W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
413
Inne wersje (2)
Książka, op. twarda
za 38,51 zł
eBook, mobi, epub
za 32,31 zł
Nasza cena: 31,00 zł 49,90 zł Taniej o: 38%

Produkt niedostępny

"W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska" to jedna z najważniejszych książek dla miłośników dawnych kultur i religii. Przedstawiono w niej dokładny i niezwykle rzetelny opis demonologii słowiańskiej!

Czy słysząc termin "słowiańska demonologia" ogarnia Cię zdziwienie? Nigdy nie zdarzyło Ci się usłyszeć o czymś takim, ale masz ochotę dowiedzieć się, co tak właściwie ona w sobie kryje? Oto idealna książka dla Ciebie! Sięgnij po pozycję "W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska" i poznaj sekrety demonologii z wierzeń dawnych Słowian.

Bohdan Baranowski to prawdziwy znawca tematu. Upiory, strzygi, zmory, południce, latawce, leśne duchy, wąpierze oraz kikimory to tylko wybrane z tajemniczych postaci. Demony, strzygi i inne mrożące krew w żyłach istoty odegrały istotną rolę w kulturze. Bez nich dzisiejsze wierzenia, literatura i sztuka nie byłyby takie same. Poniższa pozycja w sposób bardzo rzetelny, dokładny i godny podziwu zajmuje się tematem słowiańskich wierzeń i podań.

Autor odwołuje się do gier, książek oraz filmów, w których pojawiały się poszczególne postacie, pokazując przy tym, w jak istotny sposób demonologia słowiańska wpłynęła na nasza kulturę i jak na nią wpływa do dziś. "W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska" zmienia postrzeganie demonów, zachęcając nas do tego, aby nie interesować się wyłącznie amerykańskimi tworami, gdyż wiele ciekawych rzeczy można dowiedzieć się o naszych rodzimych strzygach i południcach.

Bohdan Baranowski urodził się w 1915 roku, a zmarł w 1993 roku. Był polskim historykiem, orientalistą i regionalistą. Ten profesor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki był wielce zainteresowany słowiańską kulturą, czego dowodem jest niniejsza książka.

Recenzje książki W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska (3)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Świetnie i ciekawie napisana książka na temat wierzeń słowiańskich i wszelakich demonów dla osób dorosłych. Nie ukrywam, że poza lekkimi książkami dla dzieci nie znalazłam żadnej ciekawszej pozycji, jaka zaspokoiłaby moją ciekawą duszę.

  ''W kręgu upiorów i wilkołaków" przedstawia się następująco. Podzielona jest na rozdziały poświęcone danemu demonowi, w których znajdziemy (wydaje mi się) dość wyczerpujące informacje. Znajdziemy tam powszechnie znane demony typu: upiory, diabły, topielce etc, a także te mniej znane, o których ja raczej nie słyszałam: południce, odmieńcy, strzygi itd.

  Za najbardziej ciekawy temat , który częściowo związany jest też z moją okolicą, uznałam polowanie na czarownice. Znalazłam w nim ogrom informacji, które wystarczająco zadowoliły moją ciekawską naturę do czasów minionych.

  Książkę czytało mi się bardzo ciekawie i szybko, ponieważ jest to temat, na który traciłam godziny szperając w internecie tym bardziej, że moja okolica jest bardzo ciekawa i "tajemnicza". Myślę, że przypadnie do gustu również osobom, które są bardziej wtajemniczone w demonologie słowiańską..

  Polecam! ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Już za czasów dzieciństwa coś ciągnęło mnie do mitycznych istot, legend i mrocznych opowieści. Nie pytajcie dlaczego – skąd kilkuletnie dziecko ma wiedzieć, czemu akurat przypadły mu do gustu motywy wampirów, strachów i duchów? Może wiąże się to z tym, że od maleńkiego towarzyszyła mi fantastyka – pełno było w domu książek z tego gatunku, dlatego dosyć szybko zaczęłam wchodzić w ten magiczny świat. W bardzo młodym wieku zapoznawałam się z twórczością Tolkiena czy Sapkowskiego, a legendy były czymś, co po prostu pochłaniałam. I przyznam szczerze, że do tej pory się w tym lubuję, dlatego nie mogłam sobie odpuścić lektury bestsellerowego opracowania W kręgu upiorów i wilkołaków.

  Bohdan Baranowski w bardzo konkretny i rzetelny sposób zaprezentował potencjalnym czytelnikom słowiańską demonologię. Jest tutaj zebrany ogrom wiedzy, poparty bogatą bibliografią, a także bazujący na rozmowach i badaniach terenowych, którymi zajmował się sam autor. Pojawiają się opisy poszczególnych stworzeń, ich geneza, miejsca występowania, a nawet pewne statystyki. Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą – a to zaledwie jedne z tych najważniejszych motywów, które są tutaj poruszane. Bez zbędnego owijania w bawełnę, po prostu konkretnie na dany temat.

