talentu Marty do pisania horrorów, aż nie wiem czy chce sięgać po „Nocne godziny”, pewnie sięgnę, ale to przemilczę. Jeśli miałabym opisać tę książkę w trzech słowach to brzmiałoby to tak: KOCHAM TĘ KSIĄŻKĘ.

    Nie mam pojęcia, jak jeszcze mogę wychwalać tę książkę, ale na 100% mogę ją wam polecić na wieczory, jak i na dnie. Chciałabym też podziękować mojej kuzynce za polecenie mi twórczości Marty Bijan, bez niej bym prędko nie sięgnęła po jej książki.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna R. w dniu 2024-08-13
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    6 z 11 osób uznało recenzję za przydatną

    Uwielbiam książki, które nie tylko trzymają w niesamowitym napięciu, ale też silnie mącą w głowie, ściągają na czytelnika otumaniającą podejrzliwość, nawet paranoję. Bezsprzecznie, Marta Bijan potrafi mistrzowsko zmanipulować i zwodzić zdezorientowanego czytającego, co gwarantuje w czasie lektury solidną porcję emocji i niezapomniane wrażenia. Dodajmy do tego genialnie nakreślone portrety psychologiczne oraz tajemniczy, złowrogi, choć przecież iście wakacyjny klimat, a otrzymamy nieodkładalną lekturę idealną, jakiej nie da się zamknąć w ścisłych ramach gatunkowych. Ta historia nie tylko trzyma w niemiłosiernym napięciu, ale i wprowadza umysł w stan psychodeliczny, z którego niełatwo się otrząsnąć jeszcze długo po przekroczeniu finału.

    Opowieść zaczyna się niepozornie, po to, by po pewnym czasie uderzyć z ogromną mocą, wstrząsnąć i jeszcze silniej zaintrygować pogubionego czytelnika. Zarówno napięcie, jak i nieufność rosną z każdym następnym rozdziałem, bo kolejne odkrywane tajemnice ukazują całą sytuację z odmiennej perspektywy. Tyko czy to, co dostrzegamy, jest rzeczywiście dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistości? A może to kolejna pułapka Autorki?

    Nakreślone postacie są nietuzinkowe, zapadające w pamięć, intrygujące do granic. Fenomenalnie, że możemy zagłębić się w psychice głównej bohaterki, poznajemy jej wszystkie lęki, które dość szybko zaczynają udzielać się też nam, tak ja ona zaczynamy się gubić, co jest prawdą, a co tylko wymysłem jej wyobraźni…

    „Wakacje pod morzem” to wciągająca, nieszablonowa, obezwładniająca opowieść, która w pełni angażuje czytelnika i mąci mu w głowie, niczym silny narkotyk. Emocjonujące dialogi, doskonałe kreacje bohaterów, tajemniczy i mroczny klimat, interesująca, niebanalna fabuła, a wszystko dopieszczone nietypowym wątkiem paranormalnym! Jeśli kochacie nieprzewidywalne historie, które sprowadzają na skraj emocjonalnego wyczerpania i sprawiają, że przestajecie rozróżniać, co jest prawdą, a co fikcją, będziecie tą pozycją absolutnie zachwyceni! Polecam całym sercem!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula