Anna Lisiecka w książce “Wakacje 1939” przedstawia historie ludzi znanych wówczas jako gwiazdy, by przez pryzmat ich codzienności przenieść czytelnika w klimat dni, które okazały się kluczowe dla dziejów świata w XX wieku.
Co czuli ludzie tuż przed wybuchem II wojny światowej? Jak wyglądały ostatnie wakacje przed konfliktem zbrojnym, który zmienił historię świata? Czy dało się już wtedy poczuć, co nastąpi za chwilę?
W 80 lat po wybuchu II wojny światowej kolejni autorzy przypominają ostatnie beztroskie lato przed nadciągającym dramatem. Anna Lisiecka sięgnęła do dokumentów i wspomnień, by pokazać życie elity intelektualnej tamtej epoki. Jest tu m.in. przedwojenna historia Zofii Nałkowskiej, której wydane zaraz po wojnie “Medaliony” ukształtowały polski literacki dyskurs o wojnie i hitlerowskich prześladowaniach. Jest prezydent Ignacy Mościcki, jest i Witold Gombrowicz. Są też ludzie wówczas będący na świeczniku, dziś mniej znani, których nazwiska wielu z nas współcześnie nic nie powiedzą.
Autorka pokazuje mniej i bardziej zwyczajne życie wszystkich tych postaci w oczekiwaniu na to, co miało się wydarzyć. Choć wojna wydawała się wówczas coraz bardziej nieuchronna, to nikt nie chciał dopuszczać do siebie myśli, że może faktycznie wybuchnąć. A nawet jeśli ludzie dopuszczali taką ewentualność, sądzili, że jeśli konflikt zostanie zainicjowany, skończy się szybką klęską hitlerowskich Niemiec. Takie były wówczas opinie. Na tamte czasy bohaterowie książki byli elitą i żyli w bogactwie. I choć wszyscy woleliby żyć jak zawsze, nie myśląc o najgorszym, czasy musiały ulec zmianie. Anna Lisiecka przenosi więc czytelnika w ostatnie dni beztroskiego, luksusowego świata, oddając klimat końca lat 30. XX wieku.
O książce
Taniec w przeddzień kataklizmu, modny krok lambeth-walk, w Zakopanem zabawy letników i artystów, na Polesiu arystokratów, dyplomatów i szefa brytyjskiej misji wojskowej polującego na kaczki. Wojna wisi w powietrzu, jednak jej nie będzie, bo Hitler się nie odważy, a jeśli, to po trzech tygodniach zwycięska defilada w Berlinie, nasza i sojuszników. Mamy gwarancje Anglii. Książka Anny Lisieckiej – pełna szczegółów, epizodów, ludzi krótko obecnych albo znikających wraz z wybuchem wojny w 1939 – odtwarza tamten makabryczno-rozrywkowy nastrój. Po raz drugi w życiu poczułem się trzynastolatkiem na progu wieku dojrzewania. Weź pod rękę damę swą, idź na spacer razem z nią – wzywał lambeth-walk w Zakopanem.
Jacek Bocheński
O autorce
Anna Lisiecka jest dziennikarką i reporterką Programu II Polskiego Radia, laureatką nagród w konkursach na reportaż i dokument radiowy. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za audycję "Kainowa zbrodnia". Jest autorką książki “Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej” o przedwojennej gwieździe polskiego baletu, Leokadii Halamie, której losy opisywane są również w książce “Wakacje 1939” .