  Każdy rozdział skupia się na danym demonie czy istocie. Nie brakuje też opisów różnych wierzeń i tego, jak zmieniało się postrzeganie zjawisk nadprzyrodzonych i demonów na przestrzeni dziejów. Wiara w diabła, obecność wilkołaków, istnienie dwóch dusz, co skutkuje marnymi konsekwencjami. Naprawdę można tutaj znaleźć sporo informacji i ciekawostek, które ogromnie przypadły mi do gustu. Podobał mi się również fakt, że każda istota została opisana osobno – dzięki temu panował tutaj pewien ład i uporządkowanie.

  Generalnie nie przeszkadzało mi to, że dzieło Baranowskiego mocno przypomina coś w stylu podręcznika. Wiecie, w sumie gdyby zrobić jakąś słowiańską szkołę magii czy istot nadprzyrodzonych, to z pewnością znakomicie by się ta lektura spełniła w roli podstawowej lektury dla uczniów. Taka forma przekazywania wiedzy nie jest czymś, co mi przeszkadza, bowiem ma pewne aspekty, które działają na jej korzyść – właśnie to uporządkowanie i konkrety, bez jakiegoś daremnego lania wody. Niestety, sam styl autor był momentami bardzo toporny, a i korekta chyba nie stanęła na wysokości zadania – niektóre błędy mocno raziły w oczy, a całość chwilami się naprawdę ciężko czytało. Nie jest to jednak w moim odczuciu kwestia formy i konstrukcji, a samego stylu i języka. Zabrakło tutaj swoistej płynności i lekkości.

  Książka jednak mocno się broni ogromem informacji, jaki ma do przekazania. Fakt, może nie przejdziecie przez nią od razu, znacznie lepiej będzie sobie ją dawkować i czytać po 2-3 rozdziały na jedno posiedzenie, ale mimo wszystko jest tego warta. Zwłaszcza jeżeli interesujecie się mitologią słowiańską, historią, dawnymi wierzeniami i miejskimi legendami. To naprawdę dobre i obszerne źródło wiedzy, w którym dodatkowym urozmaiceniem są zdjęcia prezentujące część z opisywanych stworzeń. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że osoby, które mocno interesują się poruszaną tutaj tematyką, mogą się poczuć lekko zawiedzione. Choć autor opisuje wiele rodzajów istot, wiec pod tym względem książka zyskuje w moich oczach miano rozległej i obszernej, to jednak gdyby skupić się tylko na jednym „gatunku”, to będzie to zapewne wiedza jedynie podstawowa – najważniejsze informacje, bez wchodzenia w szczegóły.

  Mimo drobnych wpadek językowych i chwilami topornego stylu, jestem całkiem zadowolona z tej lektury. Nie jestem wielkim znawcą mitologii słowiańskiej, ale lubię o niej poczytać – a to było właśnie takie zebranie przyjemnych ciekawostek i podań, które potrafiły mnie zainteresować.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeżeli ktoś szuka popularnonaukowych pozycji z tematyki wierzeń słowiańskich, to chyba nie ma lepszego wyboru od serii Wydawnictwa Replika "Wierzenia i zwyczaje". Książki współgrają ze sobą estetycznie, są solidnie wydane w twardych oprawach, bogate w ilustracje, a przede wszystkim zawierają rzetelne informacje. Troszkę nie rozumiem wyboru tak dużej czcionki w każdej pozycji, ale chyba z czasem zaczynam się do niej coraz bardziej przyzwyczajać.

  Co znajdziemy w "W kręgu upiorów i wilkołaków" Bohdana Baranowskiego? Wiadomości o takich demonach z naszego folkloru jak latawce, zmory, południce, ubożęta, zjawy, tytułowe upiory i wilkołaki oraz wiele innych. Po przeczytaniu każdego rozdziału czułam, że temat został wyczerpany, a w mojej głowie już wszystko się dobrze poukładało i przestaną mi się w końcu mylić pozornie podobne do siebie istoty. Książka w moim odbiorze jest z rodzaju tych, które można czytać leniwie, fragmentami, odkładać na jakiś czas, a potem znowu do niej wracać po kolejną garść ciekawostek. Lektura po prostu nigdy się nie nudzi.

  Temat był dla mnie ciekawy, język autora całkowicie zrozumiały, a dzięki klarownemu podziałowi całości pracy można było dowolnie przeskakiwać pomiędzy różnymi rozdziałami wedle potrzeb. Według mnie to pozycja zdecydowanie warta swojej ceny, obowiązkowa w każdej biblioteczce. Autor wymienia tam nazwy wsi, miejscowości czy województw, w których prowadzono badania albo z których pochodzą jakieś historyczne źródła, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że czytelnik znajdzie wiadomości dotyczące bezpośrednio jego miejsca zamieszkania. A nuż ktoś nagle zrozumie, co miała na myśli jego babcia, kiedy przestrzegała przed zrobieniem czegoś, bo inaczej [tu wstaw nazwę demona] cię dorwie?

  Podczas lektury naszła mnie jeszcze taka refleksja - nie sposób sobie wyobrazić, co czuli dawniej ludzie wierzący w świat nadprzyrodzony, jaki lęk im wiecznie towarzyszył. Wyobrażacie sobie dzisiaj pochować kogoś z waszej rodziny głową do ziemi z sierpem na karku, żeby tylko nocą nie wstał i was nie zaatakował? Brrr...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Wspaniale napisana i pochłaniająca książka na temat ludzi żyjących na marginesie społecznym w XVII i XVIII wieku. Prostytutki, złodzieje, rozbójnicy, wędrowni rzemieślnicy, kuglarze, oszuści, żebracy czy drobni handlarze – ludzie żyjący poza prawem, którzy nie wpasowywali się w stanowy podział i...
dodaj do schowka Do koszyka 31,81 zł
Rozpalający wyobraźnię świat słowiańskich wierzeń Diabły, szatany, biesy… Czarownice, wiedźmy, strzygi… Jak by ich nie nazwać - zawsze wzbudzały emocje i przerażały ludzi, towarzysząc im od wieków. Autor, dzięki próbie racjonalnego wyjaśnienia przyczyn przypisywania tym postaciom piekielnych i...
dodaj do schowka Do koszyka 32,31 zł
Pasjonujący obraz Polski z okresu procesów czarownic i wszechobecnego nierządu „Dobrze, że nie żyjemy w tamtym ponurym okresie ciemnoty i zacofania” – te słowa profesora Bohdana Baranowskiego odpowiednio określają opisywane w książce wydarzenia i przedstawianych ludzi. Wiek XVII i XVIII w Polsce to...
dodaj do schowka Do koszyka 32,31 zł
Niezwykła książka poświęcona procesom czarownic na ziemiach polskich! Strach przed diabłem i złymi mocami stanowił przez wieki nieodłączny atrybut cywilizacji chrześcijańskiej. Wierzono w zabobony, jak również skuteczność rzucanych czarów. Była to wiara nie tylko prostego i niewykształconego ludu,...
dodaj do schowka Do koszyka 29,61 zł
Jedna z najważniejszych książek na temat słowiańskiej demonologii! Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą – zostały tu opisane szczegółowo, okiem prawdziwego znawcy tematu. Autor w sposób rzetelny i przejrzysty...
dodaj do schowka Do koszyka 32,31 zł
Wspaniałe dzieło popularnonaukowe autora kultowej Polskiej demonologii ludowej Skąd się wziął kult religijny? W jaki sposób ukształtowała się wiara w istnienie nieśmiertelnej duszy? Jak rozwijała się magia i jaką rolę odgrywa w życiu współczesnego człowieka? Jak wyglądały obrzędy i praktyki...
dodaj do schowka Do koszyka 17,75 zł
Wybrane bestsellery
Jaki piękny kolorowy motyl! Pucio nie posiada się z zachwytu! Ale co to? Hej, motylku, zaczekaj! Pucio biegnie za umykającym motylem, poznając przy tym kolory w swoim otoczeniu. Naucz się ich razem z Puciem i poszukaj na ilustracjach! Przy okazji odkryj różne dźwięki, które możesz usłyszeć w parku,...
dodaj do schowka Do koszyka 19,98 zł
Świat spowiło widmo mroźnej śmierci. Bóg umarł, a ludzkość tapla się w jego białej krwi. Od wielu lat trwa klimatyczna katastrofa zwana wieczną zimą. Wraz z nią przybył głód i zniszczenie starego ładu. Pierwsza jednak zginęła moralność.Dwaj templariusze – członkowie zakonu Najwyższego Kościoła...
dodaj do schowka Do koszyka 23,80 zł
Najnowsza powieść bestsellerowej autorki – Joanny Jax! Pod koniec lat czterdziestych dochodzi w Berlinie do serii tajemniczych morderstw. Pozornie ofiary nic nie łączy, jednak oficer prowadzący śledztwo odkrywa, że każda z tych osób przebywała w czasie wojny na terenie Afryki Północnej. Brak...
dodaj do schowka Do koszyka 28,46 zł
Kiedy twoje wszystko zamienia się w nic, nie uznajesz kompromisów. A pomoc przychodzi czasem ze strony, z której najmniej się jej spodziewasz. Minął miesiąc od koszmarnego tsunami, które wywróciło do góry nogami życie mieszkańców Bali. W tym czasie Sydney i Elvis zdążyli się w sobie zakochać,...
dodaj do schowka Do koszyka 26,98 zł
SZUKAŁY MIŁOŚCI. ZNALAZŁY ŚMIERĆ Miał hipnotyzujące oczy i ujmującą aparycję. Wysoki, barczysty, zawsze dobrze ubrany. Życie z nim było niekończącą się bajką. Miał apetyt na wszystko i rozbuchane ambicje. Kochały go młode dziewczyny i ich dojrzałe matki, nieszczęśliwe mężatki i poważne urzędniczki....
dodaj do schowka Do koszyka 28,17 zł
Doświadczenia mniejszości białorusko-prawosławnej rzadko mieszczą się w oficjalnej historii Polski. Panowała niepisana zasada, by nie rozmawiać o doznawanych krzywdach, bieżeństwie, przesiedleniach, powojennych mordach. Aneta Prymaka-Oniszk przełamuje to milczenie. Jeździ po wsiach, rozmawia z...
dodaj do schowka Do koszyka 36,48 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula